برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا (FSTP)

برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا (FSTP) یا Federal Skilled Trades Program یکی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا است که متقاضیان واجدشرایط آن، از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا گزینش می‌شوند. این برنامه، مخصوص افرادی است که با داشتن مهارت در یک حرفه یا فن قصد مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت دائم کانادا را دارند. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام در ادامه این مقاله، ویژگی‌ها و پیش‌نیازهای این برنامه را شرح داده است.

نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا (FSTP)

حداقل پیش‌نیازهای برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا (FSTP)

افرادی می‌توانند با استفاده از برنامه FSTP به مخزن اکسپرس اینتری وارد شوند که حداقل پیش‌نیازهای زیر را داشته باشند:

 • نمره زبان انگلیسی CLB5 یا بالاتر یا مدرک زبان فرانسه NCLC5 یا بالاتر برای مهارت‌های گوش دادن و صحبت کردن و CLB4 یا NCLC4 برای مهارت‌های خواندن و نوشتن. البته توصیه ما این است که برای کسب امتیاز بیشتر از سیستم جامع امتیازدهی اکسپرس اینتری، تا حد ممکن سطح زبان خود را بالا ببرید.
 • دست‌کم دو سال سابقه کار تمام وقت (یا معادل پاره وقت آن) در یک حرفه یا فن، ظرف 5 سال قبل از درخواست
 • داشتن پیش‌نیازهای شغلی لازم برای آن حرفه یا فن که در دسته‌بندی مشاغل کشوری کانادا مشخص شده است. به‌استثنای نیاز به گرفتن گواهی صلاحیت حرفه‌ای.
 • داشتن یکی از موارد زیر:
 • جاب آفر کانادا از حداکثر دو کارفرمای کانادایی برای استخدام تمام وقت با مدت قرارداد دست‌کم یک سال
 • مجوز گواهی تائید صلاحیت در حرفه موردنظر که توسط یک مرجع قانونی فدرال، استانی یا قلمرویی کانادا صادر شده باشد.

مشاغل مورد نیاز برای برنامه FSTP کانادا

مشاغل فنی یا حرفه‌های موردنیاز برای برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا (FSTP)  تحت گروه‌های NOC زیر طبقه‌بندی شده‌اند:

 • گروه اصلی 72: مشاغل صنعتی، الکتریکی و ساخت و ساز
 • گروه اصلی 73: مشاغل مربوط به عملیات تجهیز و نگهداری
 • گروه اصلی 82: سوپروایزرها و مشاغل فنی در منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات مرتبط
 • گروه اصلی 92: سوپروایزرهای پردازش، تولید و تسهیلات رفاهی و اپراتورهای کنترل مرکزی
 • گروه غیراصلی 632: سرآشپزها و آشپزها
 • گروه غیراصلی 633: قصاب‌ها و نانوا‌ها

گروه‌های اصلی نام برده‌شده، به مشاغل مختلفی تقسیم می‌شوند که همه مهارت نوع B هستند. متقاضی باید ثابت کند که از عهده همه وظایف موجود در آن حرفه یا فن به‌طور کامل برمی‌آید. چنانچه، سطح مهارتی متقاضی با شرح وظایف نوشته شده در NOC مطابقت نداشته باشد، درخواست او رد خواهد شد. تجربه کاری تنها مدتی را شامل می‌شود که متقاضی به‌صورت مستقل در آن حرفه یا فن کار کرده باشد. برای اطلاع از بهترین مشاغل در کانادا و همچنین شغل های پر درآمد در کانادا می توانید مقاله مربوط به آن را از بخش وبلاگ هلدینگ رسام مطالعه کنید.

تحصیلات مورد نیاز برای برنامه FSTP کانادا

برای برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا (FSTP) پیش‌نیاز تحصیلی در نظر گرفته نشده است. با این حال، اگر می‌خواهید امتیازات خود بعد از ورود به مخزن اکسپرس اینتری کانادا را بالا ببرید، دو راه پیش روی شما قرار دارد:

 • یک مدرک تحصیلی از مؤسسات آموزشی کانادا داشته باشید (مدرک دیپلم، فوق‌ دیپلم، کارشناسی و بالاتر)
 • مدارک تحصیلی که در کشور خود گرفته‌اید را ارائه دهید. این مدارک تحصیلی باید توسط سازمان‌های تائیدشده‌ای مانند WES ارزشیابی و معادل‌سازی شوند.

پیش‌نیازهای برنامه fstp کانادا

سایر پیش‌نیازها برای برنامه FSTP کانادا

به‌غیر از موارد گفته‌شده، متقاضی نباید دارای سابقه کیفری یا هر نوع بیماری که سلامت عمومی را به‌خطر می‌اندازد، باشد. همچنین، باید ثابت کند که از تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های خود و خانواده‌اش در زمان اقامت در کانادا برخوردار است. مگر این‌که یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • در زمان درخواست، یک شغل قانونی در کانادا داشته باشد.
 • یک جاب افر معتبر از یک کارفرمای کانادایی دریافت کرده باشد.

 

گواهی صلاحیت حرفه‌ای چیست و نحوه دریافت آن به‌چه شکل است؟

گواهی صلاحیت حرفه‌ای نشان می‌دهد که شما از توانایی و مهارت لازم برای کار در یک حرفه یا فن در کشور کانادا برخوردار هستید. هر استان یا قلمرو کانادا، شرایط خاص خود برای صدور گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای دارد. برای دریافت گواهی صلاحیت حرفه‌ای در مشاغل فنی و حرفه‌ای در کانادا، نهاد مربوطه در استان، قلمرو یا دولت فدرال، شما را ارزیابی می‌کند. اگر واجد شرایط باشید، می‌توانید در آزمون مربوطه برای دریافت گواهی شرکت نمایید.

برای شرکت در آزمون گواهی احراز صلاحیت باید به صورت حضوری به نهاد مربوطه در استان مورد‌نظر مراجعه کنید. گاهی ممکن است لازم باشد قبل از این‌که در آزمون شرکت کنید، توسط یک کارفرما در کانادا آموزش‌های لازم را ببینید (کارآموزی). پروسه‌ی شرکت در این آزمون و دریافت گواهی در استان‌های کانادا، متفاوت می‌باشد و هر استان، فرآیند مربوط به خود را دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه ارزیابی، می‌توانید با موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام تماس حاصل فرمایید. تیم حرفه‌ای و باتجربه ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در زمینه برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا (FSTP) است. توجه داشته باشید که برخی مشاغل و حرفه‌ها مانند مکانیک هواپیما، گواهی صلاحیت حرفه‌ای آنها توسط نهاد مربوطه در دولت فدرال صادر می‌گردد.

گواهی صلاحیت حرفه‌ای و نحوه دریافت آن

چند نکته در ارتباط با برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا (FSTP)

 • برگه سلامت پزشکی و گواهی عدم‌ سوء‌پیشینه کیفری، بعد از دریافت دعوتنامه تحویل داده می‌شوند. گواهی عدم سوء‌پیشینه باید از همه کشورهایی که متقاضی بعد از 18 سالگی دست‌کم 6 ماه در آنها اقامت داشته، گرفته شود.
 • منظور از دو سال سابقه کار تمام وقت، 30 ساعت کار در هفته به مدت دو سال است که معادل 3120 ساعت می‌شود. برای سابقه کار پاره‌وقت، متقاضی باید ساعات کاری خود را به 3120 ساعت برساند تا بتواند با FSTP وارد سیستم اکسپرس اینتری شود. در صورت اشتغال در چند شغل، مجموع ساعات کاری متقاضی باید به 3120 ساعت برسد. توجه داشته باشید که ساعات کاری بیشتر از 30 ساعت در هفته در نظر گرفته نمی‌شوند.
 • زمانی که برای FSTP ثبت‌نام می‌کنید، باید به‌صورت قانونی در کانادا مشغول به‌کار باشید و وضعیت اقامت کاری قانونی خود را تا دریافت اقامت دائم، حفظ نمایید.
 • افرادی که دعوت‌نامه دریافت کرده‌اند، فرصت دارند ظرف 90 روز برای درخواست ویزا اقدام نمایند.

دیگران میخوانند: تاسیس شعبه شرکت در کانادا

جمع‌بندی

برنامه فدرال مشاغل فنی کانادا (FSTP) یکی از سه برنامه‌ای است که گزینش متقاضیان آنها از طریق اکسپرس اینتری مدیریت می‌شود. در این برنامه، پیش‌نیازی برای مدرک تحصیلی مشخص نشده است. بنابراین افرادی که از طریق آن وارد مخزن اکسپرس اینتری می‌شوند، امتیاز ورودی کمتری نسبت به بقیه دارند. با این حال، با ورود به مخزن اکسپرس اینتری، متقاضیان این شانس را خواهند داشت که به‌عنوان نامزد استانی یکی از استان‌ها یا قلمروهای کشور کانادا برگزیده شوند. هر نامزد استانی، 600 امتیاز در سیستم جامع امتیازدهی اکسپرس اینتری کسب می‌نماید که دریافت دعوت‌نامه از این سیستم را تضمین می‌کند.

اگر قصد کسب اطاعات بیشتر درباره این برنامه مهاجرت به کانادا را دارید، موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام آماده ارائه مشاوره به شما است. برای ارتباط با مشاورین ما می توانید از طریق پیج اینستاگرام هلدینگ رسام اقدام کرده و یا از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 1 میانگین: 5]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین