ویزای NIW آمریکا

افرادی که مهارت تخصصی خاصی دارند که برای منابع ملی USA مفید است، به راحتی می‌توانند با اخذ ویزای niw آمریکا اقامت این کشور را کسب کنند. کافی است که مهارت خود را ثابت کرده و طرح پیشنهادی با هدف سود رساندن به ایالات متحده را برنامه‌ریزی و ارائه دهند. البته این دو شرط تنها شروط لازم برای اخذ ویزای نخبگان niw نیست. بلکه متقاضیان باید شرایط و الزامات قانونی خاص را دارا باشند و مدارک خاصی را ارائه دهند.

برای آشنایی با مراحل اخذ ویزای niw و مدارک و شرایط لازم آن این مطلب از وبسایت هلدینگ رسام را مطالعه کنید. هلدینگ رسام معتبرترین موسسه مهاجرتی در ایران است که به دلیل حجم فعالیت خود در حوزه مهاجرت، در کشورهای مختلفی دفتر نمایندگی فعال دارد. اگر تمایل به مهاجرت به آمریکا، اروپا یا کانادا دارید، با کارشناسان و وکلای مجموعه رسام مشورت کنید.

اخذ ویزای niw آمریکا
نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. ویزای NIW آمریکا

ویزای niw آمریکا یا ویزای نخبگان چیست؟

برای آشنایی با ویزای niw آمریکا در ابتدا باید دسته اصلی این ویزا را بشناسیم. ویزای niw در دسته ویزاهای مبتنی بر اشتغال یا EB2 قرار دارد. EB2 تنها برای 3 دسته از افراد زیر صادر می‌شود:

 • دارای مدرک پیشرفته علمی دانشگاهی
 • توانایی خاص در علوم، هنر و تجارت
 • معافیت از منافع ملی یاNIW (national interest waiver)

منظور از معافیت از منافع ملی این است که حضور و فعالیت متقاضی این طرح، برای ایالات متحده آمریکا منفعت و سودی خواهد داشت. این سود و منفعت احتمال دارد به دلیل تجربه کاری، علم یا توانایی خاص فرد باشد.

برای دریافت ویزای niw ایالات متحده متقاضی نیازی به حمایت کارفرمایی آمریکایی ندارد. شخص می‌تواند به صورت مستقیم و با پرونده‌ای کامل به کنسولگری آمریکا درخواست اقامت و کار در این کشور را بدهد. اما باید اثبات کند که حضور او به دلیل تجربه یا تخصصی که دارد برای این کشور مفید است. این تفاوت ویزای niw با سایر ویزاهای مبتنی بر اشتغال مانند ویزای EB2 آمریکا است. در ادامه این مطلب با ویزای niw آمریکا بیشتر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

اخذ گرین کارت با ویزای (niw) eb2 آمریکا

دارندگان ویزای niw به راحتی می‌توانند درخواست گرین کارت دهند. این دسته از مهاجرین به دلیل تخصص و تجربه خود اقامت آمریکا را کسب کرده‌اند، این کشور فرصت‌طلب برای نگه داشتن افراد دارای توانایی یا شرایط خاص، برای آن‌ها امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته است. به عنوان مثال برای دارندگان ویزای niw یا دیگر انواع ویزاهای مبتنی بر اشتغال مانند ویزای EB1 آمریکا یا EB5، دریافت گرین کارت را راحت کرده است.

برای دریافت گرین کارت باید فرم مخصوص به این درخواست را در اداره مهاجرت آمریکا پر کرده و مدارک مربوطه را ارائه دهید. پس از بررسی پرونده، شرایط متقاضی و با درنظر گرفتن تخصص، توانایی و مزایای او برای آمریکا، گرین کارت تایید خواهد شد.

الزامات قانونی لازم برای اخذ ویزای niw آمریکا

ویزاهای مبتنی بر اشتغال همچون ویزای EB5 آمریکا و (EB2(niw هزینه بسیار اندکی دارند. اما به دلیل شرایط و مزایای خاصی که دارندگان ویزاهای مبتنی بر اشتغال از آن‌ها برخوردار هستند، میزان تقاضای برای آن‌ها زیاد است. البته باید گفت که اداره مهاجرت ایالات متحده نیز قوانین و الزامات خاصی را برای ویزای niw آمریکا و دیگر انواع ویزاهای مبتنی بر اشتغال در نظر می‌گیرد.

در کنار الزامات قانونی، شرایط و مدارک خاصی باید ارائه شود. در جدول زیر لیست الزامات قانونی ویزای NIW و مواردی که شانس دریافت آن را برای متقاضی افزایش می‌دهد را معرفی خواهیم کرد.

الزامات قانونی برای دریافت ویزای niw شرایط ویژه برای افزایش شانس اخذ ویزا
سوابق تحصیلی معتبر در ایالات متحده یا معادل خارجی آن برنامه پیشنهادی باید مزایای قابل توجه و اهمیت ملی داشته باشد.
حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد داشتن مدرک دکتری در رشته تحصیلی
ارائه برنامه پیشنهادی برای اجرا (در حوزه تحصیلی) فعالیت کاری متقاضی به نفع منافع ملی آمریکا باشد.
توانایی، شرایط و مهارت کافی برای اجرا یا راه‌اندازی طرح پیشنهادی خود

باید اشاره کنیم که نوع فعالیت کاری متقاضی مهم نیست و می‌تواند در حوزه‌های مختلف آموزش، بهداشت، فرهنگ، فناوری، کارآفرینی و تجارت باشد.

شرایط لازم برای اخذ ویزای niw آمریکا

ویزای niw زیر مجموعه ویزای EB-2 است؛ پس از لحاظ قانونی باید یک سری از الزامات و شرایط کلی آن را داشته باشد. این شرایط در کنار الزامات قانونی خاص ویزای niw قرار دارند و متقاضی باید تمامی آن‌ها را داشته باشد. به عنوان مثال در شرایط ویزای EB2 معیارهایی مشخص شده است. از این معیارها که 10 عدد هستند، متقاضی niw باید 3 مورد را داشته باشد. برخی از معیارهای EB2 برای ویزای NIW عبارتند از:

سوابق تحصیلی و توانایی‌های خاص متقاضی از موسسه دانشگاهی

مدارک و شواهدی که نشان دهد در حوزه کاری یا تحصیلی متقاضی، از او قدردانی شده است (برای کار ویژه‌ای که انجام داده است).

متقاضی باید عضو یک انجمن حرفه‌ای در حوزه کاری-تحصیلی خود را داشته باشد.

شواهدی از دریافت حقوق بالا به دلیل تخصص یا مهارت

سوابق کاری تمام وقت حداقل 5 سال (برای دارندگان کارشناسی ارشد)

توصیه نامه‌های معتبر

ارائه کامل مدارک و شواهد هر کدام از این معیارها باعث قوی شدن پرونده مهاجرتی می‌شود.

قوانین جدید دریافت ویزای niw

برای دریافت ویزای niw علاوه بر الزامات قانونی و شرایط و مدارک گفته شده، 2 قانون زیر نیز وجود دارد:

 • از تاریخ 27 دسامبر 2016 طرح پیشنهادی ارائه شده توسط متقاضیان ویزای niw باید برای آمریکا سودمند باشد.
 • از تاریخ 19 اکتبر 2020 امکان پرداخت هزینه اضافی برای کاهش زمان پردازش پرونده مهاجرتی وجود دارد.

پرداخت این هزینه کمی زیاد است اما برای افرادی که عجله دارند مناسب است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای niw آمریکا

با توجه به اینکه ویزای niw به افرادی با توانایی یا مهارت‌های خاصی که برای منابع ملی آمریکا مفید است داده می‌شود. پس نمی‌توان لیست خاصی از مدارک را برای دریافت این ویزا معرفی کرد. زیرا متقاضیان مختلف با شرایط کاری-تحصیلی متفاوتی برای دریافت این ویزا درخواست می‌دهند. از این رو افسر اداره مهاجرت با توجه به حوزه کاری متقاضی، لیست مدارک درخواستی را ارائه خواهد داد. اما در حالت کلی رایج‌ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای EB2 niw عبارتند از:

مدارک عمومی مدارک تخصصی
مدارک شناسایی و هویتی مدارک تحصیلی کامل
پاسپورت با اعتبار دار حداقل 6 ماهه مدارک کاری
سوابق بیمه شواهد و مدارک مربوط به مهارت‌های حرفه‌ای
گواهی عدم سوء پیشینه کیفری طرح پیشنهادی نوشته شده توسط متقاضی که برای آمریکا مفید و سودآور است.
عکس پرسنلی سوابقی که نشان دهنده پیشرفت در جهت تحقق هدف متقاضی است.
تمکن مالی توصیه نامه یا مدارک تشویقی سهامداران، کاربران یا سایر ذینفعان در برابر متقاضی
فرم درخواست ویزا و رسید پرداخت هزینه‌ها مدارکی که نشان دهنده عدم نیاز به گواهی کار برای متقاضی است (در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد).

توجه داشته باشید که مدارک عمومی برای اغلب ویزاها مانند ویزای توریستی آمریکا باید ارائه شوند. اما مدارک تخصصی اغلب در انواع مختلف ویزاهای کاری و تحصیلی متفاوت‌اند. به عنوان مثال برای ویزای تحصیلی آمریکا به طرح پیشنهادی نیازی نیست اما سوابق تحصیلی باید ارائه شود. همچنین باید اشاره کنیم که احتمال دارد افسر اداره مهاجرت مدارک دیگری درخواست دهد. در این حالت متقاضی موظف است که تمامی این مدارک را جزء به جزء ارائه دهد.

مدارک نشان دهنده عدم نیاز به گواهی کار PERM برای ویزای niw

یکی از مزایای ویزای niw آمریکا برای متقاضیان، عدم نیاز به گواهی کار است. اما برای دریافت ویزای niw بدون گواهی کار، متقاضی باید شواهد و مدارکی را که نشان می‌دهد برای ایالات متحده مفید است ارائه دهد. در این حالت افسر اداره مهاجرت ویزای بدون گواهی کار PERM را برای او صادر خواهد کرد. منظور از PERM همان سیستم بازبینی مدیریت الکترونیکی برنامه است. در این سیستم وزارت کار ایالات متحده شرایط کاری متقاضی را بررسی می‌کند. به این صورت که اگر هیچ نیروی کار آمریکایی برای شغل مشخص شده در دسترس نباشد یا صلاحیت کافی را برای دریافت این شغل نداشته باشد، متقاضی مهاجر می‌تواند آن شغل را اخذ کند.

مدارک و شواهدی که نشان می‌دهد متقاضی به دلیل شرایط خاصی که دارد به گواهی کار PERM نیازی ندارد عبارتند از:

 • به دلیل مهارت، تجربه یا توانایی خاصی که دارد، می‌تواند پیشنهاد شغلی و گواهی کار دریافت کند.
 • ایالات متحده به مهارت‌های که شخص دارد نیاز داشته و از آن سود می‌برد (صرف نظر از تاثیر کار متقاضی بر کارگران آمریکایی).
 • نیاز فوری ایالات متحده به مهارت و تخصص متقاضی

با ارائه مدارکی که موارد بالا را اثبات کند، افسر اداره USCIS ویزای niw را بدون گواهی کار برای متقاضی تایید خواهد کرد.

مراحل دریافت ویزای niw آمریکا؛ از ارسال فرم تا سفر به این کشور

متقاضیان برای دریافت ویزای niw آمریکا باید مراحل زیر را گام به گام طی کنند. البته پیشنهاد می‌شود که قبل از هر اقدامی با مشاورین یا وکلای مهاجرتی خود مشورت کنید. زیرا هر گونه کم و کاستی در مدارک ارائه شده و شرایط ویزا، باعث  تاخیر در روند بازرسی پرونده و حتی رد شدن درخواست خواهد شد. مراحل دریافت ویزای niw آمریکا به صورت زیر است:

1- دریافت و تکمیل فرم I-140

ویزای NIW برخلاف سایر ویزاها (مانند ویزای EB3 آمریکا) به گواهی کار و حمایت کارفرما نیاز ندارد. پس خود متقاضی می‌تواند فرم I-140 را ارسال کند. این در حالی است که برای دریافت دیگر انواع ویزاهای مبتنی بر کار باید کارفرما این فرم را برای اداره مهاجرت ارسال کند.

2- انتظار برای تعیین تاریخ اولویت در بولتن ویزا

پس از ثبت فرم I-140 درخواست متقاضی در سیستم اداره مهاجرت ثبت خواهد شد. سپس بر اساس کشور مبدا و نوع ویزای درخواستی، بازه تاریخی برای مصاحبه حضوری متقاضی مشخص خواهد شد. این تاریخ در بولتن ویزا که هر چند وقت یکبار توسط اداره مهاجرت در سایت منتشر خواهد شد.

3- تعیین زمان مصاحبه حضوری در کنسولگری و فراهم کردن مقدمات سفر

به دلیل فعال نبودن کنسولگری آمریکا در ایران، متقاضیان ویزای این کشور باید به یکی از کشورهای همسایه برای حضور در سفارت سفر کنند. متقاضی باید ظرف مدت مشخصی به سفارت ایالات متحده در کشور همسایه (کشور باید از قبل مشخص شود) مراجعه کند. در صورتی که متقاضی قصد همراه بردن خانواده خود به آمریکا دارد، آن‌ها نیز باید در مصاحبه حضور داشته باشند. البته مصاحبه برای افراد زیر 13 سال یا بالای 80 سال انجام نمی‌شود. اما این موضوع به افسر اداره مهاجرت بستگی دارد.

4- حضور در مصاحبه حضوری و ارائه تمامی مدارک و پاسخ به سوالات

در زمان مصاحبه حضوری افسر سفارت ایالات متحده از متقاضی درخواست می‌کند که با بالا بردن دست راست خود قول بدهد که حقیقت را بگویید. سپس در مورد شرایط متقاضی و مدارک ارائه شده توسط او سوالات می‌پرسد. لازم است که اشاره کنیم که متقاضی باید تمامی مدارک و شواهدی که در پرونده ارائه کرده را با خود به مصاحبه برده و تسلط کاملی بر آن‌ها داشته باشد.

5- تایید شدن متقاضی در مصاحبه

اگر متقاضی در مصاحبه حضوری تایید افسر کنسولگری را دریافت کند، پس از مدت کوتاهی برای او ویزای niw صادر خواهد شد. سپس باید ظرف مدتی که برای او مشخص شده است، به آمریکا سفر کند. این در حالی است که اگر متقاضی تایید لازم را دریافت نکند، باید اقدامات خاصی را انجام دهند. در این زمان در ابتدا باید با مشاور یا وکیل مهاجرتی خود مشورت کند. سپس بر اساس شرایطی که دارد و دلایل رد شدن در پرونده، درخواست بازگشایی را ارائه دهد. در مواردی به متقاضی اجازه داده می‌شود که برای تجدید نظر اداری، پرونده خود را ارسال کند.

دریافت ویزای (eb2) niw آمریکا با داشتن کارفرما

در مواردی که کارفرمای آمریکایی قصد استخدام مهاجری را با ویزای niw داشته باشد، باید برای او گواهی کار PERM بگیرد. روند اخذ گواهی کار به صورت زیر است:

 • اثبات در دسترس بودن شغلی با مهارت‌های خاص متقاضی
 • در دسترس بودن شغل پیشنهادی برای نیروی کار آمریکایی
 • نشان دادن نیاز کارفرما به نیروی کار خارجی
 • انتشار یک فراخوان گسترده برای استخدام نیروی کار؛ با این کار کارفرما نشان می‌دهد که برای شغل تعیین شده نیروی کار آمریکایی در دسترس نیست.
 • اثبات مدارک مالی که نشان دهد کارفرما توانایی پرداخت دستمزد نیروی کار خارجی را دارد.
 • مدارکی که نشان دهد به نیروی کار مهاجر دستمزدی مشابه با نیروی کار آمریکایی داده می‌شود.

با ارائه این مدارک، کارفرما می‌تواند برای نیروی کار خارجی خود گواهی کار دریافت کند و دیگر مراحل اخذ ویزا را سپری کنند.

زمان پردازش ویزای niw چقدر است؟

از زمان ارسال درخواست ویزا niw تا زمان دریافت آن بین 3 تا 9 ماه طول خواهد کشید. در صورتی که مدارک و پرونده مهاجرتی متقاضی تکمیل باشد، این زمان به صورت نرمال طی خواهد شد. اما در مواردی که مدارک ناقص باشد یا افسر اداره مهاجرت بر اساس پرونده متقاضی مدارک دیگری را درخواست کند، امکان طولانی‌تر شدن روند پردازش پرونده وجود دارد. البته طبق قانون تصویب شده از 19 اکتبر 2020 امکان پرداخت هزینه 2500 دلار وجود دارد که با پرداخت آن پردازش پرونده به 15 روز کاهش می‌یابد.

میزان هزینه‌های ویزای niw آمریکا چقدر است؟

دریافت ویزاهای مبتنی بر اشتغال مانند انواع ویزای تحصیلی آمریکا هزینه کمی دارند. و به همین دلیل درخواست برای اخذ آن‌ها بسیار زیاد است. هزینه ویزای niw آمریکا معمولا اداری بوده و شامل موارد زیر هستند:

 • فرم درخواست I-140 حدود 700 دلار
 • فرم I-485 حدود 1140 دلار
 • فرم DS-260 حدود 230 دلار
 • بیومتریک 85 دلار
 • تکمیل مدارک و ترجمه رسمی حدود 4 تا 10 میلیون
 • هزینه سفر به کشورهای همسایه بین 10 تا 25 میلیون

هزینه‌های اداری حدود 2155 دلار و هزینه‌های جانبی بین 14 تا 35 میلیون تومان است.

مزایای اخذ ویزای niw آمریکا در یک نگاه

تا اینجای این مطلب با شرایط، مدارک و مراحل دریافت ویزای niw آشنا شدیم. حال در ادامه به صورت کلی و در یک نگاه با مزایای ویزای niw آمریکا آشنا خواهیم شد.

 • دریافت راحت گرین کارت
 • بالا بودن ظرفیت پذیرش در سال (40000 نفر در سال)
 • احتمال تایید و دریافت درخواست
 • عدم نیاز به گواهی کار و کارفرمای آمریکایی
 • امکان همراه بردن خانواده با خود
 • هزینه بسیار اندک
 • کوتاهی زمان بررسی پرونده

این 7 مورد تنها بخشی از مزایا اخذ ویزای niw آمریکا است. مهمترین مزیت این ویزا اقامت و کار در ایالات متحده و بهره‌مندی از امکانات این کشور وسیع است.

اخذ سریع ویزای niw آمریکا با هلدینگ رسام

متقاضیان برای دریافت ویزای نخبگان niw الزامات قانونی و شرایط مختلفی را باید داشته باشند. همچنین مدارک مختلفی باید ارائه شود تا افسر اداره مهاجرت، متخصص بودن متقاضی و مفید بودن آن برای منافع ملی آمریکا را تایید کند. به همین دلیل تکمیل مدارک درخواستی و طی کردن روند اداری این ویزا کمی پیچیده است. اما وکلای مهاجرتی و کارشناسان این حوزه به دلیل تجربه کاری بالای خود، به تمامی قوانین و راهکارهای اداری تسلط دارند.

وکلا و کارشناسان مجموعه رسام با توجه به تعداد بسیار بالای پرونده‌های موفق خود، از تمامی قوانین مهاجرتی مطلع هستند. در نتیجه به راحتی می‌توانند بهترین روش مهاجرتی را با توجه به شرایط موجود به شما ارائه دهند. برای ارتباط مجموعه رسام از روش‌های زیر استفاده کنید:

با هلدینگ رسام مهاجرتی راحت، کم هزینه و قانونی داشته باشید.

سوالات متداول در مورد ویزای niw آمریکا

بله، متقاضی باید با توجه به سطح تحصیلی و موقعیت شغلی خود مدرک زبان داشته باشد. میزان سطح زبان را ممکن است افسر اداره مهاجرت تعیین کند.

ویزای نخبگان niw جزء ویزاهای کم هزینه به شمار می‌رود. هزینه‌های اداری این ویزا حدود 2155 دلار و هزینه‌های جانبی آن بین 14 تا 35 میلیون تومان است.

بله. امکان اشتغال همسر دارنده ویزای niw آمریکا وجود دارد؛ اما باید گواهی شغل کسب کند.

سؤال دیگری در مورد ویزای NIW آمریکا دارید؟

در این نوشته سعی کردیم به تمام سؤالات شما در رابطه ویزای NIW پاسخ دهیم. هلدینگ رسام با چندین سال سابقه کاری در حوزه مهاجرت از کشورهای مختلف، به راحتی شما را برای دریافت ویزای آمریکا یاری می‌کند. اگر همچنان در این مورد سؤال دارید، با مشاوران ما در ارتباط باشند تا شما را راهنمایی کنند.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 1 میانگین: 1]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین