مهاجرت به کانادا

صفر تا صد مهاجرت به کانادا

با وجود شرایط فعلی مهاجرت، دریافت اقامت و قوانین اداره مهاجرت کانادا در سال 2023، هیچ وقت زمان بهتری برای درخواست ویزای کانادا وجود نداشته است. بخش مهاجرت کانادا در وب سایت هلدینگ رسام ایجاد شده است تا به کسانی که به دنبال زندگی، کار و سرمایه گذاری در کانادا هستند کمک کند تا روش‌های مهاجرتی مناسب را انتخاب کنند، روند دریافت ویزا را سرعت ببخشد و متقاضیان اقامت خود را با حداقل مشکلات دریافت کنند. این مقاله با موضوع کانادا و روش های مهاجرت به کانادا، می‌تواند برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند ولی اطلاعی از روش‌های مختلف مهاجرت به آن را ندارند، بسیار کمک کننده باشد.

فهرست مطالب

همه چیز درباره مهاجرت به کانادا

کشور کانادا دارای یک اقتصاد عالی و روبه رشد است. اما جمعیت این کشور، پاسخگوی نیروی متخصص مورد نیاز و فرصت‌های شغلی آن نمی‌باشد. این، یک خبر خوب برای متقاضیان مهاجرت به کانادا است؛ زیرا می‌توانند از این فرصت ایده‌آل برای زندگی، کار، تحصیل و سرمایه‌گذاری در یک کشور فوق پیشرفته استفاده کنند. در این نوشتار ابتدا نگاهی کلی به کشور کانادا و موقعیت جغرافیایی آن خواهیم داشت. پس از آن به بررسی بهترین شهرها، دانشگاه‌ها و همچنین مزایای زندگی در این کشور خواهیم پرداخت. در نهایت نیز تمامی روش‌های مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت کانادا برای متقاضیان را معرفی خواهیم کرد.

معرفی روش های مهاجرت به کانادا

با وجود اینکه روند مهاجرت به یک کشور جدید روندی هیجان‌انگیز است، همیشه پرونده‌های مهاجرت و اقامت دارای مراحلی است که متقاضیان باید پیچیدگی‌ها و شرایط آن‌ها را به خوبی در نظر بگیرند. کانادا یکی از مقاصد مهم مهاجرت در جهان است و هر ساله بیش از 310,000 مهاجر جدید برای بهره‌گیری از اقتصاد قوی این کشور و سیستم مهاجرتی مترقی وارد کشور زیبای کانادا می‌شوند. میزان پیشرفت سیستم اقتصادی کشور کانادا به حدی است که اداره آمار دولت کانادا پیش‌بینی می‌کند تا سال 2031 بیش از نیمی از افراد شاغل در کشور کانادا در خارج از کشور متولد شده و با انتخاب یک روش مهاجرتی، به کشور کانادا مهاجرت و اقامت دائم این کشور را دریافت کرده‌اند.

مشاوره اختصاصی با هلدینگ رسام

مشاوران اختصاصی ما در هلدینگ رسام آماده انجام هرگونه راهنمایی کارشناسانه به تمام افرادی می باشند که برای مهاجرت به کانادا نیازمند آگاهی از قوانین و مقررات در این کشور هستند. با ما در تماس باشید.
با ما تماس بگیرید

معرفی کشور کانادا

کشور کانادا دومین کشور بزرگ جهان است که در شمالی‌ترین نقطه قاره آمریکا قرار دارد. این کشور از جنوب به کشور آمریکا، از غرب به اقیانوس آرام، از شرق به اقیانوس اطلس و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی منتهی می‌شود. بیشتر ساکنین کانادا، رضایت کاملی از زندگی در این کشور دارند. ضمن اینکه میزان جرم و جنایت نیز در پایین‌ترین حد ممکن گزارش‌ شده است. خبر خوب برای افراد دارای تخصص و همچنین علاقمند به مهاجرت به کانادا این می‌باشد که دولت کانادا سیاست خود را براساس جذب نیروی کار متخصص خارجی تعیین کرده است. به همین جهت از نیروی انسانی متقاضی مهاجرت به کانادا استقبال می‌نماید.

مناطق و استان‌های کشور کانادا

به طور کلی کانادا سه منطقه و ده استان دارد. هرکدام از استان‌های این کشور دارای یک شهر مرکزی هستند که در ادامه معرفی شده‌اند:

نام استان

نام مرکز استان

آلبرتا

ادمونتون

بریتیش کلمبیا

ویکتوریا

جزیره پرنس ادوارد

شارلوت تاون

منیتوبا

وینیپگ

نیوبرانزویک

فردریکتون

نوا اسکوشیا

هلی فکس

انتاریو

تورنتو

کبک

کبک سیتی

ساسکاچوان

رجینا

نیوفاندلند و لابرادور

سنت جابز

مناطق و قلمروهای شمال‌غربی

یلو نایف

ونووت

ایکالویت

یوکان

وایت هورس

تماس با کارشناسان هلدینگ رسام

ممکن است اکنون این سوال برای خوانندگان و علاقمندان مهاجرت به کانادا پیش بیاید که فرق بین منطقه و استان در کانادا چیست؟ در پاسخ باید گفت که تفاوت این دو، در نوع حکومت و قوانین است. قلمروهای کانادا توسط دولت فدرال و پارلمان‌ها اداره می‌شوند. اما استان‌ها، قوانین خاص خود را دارند. متقاضیان مهاجرت به کانادا باید بدانند به‌طور کلی تورنتو بزرگترین شهر این کشور با 5.5 میلیون جمعیت به شمار می‌رود. ونکوور نیز که در غرب کانادا واقع‌شده، به انتخاب سازمان ملل‌متحد، به‌عنوان زیباترین و بهترین شهر جهان معرفی‌شده است. از طرفی دیگر، مونترال پس از پاریس، بزرگترین شهر فرانسوی زبان جهان می‌باشد که در ایالت کبک قرار دارد. متقاضیان مهاجرت به کانادا باید برای مهاجرت به این شهر، به زبان فرانسوی مسلط باشند.

بهترین شهرها برای مهاجرت به کانادا

بهترین شهرها برای مهاجرت به کانادا

در این بخش از این نوشتار لازم است که بهترین شهرها برای مهاجرت به کانادا معرفی شوند. معمولا درصد بالایی از مهاجران، این شهرها را برای کار، تحصیل و زندگی انتخاب می‌کنند:

ونکوور (Vancouver)

شهر ونکوور یکی از محبوب‌ترین و بهترین شهرها برای مهاجرت به کانادا است. دلیل آن را می‌توان در طبیعت و فرهنگ این شهر جستجو کرد. ونکوور توسط اقیانوس آرام احاطه شده است و کوه‌های زیبایی در اطراف این شهر قرار دارند. ونکوور نه تنها شهری مناسب برای تحصیل و مهاجرت به کانادا است، بلکه می‌تواند برای زندگی و تفریح نیز مناسب‌ترین مکان باشد. از فعالیت‌های تفریحی که می‌توان در این شهر انجام داد، می‌توان به اسکی، اسنوبرد، تماشای نهنگ، موج‌سواری و فعالیت‌های دیگر تفریحی اشاره کرد.

یکی دیگر از دلایلی که ونکوور را به بهترین مکان برای مهاجرت به کانادا تبدیل کرده، رتبه بالای این شهر از نظر آموزش، فرهنگ، محیط‌زیست و بهداشت است. از آنجایی که این شهر، مقصد بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا به‌شمار می‌رود، بنابراین از فرهنگ‌های مختلفی تشکیل‌شده است. درواقع ونکوور یکی از چند فرهنگی‌ترین شهرهای کانادا محسوب می‌شود. به همین دلیل، متقاضیان مهاجرت به کانادا تمایل بیشتری برای رفتن به این شهر دارند. 50 درصد مردم شهر ونکوور به زبان‌های مختلفی غیر از زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. ضمن اینکه این افراد رابطه دوستانه‌ای با یکدیگر و با مهاجرین جدید نیز دارند.

تورنتو (Toronto)

تورنتو یکی دیگر از بهترین شهرها برای زندگی و مهاجرت به کانادا می‌باشد. این شهر نیز همانند ونکوور از فرهنگ‌های مختلفی تشکیل شده است. بدین ترتیب تورنتو نیز زندگی را برای مهاجران که از کشورهای مختلف جهان به آن می‌آیند را، آسان‌تر کرده است. تقریباً 50 درصد از افراد ساکن در شهر تورنتو بومی‌های این شهر نیستند و در خارج از کانادا متولد شده‌اند. حدود 230 ملیت، جمعیت تورنتو را شکل می‌دهند. بنابراین ازنظر قومیتی، این شهر به یکی از متنوع‌ترین شهرها برای مهاجرت به کانادا تبدیل شده است. بخشی از فرهنگ این شهر را فعالیت‌های فرهنگی، جشنواره‌ها، رویدادهای ورزشی و موزه‌ها شکل داده‌اند.

کلگری (Calgary)

یکی دیگر از شهرهای کانادا که نزد متقاضیان مهاجرت به کانادا محبوب است، کلگری نام دارد. این شهر با داشتن پایین‌ترین نرخ جرم، مالیات بسیار کم فروش و سیستم حمل‌ونقل فوق‌العاده، شهری ایده‌آل برای علاقمندان به مهاجرت به کانادا است. این شهر نیز همانند دیگر شهرهای پرجمعیت کانادا، از تنوع فرهنگی و نژادی بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. بنابراین جای تعجب نیست که سالانه خیل عظیمی از متقاضیان مهاجرت به کانادا به این شهر سرازیر می‌شوند. افراد می‌توانند در طول سال از فعالیت‌های مختلفی که در مکان‌های هنری، سینماها، رستوران‌ها، جشنواره‌ها، رویدادهای ادبی و جشن‌های فرهنگی وجود دارد، استفاده کنند.

مونترال (Montreal)

متقاضیان مهاجرت به کانادا می‌توانند مونترال را به‌عنوان بهترین شهر برای زندگی، تحصیل و کار انتخاب کنند. در این شهر تعادل بسیار فوق‌العاده‌ای بین هزینه‌ها و زندگی وجود دارد و نرخ بیکاری بسیار پایین برآورد شده است. مونترال تنها یک ایراد دارد و آن هم شرایط آب‌وهوای آن است. این شهر زمستان‌های بسیار طولانی، برفی و سرد دارد. در نتیجه ممکن است برای افرادی که از سرمای زیاد لذت نمی‌برند، مناسب نباشد. مونترال به‌عنوان مرکز ایالت فرانسوی زبان کبک، از دو زبانه‌ترین شهرهای کانادا برای متقاضیان مهاجرت به کانادا به شمار می‌رود. افراد می‌توانند در این شهر به دو زبان انگلیسی و فرانسوی با دیگران ارتباط برقرار کنند. با زندگی در شهر مونترال کانادا، افراد می توانند حس زندگی در دو کشور فرانسه و کانادا را تجربه کنند. این شهر مکان‌های زیادی برای فعالیت‌های مختلف دارد. مطمئنا متقاضیان مهاجرت به کانادا در این شهر هیچ‌وقت در اوقات فراغت خود بیکار نخواهند ماند.

اتا‌وا (Ottawa)

 اتا‌وا شاید به جنب‌وجوشی مونترال، به زیبایی ونکوور و به چندفرهنگی تورنتو نباشد. اما همچنان به‌عنوان یک پایتخت خوب، همه چیزهایی را که مهاجران به آنها نیاز دارند را ارائه می‌دهد‌. به این ترتیب این شهر به یکی دیگر از مقاصد محبوب برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، تبدیل شده است. از مزایای زندگی در شهر اتاوا می‌توان به فرصت‌های شغلی زیاد، نرخ بزهکاری پایین، زندگی فرهنگی قابل‌توجه، قیمت مناسب خانه و فضای سبز فراوان برای دوچرخه‌سواری و پیک‌نیک اشاره کرد.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل

برطبق آخرین رده‌بندی سازمان (QS) جهانی، 26 دانشگاه از دانشگاه‌های کانادا در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. سه دانشگاه یعنی دانشگاه تورنتو، بریتیش کلمبیا و مک گیل نیز در لیست 50 دانشگاه برتر جهان هستند. به‌طور کلی، همه دانشگاه‌های کانادا حداقل‌های لازم از نظر استانداردهای آموزشی را دارند. بنابراین متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، می‌توانند برای هر دانشگاه کانادا که شرایط آن را دارند، درخواست بدهند. رنکینگ جهانی دانشگاه‌ها براساس فاکتورهای خاصی انجام می‌شود. ممکن است آن فاکتورها با اولویت‌های متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، ارتباط مستقیم نداشته باشد‌. بنابراین متقاضیان پس از رنکینگ، باید به بررسی فاکتورهایی بپردازند که می‌خواهند دانشگاه موردنظر آنها داشته باشد. در ادامه ده مورد از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل از نظر رنکینگ جهانی (QS) در سال 2021 معرفی شده‌اند:

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل

دانشگاه مک گیل

یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل دانشگاه مک گیل می‌باشد. این دانشگاه برای دومین سال متوالی عنوان بهترین دانشگاه کانادا را در لیست رده‌بندی (QS) به خود اختصاص داده است. دانشگاه مک گیل در شهر فرانسوی زبان مونترال، که یکی از دانشجو پذیرترین شهرها برای متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل به‌شمار می‌رود، واقع شده است. حدود 40 هزار دانشجو از سرتاسر جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. بیشترین تعداد جوایز نوبل متعلق به فارغ‌التحصیلان دانشگاه مک گیل بوده است.

دانشگاه تورنتو

در رتبه دوم بهترین دانشگاه‌های کانادا از نظر رنکینگ جهانی، دانشگاه بزرگ تورنتو قرار دارد. این دانشگاه در شهر بزرگ تورنتو واقع شده است و همواره در لیست 30 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. دانشگاه تورنتو به تنهایی توانسته تا 16 بیلیون دلار به اقتصاد کانادا سودرسانی کند. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل برای علاقمندان به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از گزینه‌های متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است. این دانشگاه در رتبه سوم بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل قرار دارد. بیشتر 65 هزار دانشجو در این دانشگاه عظیم در دو پردیس ونکوور و کلونا تحصیل می‌کنند. دانشگاه بریتیش کلمبیا  همواره در لیست 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

دانشگاه آلبرتا

چهارمین دانشگاه برتر برای مهاجرت به کانادا دانشگاه آلبرتا نام دارد که در شهر نفتی ادمونتون واقع شده است.  بیشترین تعداد استخدام در استان آلبرتا متعلق به همین دانشگاه می‌باشد که نه‌تنها به‌عنوان بهترین دانشگاه، بلکه به‌عنوان بزرگترین شرکت کانادا نیز شناخته می‌شود. دانشگاه آلبرتا در لیست 90 دانشگاه برتر جهان برطبق رده‌بندی (QS) قرار دارد.

دانشگاه مونترال

در رتبه پنجم بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل، دانشگاه مونترال قرار دارد. این دانشگاه، آرزوی بیشتر علاقمندان به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است. دانشگاه مونترال در نزدیکی دانشگاه مک گیل واقع شده و یکی دیگر از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های فرانسوی زبان کانادا می‌باشد. دانشگاه مونترال از نظر رنکینگ جهانی در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

دانشگاه مک مستر

ششمین دانشگاه برتر کانادا دانشگاه مک مستر واقع در استان انتاریو است. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل که قصد اخذ ویزای اسکیل ورکر را نیز دارند، معمولا این دانشگاه را به دلیل تنوع دوره‌های کوآپ آن انتخاب می‌کنند. این دوره‌ها به آماده‌سازی نیروی کار ماهر یا همان اسکیل ورکر کانادا، کمک به‌سزایی می‌نمایند. دانشگاه ارزشمند مک مستر در رنکینگ جهانی در رتبه 149 قرار دارد.

دانشگاه واترلو

جایگاه هفتم بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل متعلق به دانشگاه واترلو می‌باشد. این دانشگاه در رنکینگ جهانی (QS)، رتبه 152 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری یک دانشگاه فنی و مهندسی می‌باشد که اختراعات بی‌شماری در آن به ‌ثبت‌رسیده و مهم‌ترین آنها نوروچیپ است. دانشگاه کلگری از بهترین گزینه‌ها برای متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل به شمار می‌رود. این دانشگاه در جایگاه هشتم بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل قرار دارد. در رنکینگ جهانی، دانشگاه کلگری رتبه 180 را به خود اختصاص داده است. براساس رتبه‌بندی ریسرچ نیز این دانشگاه در لیست برترین‌ها قرار دارد.

دانشگاه وسترن

در لیست بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل، دانشگاه وسترن در جایگاه نهم قرار دارد و مقصد بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است. در رتبه‌بندی جهانی نیز این دانشگاه در رده 190 قرار دارد. دانشگاه وسترن در بزرگترین استان کانادا یعنی انتاریو واقع شده است.

دانشگاه کوئینز

در رتبه دهم بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل، دانشگاه کوئینز قرار دارد. نکته بسیار جالب در رابطه با این دانشگاه این است که در سال 1841 و زمانی که کشور کانادا هنوز به شکل کنونی درنیامده بود، تأسیس گردید. به عبارتی باید گفت که قدمت این دانشگاه از قدمت کشور کانادا نیز فراتر رفته است. در رنکینگ‌جهانی (QS)، دانشگاه کوئینز در رده 220 قرار دارد و از بهترین دانشگاه‌ها‌ برای مهاجرت به کانادا به‌شمار می‌رود.

مزایای مهاجرت به کانادا و زندگی در این کشور

مهاجرت به کانادا به‌خصوص برای افرادی که کشور محل اقامت فعلی آنها از نظر استانداردهای زندگی و اقتصادی مشکل دارد، به یک آرزوی بزرگ تبدیل‌شده است. مهاجرت به این کشور دارای مزایای بی‌شماری می‌باشد که در ادامه بررسی می‌کنیم:

مزایای مهاجرت به کانادا

وضعیت اقتصادی فوق‌العاده در کانادا:

یکی از مزایای مهاجرت به کانادا وضعیت اقتصادی قدرتمند و پایدار این کشور است. این کشور در سازمان تجارت جهانی حضور دارد و دلیل قدرتمند بودن اقتصاد آن، تجارت گسترده با آمریکا می‌ باشد. کشور کانادا دارای منابع غنی نفت و گاز و چوب است که صادرات را در این کشور بسیار پررونق می‌کند‌. به‌دلیل همین اقتصاد قوی است که متقاضیان مهاجرت به کانادا تمایل زیادی به اشتغال و سرمایه‌گذاری در این کشور دارند.

نرخ پایین بیکاری در کانادا:

 وقتی چرخ صنعت یک کشور به صورت پایدار و مداوم بچرخد، قطعا تعداد فرصت‌های شغلی نیز افزایش پیدا می‌کند. وجود همین فرصت‌های شغلی باعث شده که نرخ بیکاری در کانادا بسیار پایین باشد. این شرایط یکی از مزایای مهاجرت به کانادا می‌باشد که راه را برای مهاجرت به کانادا فراهم‌تر کرده است.

طبیعت منحصربه‌فرد کانادا:

 کشور کانادا دارای تعداد زیادی دریاچه و جنگل‌های انبوه است که طبیعت زیبای کانادا را شکل داده‌اند. این کشور درواقع چهارفصل بوده و تنها 15 درصد آن را مناطق قطبی تشکیل می‌دهد. افرادی که مهاجرت به کانادا را انتخاب می‌کنند، هم می‌توانند در یک‌ مکان کانادا اسکی کنند و هم در جای دیگر در کنار ساحل حمام آفتاب بگیرند.

مهاجرپذیر بودن کانادا:

 به‌دلیل نیاز به نیروی کار متخصص، کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورها است که از علاقمندان مهاجرت به کانادا استقبال می‌کند. کانادا به‌خوبی می‌تواند نیازهای مختلف مهاجران را پاسخ داده و در پیدا کردن شغل و مسیرزندگی به آنها کمک کند.

امنیت در کشور کانادا:

 بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا، این کشور را به‌خاطر عدم‌وجود هیاهو و همچنین وجود آرامش و امنیت انتخاب می‌کنند. این کشور از کشورهای مختلف که درگیر جنگ‌های داخلی و خارجی هستند دور و درنتیجه از تروریست‌ها در امان می‌باشد. میزان بزهکاری در این کشور بسیار پایین برآوردشده، به‌طوری‌که تعداد قتل از هر 100 هزار نفر تنها 1.4 درصد است. این شرایط اجتماعی، از مزایای مهاجرت به کانادا به‌شمار می‌روند.

حمایت دولت از نیروی کار و تحصیل در کانادا:

 کشور کانادا در مواقع بحرانی مثل شیوع بیماری، از شهروندان در تمامی زمینه‌های تحصیلی، کاری و زندگی پشتیبانی می‌کند. بیمه‌های بیکاری و خدماتی از جمله حمایت‌های دولت از مردم است که باعث‌شده متقاضیان، بیشتر برای مهاجرت به کانادا تلاش کنند.

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های کانادا:

 همه دانشگاه‌های کشور کانادا در سطح قابل‌قبولی هستند و بیشتر آنها در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، با فارغ‌التحصیل شدن از هر دانشگاه کانادایی، موفق به دریافت یک مدرک معتبر جهانی خواهند شد.

چندفرهنگی بودن کانادا:

سالانه خیل عظیمی از متقاضیان مهاجرت به کانادا به این کشور سرازیر می‌شوند. همین باعث شده که کانادا سرشار از فرهنگ‌های مختلف باشد که زندگی را در آن نیز بسیار آسان می‌کند.

هزینه‌های معقول در کانادا:

 وجود فرصت‌های شغلی زیاد، دانشگاه‌های سطح بالا و هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه زندگی، مزایای مهاجرت به کانادا هستند. در نتیجه، باعث‌شده تا متقاضیان مهاجرت به کانادا نسبت به قبل افزایش چشمگیری پیدا کنند.

روش‌های مهاجرت به کانادا

با کشور کانادا، شهرها، دانشگاه‌ها و همچنین مزایای مهاجرت به کانادا آشنا شدیم. حال، بهتر است روش‌های مهاجرت به کانادا را نیز بررسی کنیم. روش‌های کاملا متفاوتی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. افراد در صورت واجدشرایط بودن، می‌توانند از یکی از روش‌ها برای مهاجرت استفاده کنند.

روش‌های مهاجرت به کشور کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

یکی از راحت‌ترین، مقرون‌به‌صرفه‌ترین، بهترین و ساده‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به کانادا تحصیل در این کشور است. کشور کانادا دارای تعداد زیادی دانشگاه خصوصی و دولتی، کالج و موسسه می‌باشد. افراد می‌توانند یکی را برای تحصیل یا گذراندن دوره به‌خصوصی انتخاب کنند و پذیرش بگیرند. مهم‌ترین و اساسی‌ترین شرایط برای اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی به کانادا عبارتند از:

 • داشتن رزومه
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • فاصله یا گپ تحصیلی کم
 • سن مناسب
 • پشتیبانی مالی یا تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی با نمرات بالا

یکی از مزایای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل یا همان مهاجرت تحصیلی به کانادا این است که فرد بلافاصله پس از اتمام تحصیل و دریافت مدرک می‌تواند وارد بازار کار شود. در نهایت نیز می‌تواند برای اقامت دائم کانادا اقدام نماید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت کاری به کانادا

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کانادا، اشتغال در این کشور پررونق می‌باشد. کانادا یک کشور بسیار وسیع با جمعیت بسیار کم است. به همین‌ دلیل از نیروی کاری متخصص و توانمند استقبال می‌کند. روش‌های مختلفی برای مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد. هرکدام نیز دارای شرایط و قوانین خاصی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا است. در ادامه چند روش مهم و البته پرطرفدار برای مهاجرت کاری به کانادا معرفی شده‌اند. افراد برای بررسی شرایط خود و اینکه کدام روش برای آنها مناسب‌تر است، می‌توانند از کارشناسان هلدینگ رسام کمک بگیرند.

جاب آفر (Job Offer)

جاب آفر یا همان پیشنهاد کار یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق کار است. در این نوع مهاجرت کاری به کانادا، فرد باید بتواند یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای معتبر کانادایی دریافت کند. متقاضی می‌تواند از روش‌های مختلف کار یابی در کانادا برای پیدا کردن پیشنهاد شغلی مناسب استفاده کند. از مهم‌ترین شرایط برای دریافت پیشنهاد شغلی و مهاجرت به کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن تخصص در زمینه‌هایی که کانادا به آنها نیاز دارد
 • تسلط و مهارت به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی
 • تمکن مالی برای انجام فرآیندهای اولیه اخذ ویزا و استقرار در کانادا
 • مدرک تحصیلی معتبر و مورد تایید دولت کانادا
 • رزومه خیلی قوی
 • داشتن حداقل یک سال تجربه کاری

فرد می‌تواند به‌صورت مستقیم با پیشنهاد شغلی خود، برای مهاجرت به کانادا اقدام کند یا اینکه از پیشنهاد شغلی خود برای افزایش امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری استفاده نماید و بلافاصله اقامت دائم کانادا را دریافت کند.

اکسپرس اینتری

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کانادا استفاده از سیستم اکسپرس اینتری است. اکسپرس اینتری یک سیستم بسیار جامع برمبنای امتیاز بندی می‌باشد که گروه‌های مختلفی از نیروی متخصص را در برمی‌گیرد. این سیستم دارای دو مرحله است. در مرحله اول که یک مرحله عمومی می‌باشد، متقاضیان باید از 100 امتیاز حداقل 67 امتیاز کسب کنند تا وارد مرحله دوم یا استخر شوند. فاکتورهای مختلفی مثل سن، تسلط به زبان، مدرک تحصیلی، داشتن سابقه و تخصص و مواردی از این قبیل بر امتیاز فرد تأثیرگذار هستند. از سه روش می‌توان برای برنامه اکسپرس اینتری و مهاجرت کاری به کانادا اقدام کرد:

نیروی‌کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker): متقاضیانی که دارای تخصص‌های خاص و مدارک آکادمیک بالا هستند، می‌توانند از این روش برای مهاجرت کاری به کانادا اقدام کنند. افراد باید ابتدا لیست مشاغل مورد نیاز برای اسکیل ورکر را بررسی کنند. اگر شغل آنها در لیست تخصص‌های موردنیاز دولت کانادا وجود داشت، می‌‌توانند برای بقیه فرآیندهای مهاجرت به کانادا اقدام کنند. پزشکان، مهندسان و افراد دارای تخصص و مدرک تحصیلی، می‌توانند از طریق اسکیل ورکر برای سیستم اکسپرس اینتری اقدام نمایند.

نیروی کار فنی فدرال (Federal Skilled Trade): درصورتی که تخصص متقاضی مهاجرت به کانادا در لیست مشاغل اسکیل ورکر نبود یا به عبارتی فرد مدارک تحصیلی بالایی نداشته باشد، می‌تواند برای برنامه اسکیل ترید اقدام کند. کارکنان گروه‌های زیر، می‌توانند از این برنامه برای مهاجرت به کانادا بهره ببرند.

 • کارکنان فنی در مشاغل صنعتی، ساختمانی و برقی
 • سرپرستان و کارکنان در منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات مرتبط
 • کارکنان فنی در مشاغل نگهداری و بهره‌برداری از تجهیزات
 • سرپرستان پردازش، ساخت و خدمات اپراتورهای کنترل مرکزی
 • قصاب‌ها و نانواها
 • سرآشپزها و آشپزها

به‌طور کلی افراد با تخصص‌های فنی و غیرآکادمیک برای این برنامه مهاجرت به کانادا مناسب هستند.

تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class): این برنامه مختص افرادی است که حداقل یک سال در کشور کانادا مشغول به کار بوده‌اند. این افراد با اقدام از طریق سیستم اکسپرس اینتری و کسب‌امتیاز لازم در استخر، می‌توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

پس از اینکه متقاضی روشی که قصد دارد با آن وارد سیستم اکسپرس اینتری شود را انتخاب کرد، باید به دنبال افزایش امتیاز خود در مرحله دوم که یک مرحله 1200 امتیازی است، باشد. 500 امتیاز از کل امتیاز فوق، مربوط به فاکتورهای اصلی سن، سابقه‌ کاری، مدرک تحصیلی، زبان، و انطباق‌پذیری است. شرایط همسر، درصورت متاهل بودن، نیز به امتیاز فرد متقاضی می‌افزاید. داشتن جاب‌آفر فدرال و یا جاب‌آفر استانی نیز به افزایش امتیاز اکسپرس اینتری و دریافت اقامت دائم کمک شایانی می‌کند.

برنامه آتلانتیک پایلوت (Atlantic Immigration Pilot)

برنامه آتلانتیک پایلوت یکی دیگر از روش‌های مهاجرت کاری به کانادا می‌باشد. این برنامه مختص ایالت‌های آتلانتیک کانادا یعنی نیوبرانزویک، جزیره پرنس ادوارد، نیوفاندلند و لابرادور و نوا اسکوشیا است. متقاضیان مهاجرت کاری از طریق آتلانتیک پایلوت، ابتدا باید لیست مشاغل مورد نیاز این استان‌ها را بررسی کنند. سپس برای دریافت پیشنهاد شغلی از این استان‌ها و قلمروها اقدام نمایند.

برنامه مهاجرت استانی (Provincial Nominee Program)

برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP) از دیگر روش‌های مهاجرت کاری به کانادا محسوب می‌گردد. این برنامه تقریبا شبیه به جاب آفر فدرال است، با این تفاوت که به‌صورت استان به استان صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر، فرد به جای درنظر گرفتن کل کشور کانادا، یک استان به‌خصوص را مدنظر قرار می‌دهد و براساس نیازهای همان استان اقدام می‌کند. از آنجایی که قوانین استان‌های کانادا باهم متفاوت هستند، نیاز هر استان به نیروی متخصص نیز متفاوت است. بنابراین افراد شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد شغلی خواهند داشت. کافی است فرد بررسی کند که در کدام استان بیشترین نیاز به تخصص وی وجود دارد. سپس برای مهاجرت به کانادا از همان استان اقدام کند. خبر خوب اینکه، فرد با دریافت پیشنهاد شغلی (PNP) و شرکت در برنامه اکسپرس اینتری، 600 امتیاز به سقف امتیازهای موردنیاز خود اضافه کرده و می‌تواند به‌راحتی اقامت دائم کانادا را دریافت نماید.

مهاجرت کاری به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

از دیگر روش‌هایی که می‌توان از طریق آن برای مهاجرت به کانادا اقدام کرد، کارآفرینی در این کشور است. درصورتی که فردی شرایط کار یا تحصیل را نداشته و البته از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد، می‌تواند از طریق مهاجرت کارآفرینی به کانادا اقدام کند. حداقل سرمایه موردنیاز برای سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی یک کسب‌وکار و کارآفرینی بین 100 تا 350 هزار دلار کانادا گزارش‌شده است. البته روش‌های دیگری برای مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی در این کشور نیز وجود دارند که عبارتند از:

استارت‌آپ کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق استارت‌آپ به‌معنی شروع یک کسب‌وکار نوپا، خلاقانه و جدید است که بتواند به اقتصاد کانادا کمک کند. متقاضیان مهاجرت به کانادا با ارائه یک بیزینس‌پلن که آینده استارت‌آپ را نشان می‌دهد، برای ویزای استارت آپ کانادا اقدام می‌کنند.

ثبت شرکت در کانادا

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کانادا، ثبت شرکت در کانادا است. فرد می‌تواند با کمترین میزان سرمایه، یک شرکت را به نام خود در کانادا راه‌اندازی کند. ثبت شرکت زمانی پذیرفته می‌شود که به دولت کانادا، توانایی شرکت برای کمک به اقتصاد این کشور ثابت شود. تازمانی که شرکت سرپا باشد، افراد می‌توانند به همراه خانواده خود در کانادا زندگی کنند. پس از حدود یک سال، متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت می‌‌توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

ثبت شعبه شرکت در کانادا

ثبت شعبه شرکت در کانادا نیز یکی دیگر از روش های تجاری مهاجرت به کانادا می باشد. بسیاری از متقاضیانی که دارای سوابق مدیریتی و تخصصی بوده و شرایط مالی مطلوبی دارند، برای مهاجرت به کانادا می توانند اقدام به تاسیس و راه اندازی یک شعبه از شرکت خود در کانادا نمایند.

خرید ملک در کانادا

خرید ملک به تنهایی نمی‌تواند منجر به دریافت اقامت کانادا شود. ولی این روش می‌تواند فرآیندهای مهاجرت به کانادا را برای متقاضیان تسهیل نماید. درصورتی که متقاضی در حوزه خریدوفروش سهام و سرمایه‌گذاری در ملک و مستغلات (Real Estate Investment in Canada) فعالیت کند، به عنوان یک سرمایه‌گذار شناخته شده و می‌تواند از این فرصت برای اقامت کانادا اقدام نماید.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

مهاجرت به کانادا از طریق حمایت خانواده (Family Sponsorship)

یکی از روش‌های دیگر برای مهاجرت به کانادا استفاده از ویزای فامیلی اسپانسرشیپ کانادا است. برطبق این روش، فرد اسپانسرکننده که مقیم خاک کانادا می‌باشد، می‌تواند حمایت مالی یک یا چند نفر از اعضای خانواده خود را تقبل کرده و آنها را وارد خاک کانادا کند. استفاده از روش مهاجرت به کانادا از طریق حمایت خانواده شرایط و ضوابط خاصی دارد که عبارتند از:

 • اسپانسرکننده باید سوءپیشینه کیفری نداشته باشد.
 • اسپانسرکننده طی قراردادی به دولت کانادا ثابت کند که توانایی پرداخت هزینه‌های اسپانسرشونده را دارد.
 • قراردادی بین اسپانسرکننده و اسپانسرشونده نیز امضا می‌شود. این قرارداد به دولت کانادا ثابت می‌کند که هردو طرف، از مسئولیت‌های پیش‌رو آگاهی دارند.

 

مهاجرت به کانادا از طریق فرزندآوری

کانادا کشوری تابع اصل خاک است. بنابراین هر فرزندی که در خاک آن متولد شود، تابعیت این کشور را دریافت می‌کند. بنابراین مهاجرت به کانادا از طریق فرزندآوری یکی از روش‌های متداول برای زوج‌های جوان به‌شمار می‌رود.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

اگر فردی با یک تبعه و یا شهروند کانادایی ازدواج کند می‌تواند اقامت و تابعیت این کشور را دریافت کند. برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، همه فرآیندها باید به‌صورت واقعی و قانونی اجرا شود. هرگونه استفاده نامشروع از این روش یا تلاش برای دور زدن دولت کانادا با ازدواج صوری، عواقب سخت و جبران‌ناپذیری به‌دنبال خواهد داشت. فرد متقاضی مهاجرت به کانادا باید ابتدا به مدت دوسال با اقامت موقت در کانادا زندگی ‌کند. پس از آن می‌تواند برای اقامت دائم، و چند سال بعد برای تابعیت این کشور اقدام نماید.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

منظور از اقامت دائم کانادا چیست؟

هنگامی که اجازه مهاجرت متقاضی به کانادا برای اقامت دائم صادر شد، بیشتر حقوق و تعهدات مشابه شهروندان کانادایی را دارد. همانطور که از نام آن پیداست، تا زمانی که در هر دوره 5 ساله 2 سال اقامت در کشور کانادا داشته باشد، می‌تواند اقامت دائم کانادا را به طور نامحدود نگه دارد و پس از 3 سال اقامت کانادا، امکان ارائه درخواست تابعیت کشور کانادا را دارد. کانادا تابعیت دوگانه را به رسمیت می‌شناسد، بنابراین متقاضی می‌تواند پاسپورت فعلی و اولیه خود را حفظ کند.

تفاوت اقامت دائم کانادا و داشتن تابعیت کانادا

در عمل بین اقامت دائم و تابعیت در کانادا تفاوت‌های کمی وجود دارد. نکته اول این است که شما به عنوان فردی که اقامت دائم کانادا را دارید ممکن است نتوانید در انتخابات رأی بدهید. دوم این که، تابعیت کشور کانادا حقی است که دولت کانادا به شما می‌دهد و از شما گرفته نمی‌شود، ولی به عنوان کسی که اقامت دائم دارید، در صورت ارتکاب جرم جدی احتمال اخراج شما از کشور کانادا وجود دارد.

 در حالت کلی و طبق قوانین 6 دسته اصلی مهاجرت کانادا وجود دارد. این دسته‌ها عبارتند از:

 • Federal Skilled Worker (اسکیل ورکر فدرال، نیروی متخصص و حرفه ای) از طریق برنامه اکسپرس اینتری
 • نیروی متخصص در استان کبک از طریق برنامه اکسپرس اینتری
 • برنامه‌های استانی کانادا
 • حمایت مالی خانواده یا اسپانسر شیپ
 • مهاجرت تجاری از طریق خرید بیزینس
 • کارآفرینی یا استارتاپ
 • مهاجرت از طریق ازدواج

شرایط هر گروه با گروه دیگر متفاوت است و بخشی از متقاضیان را پوشش داده و مجموعه‌ای از نیازهای خاص خود را دارد. همچنین می‌توانید در زیر گروه پناهندگی یا برنامه کارگر خارجی موقت به کانادا وارد شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطالب مربوط به هر نوع از روش‌های اقامتی کانادا را در لینک‌های پیوست و صفحات مربوط به آن‌ها مطالع کنید.

مهاجرت تجاری به کانادا

لازم به توضیح است برنامه مهاجرت تجاری کانادا به گونه‌ای طراحی شده است که افرادی را که می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری و مهارت‌های مدیریتی خود در توسعه اقتصادی کانادا مشارکت داشته باشند، جستجو و انتخاب کنند. افرادی که تحت این دسته قرار می‌گیرند دارای منابع مالی هستند که باعث تقویت اقتصاد کانادا و ایجاد اشتغال بیشتر می‌شود. افراد دارای تجارب تجاری و سرمایه خالص نسبتاً بالا ممکن است تحت یکی از دسته بندی‌های برنامه مهاجرت تجاری قرار گیرند. هر یک از این دسته‌ها سهم متفاوتی در اقتصاد کانادا دارند و الزامات خاص خود را دارند. به صورت کلی می‌توان مهاجرت تجاری به کشور کانادا را به دسته بندی‌های زیر تقسیم نمود.

 • مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس
 • مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ (Start up)
 • مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی
 • مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی استانی
 • مهاجرت به کانادا از طریق برنامه سرمایه‌گذاری

 

همانطور که مشخص است مهاجرت به کانادا آسان نیست. برای موفقیت و تأیید مهاجرت به کانادا باید اقدامات بسیاری انجام شود. همچنین این روند می‌تواند چندین ماه و در برخی موارد چند سال به طول انجامد. اما اگر بدانید چه گزینه‌هایی در دسترس است، می‌توانید شرایط خود را بهبود بخشیده و به موفقیت در پروسه مهاجرت و اقامت نزدیک شوید. اگر علاقه دارید اطلاعات بیشتری درباره اصول مهاجرت به کانادا کسب کنید، مطالب مربوط به روشهای مهاجرت به کانادا را مطالعه کنید. در اینجا می‌توانید در مورد اقامت دائم، کار، بازدید  و حتی تحصیل در کانادا بیاموزید.

آمدن به کانادا به عنوان یک مهاجر یک فرصت هیجان‌انگیز است. کانادا یکی از کشورهای برتر جهان است که در آن شرایط کار و زندگی در بهترین حالت قرار دارد. کانادا به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت، مهاجران را از سراسر جهان جذب می‌کند.

اقتصاد پایدار کانادا، سطح بالای زندگی، جمعیت تحصیل کرده و نرخ پایین جرم و جنایت کانادا را به مقصد مورد نظر برای مهاجران در سرتاسر جهان تبدیل می‌کند. دولت فدرال قصد دارد در سال 2021 تعداد 310،000 تازه وارد را به کانادا بیاورد. چرا شما یکی از آنها نباشید؟ انتخاب برنامه مهاجرت مناسب به کشور کانادا، به عواملی مانند پرونده متقاضی، اهداف متقاضی از آمدن به کانادا اعم از تحصیل در کانادا، کار در کانادا، سرمایه‌گذاری در کانادا یا زندگی در کانادا بستگی دارد. بیش از 60 برنامه مختلف برای مهاجرت به کانادا وجود دارد، داشتن یک وکیل مهاجرت در بررسی پرونده شما بهترین مسیر را برای شما تعیین می‌کند.

 

اقامت دائم در کانادا

فردی که اقامت دائم کانادا را دارد کسی است که با مهاجرت به کانادا، اقامت دائم به وی داده است، اما تابعیت کانادایی را ندارد و به عبارتی دیگر ساکنان دائم شهروندان کشورهای دیگر هستند. همچنین اشخاصی که در کانادا به طور موقت حضور دارند، مانند دانشجویان یا کارگران خارجی، اقامت دائم ندارند.

اقامت موقت در کانادا

اگر می‌خواهید در کانادا به بازدید (Visit)، کار یا تحصیل بپردازید، به ویزای موقت نیاز خواهید داشت. وضعیت اقامت موقت به افرادی گفته می‌شود که می‌خواهند برای بازدید، کار یا تحصیل به کانادا بروند، آنها برای یک دوره موقت به کانادا می‌روند و به همین دلیل بازدید کننده محسوب می‌شوند.

دلایل مهاجرت به کانادا

من می‌خواهم در کانادا زندگی کنم.

یادگیری فعالیت‌های روزمره در یک کشور جدید مانند کانادا، بعد از مهاجرت به کانادا به عنوان تازه وارد می‌تواند گیج کننده باشد. کانادا ممکن است با کشور مبدا فرد بسیار متفاوت باشد، به این معنی که قبل از رسیدن به کانادا مسائل زیادی برای یادگیری وجود دارد. در اینجا مواردی وجود دارد که باید قبل از حرکت درباره مهاجرت در مورد آنها فکر کنید تا بتوانید با سبک زندگی کانادا هرچه سریع تر و آسان‌تر سازگار شوید.

 • قوانین دولت
 • بانکها و تأمین اعتبارات (کارتهای اعتباری، کارتهای پرداخت، حسابهای بانکی، چک و غیره)
 • مراقبت‌های بهداشتی، بیمارستان‌ها، مطب پزشک
 • اتومبیل، حمل و نقل عمومی
 • آموزش، سیستمهای مدرسه
 • فروشگاه‌های مواد غذایی، رستوران‌ها
 • مسکن

برای اطلاعات بیشتر در مورد اسکان در کانادا، به صفحه ما در مورد زندگی در کانادا به عنوان یک صفحه مهاجر مراجعه کنید.

کارت اقامت دائم:

اگر در کانادا به عنوان دارنده اقامت دائم زندگی می‌کنید، نیاز به داشتن کارت اقامت دائم دارید. این کارت برای نشان دادن اینکه شما اقامت دائم قانونی در کانادا دارید استفاده می‌شود. این کارت علاوه بر گذرنامه شما، یک سند مسافرتی است که هنگام ترک و ورود به کانادا باید به همراه داشته باشید. به طور معمول، کارت‌های اقامتی یا مهاجرتی کانادا به مدت پنج سال صادر می‌شود اما می‌تواند برای یک سال نیز صادر شود.

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص
مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص

– من می‌خواهم در کانادا کار کنم.

کار در کانادا

کار در کشورکانادا در صورتی که از یک کشور خارجی باشید، فقط با داشتن مجوز کار این کشور، مجاز است. معمولاً برای کار در کانادا به مجوز کار (Work Permit) احتیاج دارید. چندین مجوز کار در کانادا وجود دارد که می توانید برای کار در کانادا به دست آورید.

مهم نیست که در کجا درخواست خود را ارائه می‌دهید، باید:

 • به یک افسر ثابت کنید که با اتمام مدت مجوز کارتان، کانادا را ترک خواهید کرد.
 • نشان دهید که شما پول کافی برای مراقبت از خود و اعضای خانواده خود را در طول اقامت در کانادا و بازگشت به خانه را دارید.
 • از قانون پیروی می‌کنید و سابقه فعالیت مجرمانه را ندارید (ممکن است از شما بخواهند که گواهی عدم سوءپیشینه را به آن‌ها ارائه دهید).
 • خطری برای امنیت کانادا ندارید.
 • در سلامت کامل هستید و در صورت لزوم گواهی معاینه پزشکی را تهیه می‌کنید و ارائه می‌دهید.
 • اثبات اینکه برنامه‌ای برای کار برای کارفرمایانی که صلاحیت لازم را ندارند یا نتوانسته‌اند از شرایط پیروی کنند، ندارید.
 • مدارک دیگری را که از شما درخواست می‌کنند به افسر بدهید تا ثابت کند شما می توانید وارد کشور شوید.

ویزای توریستی کانادا
ویزای توریستی کانادا

من می خواهم از کانادا دیدن کنید.

پنج مدرک اصلی وجود دارد که شما باید هنگام درخواست ویزا ویزیتور (TRV) نشان دهید. توجه داشته باشید که هر پرونده مهاجرت بسته به موقعیت خاص شما کمی متفاوت است، اما به طور کلی باید هنگام درخواست ویزا موقت در کانادا مدارک زیر را در اختیار داشته باشید:

 • اثبات روابط شما با کشور خود.
 • اثبات بودجه برای بازدید شما از کانادا.
 • مدرک شناسایی مانند گذرنامه یا کارت اقامت از کشور خود.
 • نامه دعوت از شخصی که شما را دعوت کرده است به کانادا بیایید.
 • اثبات اینکه شما فقط به طور موقت در کانادا اقامت خواهید کرد.

همچنین ممکن است اسناد و اطلاعات دیگری مورد نیاز باشد. افراد باید قبل از عزیمت از کشور خود ، TRV یا ویزای توریستی را آماده کنند و نمی توانند هنگام ورود به کانادا TRV را دریافت کنند.

ویزای تحصیلی کانادا
ویزای تحصیلی کانادا

– من می‌خواهم در کانادا تحصیل کنم.

تحصیل در کشور کانادا در صورتی که از یک کشور خارجی باشید، فقط با داشتن مجوز تحصیل مجاز است. معمولاً برای تحصیل در کانادا به مجوز تحصیل (Study Permit) احتیاج دارید.

مهم نیست که در کجا درخواست می‌کنید ، باید:

 • به یک افسر ثابت کنید که با اتمام مدت مجوز تحصیلتان، کانادا را ترک خواهید کرد.
 • نشان دهید که شما پول کافی برای مراقبت از خود و اعضای خانواده خود را در طول اقامت در کانادا و بازگشت به خانه را دارید.
 • از قانون پیروی می‌کنید و سابقه فعالیت مجرمانه را ندارید.
 • خطری برای امنیت کانادا ندارید.
 • در سلامت کامل و در صورت لزوم معاینه‌های پزشکی را ارائه می‌دهید.
 • مدارک دیگری را که از شما درخواست می‌کنند به افسر بدهید تا ثابت کند شما می‌توانید وارد کشور کانادا شوید.

شرایط مهاجرت کانادا بر اساس هر برنامه یا ویزای مهاجرت کانادا بسیار متفاوت است. با این حال، برخی از الزامات اساسی مهم وجود دارد، که برای اکثر برنامه های مهاجرت کانادایی معمول و متداول است. در اینجا چند مورد اصلی برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری Express Entry) ، CEC ، PNP) و سایر برنامه‌های مهاجرتی که به شما امکان ورود به کانادا را می‌دهد، ذکر می‌گردد.

شرایط مهاجرت به کانادا
شرایط مهاجرت به کانادا

 • تحصیلات

شما هنگام ارائه درخواست مهاجرت به کانادا باید گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی خارجی (ECA) خود را ارائه دهید.

 • مهارت زبان

شما باید مدرک زبان خود را در هر یک از زبان‌های رسمی کانادا، یعنی انگلیسی و فرانسه از طریق مؤسسات برگزار‌کننده آزمون و صدور گواهینامه ثبت شده، یعنی IELTS (سیستم بین‌المللی تست زبان انگلیسی) برای انگلیسی ارائه دهید. نمره زبان مورد نیاز شما در 4 حوزه زبان باید مورد آزمون قرار گیرد.

لازم است دقت نمایید، نمره نهایی (CLB) برای روش‌های مختلف مهاجرتی، متفاوت است.

 • سوابق پزشکی و پیشینه کیفری

برای اینکه واجد شرایط مهاجرت به کانادا شوید، باید از سلامت خوبی برخوردار باشید. همچنین باید سوابق پزشکی و کیفری را تهیه کنید.

عوامل دیگر، یعنی سن، تجربه کار، سازگاری با محیط و … بسته به برنامه مهاجرت یا نوع ویزای مورد نظر متفاوت است.

کانادا را بهتر بشناسیم

توضیحاتی کوتاه در مورد کشور کانادا

کانادا در آمریکای شمالی قرار دارد و مساحتی نزدیک به 10 میلیون کیلومتر مربع در قاره آمریکای شمالی را در بر می‌گیرد. به همین دلیل کانادا را می‌توان به عنوان دومین کشور دنیا از نظر مساحت بعد از روسیه به حساب آورد.

کانادا در سال 1867 از بریتانیای کبیر جدا شد و طبق آخرین آمار سال 2019 جمعیت تقریبی این کشور 59/39 میلیون نفر اعلام شده است.

پول رایج و مورد استفاده در کانادا، دلار کانادا می‌باشد که با علامت Can$ و C$ نشان داده می‌شود. زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و برای بعضی از استان‌ها، زبان انگلیسی و فرانسوی همراه با هم می‌باشد. تنها مرز مشترک کشور کانادا با ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

پایتخت کشور کانادا، شهر اتاوا (Ottawa) بوده که طبق بررسی‌های آماری انجام شده، رتبه پنجم در رده‌بندی محبوبترین شهرهای کشور کانادا را به خود اختصاص داده است. در این رده‌بندی، شهر تورنتو مقام اول، شهر ونکوور رتبه بعدی و مونترال و کلگری در رتبه‌های سوم و چهارم قرار گرفته‌اند.

آشنایی با کانادا
آشنایی با کانادا

این مقاله جهت مطالعه علاقه‌مندان به مهاجرت و برای آشنایی با کشور کانادا آماده شده است تا در صورت تمایل به مهاجرت بهترین تصمیم را برای انتخاب کشور مقصد اتخاذ و خود را برای اخذ اقامت کانادا آماده نمایند. از مهم‌ترین اقدامات در زمان شروع پرونده مهاجرتی، داشتن اطلاعات کافی دید مناسب در مورد کشور مقصد می‌باشد. به همین منظور مطالب ذیل برای کمک به مهاجرت و اقامت کشور کانادا توسط تیم کارشناسان هلدینگ رسام آماده شده است.

تقسیمات کشوری کانادا

کشور پهناور کانادا به 5 منطقه اصلی تقسیم‌بندی شده است که استان‌ها و سرزمین‌های این کشور در این مناطق قرار دارند. این کشور شامل 10 استان و 3 قلمرو یا سرزمین می‌باشد.

مناطق مختلف کشور کانادا

پهنه‌بندی و تعیین مناطق مختلف کانادا با توجه به شرایط اقلیمی، آب و هوایی، جغرافیایی و سیاسی در هر منطقه صورت گرفته است و 5 منطقه اصلی به شرح ذیل تعیین گردیده است.

مناطق اصلی استان یا سرزمین واقع شده در استان
منطقه اطلس نوا اسکوشیا- پرنس ادوارد آیلند- نیوفاوندلند و لابرادور
منطقه کانادا مرکزی اونتاریو- کبک
منطقه علفزارها منیتوبا- ساسکاچوان- آلبرتا
منطقه کرانه غربی بریتیش کلمبیا
منطقه شمال نورت وست تریتوریز- یوکان- نوناویت
جدول مناطق مختلف کانادا با توجه به شرایط اقلیمی، آب و هوایی، جغرافیایی و سیاسی در هر منطقه

استان‌های کشور کانادا

طبق آخرین تقسیم بندی‌های انجام شده در کشور کانادا، این کشور دارای 10 استان است که به شرح زیر به همراه مرکز هر استان نامگذاری شده‌اند:

استان مرکز استان مهم ترین شهر در استان
آلبرتا ادمونتون کلگری
اونتاریو تورنتو اتاوا
بریتیش کلمبیا ویکتوریا ونکوور
پرنس ادوارد آیلند شارلوت تاون شارلوت تاون
ساسکاچوان رجینا ساسکاتون
کبک کبک سیتی مونترال
منیتوبا وینیپگ وینیپگ
نوا اسکوشیا هلیفکس هلیفکس
نیوبرانزویک فردریکتون سنت جان
نیوفاوندلند و لابرادور سنت جانز سنت جانز
جدول اسامی 10 استان کشور کانادا

قلمرو یا سرزمین‌های کشور کانادا

علاوه بر 10 استان نام برده شده در بالا، کشور کانادا 3 قلمرو یا سرزمین را نیز شامل می‌شود که تمامی آنها در منطقه شمالی کانادا قرار می‌گیرند. نام این سرزمین‌ها به همراه نام مراکز به شرح ذیل می‌باشد.

قلمرو یا سرزمین مرکز
نورث وست تریتوریز(نواحی شمال غرب) یلوتایف
یوکان وایت هورس
نوناویت ایکالویت
جدول اسامی 3 قلمرو یا سرزمین کشور کانادا

کشور کانادا
کشور کانادا

تفاوت‌هایی که بین تعیین استان و سرزمین در کشور کانادا وجود دارد، به صورت کامل مربوط به نوع حکومت و وضع و اجرای قوانین در این بخش‌ها می‌باشد.

علیرغم اینکه سیستم قانونی دولت کانادا بر پایه قانون اساسی، فدراسیون، پارلمان، دموکراسی و حکومت مشورطه استوار است، تا این زمان نیز بالاترین مقام در کانادا، ملکه انگلستان می باشد و بعد از آن بالاترین مقام به نخست وزیر این کشور تعلق دارد.

مهم ترین روز در کشور کانادا

مهمترین روز و تعطیلی رسمی کانادا که مختص این کشور می‌باشد، روز بزرگداشت استقلال کانادا (Canada Day ,Dominion Day) است که هر ساله در یکم ماه جولای توسط مردم این کشور با برگزاری جشن‌های مختلف و آتش بازی بزرگ داشته می شود.

در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی و یا دریافت اقامت تحصیلی برای فرزندان خود را دارید، قابل ذکر است که سیستم آموزش و پرورش هر استان کانادا دارای قوانین جداگانه ای بوده و به صورت مستقل عمل می نماید و تحصیل در کانادا تنها تا سن 16 سالگی اجباری و بعد از آن اختیاری می باشد. همچنین در مورد دانشگاه‌های کانادا، دانشگاه های تورنتو از مشهورترین دانشگاه‌‎های این کشور می‌باشند.

رضایت از زندگی در کانادا

با توجه به ثبات سیاسی، امنیت اجتماعی، دریافت خدمات درمانی مقرون به صرفه، سیستم آموزشی مناسب و زبان اصلی این کشور که انگلیسی می باشد، کانادا از پرطرفدارترین کشورهای جهان برای علاقه مندان به مهاجرت می‌باشد. همچنین کشور کانادا در زمینه بررسی رفاه و امنیت و آزادی و آرامش از جمله کشورهای دارای امتیاز بالا محسوب می‌شود.

بیش از 70 درصد مردم کشور کانادا نه تنها از کشور خود رضایت دارند بلکه به دولت و حکومت خود نیز اعتماد کامل دارند.

در آخر، لازم به ذکر است یکی دیگر از دلایل مهم نرخ بالای مهاجرت به کشور کانادا معتبر بودن پاسپورت کانادایی می‌باشد.

 

 


اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 14 میانگین: 4.7]

0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
×

پیام از طریق واتس اپ

× مشاوره از طریق واتس اپ