اقامت آلمان از راه ثبت شرکت

فهرست مطالب

اقامت آلمان از راه ثبت شرکت

ثبت شرکت در آلمان از چه طریق امکان پذیر است؟ درباره اقامت آلمان از راه ثبت شرکت چه می‌دانید؟ مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت در آلمان چگونه انجام می‌پذیرد؟ مراحل ثبت شرکت در آلمان چیست؟ درباره ویزای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت در آلمان چه می‌دانید؟

در مقاله‌ی تهیه شده توسط هلدینگ رسام می‌توانید به اطلاعات جامعی دست یابید. همچنین شما می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان هلدینگ رسام از خدمات مشاوره به صورت رایگان بهره‌مند گردید.

آلمان با جمعیت 83 میلیونی، پر جمعیت‌ترین کشور در اتحادیه اروپاست. از نظر وسعت جغرافیایی، آلمان با مساحت 357 هزار کیلومتر مربع شصت و دومین کشور وسیع دنیا می‌باشد. آلمان از شمال با دانمارک، دریای بالتیک و دریای شمال و در مرز شرقی خود با دو کشور لهستان و جمهوری چک مرز مشترک دارد. کشورهای فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ همسایگان غربی آلمان وکشورهای اتریش و سوئیس همسایگان جنوبی کشور آلمان می باشند. پایتخت آلمان شهر برلین است که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بزرگترین و پر جمعت‌ترین شهر در کل اتحادیه اروپا می‌باشد. زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است و تقریبا 95 درصد مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می‌کنند.

آلمان در صدر مقاصد مهاجرتی از میان 49 کشور پیشرفته دنیا قرار دارد و پس از آمریکا مهاجر پذیرترین کشور دنیا بشمار می‌رود. بیشتر مهاجران و اتباع خارجی حاضر در آلمان در ایالت‌های هامبورگ، برلین، هسن و بادن-وورتمبرگ زندگی می‌کنند. این میزان در ایالت های جدید آلمان کمتر از 2% جمعیت مهاجران می‌باشد.

اقامت آلمان از راه ثبت شرکت
اقامت آلمان از راه ثبت شرکت

اقتصاد و سیاست در کشور آلمان

اقتصاد آلمان

کشور آلمان دارای پنجمین اقتصاد جهان و اولین اقتصاد اروپا می‌باشد. اولین صادرکننده ماشین آلات، اتومبیل، مواد شیمیایی، لوازم خانگی به همه کشورها است. آلمان در سال 2014 با صادرات 13/1 تریلیون یورو در رتبه سوم بزرگ‌ترین صادرکننده‌های دنیا قرار گرفت. آلمان را به داشتن نیروی کار حرفه‌ای و ماهر می‌شناسند. از بنیان‌گذاران اتحادیه اروپا و واحد پول یورو آلمان می‌باشد. همچنین جزو اولین کشورهای صنعتی بوده که بخشی از انرژی مورد نیازش را از منابع انرژی تجدید پذیر بدست می‌آورد و فقط 50% انرژی خود را از سوخت‌های فسیلی تأمین می کند. اقتصاد اصلی آلمان در بخش کالا و خدمات است که 70% به تولید ناخالص ملی کمک می‎کند. صنعت و کشاورزی نیز درآلمان بسیار دارای اهمیت می‌باشد. بخش مهم دیگر در اقتصاد آلمان از صنعت داروسازی و مواد خوراکی تشکیل می‌گردد که جزو ده صنعت برتر جهان است. یورو واحد پول ملی در آلمان (با نماد €) است که واحد پول 19 کشور از اتحادیه اروپا است و بیشترین چرخش را بعد از دلار از نظر توزیع ارز در جهان را دارد.

آمار اقتصادی

[table id=8 /]

نظام سیاسی آلمان

سیستم حکومتی کشور آلمان جمهوری فدرال پارلمانی (Bundesrepublik Deutschland) است که متشکل از سه دستگاه قانون‌گذاری، اجرایی و قضایی است. هر 16 ایالت به صورت مستقل و تحت نظر دولت مرکزی اداره می‌شود. به مسئول اداره هر ایالت نخست وزیر (Ministerpräsident) گفته می‌شود.

صدراعظم

صدراعظم در راس حکومت کشور آلمان قرار دارد که سیاست‌های اصلی حکومت را تعیین می‌کند و به تعبیری رهبر کشور  می باشد. کابینه یا دولت از صدراعظم و وزرا تشکیل می گردد. صدراعظم همچنین باید عضو مجلس نیز باشد. نقش صدراعظم معادل نخست وزیر در دیگر کشورها می باشد. اولین صدر اعظم آلمان اتوفون بیسمارک بود. خانم آنگلا مرکل صدر اعظم کنونی آلمان، نخستین صدراعظم زن آلمان است که سه دوره متوالی عهده دار این مسئولیت می باشد.

رئیس جمهور

رئیس جمهور (Bundespräsident) و رئیس بودنستاگ در حالت تشریفاتی از صدراعظم مقام بالاتری دارند اما در عمل قدرت اصلی سیاست کشور به دست صدراعظم می باشد. انتخاب رئیس جمهور در آلمان به صورت همایش اتحادیه (Bundesversammlung) یا اجلاس فدرال انجام می‌گردد. این اجلاس از همه نمایندگان بوندستاگ به علاوه نمایندگان برگزیده مجلس‌های ایالتی (که تعدادشان برابر با نمایندگان بوندستاگ است) تشکیل می گردد که ممکن است نمایندگان برگزیده مجلس‌های ایالتی سیاستمدار و عضو مجلس نیز نباشند و چهره‌ای فرهنگی و هنری عضو حزب خاصی باشند. اعضای این هیئت کلاً هزار نفر می‌شوند. این افراد با رای مخفی به کاندیدای مورد نظر خود رای می‌دهند. فرانک والتر اشتاین مایر رئیس جمهور کنونی در سال 2017 انتخاب شده است. پیشنهاد دادن فردی به عنوان صدراعظم، لغو بوندستاگ، ترویج قانون، روابط خارجی و بخشش‌ها و اعطاها از وظایف رئیس جمهور می‌باشد.

بوندستاگ

پارلمان اصلی و مرکزی جمهوری فدرال آلمان بوندستاگ (Deutscher Bundestag) می‌باشد. این مجلس در ساختمان رایشستاگ (Reichstagsgebäude) در برلین برگزار می‌شود. در این مجلس تعداد نمایندگان ثابت نیست ولی حداقل تعداد 598 نماینده است. مجلس کنونی در آلمان 630 نماینده دارد. هر نماینده در دوره‌ای چهار ساله توسط مردم انتخاب می‌گردد. بوندستاگ وظیفه تصویب قوانین و قراردادهای بین المللی و بودجه کشور را بر عهده دارد. هر نماینده مجلس خود را عضو یکی از احزاب آلمان می‌داند و مطابق با خط مشی سیاسی حزب خود پیش می‌رود. انتخاب صدراعظم و نظارت بر کار حکومت از سایر وظایف نمایندگان بوندستاگ می‌باشد. پارلمان آلمان برخلاف پارلمان‌های دیگر، جلسات علنی کمتری دارد و بیشتر تصمیم‌گیری‌ها در کمیته‌های تخصصی تصمیم گیری می‌شود.

انتخابات

در آلمان چند نوع انتخابات برگزار می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخابات پارلمان اروپا
 • انتخابات مجلس بوندستاگ
 • انتخابات ایالتی
 • انتخابات پارلمان شهری و منطقه‌ای
 • انتخابات شهردار

سن قانونی رای دادن در آلمان 18 سال است، البته در برخی ایالت‌ها افراد 16 ساله نیز می‌توانند رای دهند.

ثبت شرکت در آلمان

کشور آلمان با توجه به پیشرفت های صنعتی و اقتصادی و سطح بالای رفاه برای شهروندانش همواره مورد توجه متقاضیان اقامت اروپا بوده است.  در حال حاضر تنها روشی که برای دریافت اقامت قانونی در کشور آلمان وجود دارد اقامت از طریق ثبت شرکت می باشد که با استفاده از این روش امکان اخذ اقامت برای مدیر عامل، سهامداران و خانواده های تحت تکفل ایشان فراهم می آید.

مزایای ثبت شرکت در آلمان

 • اقتصاد پایدار این کشور
 • سیاست های نوآورانه و خلاقانه در جهت پیشرفت این کشور
 • بهره مندی از مزایای مالیاتی
 • نیروی کار حرفه ای
 • زیر ساخت های پیشرفته این کشور
 • زندگی و اقامت در یکی از بهترین کشور های اروپا
 • مالکیت ۱۰۰% شرکت
 • امکان اخذ آسان ویزاِی آمریکا،کانادا، استرالیا و….
 • افتتاح حساب شرکتی و شخصی
 • استفاده از مارک تجاری (برند) اروپائی
 • قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا
 • دسترسی به تمام نواحی اروپا (حوزه ی شینگن) برای مسافرت، تجارت و اقامت طولانی مدت
 • امکان درخواست اقامت دائم پس از ۳ سال
 • امکان درخواست پاسپورت آلمانی و دریافت حق شهروندی این کشور پس از اخذ اخذ اقامت دائم

آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب، موجودی سرمایه بزرگ، سطح پایین فساد و سطح بالا از نوآوری است. آلمان بزرگ ترین اقتصاد ملی در اروپاست و هم چنین جزو چهار تولید کننده بزرگ در دنیا می‌باشد.
تاسیس یک شرکت تجاری را در آلمان توسط اتباع خارجی بدون توجه به ملیت یا محل اقامت امکانپذیر می باشد. در آلمان قوانین آسانی برای سرمایه گذاری وجود دارد، هم چنین کم ترین میزان سرمایه گذاری در آلمان برای موسسان خارجی شرکت ها نیاز می باشد که قصد شروع یک تجارت را در این کشور دارند.
سرمایه گذاران خارجی می توانند از میان فرم های قانونی متفاوت برای شروع تجارت در آلمان، یکی را انتخاب کنند. شرکت های ثبت شده هم می توانند برای تأسیس یک دفتر کاری در آلمان اقدام کنند.
ساختار اولیه همه فرم های شرکتی، در قانون تصریح شده است که قابل پیش بینی بودن و اطمینان قانونی را فراهم می کند. شرایط قانونی یکسانی برای سرمایه گذاران خارجی و بومی وجود دارد. کشور آلمان در اتحادیه اروپا قانون تعیین می‌کند و آلمان مدافع سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا است.

خدمات هلدینگ رسام جهت ثبت شرکت در آلمان

 • مشاوره در زمینه انتخاب نوع ثبت شرکت در آلمان بر اساس نیاز و هدف متقاضی
 • انجام کلیه امور حقوقی و ثبت شرکت در آلمان توسط وکلای رسمی
 • اخذ ویزا در ابتدای پروسه برای تردد متقاضی و بازدید از کشور آلمان در طول پروسه
 • افتتاح حساب بانکی (حقوقی) تحت قوانین ثبت شرکت در اروپا
 • انجام تمام امور دریافت اقامت ۱ ساله برای مدیرعامل و خانواده از طریق ثبت شرکت در آلمان

انواع شرکت در آلمان

شرکت مسئولیت محدود (GmbH)

GMBH یک شرکت آلمانی با مسئولیت محدود و همچنین یک نوع بسیار محبوب شرکت حقوقی در آلمان، اتریش، سوئیس و دیگر کشورهای آلمانی زبان اروپای مرکزی می باشد. این نوع شرکت آلمانی دارای ساختار ساده و طراحی شده برای شرکت های خصوصی می باشد و بهترین گزینه در بین انواع شرکت ها برای اتباع خارجی می‌باشد.

GmbH در واقع حروف اول عبارت “Gesellschaft mit beschränkter Haftung” است که به معنی شرکت با مسئولیت محدود است. در این نوع شرکت افراد عضو هیئت مدیره و مدیر عامل به عنوان عضو نهادی مسئول بدهی های شرکت نیستند. بدین معنا که در صورت بدهی شرکت اموال سهامداران توقیف نمی گردد. شرکت های GMBH به عنوان اشخاص حقوقی تحت قانون آلمان و اتریش شناخته می‌شوند.

سرمایه اولیه لازم برای تاسیس شرکت GmbH در آلمان حداقل 25.000 یورو می باشد. که پنجاه درصد فقط باید بصورت نقدی باشد. در این نوع از شرکت‌ها رسما باید دو شریک وجود داشته‌ باشد (یک نفره هم امکان دارد) و ممکن است متعلق به یک شرکت سهامی‌عام باشد.

مراحل ثبت شرکت در اروپا

 • ارائه مدارک و سابقه تجارت شما
 • بررسی تائیدیه برای پذیرش پرونده متقاضی
 • تنظیم قرارداد با توجه به خواسته متقاضی و نوع فعالیت
 • تشکیل پرونده از طریق گروه وکلا در آلمان جهت ثبت شرکت در اروپا
 • اخذ ویزای مولتیپل برای تردد آسان در طول پروسه
 • ارائه طرح تجاری توسط موسسه و احراز آن به دولت آلمان
 • تعیین وقت مصاحبه در سفارت آلمان واقع در ایران برای دریافت ویزای D برای متقاضی و خانواده ایشان
 • حضور متقاضی در آلمان جهت دریافت اقامت یکساله و انجام مراحل تکمیل ثبت شرکت

بعد از گذشت یکسال و ارائه گزارش کاری شرکت متناسب با طرح تجاری اولیه، اقامت تمدید خواهد شد.

بعد از ۳ سال اقامت در آلمان و در صورت ارائه فعالیت تجاری مثبت، فرد متقاضی و خانواده ایشان حق تقاضای دائم پیدا خواهند نمود. طبق قوانین مهاجرتی و اقامتی کشور آلمان، افراد غیر اروپائی می توانند اقامت کشور آلمان از طریق ثبت شرکت در آلمان برای سهامداران و مدیر عامل شرکت بدست آورند.

ثبت شرکت در آلمان به تنهایی باعث دریافت اقامت نمی شود. برای دریافت اقامت باید ابتدا از طرف متقاضی یک طرح توجیهی اقتصادی (Bussiness plan) به اداره بازرگانی ارائه داده شود که برنامه کار 3 سال آینده شرکت خود را توضیح داده و هدف خود را برای ورود به کشور آلمان بیان کند، در صورت موافقت با طرح تجاری و ارائه مدارک معتبر توسط متقاضی و مجوز اقامت از سوی دولت آلمان این امر امکانپذیر است.

دولت آلمان به دلیل دارا بودن اقتصاد قوی در اروپا و همچنین دارا بودن شرایط سخت اقامتی نسبت به کشورهای اتحادیه اروپا، پس از تحقیق و تائید متقاضی طبق قوانین این کشور ابتدا اقامت موقت اعطا می نماید که این اقامت در صورت صلاحیت متقاضی به اقامت دائم تبدیل می گردد.

لیست خدمات جهت ثبت شرکت در آلمان و اقامت ماده 21 پاراگراف 2

 • صدور دعوتنامه جهت اخذ ویزای آلمان جهت سفر به آلمان برای انجام مقدمات
 • تنظیم اساسنامه شرکت
 • هماهنگی مشخصات شرکت با اتاق بازرگانی شهر مربوطه
 • ثبت محل زندگی (آدرس محل سکونت)
 • ثبت محل برای شرکت (آدرس محل شرکت)
 • ثبت شرکت در محضر
 • افتتاح حساب بانکی شرکت
 • افتتاح حساب بانکی شخصی
 • انجام ثبت شرکت در دادگاه ثبت به شرط پرداخت کامل سرمایه اولیه شرکت
 • هماهنگی با کارگزار مالیاتی جهت انجام امورمالیاتی نزد اداره مالیات از جمله تنظیم بیلان اولیه و پر کردن فرمهای مالیاتی
 • انجام مکاتبات با اداره جواز کسب
 • تنظیم بیزینس پلان و فایننس پلان برای سه سال
 • تهیه زندگینامه جهت مدیر عامل
 • تنظیم و هماهنگی مدارک مورد نیز برای درخواست اقامت
 • اخذ وقت مصاحبه در سفارت آلمان
 • معرفی شخصی متقاضی به بخش اقتصادی شهر مربوطه و معرفی بیزینس پلان
 • پر کردن کلی فرمهای درخواست اقامت در سفارت آلمان در تهران
 • پیگیری پرونده در اداره اقامت آلمان
 • پیگیری پرونده در اتاق بازرگانی شهر  مربوطه
 • پیگیری در بخش اقتصادی شهر مربوطه
 • اخذ جواب درخواست اقامت
 • در صورت گرفتن جواب مثبت انجام مراحل بعدی در آلمان تا اخذ کارت اقامت
 • پیگیری روال اقامت به همراه وکیل در اداره اتباع خارجی بخش اقتصادی شهر اتاق بازرگانی تا اخذ اقامت
اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 45 میانگین: 4.4]
0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
×

پیام از طریق واتس اپ

× مشاوره از طریق واتس اپ