ویزای H1B آمریکا

در بین انواع ویزاهای کاری، ویزای H1B آمریکا، شرایط بسیار عالی و مدت زمان اقامت نسبتا بالایی دارد. ویزای H-1B تنها برای افرادی که کارفرمایی در آمریکا پیدا کرده باشند که از آن‌ها حمایت کند، صادر خواهد شد. با استفاده از این نوع مجوز کار، افراد می‌توانند حداکثر 6 سال در این کشور زندگی و کار کنند. البته H1B به 3 دسته از افراد با شرایط خاص تعلق می‌گیرد که به همین دلیل مدت زمان اعتبار آن متفاوت است.

برای اطلاع از قوانین دریافت ویزای H1B این مطلب از رسام را مطالعه کنید. هلدینگ مهاجرتی رسام یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های مهاجرتی در ایران است که تاکنون تعداد زیادی پرونده مهاجرتی در سراسر دنیا داشته است. با ما تا انتهای این صفحه از وبسایت هلدینگ رسام همراه باشید.

اخذ ویزای H1B آمریکا
نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. ویزای H1B آمریکا

ویزای H1B آمریکا چیست؟

انواع مختلفی از ویزای کاری برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد که ویزای H1B آمریکا یکی از انواع آن است. اما می‌توان اینگونه گفت که H1B در واقع یک نوع مجوز کار برای اتباع غیر آمریکایی است. دارندگان این مجوز حداکثر 6 سال با استثناهای بسیار محدود می‌توانند در یک شغل تخصصی مشغول شوند.

البته باید اشاره کنیم که این مجوز تحت حمایت کارفرما است. این جمله به این معنی است که کارفرما باید از طرف کارمند اتباع خارجی خود (شخص متقاضی ویزای H1B آمریکا) به سازمان خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا (USCIS) درخواست دهد.

همچنین باید اضافه کنیم که درخواست ویزای H1B آمریکا قوانین و شرایط خاص دیگری دارد. به عنوان مثال حرفه شخص متقاضی باید تخصصی باشد؛ شغل تخصصی به معنی سمتی است که نیاز به دانش و مهارت خاصی یا مدرک تحصیلی بالایی (بالاتر از لیسانس) داشته باشد. البته کارفرما باید دستمزد پیشنهادی به متقاضی را طبق حقوق رایج یا واقعی پرداخت کند.

منظور از حقوق رایج یا واقعی، دستمزدی است که به کارگران مشغول در مشاغل مشابه در منطقه جغرافیایی مدنظر پرداخت می‌شود. با توجه به تعدد قوانین و برخی پیچیدگی‌های آن، پیشنهاد می‌شود برای درخواست ویزای H-1B آمریکا با وکیل مهاجرت یا کارشناسان این زمینه مشورت کنید.

تعداد ظرفیت ویزای H1B؛ محدودیت در میزان پذیرش

هر ساله تعداد زیادی درخواست ویزای تحصیلی آمریکا، کاری یا توریستی به سازمان مهاجرت این کشور ارسال می‌شود. اما دولت ایالات متحده آمریکا تنها تعداد محدودی از این درخواست‌ها را قبول خواهد کرد. به دلیل شرایط خاص ویزای H1B آمریکا، میزان تقاضا برای این ویزا بسیار زیاد است، اما میزان پذیرش محدود است. در حال حاضر دولت آمریکا برای ویزای H1B محدودیت 65000 در سال را تعیین کرده است.

افرادی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا بالاتر از یک موسسه آمریکایی داشته باشند، موقعیت خاصی خواهند داشت. برای این افراد 20 هزار ویزای اضافی در دسترس خواهد بود، زیرا مدرک تحصیلی بالایی دارند. این در حالی است که حتی اگر کارفرمایی که از متقاضی حمایت می‌کند از یک موسسه آموزش عالی، دولت، سازمان غیر انتفاعی یا سازمان تحقیقات دولتی باشد، بازم هم هیچ موقعیت یا امکان خاصی به متقاضی برای ویزا h1b داده نمی‌شود.

لاتاری H1B چیست؟

ایالات متحده در فرآیندی تصادفی و کامپیوتری، از بین متقاضیان ویزای H1B، فرآیند انتخاب را انجام می‌دهد. از این روش زمانی استفاده می‌شود که تعداد درخواست‌های ارسالی از میزان سقف ویزای سالانه بیشتر باشد. در این حالت USCIS نیروی کار متخصص مورد نیاز برای کشور را از بین درخواست‌های ارسال دریافت خواهد کرد.

شرایط لازم برای اخذ ویزای H1B آمریکا چیست؟

طیف گسترده‌ای از مشاغل حرفه‌ای شرایط لازم برای دریافت ویزای H-1B را دارند. در حالت کلی 3 دسته از افراد با شرایط زیر مجوز H-1B را دریافت خواهند کرد. البته دریافت این مجوز به سایر مدارک شخص و همچنین کارفرمای معرفی شده بستگی دارد.

شرایط لازم برای افراد با مشاغل تخصصی (H-1B)

افرادی می‌توانند برای ویزای کاری از نوع H1B درخواست دهند که شرایط زیر را داشته باشند:

شرایط شخص متقاضی دانش نظری یا عملی سطح بالایی در شغل مورد نظر داشته باشند.

مدارک تحصیلی سطح بالا در تخصص خاص

شغل مورد نظر برای واجد شرایط بودن باید یکی از این معیارها را داشته باشد: حداقل شرط ورود برای استخدام این شغل، مدرک تحصیلی لیسانس است.

مدرک مورد نیاز برای شغل و این حرفه در موقعیت‌های مشابه در سازمان‌های مشترک یا موازی به قدری پیچیده و خاص است که تنها شخصی با این سطح از مدرک تحصیلی قادر به انجام آن است.

کارفرما به مدرک یا معادل آن در این موقعیت شغلی نیاز داشته باشد.

ماهیت وظایف این شغل به قدری تخصصی است که دانش لازم برای انجام آن با مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر از آن ممکن است.

متقاضی برای واجد شرایط بودن انجام خدمات در شغل مورد نظر باید یکی از این معیارها را داشته باشد: داشتن مدرک لیسانس یا بالاتر از یک دانشگاه معتبر

داشتن مدرک خارجی که معادل لیسانس یا بالاتر در ایالات متحده است

مجوز دولتی یا گواهینامه نامحدود برای انجام شغلی تخصصی

شرایط لازم برای افراد محقق و کارمندان پروژه توسعه وزارت دفاع (H-1B2)

محققین و کارمندان سطح بالای مورد نیاز در پروژه‌های توسعه وزارت دفاع آمریکا باید شرایط لازم را داشته باشند. البته باید اشاره کنیم که شغل درخواستی متقاضی باید به مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر و یا معادل آن نیاز داشته باشد.

علاوه بر مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر، دادخواست باید همراه این موارد باشد:

 • نامه تاییدیه از مدیر پروژه وزارت دفاع برای پروژه خاص، مبنی بر اینکه متقاضی روی یک پروژه تحقیق و توسعه مشارکتی داشته است. یا پروژه تولید مشترک تحت یک توافقنامه دو طرفه دولت به دولت که توسط وزارت دفاع اداره می‌شود کار خواهد کرد (جزئیات در مورد پروژه نیازی نیست).
 • شرح کلی وظایف متقاضی در پروژه خاص و تاریخ‌های واقعی استخدام در این پروژه

بیانیه‌ای که اسامی افراد غیر شهروندی که در حال حاضر در این پروژه در ایالات متحده مشغول به کار بوده‌اند را نشان دهد. همچنین در این بیانیه باید تاریخ استخدام و نام افراد غیر شهروندی که استخدام آن‌ها در پروژه در یک سال گذشته به پایان رسیده است قرار داشته باشد.

الزامات لازم بر اساس یکی از معیارهای زیر:

 • داشتن مدرک لیسانس یا بالاتر در ایالات متحده از کالج یا دانشگاهی معتبر
 • داشتن مدرک خارجی معادل مدرک لیسانس یا بالاتر از یک کالج یا دانشگاه معتبر

یک مجوز دولتی، ثبت‌نام یا گواهینامه نامحدودی که به متقاضی اجازه می‌دهد وظایف شغلی را به طور کامل انجام دهد و بلافاصله در آن تخصص در ایالت مورد نظر مشغول شود.

همچنین متقاضی باید تحصیلات، آموزش تخصصی یا تجربه مسئولیت تدریجی حرفه‌ای که معادل مدرک لیسانس یا بالاتر در ایالات متحده است را داشته باشد. و لازم است که متقاضی تخصصی کافی در موقعیت مسئولیتی تدریجی داشته باشد.

شرایط لازم برای مدل‌ها در صنعت مد (H-1B3)

افرادی که در صنعت مد و پوشاک فعالیت دارند، با داشتن شرایط زیر می‌توانند ویزای H1B آمریکا را دریافت کنند.

 • شرکت به یک مدل برجسته نیاز داشته باشند.
 • برای واجد شرایط بودن در این ویزا، متقاضی باید یک مدل برجسته با شایستگی و توانایی‌های برجسته باشد.

به طور کلی مشاغل سطح حرفه‌ای در حوزه مهندسی، زیست شناسی، فیزیکی، علوم اجتماعی، ریاضیات و مدیریت بازرگانی واجد شرایط H-1B خواهند بود. البته باید بگوییم که مدرک لیسانس حداقل شرط لازم برای کسب شغل و دریافت مجوز H-1B است. با توجه به نوع شغل و موقعیت کاری، مدرک تحصیلی و تجربی بالاتری نیاز و ضروری است.

آیا برای ویزای H-1B مجوزی نیاز است؟

برای برخی از مشاغل نیاز است که متقاضی مجوز ایالتی یا محلی داشته باشد.این مجوز به متقاضی H1B اجازه می‌دهد تا به طور کامل این شغل تخصصی را انجام دهد. باید اشاره کنیم که مجوز باید قبل از تایید دادخواست کسب شود و نه در زمان ثبت درخواست. در مواردی که متقاضی مجوز نداشته و وجود این مجوز نیاز باشد، USCIS درخواستی برای مدرک مجوز مورد نیاز صادر می‌کند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای H1B آمریکا

مانند هر درخواست دیگری، ویزای تحصیلی آمریکا یا کاری و توریستی، ویزای H1B نیز یک سری مدارک شناسایی نیاز دارد. البته باید گفت که مدارک برای افرادی که سابقه سکونت در آمریکا را دشته‌اند با افرادی که برای اولین بار به این کشور می‌خواهد بروند کمی متفاوت است. در ادامه با لیست این مدارک آشنا خواهیم شد.

افرادی که سابقه سکونت در آمریکا دارند

اظهارنامه مالیاتی

اطلاعات تماس کارفرمای قبلی

رزومه کاری

فیش حقوقی 12 ماه گذشته

افراد بدون سابقه سکونت در آمریکا

نام و اطلاعات تماس سرپرست و مدیران شغل قبلی یا فعلی

نام و اطلاعات تماس دو نفر از همکاران شغل قبلی یا فعلی

نامه‌ای از شرکت قبلی یا فعلی با ذکر وظایف شغل و مسئولیت‌های متقاضی

عکس محل کار فعلی یا قبلی

عکس محل کار پیشنهادی در آمریکا

دیگر مدارک لازم برای درخواست ویزای H1B آمریکا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر و اعتبار دار
 • کپی از صفحات گذرنامه فعلی
 • تمام پاسپورت‌های قبلی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • عکس دیجیتالی
 • نامه قرار مصاحبه ویزا (اصل و کپی از آن)
 • تاییدیه اصلی ویزای H1B و فرم I-797
 • نامه تاییدیه استخدام با ذکر شغل، عنوان و حقوق متقاضی از بخش
 • مدارک تحصیلی

تمامی مدارک باید اصل و از آن‌ها کپی تهیه شود.

مراحل دریافت ویزای H1B آمریکا به چه صورتی است؟

برای ارسال درخواست ویزای H1B باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

مرحله اول

با کمک یک کارشناس مهاجرت، شرایط و موقعیت خود را بررسی کنید. در صورتی که شرایط و مدارک لازم برای این ویزا را داشتید، کارفرمایی در شغل مورد نظر خود پیدا کنید.

مرحله دوم

کارفرما باید درخواست ویزای H1B آمریکا را برای شما ثبت کند.

مرحله سوم

همچنین کارفرما باید درخواست شرایط کار- LCA را برای صدور گواهینامه به وزارت کار آمریکا (DOL) ارسال کند. وزارت کار باید تایید کند که حقوق پرداختی کارفرما به متقاضی، با یک نیروی کار آمریکایی مشابه است (در ادامه با LCA آشنا خواهیم شد).

مرحله چهارم

پس از تایید درخواست شرایط کار- LCA، کارفرما باید فرم I-129 را با عنوان دادخواست برای یک کارگر غیرمهاجر ارسال کند. پس از آن تاییدیه LCA و I-129 را با هزینه و مدارک دیگر به USCIS ارسال کند.

مرحله پنجم

پس از تایید فرم I-129، اگر متقاضی در آمریکا سکونت داشته باشد، باید منتظر فعال شدن ویزای H-1B آمریکا شود تا بتواند در شغل درخواستی خود مشغول فعالیت شود. اما اگر متقاضی در آمریکا حضور نداشته باشد، باید برای پردازش کنسولی درخواست دهد (در پردازش کنسولی باید فرم DS-160 تکمیل شود).

مرحله ششم

پس از تکمیل فرم DS-160، متقاضی باید هزینه‌های لازم را پرداخت کرده و برای مصاحبه در سفارت یا کنسولگری آمریکا وقت بگیرد.

مرحله هفتم

مدارک خود را برای مصاحبه حضوری جمع و تکمیل کنید.

مدارک مورد نیاز برای مصاحبه حضوری H1B

مدارک برای مصاحبه حضوری شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه با اعتبار بیش از 6 ماه
 • عکس پاسپورتی
 • پرینت از تاییدیه فرم DS-160
 • کپی از دادخواست تایید شده I-129 و I-797
 • و در آخر رسید پرداخت هزینه درخواست.

درخواست شرایط کار یا LCA (Labor Condition Application) چیست؟

دو دسته‌ای که برای شغل تخصصی یا مدلینگ درخواست ویزای H1B را می‌دهند باید گواهی LCA را از DOL دریافت کنند. این گواهی شامل موارد خاصی است که نقض آن منجر به جریمه، ممنوعیت از حمایت درخواست غیر مهاجر یا مهاجر و همچنین یکسری تحریم‌ها برای کارفرما خواهد شد. درخواستی که کارفرما برای متقاضی ویزای H1B می‌دهد باید با شرایط کاری زیر مطابقت داشته باشد:

 • کارفرما باید دستمزد که برای متقاضی H1B تعیین کرده است، مطابق با سایر کارگران با شرایط مشابه در محل کار یا منطقه جغرافیایی باشد.
 • کارفرما باید شرایط کاری مشابهی با سایر کارگران برای متقاضی فراهم کند که تاثیر منفی بر کارگران دیگر نداشته باشد.
 • در زمان درخواست شرایط کار هیچ اعتصاب یا مشکلی در محل کار وجود نداشته باشد.
 • اخطار ثبت درخواست شرط کار در DOL به نماینده چانه زنی اتحادیه داده شده یا در محل استخدام درج شود.

بررسی درخواست ویزای H1B چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمان لازم برای بررسی وضعیت H1B با توجه به شرایط کارفرما متفاوت است. اما در حالت کلی زمان بررسی درخواست ویزای H-1B حدود 6 تا 7 ماه و در مواردی بیشتر طول خواهد کشید. این در حالی است که پس از اخذ ویزای H1B افراد با مشاغل تخصصی می‌توانند حداکثر 6 سال در آمریکا زندگی و کار کند. همچنین مدل‌ها می‌توانند در یک دوره حداکثر 3 سال در این کشور اقامت و کار کنند.

لازم به ذکر است که مانند ویزای EB2 آمریکا، برای مجوز H1B نیز حالت پردازش پرمیوم وجود دارد. با این تفاوت که فرآیند پردازش ویزای H-1B آمریکا به 3 صورت است:

 1. پردازش پرمیوم: با پرداخت هزینه 1225 دلار اضافی، درخواست کارفرما برای استخدام متقاضی در مدت 15 روز پس از ارسال درخواست بررسی می‌شود.
 2. پردازش سریع ویزا: در این نمونه، پردازش از طرف USCIS انجام شده و تنها در شرایط خاصی صورت می‌گیرد. این شرایط خاص شامل وضعیت اضطراری، دلایل بشردوستانه و دادخواست یک سازمان غیرانتفاعی آمریکا برای منافع فرهنگی یا اجتماعی، دادخواست از طرف نهاد دولتی آمریکا، خطای USCIS و درخواست مورد توجه USCIS باشد.
 3. پردازش برنامه تمدید ویزا: زمان پردازش برنامه تمدید این ویزا در تمامی ایالت‌ها حدود 4 تا 7 ماه طول خواهد کشید.

هزینه‌های ویزای H1B آمریکا چقدر است؟

هزینه لازم برای درخواست فرم ویزای H1B به صورت زیر است:

 • هزینه بایگانی اولیه= 300 دلار
 • هزینه ACWIA برای کارفرمای با 25-1 کارمند تمام وقت= 750 دلار
 • هزینه ACWIA برای کارفرمای با بیش از 26 کارمند تمام وقت= 1500 دلار
 • هزینه پیشگیری و کشف تقلب= 500 دلار
 • هزینه پردازش حق بیمه اختیاری= 1225 دلار

به غیر از این موارد یکسری هزینه‌های معمول دیگر مانند بیومتریک، تهیه اسناد و مدارک و کپی از آن‌ها، هزینه سفر به سفارت آمریکا و چند نمونه ریز و کوچک دیگر نیز وجود دارد.

تبدیل ویزای H1B به گرین کارت چطور انجام می‌شود؟

پس از اخذ ویزای H1B آمریکا و اقامت و کار در این کشور می‌توانید برای دریافت گرین کارت را درخواست دهید. زیرا با ویزای H1B بین 3 تا حداکثر 6 سال می‌توانید در آمریکا باقی بمانید. اگر تمایل به اقامت دائم در این کشور دارید، مراحل زیرا را انجام دهید:

 • کارفرمای شما باید گواهی PERM را درخواست دهد و فرم I-140 را برای متقاضی ارسال کند.
 • سپس متقاضی فرم I-485 را ارسال کند.

توجه داشته که ارسال فرم I-140 حدود 580 دلار هزینه دارد. پس از ارسال درخواست برای گرین کارت، متقاضی می‌تواند، در پروفایل شخصی خود وضعیت درخواست را به صورت آنلاین بررسی کند.

اطلاع از تمام قوانین و محدودیت‌های ویزای H1B آمریکا با کارشناسان هلدینگ رسام

طبق مطالب گفته شده در این مطلب، ویزای H-1B نوعی مجوز کار برای شخصی با توانایی شغلی خاصی در آمریکا است. با استفاده از این مجوز، اتباع خارجی غیر آمریکایی می‌توانند در این کشور پهناور زندگی و کار کنند. برای اخذ ویزای H1B افراد باید شرایط و موقعیت علمی، تجربی و عملی خاصی داشته باشند. همچنین پیدا کردن کارفرمایی که شرایط متقاضی ویزا را قبول و از او حمایت کند بسیار سخت است.

به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از هرکاری، متقاضیان مهاجرت به آمریکا، با کارشناسان هلدینگ رسام مشورت کنند. هلدینگ مهاجرتی رسام با سابقه بسیار زیاد در حوزه مهاجرت در سراسر دنیا، به راحتی شما را در دریافت ویزای H1B آمریکا همراهی خواهند کرد. برای دریافت مشاوره از رسام از راه‌های زیر استفاده کنید:

باید اشاره کنیم که هلدینگ بزرگ رسام علاوه بر دو شهر بزرگ ایران، در شهرهای آتن، تورنتو، ونکوور، برلین و وین دفتر نمایندگی فعال دارد. به همین دلیل از تمامی قوانین و تبصره‌های جدید مهاجرتی با خبر است.

سوالات متداول در مورد ویزای H1B آمریکا

آن دسته از کارفرمایان و متقاضیانی که مشمول محدودیت تعداد درخواست قرار دارند، اوایل هر سال درخواست خود را ارسال کنند. پیشنهاد می‌شود که در اول اکتبر، زمانی که ظرفیت 65000 عددی ویزای H1B در دسترس قرار می‌گیرد.

تاییدیه H-1B مختص کارفرماست. این به دارنده وضعیت H-1B اجازه می‌دهد فقط برای کارفرمایی که دادخواست را ارائه کرده است کار کند. اگر تصمیم به تغییر کارفرما دارید، کارفرمای جدید باید از طرف شما برای H-1B درخواست دهد. اگر قصد دارید کار خود را خاتمه دهید یا متوجه شدید که کار شما در حال خاتمه است، با یک وکیل مهاجرت مشورت کنید.

وابستگان دارنده ویزای H1B آمریکا می‌توانند برای وضعیت H4 درخواست دهند. دارندگان وضعیت H-4 به جز در شرایط محدود، واجد شرایط کار نیستند.

یک وکیل می‌تواند به شما و کارفرما کمک کند تا بهترین مورد را برای تایید درخواست وضعیت H-1B به USCIS ارائه دهید. با این حال وکیل نمی‌تواند موفقیت یک برنامه H-1B را تضمین کند و همچنین برای یک فرد فاقد صلاحیت، H-1B را دریافت کند. در بسیاری از موارد، وکلا ممکن است بتوانند از قبل تعیین کنند که آیا موقعیت و اعتبار شما واجد شرایط H-1B است یا خیر.

سؤال دیگری در مورد ویزای H1B آمریکا دارید؟

در این نوشته سعی کردیم به تمام سؤالات شما در رابطه ویزای H1B پاسخ دهیم. هلدینگ رسام با چندین سال سابقه کاری در حوزه مهاجرت از کشورهای مختلف، به راحتی شما را برای دریافت ویزای H1B آمریکا یا دیگر انواع آن یاری می‌کند. اگر همچنان در این مورد سؤال دارید، با مشاوران ما در ارتباط باشند تا شما را راهنمایی کنند.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین