ورک پرمیت کانادا (work permit)

مجوز کار کانادا که به عنوان ورک پرمیت کانادا خوانده می‌شود، یکی از مجوزهایی است که برای افراد واجد شرایط کار در کانادا صادر می‌شود. در سال 2021 کانادا به بیش از چهارصد هزار مهاجر مجوز کار صادر نمود. این آمار نشان می‌دهد در کانادا فرصت‌های کاری زیادی برای مهاجران وجود دارد. اما ورک پرمیت کانادا چیست و چگونه می‌توان آن را اخذ نمود؟ اینها تنها برخی از سوالاتی هستند که قصد داریم در این مقاله از وب سایت موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام به آن‌ها بپردازیم.

نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. ورک پرمیت کانادا (work permit)

ویزای ورک پرمیت کانادا چیست؟

اتباع خارجی برای کار در کانادا نیاز به مجوز کار دارند. ورک پرمیت (با توجه به شرایط شما) مجوزی دائمی یا موقت برای کار و البته مهاجرت به کانادا است. تمامی مهاجرانی که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند، می‌توانند با دریافت ورک پرمیت به آسانی در بازه زمانی خاص در کانادا کار کنند.

ویزای ورک پرمیت کانادا یکی از ویزاهایی است که به مهاجران داده می‌شود تا بتوانند در کانادا مشغول به کار شوند. با توجه به اینکه کانادا یکی از بهترین اقتصادهای جهان را دارد، مقصدی عالی برای مهاجرانی است که به دنبال کار در خارج از کشور هستند. بنابراین ویزای کار یا ورک پرمیت برای اهداف بیزنسی، کارگری موقت و کار پاره وقت دانشجویی صادر می‌گردد. ورک پرمیت کانادا موارد زیر را مشخص می‌کند:

 • نوع کاری که می‌توانید انجام بدهید.
 • کارفرمایی که می‌توانید برای ایشان کار کنید.
 • محلی که می‌توانید در آن کار کنید.
 • مدت زمانی که اجازه انجام کار دارید.

چنانچه شرایط شما با شرایط مشخص شده در تاییدیه سازگار نباشد، ممکن است از شما درخواست شود که کانادا را ترک کنید.

ویزای ورک پرمیت کانادا

اپن ورک پرمیت کانادا

(open work permit) که به صورت اپن ورک پرمیت خوانده می‌شود، یک مجوز کار است که با توجه به آن متقاضی 18 نمی‌تواند در هر شغلی (به جز موارد ممنوع) با کارفرمایان کانادایی، وارد همکاری شود و قرارداد همکاری امضا نماید. مهاجرانی که به قصد دریافت ویزای اپن ورک پرمیت به کانادا مهاجرت می‌کنند، می‌بایست جزء یکی از زیرگروه‌های زیر باشند:

 • فارغ التحصیل دانشگاه‌های کانادا
 • دانشجوی بین‌المللی مشغول به تحصیل در کانادا
 • متقاضیان اخذ اقامت دائم کانادا
 • همسر نیروی کار ماهر یا دانشجوی بین‌المللی
 • نیروی کار جوان با حداقل سن (18 تا 45 سال)

انواع ورک پرمیت کانادا

ورک پرمیت کانادا دارای دو نوع است:

 • مجوز کار مخصوص کارفرما (Employer-specific work permit): این نوع مجوز به شما امکان می‌دهد که در کانادا مطابق با شرایط کارفرما در کشور کانادا کار کنید. دریافت این نوع مجوز با شرایط شما اعم از اینکه چه مدت زمان زمان شاغل هستید و در چه محلی کار می‌کنید کاملا سازگار است. مدارکی که برای دریافت مجوز کار در کانادا نیاز است، شامل یک کپی از قرارداد همکاری شما و یک کپی از ارزیابی تاثیر کار شما در بازار کار است.
 • مجوز اپن ورک پرمیت کانادا (open work permit): اپن ورک پرمیت کانادا که در اصطلاح مجوز کار آزاد خوانده می‌شود، به شما این امکان را می‌دهد که برای هر کارفرمایی که واجد شرایط کار باشد، کار کنید.
دیگران می خوانند: ثبت شعبه شرکت در کانادا

درخواست ورک پرمیت کانادا

متقاضیان مهاجرت به کانادا برای ثبت درخواست ورک پرمیت کانادا می‌توانند به دو صورت حضوری و غیرحضوری اقدام نمایند. برای ثبت درخواست به صورت حضوری نیاز است از داخل خاک کانادا مراحل قانونی انجام شود. اما برای ثبت درخواست به صورت آنلاین می‌توان خارج از خاک کانادا در سیستم سازمان مهاجرت و شهروندی اقدام نمود. این متقاضیان پس از دریافت مجوز حداکثر 30 روز زمان دارند تا برای انگشت‌نگاری به یکی از دفترهای کارگزاری کانادا مراجعه نماید. برای ثبت درخواست ورک شرایط ملزم برای ثبت درخواست ورک پرمیت کانادا به شرح زیر است:

 • دارای مجوز تحصیل یا پیشنهاد کاری معتبر
 • همسر دارنده مجوز تحصیل یا کار معتبر
 • فارغ‌التحصیل دانشگاه کانادا، کالج‌ها و..
 • برخورداری از اقامت موقت با 6 ماه اعتبار
 • مجاز بودن به انتخاب شغل در کانادا
 • سرمایه‌گذار یا کارآفرین

افرادی که واجد شرایط ثبت درخواست ورک پرمیت از داخل خاک کانادا هستند باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

 • بتوانند به افسر مهاجرت ثابت کنند که پس از پایان اعتبار مجوز کار، کانادا را ترک خواهید.
 • نشان دهید که پول کافی برای مراقبت از خود و اعضای خانواده را در طول اقامت در کانادان و بازگشت به خانه دارید.
 • سابقه فعالیت مجرمانه نداشته باشند و بتوانند در صورت لزوم گواهی عدم سوء پیشینه، ارائه دهند.
 • از سلامت جسمی کامل برخوردار باشند و در صورت نیاز بتوانند، گواهی معاینه پزشکی ارائه دهند.
 • قرارداد همکاری با کارفرما را در دست داشته باشند.
 • دارای مجوز اقامت موقت به مدت 6 ماه اعتبار باشند.

افرادی که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ورک پرمیت کانادا هستند، دقت کنند که تمام مدارک خود آماده نمایند، چرا که اگر مدارک ناقص باشد، پرونده شما بررسی نخواهد شد. چنانچه درخواست مجوز کار در کانادا برای شما مورد تایید واقع شود، تاییدیه‌ای مبنی بر مجاز بودن به کار در کانادا دریافت خواهید کرد. اگر درخواست به صورت آنلاین و خارج از خاک کانادا ثبت شده باشد و مورد تایید قرار گرفته باشد، می‌توان هنگام سفر به کانادا در بندر ورودی ارائه دهید.

درخواست ویزای وورک پرمیت کانادا

مدت زمان صدور ویزای ورک پرمیت کانادا

مدت زمان صدور ویزای ورک پرمیت کانادا بسته به کشور مبدا متفاوت است.

تمدید ورک پرمیت کانادا چگونه است؟

با توجه به اینکه ورک پرمیت برای مدت (یک سال تا سه سال) صادر می‌شود، متقاضیان مهاجرت به کانادا می‌توانند، برای تمدید ورک پرمیت کانادا تا 5 سال اقدام نمایند. متقاضیانی که دارای اقامت معتبر کانادا هستند، می‌توانند از داخل خاک کانادا برای تمدید ورک پرمیت کانادا اقدام نمایند.

سریع ترین راه ورود به کانادا: ویزای ict کانادا

ورک پرمیت کانادا برای همسر

همسر و فرزندان تحت تکفل شما ممکن است بتوانند همراه شما در کانادا حضور داشته باشند و به کار یا تحصیل و یا زندگی خود بپردازند. اعضای خانواده شما می‌توانند به دلایلی مانند: تحصیل در کانادا، بازدید و یا کار همراه شما به کانادا بیایند. در این صورت می‌توانند همزمان با شما درخواست خود را ثبت نمایند. از 30 ژآنویه 2023 دولت کانادا، تصمیماتی در خصوص شرایط کار همسران و شرکای قانونی و فرزندان تحت تکفل اتخاذ نموده است که شرایط زندگی را برای متقاضیان مجوز کار سهل می‌کند. بنابراین شرایط کار همسر و فرزندان می‌تواند به یکی از دو صورت زیر باشد:

 • همسر، شریک زندگی مشترک یا فرزند تحت تکفل دارنده مجوز کار یا متقاضی اصلی است و دارای مجوز کار است. (مثال: دارندگان مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در تمام سطوح مهارت)
 • همسر یا فرزند تحت تکفل متقاضی اقامت دائم کانادا از طریق مجوز کار باشند.

دقت داشته‌ باشید که همسران و وابستگان کارگران در برخی موارد واجد شرایط دریافت ورک پرمیت کانادا برای همسر نیستند. این شرایط شامل موارد زیر است:

 • کارگران فصلی کشاورزی
 • کارگران موقت

اگر همسر و فرزندان شما قصد ارائه درخواست ویزای کار در کانادا را ندارند، اما می‌خواهند همراه شما به این کشور بیایند باید یکی از دو شرایط زیر را داشته باشند:

 • بازدید کننده
 • دانشجو

به صورت کلی همسر نیز می‌تواند همزمان با متقاضی درخواست ورک میت کانادا را ثبت نماید. در این شرایط در بازه زمانی ۲ هفته به پرونده شما رسیدگی خواهد شد.

دیگران می خوانند: صفر تا صد ویزای استارتاپ کانادا

هزینه ویزای ورک پرمیت کانادا

هزینه ویزای ورک پرمیت کانادا 155 دلار است و هر زمان نیاز به تمدید باشد، می‌بایست همین هزینه را مجدد پرداخت نمایید. هزینه ثبت درخواست ویزای اپن ورک پرمیت کانادا 100 دلار است.

هزینه ویزا ورک پرمیت کانادا

نتیجه گیری

ویزای پرمیت کانادا یکی از ویزاهایی است که دولت کانادا برای مهاجرینی که قصد کار در این کشور را دارند، صادر می‌کند. ویزای ورک پریمت کانادا دارای 2 نوع اپن ورک پرمیت کانادا (open work permit) و مجوز کار مخصوص کارفرما (Employer-specific work permit) می‌باشد. مدت زمان صدور ویزای ورک پرمیت بسته به کشور مبدا متفاوت است و هزینه آن حداکثر 155 دلار است.

سوالات متداول

ویزای ورک پرمیت کانادا به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

این ویزا به تمامی افرادی که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند اعم از دانشجویان، فارغ التحصیلان و افراد متخصص واجد شرایط تعلق می‌گیرد.

هزینه اخذ ویزای اپن ورک پرمیت کانادا چقدر است؟

هزینه اخذ این ویزا 100 دلار است.

آیا می‌توان با اخذ ویزای ورک پرمیت کانادا همسر و فرزندان را به همراه آورد؟

بله در صورتی که واجد شرایط باشند.


اگر قصد مهاجرت به کانادا زندگی در این کشور را دارید بهتر است قبل از آن از جزئیات مزایای زندگی در کانادا مطلع گردید. برای این کار لازم است تا راهنمایی های یک کارشناس مهاجرتی ساکن در کانادا مانند کارشناسان موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام کمک بگیرید. برای ارتباط با مشاورین ما می توانید از طریق پیج اینستاگرام هلدینگ رسام اقدام کرده و یا از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

3 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • […] دریافت اقامت از طریق منفعت عمده یا همان اخذ ورک پرمیت کانادا C11 یا C10 لازم است مدارک زیر توسط متقاضی ارائه […]

  پاسخ
 • سلام
  من ویزای توریستی کانادا دارم و هفته آینده به تورنتو می روم تا ویزامو به اپن ورک پرمیت تبدیل کنم.
  سوالم اینه که من به دلیل شغلم در ایران نهایتا 20 روز میتونم تورنتو بمونم و آیا بعد از ثبت درخواست اپن ورک پرمیت اگر تا 20 روز پروسه دریافت ورک پرمیت به سرانجام نرسید ومجبور به بازگشت به ایران شدم ،میتونم آیا برگردم ایران؟یااینکه حتما تا گرفتن ورک پرمیت باید در کانادا حضور داشته باشم؟بازگشت من قبل از اخذ اپن ورک پرمیت منو دچار مشکل میکنه یا خیر؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین