ویزای دانش آموزی کانادا

از بین راه‌های بی‌شمار مهاجرت به کانادا مهاجرت با ویزای دانش آموزی کانادا یکی از راه‌هایی است که افراد در سنین پائین می‌توانند از آن استفاده کنند. باتوجه به امکانات و مزایای فراوان زندگی در کانادا و زمینه پشرفت و ترقی تحصیلی و شغلی و… استفاده از این ویزا برای اقامت و تحصیل بسیار مورد توجه خانواده‌های دانش آموزان است.

در این مقاله از موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام به بررسی تمامی جوانب این نوع اقامت و شرایط و مدارک لازم آن می‌پردازیم. پس اگر شما هم در فکر راهی برای تامین آینده فرزندتان هستید، تا انتهای این نوشته ما را همراهی کنید.

اخذ ویزای دانش آموزی کانادا
نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. ویزای دانش آموزی کانادا

اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

چنانچه گفته شد اخذ این ویزا به‌منظور ادامه تحصیل دانش آموزان در کانادا است. افرادی که می‌توانند از این ویزا استفاده کنند، باید سنشان زیر سن قانونی یعنی 18 سال باشد. بسته به اینکه قصد دارید فرزندتان در کدام ایالت ادامه تحصیل بدهد، رنج سنی تعریف شده برای سن قانونی متفاوت است. مثلا در استان هایی مثل انتاریو، کبک، آلبرتا و ساسکاچوان مانند اکثر کشورها سن قانونی 18 سال بوده، اما در استان هایی مثل بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و نوا اسکوشیا سن قانونی 19 سال تعریف شده است. ویزای دانش آموزی کانادا مختص کودکان و نوجوانان برای تحصیل در مقاطع اولیه تحصیلی است.

شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

برای مهاجرت به کانادا از طریق ویزای دانش آموزی لازم است دانش آموزان شرایط زیر را داشته باشند:

داشتن سن حداقل 4 سال و حداکثر 18 سال برای متقاضی

دریافت نامه پذیرش از یکی از مدارس معتبر خصوصی یا دولتی کانادا

تمکن مالی قیم یا ولی قانونی که به عنوان همراه به دانش آموز به کانادا می‌رود

معرفی نامه از مدرسه‌ای که هم اکنون در ایران است به‌همراه ریز نمرات و گزارش‌های کامل تحصیلی

معرفی یک قیم قانونی سیتیزن یا مقیم کانادا که مجوز سرپرستی داشته باشد. این فرد که کاستودین (Custodian) نامیده می شود می بایست مورد تایید اداره مهاجرت کانادا باشد

با داشتن شرایط فوق افراد موفق به دریافت این ویزا می‌شوند که از انواع ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود. واجدین شرایط با دریافت ویزای دانش آموزی کانادا می‌توانند وارد خاک کانادا شوند. اما برای اینکه در یکی از مراکز اموزشی مشغول به تحصیل شوند لازم است علاوه بر ویزا مجوز تحصیلی هم دریافت کنند.

شرایط لازم برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

مدارک لازم برای ویزای دانش آموزی کانادا

مثل تمام راه‌های مهاجرتی این مسیر هم به مدارکی نیاز دارد. مدارک لازم برای مهاجرت دانش آموزی به کانادا عبارت اند از:

 • نامه پذیرش از مدرسه معتبر کانادایی (Asmission Letter)
 • مدارک بانکی مبنی بر تمکن مالی والد مربوط به 4 ماه اخیر
 • فرم‌های تکمیل شده برای ارائه درخواست ویزای دانش آموزی و ویزای همراه والدین مانند فرم اطلاعات خانوادگی و…
 • پاسپورت، شناسنامه، عکس 4.5 * 3.5 و مدارک هویتی دانش آموز
 • فیش‌های پرداختی هزینه‌ها
 • سوابق تحصیلی
 • عکس دانش آموز
 • برنامه درسی (Study Plan)
 • فرم درخواست برای مجوز تحصیلی
 • نامه اجازه خروج از کشور
 • نامه سابقه کاری و بیمه

مدارک لازم برای ویزای دانش آموزی کانادا

مراحل گرفتن ویزای دانش آموزی کانادا

پس از اینکه تصمیم گرفتید فرزندتان را برای ادامه تحصیل به کانادا بفرستید، لازم است شرایط دانش آموز را بسنجید و در صورت واجد شرایط بودن اقدام کنید. اولین اقدام جمع‌آوری مدارکی است که ذکر شد. پس از آن نوبت به ثبت و ارائه درخواست می‌رسد. ارائه این درخواست به دو صورت آنلاین و کاغذی انجام می‌شود.

می‌توانید با مراجعه به سایت اداره مهاجرت کانادا به صورت آنلاین اقدام کنید و یا فرم‌های کاغذی پرشده را به یک مرکز درخواست ویزا(VAC) ببرید(این مراکز در ایران وجود ندارند). برای روش دوم باید به یکی از کشورهای همسایه مثل امارات یا ترکیه سفر کنید. لازم به ذکر است که فرآیند احراز هویت و انگشت‌نگاری و… فقط به‌صورت حضوری است و باید حداقل یک‌بار برای این مراحل به ترکیه یا امارات بروید.

 1. آماده کردن لیست مدارک و ترجمه آنها به انگلیسی یا فرانسه
 2. تکمیل و ارائه فرم‌های درخواست ویزای دانش آموزی کانادا با دقت و صداقت
 3. پرداخت هزینه صدور ویزا به‌صورت اینترنتی و دریافت رسید
 4. بررسی درخواست توسط اداره مهاجرت: در این مرحله اگر درخواست شما رد شود با یک نامه حاوی توضیحات دلیل رد شدن به اطلاع شما می‌رسد. اگر هم درخواست شما مورد پذیرش قرار بگیرد، با ارسال یک معرفی‌نامه به‌نوعی به شما اجازه ورود به کانادا داده می‌شود. بعد از ورود با ارائه معرفی نامه لازم است تا برای صدور ویزای دانش آموزی شما تصمیم‌گیری شود.
دیگران می خوانند: ثبت شعبه شرکت در کانادا

مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا

این ویزا معمولا در یک بازه زمانی حدودا 3 ماهه صادر می‌شود. ویزای دانش آموزی از ویزاهای چندبار ورود است و محدودیتی برای دانش آموزان به جهت ورود به کانادا و خروج از آن وجود ندارد. همچنین این ویزا موقت بوده و اعتبار آن تنها تا پایان مقطع تحصیلی مربوطه است.

مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا

ویزای همراه دانش آموزی کانادا

امکان همراهی والدین دانش آموزان با ویزای همراه دانش آموزی وجود دارد و والدین می‌توانند بدون نگرانی فرزندشان را همراهی کنند. استفاده از ویزای توریستی کانادا هم برای همراه شدن با دانش آموزان ممکن است. این ویزا گاردین نام دارد و فقط به قیم یا یکی از اعضای خانواده دانش آموز تعلق می‌گیرد. در این صورت امکان همراهی بیش از یک نفر از والدین وجود ندارد.

فرد متقاضی ویزای گاردین یا همراه باید تمکن مالی پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل دانش آموز را داشته باشد. درخواست این ویزا و ویزای دانش آموزی کانادا همزمان با هم باید ارائه شود. البته لازم به ذکر است که همراه اجازه کار در کانادا را ندارد و فقط به عنوان همراه و قیم شناخته می‌شود. مگر اینکه یک جاب آفر از طرف یک کارفرما و ورک پرمیت کانادا داشته باشد.

برای والدین دانش آموزان در سنین و مقاطع مختلف این ویزا با اعتبار موقت از 6 ماه تا 5 سال صادر می‌شود. البته امکان Homestay کردن یعنی سپردن فرزندتان به یک خانواده بومی هم وجود دارد. بعضی خانواده‌ها در کانادا با دریافت مجوز سرپرستی دانش آموزان خارجی را به عهده گرفته و نیازهای اساسی آنها مانند خوراک و تحصیل و مسکن و… را تامین می‌کنند. این روش نسبتا مقرون به‌صرفه است و مزایای زیادی دارد.

ویزای همراه دانش آموزی کانادا

ریجکت شدن ویزای دانش آموزی کانادا

هرگونه نقص یا مشکل در مدارک می‌تواند منجر به ریجکت شدن درخواست شما شود لذا لازم است از صحت و دقت مدارک خود مطمئن شوید تا متضرر نشوید. همچنین قبل از هرگونه درخواست اطمینان حاصل کنید که شرایط لازم و ضروری دریافت ویزا را دارید. در غیر این صورت درخواست شما رد شده و هزینه پرداختی هم بازگردانده نمی‌شود. همچنین یک سابقه ریجکتی در پرونده مهاجرت خود خواهید داشت.

به عنوان مثال اگر نامه پذیرش معتبر یا واقعی نباشد و یا مدرسه مورد تائید دولت کانادا نباشد درخواست‌تان رد می‌شود. اگر مدارک مربوط به تمکن مالی و یا گزارش‌های تحصیلی و برنامه درسی دارای مشکل بوده و واجد شرایط بودن شما را تائید نکنند هم ریجکت می‌شوید. حتی ممکن است نامرتبط بودن رشته تحصیلی انتخابی با سوابق تحصیلی هم دردسر ساز شود.

این مطلب را از دست ندهید: تحصیل لیسانس در کانادا

هزینه ویزای دانش آموزی کانادا

همان‌طور که گفته شد داشتن تمکن مالی برای حمایت مالی از فرزندتان از اصلی‌ترین شروط دریافت این ویزا است. برای برآورد میزان درآمد لازم برای تمکن مالی بهتر است از بررسی شهریه مدرسه‌ای که مد نظر دارید شروع کنید. همچنین هزینه‌های زندگی در کانادا برای یک دانش آموز را به‌طور میانگین در سال بررسی کنید.

از طرفی هزینه‌های صدور ویزا و مجوز تحصیل که سالانه باید هزینه‌ای برای تمدید آن پرداخت شود هم در نظر بگیرید. ارائه درخواست پذیرش به مدارس هم هزینه‌هایی دارد. بیمه و معاینات پزشکی و سایر هزینه‌های متفرقه هم ممکن است در مواردی به لیست شما اضافه شوند. بهتر است حتما با یک موسسه معتبر مهاجرتی مثل هلدینگ رسام در این زمینه مشورت کنید و از هزینه‌های دقیق مطلع شوید، چراکه گاهی محاسبه و برآورد اشتباه می‌تواند منجر به رد درخواست شما به‌دلیل عدم تمکن مالی شود.

دیگران می خوانند: صفر تا صد ویزای استارتاپ کانادا

سخن آخر

 همه والدین به آینده درخشان فرزندان خود می‌اندیشند و سعی دارند امکانات مناسبی برای تحصیل و پیشرفت وی فراهم کنند. اخذ ویزای دانش آموزی کانادا با توجه به مزایای زندگی در کانادا و شرایط و امکانات ویژه‌ای که برای تحصیل دارد، یک تصمیم هوشمندانه برای آینده فرزند شما است.

به‌خصوص که دولت کانادا امکان دریافت ویزای همراه را برای والدین فراهم کرده و یک والد می‌تواند به همراه دانش آموز در کانادا اقامت داشته باشد. چنان‌چه شرایط مالی مناسبی برای این کار ندارید می‌توانید از امکان انتخاب سرپرست از خانواده‌های بومی برای فرزندتان استفاده کنید که گزینه مناسب و مقرون به‌صرفه‌ای است.

به‌خاطر داشته باشید تنها شهریه ماهانه یک مدرسه عادی بیش از هزار دلار است. در نتیجه ممکن است نتوانید از پس هزینه‌های زندگی و تحصیل فرزندتان برآیید. اما امکان Homestay می‌تواند یک روش جایگزین مناسب باشد و مسیر پیشرفت فرزندتان را هموار کند. همچنین با این روش فرزند شما از نزدیک با فرهنگ و زبان مردم بومی آشنا شده و برقراری ارتباط و رفع نیازهای روزمره برایش آسان‌تر می‌شود.

با اطلاعاتی که در مورد ویزای دانش آموزی کانادا به‌دست آوردید، ممکن است بخواهید این ویزا را برای فرزندتان دریافت کنید. در این صورت بهتر است قبل از هر کار برای بررسی شرایط خود و فرزندتان با مشاوران مجرب هلدینگ رسام مشورت کرده و با آگاهی کامل اقدام کنید. برای این کار می توانید از طریق پیج اینستاگرام هلدینگ رسام و یا شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین