اقامت کاری هلند

کشور هلند یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی است که طبق آمارهای رسمی، بیشترین تعداد کارمندان ماهر را به خود اختصاص می‌دهد. وجود این تعداد کارمند ماهر و چند زبانه در هلند حاکی از آن می‌باشد که این کشور شرایط خوبی برای کار و اقامت کاری برای متقاضیان درنظر گرفته است. دلایل زیادی باعث ایجاد انگیزه مهاجرت به هلند از طریق کار می‌شوند، که یکی از آنها پرداخت مالیات کمتر و دیگری امکان اقامت سریع‌تر برای نیروی کار ماهر عنوان می‌گردد. نکته قابل توجه این است که نرخ بیکاری در هلند کم، مناسب و مطلوب می‌باشد و لذا جا برای جذب افراد از طریق اقامت کاری وجود دارد‌. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام در ادامه این مبحث به بررسی اقامت کاری هلند پرداخته است.

نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
  1. هلدینگ رسام
  2. وبلاگ
  3. اقامت کاری هلند

شرایط کلی اقامت کاری هلند

قبل از هرچیز بهتر است متقاضیان با شرایط کلی اخذ ویزا و اقامت کاری هلند آشنا شوند. به طور کلی، چندین نوع ویزا و چندین روش مختلف برای اخذ اقامت کاری هلند وجود دارد. شرایط کلی که افراد برای مهاجرت به هلند از طریق ویزای کاری به آن نیاز دارند، شامل موارد زیر است:

مدرک زبان برای اقامت کاری هلند

زبان اصلی مردم در کشور هلند، هلندی است، ولی بیشتر آنها به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی نیز تسلط دارند. با این حال، متقاضیان اخذ ویزای کاری هلند باید مدرک زبان انگلیسی خود را به اداره مهاجرت جهت دریافت ویزا ارائه دهند.

داشتن سن مناسب جهت اخذ ویزای کاری هلند

برای اقدام جهت اخذ ویزای کاری هلند، افراد باید در رنج سنی 17 تا 40 سال باشند. هر چقدر فرد جوان‌تر باشد، احتمال پذیرفته شدن ویزای وی نیز بیشتر خواهد شد.

داشتن مدرک تحصیلی برای اقامت کاری هلند

حداقل مدرک مورد نیاز برای اخذ اقامت کاری هلند دیپلم است که البته امتیاز بسیار پایینی دارد. برای اینکه بتوان راحت‌تر برای مهاجرت به هلند از طریق کار اقدام نمود، توصیه می‌گردد مدرک تحصیلی بالای کارشناسی به اداره مهاجرت ارائه شود.

بررسی شرایط اقامت کاری هلند 

انواع ویزا برای اقامت کاری هلند

همان‌طور که گفته شد، برای اخذ اقامت کاری هلند چندین نوع ویزا برای متقاضیان درنظر گرفته‌شده است. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام  در ادامه این بخش، این ویزاها را معرفی کرده است.

ویزای کاری بلند مدت هلند (MVV)

ویزای بلند مدت (MVV) نوعی ویزا است که افراد از طریق آن می‌توانند وارد خاک هلند شوند و در آنجا مشغول به کار گردند. البته این نوع ویزا تنها مناسب افرادی است که خانواده آنها مقیم یا شهروند هلند هستند. بنابراین فرد می‌تواند با استفاده از این ویزا به آنها ملحق شود و پس از کسب اجازه از اداره مهاجرت، ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهد. خب واضح است که این ویزا نمی‌تواند به همه متقاضیان اقامت کاری هلند توصیه شود.

انواع ویزای کاری هلند

ویزای کار کوتاه مدت هلند

متقاضیان اخذ ویزای کاری هلند برای انجام هرگونه فعالیت اقتصادی به ویزا نیاز دارند و یکی از این ویزاها، ویزای کار کوتاه مدت نام دارد. این ویزا خود به دو نوع ویزای ترانزیت یا (A) و ویزای (C) تقسیم می‌شود. متقاضیان با ویزای ترانزیت تنها قادر خواهند بود به بخش بین‌المللی فرودگاه هلند وارد شوند و پس از آن برای ورود به خاک هلند می‌‌توانند از نوع دوم این ویزای کوتاه مدت بهره ببرند. با استفاده از ویزای کوتاه مدت، فرد می‌تواند به مدت 90 روز در یک دوره شش ماهه در هلند  اقامت داشته باشد و به کار بپردازد. متقاضی می‌تواند در این فرصت یک پیشنهاد کاری دریافت نماید و ویزای خود را تمدید کند.

ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر هلند (Job Seeker)

این نوع ویزا در بیشتر کشورهای مهاجرپذیر مرسوم و رایج است و فرصت مناسبی را برای متقاضیان مهاجرت از طریق کار فراهم می‌نماید. کشور هلند نیز به دلیل نیاز مبرم به نیروی کار جوان و متخصص، از این ویزا برای جذب افراد استفاده می‌کند. متقاضیان دریافت اقامت کاری هلند می‌توانند با دریافت ویزای جاب سیکر به مدت شش ماه در هلند بمانند و به دنبال کار مناسب باشند. به محض دریافت پیشنهاد کاری مناسب، ویزای موقت متقاضی به ویزای کاری تغییر پیدا می‌نماید. اما درصورتی که وی نتواند در مدت تعیین‌شده موفق به پیدا کردن شغل مناسب شود، می‌بایست خیلی سریع کشور را ترک نماید. چرا که ویزای جاب سیکر قابل تمدید نیست.

لازم به ذکر است که صدور ویزای جاب سیکر ممکن است برای ایرانیان دارای محدودیت‌هایی باشد و لذا اقدام از طریق آن توصیه نمی‌گردد.

ویزای پیشنهاد کار یا جاب آفر هلند (Job Offer)

ویزای جاب آفر یکی دیگر از ویزاهای محبوب برای علاقمندان به دریافت اقامت کاری هلند به شمار می‌رود. تنها کاری که فرد می‌بایست انجام دهد، پیدا کردن کارفرما و دریافت پیشنهاد کاری می‌باشد. اما جالب است بدانید که کارفرمایان کشورهای مهاجرپذیر اجازه این را ندارند که جایگاه‌های شغلی را به افراد غیربومی بدهند، در حالی که می‌توانند آن جایگاه‌ها را به شهروندان بومی ارائه نمایند. بنابراین دریافت پیشنهاد کاری درصورتی امکان‌پذیر است که پر کردن جایگاه شغلی موردنظر، توسط شهروندان و بومیان کشور ممکن نباشد. متقاضیان می‌توانند از طریق آگهی‌ها و سایت‌های کاریابی مختلف به دنبال موقعیت شغلی مناسب بگردند.

ویزای جاب آفر هلند

 ویزای بازگشت هلند

با وجود اینکه ویزای بازگشت شاید برای اقامت کاری هلند مناسب به نظر نرسد، اما در کنار ویزای ‌کار هلند ممکن است در برخی موارد برای متقاضیان مفید واقع شود. ویزای بازگشت زمانی به کار می‌آید که متقاضی به هر دلیلی قصد خروج از کشور هلند را به صورت موقت داشته باشد و همزمان پس از خروج از کشور ممکن است ویزای کار وی نیز منقضی شود. در این میان استفاده از ویزای بازگشت می‌تواند به کمک متقاضی آید و وی را مجدداً به کشور هلند بازگرداند تا بتواند ویزای کار خود را تمدید نماید. اعتبار ویزای بازگشت سه ماه است و قابل تمدید تا یک سال هم می‌باشد.

ویزای GVVA هلند

یکی دیگر از ویزاهای کار برای اخذ اقامت کاری هلند ویزای (GVVA) نام دارد که تنها مختص متقاضیان از خارج از اتحادیه اروپا (EEA) و سوئیس است. این ویزا در واقع نوعی مجوز کار و اقامت کاری هلند به شمار می‌رود و مختص متقاضیانی است که قصد دارند بیش از سه ماه در هلند بمانند. مدت اعتبار این ویزا معمولاً برای سه سال صادر می‌شود. البته متقاضیان برای دریافت این ویزا می‌بایست یک پیشنهاد کاری داشته باشند. چرا که این مجوز توسط کارفرما برای متقاضی اخذ می‌گردد.

روش‌های اخذ اقامت کاری هلند

همان‌طور که قبلا گفته شد، روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت کاری هلند وجود دارد. در ادامه این بخش، موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام به بهترین و راحت‌ترین روش‌های اخذ ویزای کاری و اقامت هلند اشاره کرده است.

اخذ اقامت کاری هلند از طریق تحصیل

یکی از بهترین روش‌های اخذ اقامت کاری هلند تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. متقاضیان می‌توانند پس از دریافت ویزای تحصیلی هلند، همزمان در کشور مشغول به کار شوند. دانشجویان اجازه آن را دارند که برای مدت محدودی مثلا 16 ساعت در هفته مشغول به کار شوند تا هم تجربه کافی را کسب نمایند و هم از پس تامین هزینه‌های زندگی خود برآیند. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند یک سال درخواست اقامت برای جستجوی کار بدهند که در بیشتر مواقع با درخواست دانشجویان موافقت می‌شود. در این مدت هم متقاضیان اخذ اقامت کاری هلند می‌توانند تا زمان پیدا کردن کار مناسب و بستن قرارداد، بدون محدودیت زمانی مشغول به کار شوند.

اخذ ویزای کاری هلند از طریق تحصیل

اخذ اقامت کاری هلند از طریق نیروی کار بسیار ماهر

متقاضیان اخذ اقامت کاری هلند می‌توانند به‌عنوان نیروی کار بسیار ماهر (highly skilled worker) به این کشور مهاجرت نمایند. کشور هلند یکی از کشورهای اروپایی و مشتاق جذب نیروی کار دانشمند و ماهر است. این افراد باید به کشور هلند ثابت کنند که می‌توانند به اقتصاد مبتنی بر دانش این کشور کمک نمایند. متقاضیان برای اینکه بتوانند به عنوان مهاجر بسیار ماهر به کشور هلند مهاجرت نمایند می‌بایست حداقل با یک کارفرمای شناخته‌شده توسط مقامات هلند، یک قرارداد کار یا توافق‌نامه کتبی امضا نمایند و کسب درآمد کنند.

درآمد کسب‌شده توسط این افراد به سن آنها بستگی دارد و میزان این درآمد بر روی اخذ اقامت کاری هلند نیز تاثیر می‌گذارد. بر ‌اساس گزارشات رسیده در سال 2021، متقاضیان بالای 30 سال می بایست بتوانند در ماه حقوقی معادل 4500 یورو و متقاضیان زیر 30 سال 3108 یورو از طریق قرارداد خود کسب نمایندد تا مشمول اقامت کاری هلند شوند.

ویزای کاری هلند از طریق نیروی کار ماهر

اخذ اقامت کاری هلند از طریق کارآفرینی

متقاضیان مهاجرت به هلند از طریق ویزای کار می‌توانند از طریق کارآفرینی مجوز اقامت در کشور هلند را دریافت نمایند. این مجوز دو سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. افرادی هم که برای کارآفرینی قصد راه‌اندازی شرکت دارند، باید بتوانند امور مالی و برنامه کاری خود را به سازمان اداری هلند جهت ارزیابی ارائه دهند. فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های هلند نیز می‌توانند در صورت علاقمندی به کارآفرینی از این مجوز استفاده نمایند. افرادی که به هدف خود-کارمندی قصد استفاده از این مجوز را داشته باشند، می‌بایست از مقامات هلندی اجازه لازم را کسب نمایند. این مجوز برای پزشکان متخصص نیز مناسب است ولی این افراد اول باید در لیست رسمی (BIG) ثبت‌نام نمایند.

جمع‌بندی

برای دریافت اقامت کاری هلند روش‌های مختلفی وجود دارد. ضمن اینکه برای مهاجرت به هلند از طریق کار، این کشور ویزاهای متنوعی را در نظر گرفته است. متقاضیان می‌بایست باتوجه به شرایط و تخصصی که دارند، بهترین ویزا را جهت اخذ اقامت کاری هلند انتخاب نمایند. برای متقاضیان جوان در بازه سنی 17 تا 40 سال، بهترین روش اخذ اقامت کاری هلند، تحصیل می‌باشد. به هرحال، برای شروع فرآیند مهاجرت کاری به هلند بهتر است که متقاضیان حتما از متخصصین این حوزه مانند موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام کمک بگیرند.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • حمید رضا نصیری
    11 آگوست 2022 3:02 ب.ظ

    سلام حمید هستم ۴۶ سال دارم‌ گواهینامه پایه یک دارم مشغول به‌ کارم برای مهاجرت به هلند چه اقداماتی لازم است لطفا راهنمایی کنید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین