مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

با وجود اینکه روند مهاجرت به یک کشور جدید روندی هیجان‌انگیز است، همیشه پرونده‌های مهاجرت و اقامت دارای مراحلی است که متقاضیان باید پیچیدگی‌ها و شرایط آن‌ها را به خوبی در نظر بگیرند. در این مقاله هلدینگ رسام سعی کرده است توضیحاتی را برای درک روند موجود برای مهاجرت، اقامت، زندگی و کار در کانادا به شما ارائه دهد.

کانادا یکی از مقاصد مهم مهاجرت در جهان است و هر ساله بیش از 310,000 مهاجر جدید برای بهره‌گیری از اقتصاد قوی این کشور و سیستم مهاجرتی مترقی وارد کشور زیبای کانادا می‌شوند. میزان پیشرفت سیستم اقتصادی کشور کانادا به حدی است که اداره آمار دولت کانادا پیش‌بینی می‌کند تا سال 2031 بیش از نیمی از افراد شاغل در کشور کانادا در خارج از کشور متولد شده و با انتخاب یک روش مهاجرتی، به کشور کانادا مهاجرت و اقامت دائم این کشور را دریافت کرده‌اند.

با وجود شرایط فعلی مهاجرت، دریافت اقامت و قوانین اداره مهاجرت کانادا در سال 2021، هیچ وقت زمان بهتری برای درخواست ویزای کانادا وجود نداشته است. بخش مهاجرت کانادا در وب سایت هلدینگ رسام ایجاد شده است تا به کسانی که به دنبال زندگی، کار و سرمایه گذاری در کانادا هستند کمک کند تا روش‌های مهاجرتی مناسب را انتخاب کنند، روند دریافت ویزا را سرعت ببخشد و متقاضیان اقامت خود را با حداقل مشکلات دریافت کنند. مشاوران اختصاصی ما در زمینه مهاجرت به کانادا می‌توانند برای آگاهی از قوانین و مقررات به همه کسانی که به ویزای کانادا احتیاج دارند، کمک کنند.

دو مسیر اصلی مهاجرتی اصلی به کانادا وجود دارد.

 • یک راه برای اخذ ویزای اقامت دائم است.
 • راه دیگر ورود به کانادا با ویزای موقت است.
اقامت کانادا
اقامت کانادا

منظور از اقامت دائم کانادا چیست؟

هنگامی که اجازه مهاجرت متقاضی به کانادا برای اقامت دائم صادر شد، بیشتر حقوق و تعهدات مشابه شهروندان کانادایی را دارد. همانطور که از نام آن پیداست، تا زمانی که در هر دوره 5 ساله 2 سال اقامت در کشور کانادا داشته باشد، می‌تواند اقامت دائم کانادا را به طور نامحدود نگه دارد و پس از 3 سال اقامت کانادا، امکان ارائه درخواست تابعیت کشور کانادا را دارد. کانادا تابعیت دوگانه را به رسمیت می‌شناسد، بنابراین متقاضی می‌تواند پاسپورت فعلی و اولیه خود را حفظ کند.

تفاوت اقامت دائم کانادا و داشتن تابعیت کانادا

در عمل بین اقامت دائم و تابعیت در کانادا تفاوت‌های کمی وجود دارد. نکته اول این است که شما به عنوان فردی که اقامت دائم کانادا را دارید ممکن است نتوانید در انتخابات رأی بدهید. دوم این که، تابعیت کشور کانادا حقی است که دولت کانادا به شما می‌دهد و از شما گرفته نمی‌شود، ولی به عنوان کسی که اقامت دائم دارید، در صورت ارتکاب جرم جدی احتمال اخراج شما از کشور کانادا وجود دارد.

 در حالت کلی و طبق قوانین 6 دسته اصلی مهاجرت کانادا وجود دارد. این دسته‌ها عبارتند از:

شرایط هر گروه با گروه دیگر متفاوت است و بخشی از متقاضیان را پوشش داده و مجموعه‌ای از نیازهای خاص خود را دارد. همچنین می‌توانید در زیر گروه پناهندگی یا برنامه کارگر خارجی موقت به کانادا وارد شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطالب مربوط به هر نوع از روش‌های اقامتی کانادا را در لینک‌های پیوست و صفحات مربوط به آن‌ها مطالع کنید.

مهاجرت به کانادا
مهاجرت به کانادا

مهاجرت تجاری به کانادا

لازم به توضیح است برنامه مهاجرت تجاری کانادا به گونه‌ای طراحی شده است که افرادی را که می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری و مهارت‌های مدیریتی خود در توسعه اقتصادی کانادا مشارکت داشته باشند، جستجو و انتخاب کنند. افرادی که تحت این دسته قرار می‌گیرند دارای منابع مالی هستند که باعث تقویت اقتصاد کانادا و ایجاد اشتغال بیشتر می‌شود. افراد دارای تجارب تجاری و سرمایه خالص نسبتاً بالا ممکن است تحت یکی از دسته بندی‌های برنامه مهاجرت تجاری قرار گیرند. هر یک از این دسته‌ها سهم متفاوتی در اقتصاد کانادا دارند و الزامات خاص خود را دارند. به صورت کلی می‌توان مهاجرت تجاری به کشور کانادا را به دسته بندی‌های زیر تقسیم نمود.

انواع دیگر روش های مهاجرت به کشور کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس
مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس

همانطور که مشخص است مهاجرت به کانادا آسان نیست. برای موفقیت و تأیید مهاجرت به کانادا باید اقدامات بسیاری انجام شود. همچنین این روند می‌تواند چندین ماه و در برخی موارد چند سال به طول انجامد. اما اگر بدانید چه گزینه‌هایی در دسترس است، می‌توانید شرایط خود را بهبود بخشیده و به موفقیت در پروسه مهاجرت و اقامت نزدیک شوید. اگر علاقه دارید اطلاعات بیشتری درباره اصول مهاجرت به کانادا کسب کنید، مطالب مربوط به روشهای مهاجرت به کانادا را مطالعه کنید. در اینجا می‌توانید در مورد اقامت دائم، کار، بازدید  و حتی تحصیل در کانادا بیاموزید.

آمدن به کانادا به عنوان یک مهاجر یک فرصت هیجان‌انگیز است. کانادا یکی از کشورهای برتر جهان است که در آن شرایط کار و زندگی در بهترین حالت قرار دارد. کانادا به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت، مهاجران را از سراسر جهان جذب می‌کند.

اقتصاد پایدار کانادا، سطح بالای زندگی، جمعیت تحصیل کرده و نرخ پایین جرم و جنایت کانادا را به مقصد مورد نظر برای مهاجران در سرتاسر جهان تبدیل می‌کند. دولت فدرال قصد دارد در سال 2021 تعداد 310،000 تازه وارد را به کانادا بیاورد. چرا شما یکی از آنها نباشید؟ انتخاب برنامه مهاجرت مناسب به کشور کانادا، به عواملی مانند پرونده متقاضی، اهداف متقاضی از آمدن به کانادا اعم از تحصیل در کانادا، کار در کانادا، سرمایه‌گذاری در کانادا یا زندگی در کانادا بستگی دارد. بیش از 60 برنامه مختلف برای مهاجرت به کانادا وجود دارد، داشتن یک وکیل مهاجرت در بررسی پرونده شما بهترین مسیر را برای شما تعیین می‌کند.

اقامت دائم کانادا
اقامت دائم کانادا

اقامت دائم در کانادا

فردی که اقامت دائم کانادا را دارد کسی است که با مهاجرت به کانادا، اقامت دائم به وی داده است، اما تابعیت کانادایی را ندارد و به عبارتی دیگر ساکنان دائم شهروندان کشورهای دیگر هستند. همچنین اشخاصی که در کانادا به طور موقت حضور دارند، مانند دانشجویان یا کارگران خارجی، اقامت دائم ندارند.

اقامت موقت در کانادا

اگر می‌خواهید در کانادا به بازدید (Visit)، کار یا تحصیل بپردازید، به ویزای موقت نیاز خواهید داشت. وضعیت اقامت موقت به افرادی گفته می‌شود که می‌خواهند برای بازدید، کار یا تحصیل به کانادا بروند، آنها برای یک دوره موقت به کانادا می‌روند و به همین دلیل بازدید کننده محسوب می‌شوند.

دلایل مهاجرت به کانادا

من می‌خواهم در کانادا زندگی کنم.

یادگیری فعالیت‌های روزمره در یک کشور جدید مانند کانادا، بعد از مهاجرت به کانادا به عنوان تازه وارد می‌تواند گیج کننده باشد. کانادا ممکن است با کشور مبدا فرد بسیار متفاوت باشد، به این معنی که قبل از رسیدن به کانادا مسائل زیادی برای یادگیری وجود دارد. در اینجا مواردی وجود دارد که باید قبل از حرکت درباره مهاجرت در مورد آنها فکر کنید تا بتوانید با سبک زندگی کانادا هرچه سریع تر و آسان‌تر سازگار شوید.

 • قوانین دولت
 • بانکها و تأمین اعتبارات (کارتهای اعتباری، کارتهای پرداخت، حسابهای بانکی، چک و غیره)
 • مراقبت‌های بهداشتی، بیمارستان‌ها، مطب پزشک
 • اتومبیل، حمل و نقل عمومی
 • آموزش، سیستمهای مدرسه
 • فروشگاه‌های مواد غذایی، رستوران‌ها
 • مسکن

برای اطلاعات بیشتر در مورد اسکان در کانادا، به صفحه ما در مورد زندگی در کانادا به عنوان یک صفحه مهاجر مراجعه کنید.

کارت اقامت دائم:

اگر در کانادا به عنوان دارنده اقامت دائم زندگی می‌کنید، نیاز به داشتن کارت اقامت دائم دارید. این کارت برای نشان دادن اینکه شما اقامت دائم قانونی در کانادا دارید استفاده می‌شود. این کارت علاوه بر گذرنامه شما، یک سند مسافرتی است که هنگام ترک و ورود به کانادا باید به همراه داشته باشید. به طور معمول، کارت‌های اقامتی یا مهاجرتی کانادا به مدت پنج سال صادر می‌شود اما می‌تواند برای یک سال نیز صادر شود.

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص
مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص

– من می‌خواهم در کانادا کار کنم.

کار در کانادا

کار در کشورکانادا در صورتی که از یک کشور خارجی باشید، فقط با داشتن مجوز کار این کشور، مجاز است. معمولاً برای کار در کانادا به مجوز کار (Work Permit) احتیاج دارید. چندین مجوز کار در کانادا وجود دارد که می توانید برای کار در کانادا به دست آورید.

مهم نیست که در کجا درخواست خود را ارائه می‌دهید، باید:

 • به یک افسر ثابت کنید که با اتمام مدت مجوز کارتان، کانادا را ترک خواهید کرد.
 • نشان دهید که شما پول کافی برای مراقبت از خود و اعضای خانواده خود را در طول اقامت در کانادا و بازگشت به خانه را دارید.
 • از قانون پیروی می‌کنید و سابقه فعالیت مجرمانه را ندارید (ممکن است از شما بخواهند که گواهی عدم سوءپیشینه را به آن‌ها ارائه دهید).
 • خطری برای امنیت کانادا ندارید.
 • در سلامت کامل هستید و در صورت لزوم گواهی معاینه پزشکی را تهیه می‌کنید و ارائه می‌دهید.
 • اثبات اینکه برنامه‌ای برای کار برای کارفرمایانی که صلاحیت لازم را ندارند یا نتوانسته‌اند از شرایط پیروی کنند، ندارید.
 • مدارک دیگری را که از شما درخواست می‌کنند به افسر بدهید تا ثابت کند شما می توانید وارد کشور شوید.
ویزای توریستی کانادا
ویزای توریستی کانادا

من می خواهم از کانادا دیدن کنید.

پنج مدرک اصلی وجود دارد که شما باید هنگام درخواست ویزا ویزیتور (TRV) نشان دهید. توجه داشته باشید که هر پرونده مهاجرت بسته به موقعیت خاص شما کمی متفاوت است، اما به طور کلی باید هنگام درخواست ویزا موقت در کانادا مدارک زیر را در اختیار داشته باشید:

 • اثبات روابط شما با کشور خود.
 • اثبات بودجه برای بازدید شما از کانادا.
 • مدرک شناسایی مانند گذرنامه یا کارت اقامت از کشور خود.
 • نامه دعوت از شخصی که شما را دعوت کرده است به کانادا بیایید.
 • اثبات اینکه شما فقط به طور موقت در کانادا اقامت خواهید کرد.

همچنین ممکن است اسناد و اطلاعات دیگری مورد نیاز باشد. افراد باید قبل از عزیمت از کشور خود ، TRV یا ویزای توریستی را آماده کنند و نمی توانند هنگام ورود به کانادا TRV را دریافت کنند.

ویزای تحصیلی کانادا
ویزای تحصیلی کانادا

– من می‌خواهم در کانادا تحصیل کنم.

تحصیل در کشور کانادا در صورتی که از یک کشور خارجی باشید، فقط با داشتن مجوز تحصیل مجاز است. معمولاً برای تحصیل در کانادا به مجوز تحصیل (Study Permit) احتیاج دارید.

مهم نیست که در کجا درخواست می‌کنید ، باید:

 • به یک افسر ثابت کنید که با اتمام مدت مجوز تحصیلتان، کانادا را ترک خواهید کرد.
 • نشان دهید که شما پول کافی برای مراقبت از خود و اعضای خانواده خود را در طول اقامت در کانادا و بازگشت به خانه را دارید.
 • از قانون پیروی می‌کنید و سابقه فعالیت مجرمانه را ندارید.
 • خطری برای امنیت کانادا ندارید.
 • در سلامت کامل و در صورت لزوم معاینه‌های پزشکی را ارائه می‌دهید.
 • مدارک دیگری را که از شما درخواست می‌کنند به افسر بدهید تا ثابت کند شما می‌توانید وارد کشور کانادا شوید.

شرایط مهاجرت کانادا بر اساس هر برنامه یا ویزای مهاجرت کانادا بسیار متفاوت است. با این حال، برخی از الزامات اساسی مهم وجود دارد، که برای اکثر برنامه های مهاجرت کانادایی معمول و متداول است. در اینجا چند مورد اصلی برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری Express Entry) ، CEC ، PNP) و سایر برنامه‌های مهاجرتی که به شما امکان ورود به کانادا را می‌دهد، ذکر می‌گردد.

شرایط مهاجرت به کانادا
شرایط مهاجرت به کانادا
 • تحصیلات

شما هنگام ارائه درخواست مهاجرت به کانادا باید گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی خارجی (ECA) خود را ارائه دهید.

 • مهارت زبان

شما باید مدرک زبان خود را در هر یک از زبان‌های رسمی کانادا، یعنی انگلیسی و فرانسه از طریق مؤسسات برگزار‌کننده آزمون و صدور گواهینامه ثبت شده، یعنی IELTS (سیستم بین‌المللی تست زبان انگلیسی) برای انگلیسی ارائه دهید. نمره زبان مورد نیاز شما در 4 حوزه زبان باید مورد آزمون قرار گیرد.

لازم است دقت نمایید، نمره نهایی (CLB) برای روش‌های مختلف مهاجرتی، متفاوت است.

 • سوابق پزشکی و پیشینه کیفری

برای اینکه واجد شرایط مهاجرت به کانادا شوید، باید از سلامت خوبی برخوردار باشید. همچنین باید سوابق پزشکی و کیفری را تهیه کنید.

عوامل دیگر، یعنی سن، تجربه کار، سازگاری با محیط و … بسته به برنامه مهاجرت یا نوع ویزای مورد نظر متفاوت است.

کانادا را بهتر بشناسیم

توضیحاتی کوتاه در مورد کشور کانادا

کانادا در آمریکای شمالی قرار دارد و مساحتی نزدیک به 10 میلیون کیلومتر مربع در قاره آمریکای شمالی را در بر می‌گیرد. به همین دلیل کانادا را می‌توان به عنوان دومین کشور دنیا از نظر مساحت بعد از روسیه به حساب آورد.

کانادا در سال 1867 از بریتانیای کبیر جدا شد و طبق آخرین آمار سال 2019 جمعیت تقریبی این کشور 59/39 میلیون نفر اعلام شده است.

پول رایج و مورد استفاده در کانادا، دلار کانادا می‌باشد که با علامت Can$ و C$ نشان داده می‌شود. زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و برای بعضی از استان‌ها، زبان انگلیسی و فرانسوی همراه با هم می‌باشد. تنها مرز مشترک کشور کانادا با ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

پایتخت کشور کانادا، شهر اتاوا (Ottawa) بوده که طبق بررسی‌های آماری انجام شده، رتبه پنجم در رده‌بندی محبوبترین شهرهای کشور کانادا را به خود اختصاص داده است. در این رده‌بندی، شهر تورنتو مقام اول، شهر ونکوور رتبه بعدی و مونترال و کلگری در رتبه‌های سوم و چهارم قرار گرفته‌اند.

آشنایی با کانادا
آشنایی با کانادا

این مقاله جهت مطالعه علاقه‌مندان به مهاجرت و برای آشنایی با کشور کانادا آماده شده است تا در صورت تمایل به مهاجرت بهترین تصمیم را برای انتخاب کشور مقصد اتخاذ و خود را برای اخذ اقامت کانادا آماده نمایند. از مهم‌ترین اقدامات در زمان شروع پرونده مهاجرتی، داشتن اطلاعات کافی دید مناسب در مورد کشور مقصد می‌باشد. به همین منظور مطالب ذیل برای کمک به مهاجرت و اقامت کشور کانادا توسط تیم کارشناسان هلدینگ رسام آماده شده است.

تقسیمات کشوری کانادا

کشور پهناور کانادا به 5 منطقه اصلی تقسیم‌بندی شده است که استان‌ها و سرزمین‌های این کشور در این مناطق قرار دارند. این کشور شامل 10 استان و 3 قلمرو یا سرزمین می‌باشد.

مناطق مختلف کشور کانادا

پهنه‌بندی و تعیین مناطق مختلف کانادا با توجه به شرایط اقلیمی، آب و هوایی، جغرافیایی و سیاسی در هر منطقه صورت گرفته است و 5 منطقه اصلی به شرح ذیل تعیین گردیده است.

مناطق اصلیاستان یا سرزمین واقع شده در استان
منطقه اطلسنوا اسکوشیا- پرنس ادوارد آیلند- نیوفاوندلند و لابرادور
منطقه کانادا مرکزیاونتاریو- کبک
منطقه علفزارهامنیتوبا- ساسکاچوان- آلبرتا
منطقه کرانه غربیبریتیش کلمبیا
منطقه شمالنورت وست تریتوریز- یوکان- نوناویت
جدول مناطق مختلف کانادا با توجه به شرایط اقلیمی، آب و هوایی، جغرافیایی و سیاسی در هر منطقه

استان‌های کشور کانادا

طبق آخرین تقسیم بندی‌های انجام شده در کشور کانادا، این کشور دارای 10 استان است که به شرح زیر به همراه مرکز هر استان نامگذاری شده‌اند:

استانمرکز استانمهم ترین شهر در استان
آلبرتاادمونتونکلگری
اونتاریوتورنتواتاوا
بریتیش کلمبیاویکتوریاونکوور
پرنس ادوارد آیلندشارلوت تاونشارلوت تاون
ساسکاچوانرجیناساسکاتون
کبککبک سیتیمونترال
منیتوباوینیپگوینیپگ
نوا اسکوشیاهلیفکسهلیفکس
نیوبرانزویکفردریکتونسنت جان
نیوفاوندلند و لابرادورسنت جانزسنت جانز
جدول اسامی 10 استان کشور کانادا

قلمرو یا سرزمین‌های کشور کانادا

علاوه بر 10 استان نام برده شده در بالا، کشور کانادا 3 قلمرو یا سرزمین را نیز شامل می‌شود که تمامی آنها در منطقه شمالی کانادا قرار می‌گیرند. نام این سرزمین‌ها به همراه نام مراکز به شرح ذیل می‌باشد.

قلمرو یا سرزمینمرکز
نورث وست تریتوریز(نواحی شمال غرب)یلوتایف
یوکانوایت هورس
نوناویتایکالویت
جدول اسامی 3 قلمرو یا سرزمین کشور کانادا
کشور کانادا
کشور کانادا

تفاوت‌هایی که بین تعیین استان و سرزمین در کشور کانادا وجود دارد، به صورت کامل مربوط به نوع حکومت و وضع و اجرای قوانین در این بخش‌ها می‌باشد.

علیرغم اینکه سیستم قانونی دولت کانادا بر پایه قانون اساسی، فدراسیون، پارلمان، دموکراسی و حکومت مشورطه استوار است، تا این زمان نیز بالاترین مقام در کانادا، ملکه انگلستان می باشد و بعد از آن بالاترین مقام به نخست وزیر این کشور تعلق دارد.

مهم ترین روز در کشور کانادا

مهمترین روز و تعطیلی رسمی کانادا که مختص این کشور می‌باشد، روز بزرگداشت استقلال کانادا (Canada Day ,Dominion Day) است که هر ساله در یکم ماه جولای توسط مردم این کشور با برگزاری جشن‌های مختلف و آتش بازی بزرگ داشته می شود.

در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی و یا دریافت اقامت تحصیلی برای فرزندان خود را دارید، قابل ذکر است که سیستم آموزش و پرورش هر استان کانادا دارای قوانین جداگانه ای بوده و به صورت مستقل عمل می نماید و تحصیل در کانادا تنها تا سن 16 سالگی اجباری و بعد از آن اختیاری می باشد. همچنین در مورد دانشگاه‌های کانادا، دانشگاه های تورنتو از مشهورترین دانشگاه‌‎های این کشور می‌باشند.

رضایت از زندگی در کانادا

با توجه به ثبات سیاسی، امنیت اجتماعی، دریافت خدمات درمانی مقرون به صرفه، سیستم آموزشی مناسب و زبان اصلی این کشور که انگلیسی می باشد، کانادا از پرطرفدارترین کشورهای جهان برای علاقه مندان به مهاجرت می‌باشد. همچنین کشور کانادا در زمینه بررسی رفاه و امنیت و آزادی و آرامش از جمله کشورهای دارای امتیاز بالا محسوب می‌شود.

بیش از 70 درصد مردم کشور کانادا نه تنها از کشور خود رضایت دارند بلکه به دولت و حکومت خود نیز اعتماد کامل دارند.

در آخر، لازم به ذکر است یکی دیگر از دلایل مهم نرخ بالای مهاجرت به کشور کانادا معتبر بودن پاسپورت کانادایی می‌باشد.

مهاجرت به کانادا
مهاجرت به کانادا
اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 5 میانگین: 5]
0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments