ویزای EB1 آمریکا

برای اقامت موقت یا دائم در آمریکا انواع مختلفی ویزا وجود دارد که هر کدام از آن‌ها شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارند. در این بین ایالات متحده آمریکا برای جذب افراد سرشناس در حوزه‌های علمی، هنری، ورزشی و تجارت نوع خاصی ویزا در نظر گرفته است. این ویزا، ویزای EB1 آمریکا نام دارد که برای 3 گروه خاص ارائه می‌شود. متقاضیان ویزای EB1 یا نخبگان، کافی است با نشان دادن مدارک و شواهد درخواست شده، ثابت کنند که شرایط لازم برای اخذ این ویزا را دارند.

راحتی کسب ویزای EB1 باعث شده که تعداد درخواست‌ها برای دریافت آن هر ساله زیاد باشد. اما میزان محدودی از این درخواست‌ها قبول می‌شوند. به همین دلیل نیاز است که با ارائه مدارک کامل و دقیق، روند بررسی پرونده خود را تسهیل کنید. برای اطلاع از روند اخذ ویزای EB1 آمریکا این مطلب از هلدینگ مهاجرتی رسام را مطالعه کنید.

اخذ ویزای EB1 آمریکا
نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. ویزای EB1 آمریکا

ویزای EB1 آمریکا یا ویزای نخبگان چیست؟

ویزای EB1 آمریکا (Employment-Based Immigration: First Preference) یا ویزای نخبگان به افرادی که توانایی خاص و فوق‌العاده‌ای دارند تعلق می‌گیرد. این توانایی خاص می‌تواند در رشته‌های مختلف علوم، هنر، تحصیل، تجارت و حتی ورزشی باشد. افرادی که استعداد یا توانایی خاصی دارند می‌توانند به صورت دائم در حوزه تخصصی خود در ایالات متحده آمریکا استخدام شده و آنجا بمانند. این نوع ویزا یکی از راهکارهای دولت این کشور برای جذب نخبه‌ها در هر زمینه‌ و مهاجرت به آمریکا است. اما باید اشاره کنیم که کسب ویزای نخبگان- EB1، نسبت به سایر ویزاها (به عنوان مثال ویزای تحصیلی آمریکا) بسیار سخت‌تر است.

در حالت کلی ویزای EB1 به اشخاص زیر داده می‌شود:

افراد با توانایی یا استعداد خارق‌العاده در زمینه‌های مختلف

پژوهشگران و اساتید برجسته

اشخاصی که حداقل 3 سال گذشته سابقه مدیریت سازمانی خاص را برعهده داشته‌اند

باید اشاره کنیم که تنها ادعای داشتن این شرایط برای اخذ ویزای نخبگان کافی نیست. بلکه متقاضیان باید با نشان دادن شواهد و مدارکی نخبه بودن و شرایط خاص خود را به اداره مهاجرت آمریکا ثابت کنند. این روند اعتبارسنجی مدارک در دیگر انواع ویزای EB2 آمریکا و نمونه‌های EB3، EB4 و EB5 وجود دارد.

شرایط لازم برای اخذ ویزای EB1 آمریکا

شرایط لازم برای گرفتن ویزای EB1 آمریکا برای 3 دسته از افراد گفته شده تا حدودی شبیه به هم است. به همین علت در ابتدا در مورد معیارهای لازم برای نشان دادن توانایی فوق‌العاده این افراد صحبت خواهیم کرد. این معیارها عبارتند از:

 1. شواهد یا مدارک مبتنی بر دریافت جوایز ملی و بین‌المللی
 2. شواهدی مبنی بر عضویت متقاضی در انجمن‌های خاصی در زمینه تخصصی خود که دستاوردهای برجسته اعضای خود را نشان می‌دهد.
 3. شواهدی از مطالب منتشر شده درباره متقاضی در نشریات حرفه‌ای یا تجاری بزرگ یا سایر رسانه‌ها
 4. شواهد و مدارک مبنی بر اینکه از متقاضی درخواست شده که کار دیگران را چه به صورت فردی و چه در یک هیئت داوری قضاوت کند.
 5. مدارک و شواهدی مبنی بر مشارکت‌های علمی، هنری، ورزشی یا مرتبط با کسب و کار اصلی فرد که اهمیت زیادی در آن زمینه دارد.
 6. مدارکی دال بر نویسندگی متقاضی در مقالات علمی و نشریات حرفه‌ای یا تجاری بزرگ یا سایر رسانه‌ها
 7. شواهدی مبنی بر اینکه آثار متقاضی در نمایشگاه‌ها به نمایش گذاشته شده است.
 8. شواهدی از عملکرد متقاضی در نقش رهبری یا شخصی کلیدی در سازمان‌های برجسته
 9. شواهدی مبنی بر اینکه متقاضی در رابطه با سایرین در این زمینه حقوق و دستمزد بسیار بالایی داشته است.
 10. مدارک موفقیت تجاری یا هنری

ارائه مدارک و شواهد مورد نیاز از این 10 معیار روند رسیدگی به درخواست ویزای EB1 آمریکای را آسان‌تر خواهد کرد. در ادامه در مورد شرایط و تعداد معیارهای مورد نیاز برای هر 3 دسته نخبگان صحبت خواهیم کرد. با رسام همراه باشید.

ویزای EB1 آمریکا برای چه کسانی مناسب است؟

شرایط لازم برای اخذ ویزای EB1 آمریکا برای افراد با توانایی فوق‌العاده

افرادی که استعداد و توانایی فوق‌العاده‌ای در زمینه علوم، هنر، تجارت و ورزش دارند، می‌توانند برای دریافت ویزای نخبگان آمریکا اقدام کنند. این افراد باید حداقل 3 معیار از 10 معیار گفته شده در بالا را داشته باشند و آن را با مدارک و شواهد نشان دهند. همچنین نیاز است فرد متقاضی با ارائه مدارک نشان دهد که پس از مهاجرت به آمریکا به تخصص و فعالیت خود در این کشور ادامه می‌دهد. لازم به ذکر است که برای دریافت ویزا EB1، هیچ گونه پیشنهاد شغلی یا گواهی کاری نیاز نیست.

شرایط لازم برای اخذ ویزای EB1 آمریکا برای پژوهشگران و اساتید برجسته

پژوهشگران و اساتیدی می‌توانند برای اخذ ویزای نخبگان اقدام کنند که در رشته دانشگاهی خاصی دستاورد برجسته‌ای داشته و در این حوزه شناخته شده باشند. از دیگر شرایط لازم برای اخذ این ویزا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • حداقل 3 سال سابقه تدریس یا تحقیق در زمینه دانشگاهی رشته مورد نظر نیاز است. در این حالت پس از ورود به ایالات متحده آمریکا، متقاضی می‌تواند به دنبال دوره تدریس، تحقیق دانشگاهی یا موسسه آموزشی باشند.
 • اساتید و پژوهشگران باید حداقل 2 مورد از 10 معیار گفته شده را داشته باشند.
 • داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمای آمریکایی

با داشتن این شرایط دریافت ویزای نخبگان آمریکا برای اساتید و پژوهشگران برجسته راحت خواهد بود.

شرایط لازم برای اخذ ویزای EB1 آمریکا برای مدیر یا مدیران خاص

فرد متقاضی باید 3 سال قبل از ارائه درخواست ویزای نخبگان، حداقل به مدت 1 سال خارج از آمریکا پست مدیریتی داشته باشد. از طرفی دیگر کارفرمای آمریکایی که درخواست شخص متقاضی مهاجرت را قبول کرده است، باید به مدت حداقل یک سال سابقه همکاری با سازمانی خارج از آمریکا داشته باشد (متقاضی باید در این سازمان خارج از آمریکا کار کرده باشد). در این حالت و با تایید سابقه کاری متقاضی و شرایط کارفرما، امکان دریافت ویزای EB1 وجود دارد.

مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای EB1 آمریکا

علاوه بر مدارک و شواهد معتبر برای اثبات ادعای خود در مورد نخبه بودن، باید یک سری مدارک عمومی را ارائه دهید. این مدارک عبارتند از:

 • پاسپورت و گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 • 2 قطعه عکس
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • مدارک معاینه پزشکی
 • فرم پیشنهاد شغلی از کارفرمایی آمریکایی (در صورت نیاز)
 • مجوز کار تایید شده (در صورت نیاز)
 • تاییدیه فرم ویزای مهاجرت به آمریکا یا DS-260

این مدارک برای اخذ اغلب ویزاها، مانند ویزای توریستی آمریکا یا نمونه‌های تحصیلی یا کاری نیاز است.

آشنایی با مراحل دریافت ویزای EB1 آمریکا

برای اغلب افراد مراحل اخذ ویزا کمی سخت یا گیج کننده است. به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از هر اقدام و ارسال درخواستی برای مهاجرت، با مشاورین این حوزه مشورت کنید. کارشناسان با تجربه رسام در امر مهاجرت و دریافت ویزای EB3 آمریکا یا نمونه‌های EB1، EB2، EB4، EB5 و H1B شما را راهنمایی خواهند کرد. در ادامه با مراحل دریافت ویزای EB1 آمریکا آشنا خواهیم شد.

 1. در ابتدا باید فرم DS-260 (فرم درخواست ویزا برای مهاجرت به آمریکا) را تکمیل کنید.
 2. پس از تایید فرم DS-260، مدارک لازم را تهیه و به سفارت آمریکا ارائه دهید.
 3. مدارک عمومی و مدارکی که نشان دهنده نخبه بودن شما است را تکمیل و ارائه دهید.
 4. از فرم I-140 (فرم درخواست کار برای اتباع خارجی در آمریکا) برای درخواست ویزا استفاده کنید.

توجه داشته باشید که کارفرمایی که انتخاب کرده‌اید، باید بتواند ثابت کند که توانایی پرداخت حقوق و مستمری شما را دارد. این موضوع برای اساتید و محققین برجسته و همچنین مدیران چند ملیتی که در خواست کار در آمریکا را داده‌اند بسیار مهم است.

هزینه‌های ویزای EB1 آمریکا چقدر است؟

میزان هزینه‌های لازم برای ویزای EB1 به سفارتی که در آن درخواست می‌دهد بستگی دارد. معمولا هزینه‌های معاینه پزشکی، ترجمه مدارک و اسناد در نقاط مختلف متفاوت است. اما در حالت کلی برای ارائه درخواست ویزای نخبگان آمریکا 700 دلار برای فرم I-140، حدود 345 دلار برای فرم DS-260 و 85 دلار برای بیومتریک باید پرداخت کنید. جمع این هزینه‌ها 1130 دلار می‌شود که باید هزینه سفر به یکی از کشورهای همسایه برای مراجعه به سفارت آمریکا را نیز به آن اضافه کنید.

مزایای ویزای eb1 آمریکا نسبت به سایر ویزاها چیست؟

اخذ ویزای eb1 سخت است اما مزایای حاصل از آن بسیار زیاد است. از این مزایا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

امکان درخواست اقامت دائم آمریکا برای همسر و فرزندان زیر 21 سال

کوتاه بودن زمان صادر شدن ویزا

عدم نیاز به گواهی کار و پیشنهاد شغلی

دارای شرایط با انعطاف بالا

سیستم اولویت‌بندی شده

عدم محدودیت سنی برای متقاضی

چرا گرفتن ویزای EB1 آمریکا سخت است؟

در بین تمامی انواع ویزاها، ویزای EB1 آمریکا، از جمله سخت‌ترین‌ها به شمار می‌رود. سختی دریافت ویزای نخبگان آمریکا به 2 دلیل زیر است:

 1. الزامات واجد شرایط بودن برای دریافت این ویزا بسیار سخت است. به همین دلیل تنها افرادی قادر به دریافت ویزای EB1 آمریکا هستند که در حوزه کاری خود فوق‌العاده بوده یا دستاورد خاصی داشته باشند. همچنین جمع‌آوری مدارک و شواهد لازم برای اثبات اینکه متقاضی فردی برجسته است در اغلب موارد سخت و زمان‌بر است (در این مطلب با 10 معیار و شرایط لازم EB1 آشنا شده‌ایم).
 2. هر ساله تعداد محدودی ویزا در آمریکا صادر می‌شود که بخشی از آن مربوط به ویزای EB1 است. به دلیل محدودیت در تعداد ویزای EB1، طبیعی است که درخواست تمامی افراد برای مهاجرت به آمریکا قبول نشود.

توجه داشته باشید که امکان تبدیل ویزای EB1 استفاده نشده به ویزای EB2 آمریکا وجود دارد. برای اطلاع از نوع و امکان تبدیل ویزای EB1 به دیگر انواع ویزای EB4 آمریکا یا EB5 با مشاورین خبره رسام مشورت کنید.

مدت زمان اخذ ویزای EB1 آمریکا چقدر است؟

زمان بررسی تا اخذ ویزای نخبگان بین چند ماه تا چند سال متغیر است. زیرا تعداد درخواست‌ها بالا و ظرفیت پذیرش محدود است. در این حالت زمان بررسی درخواست‌های ارسال بسیار متغیر خواهد بود. اما طبق تجربه کارشناسان هلدینگ رسام، مدت زمان اخذ ویزای eb1 حدود 8 ماه است. البته باید اشاره کنیم که اگر متقاضی هزینه پردازش پرمیوم را پرداخت کند، روند بررسی پرونده او به زیر 60 روز کار می‌رسد. هزینه پردازش درخواست به صورت پرمیوم حدود 2500 دلار و اختیاری است.

آیا با اخذ ویزای EB1، اقامت دائم آمریکا را کسب خواهیم کرد؟

پس از دریافت ویزای نخبگان آمریکا و مراجعه به این کشور، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید. برای این کار در ابتدا باید تاییده درخواست از USCIS را به دست بیاورید و مدتی از سکونت شما در آمریکا گذشته باشد. سپس فرم I-485 (درخواست ثبت اقامت دائم یا تنظیم وضعیت) را به USCIS ارسال کنید. بعد از بررسی فرم و شرایط متقاضی، در صورت داشتن شرایط لازم، گرین کارت آمریکا را کسب خواهید کرد.

آیا با اخذ ویزای EB1، اقامت دائم آمریکا را کسب خواهیم کرد؟

پس از دریافت ویزای نخبگان آمریکا و مراجعه به این کشور، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید. برای این کار در ابتدا باید تاییده درخواست از USCIS را به دست بیاورید و مدتی از سکونت شما در آمریکا گذشته باشد. سپس فرم I-485 (درخواست ثبت اقامت دائم یا تنظیم وضعیت) را به USCIS ارسال کنید. بعد از بررسی فرم و شرایط متقاضی، در صورت داشتن شرایط لازم، گرین کارت آمریکا را کسب خواهید کرد.

تفاوت ویزای EB1 و EB2 چیست؟

در این مطلب با ویزای نخبگان EB1 آشنا شدیم، حال برای درک بهترین تفاوت ویزای EB1 و EB2 باید با تعریف EB2 نیز آشنا شویم. در حالت کلی باید بگوییم که ویزای EB2 آمریکا برای افرادی که مشاغل پیشرفته‌ای دارند و در عین حال استعداد و توانایی خاصی دارند صادر می‌شود. متقاضیان EB2 باید مدارک دانشگاهی معتبر با حرفه خود داشته و حداقل 5 سال سابقه کاری با ارائه معرفی نامه‌ای معتبر از کارفرمای فعلی یا سابق خود داشته باشند.

با آشنایی با نوع ویزای EB2 آمریکا راحت‌تر به فرق آن با ویزای EB1 پی خواهیم برد. در جدول زیر مهمترین تفاوت ویزای EB1 و EB2 را خواهیم گفت.

فاکتورهای مهم

ویزای EB1

ویزای EB2

نیاز به پیشنهاد شغلی در آمریکا

نیازی ندارد (در برخی از موارد نیاز است)

نیاز دارد

اقامت مستقل یا وابسته به کارفرما

اقامت مستقل از کارفرما

اقامت وابسته به کارفرما

مدت زمان دریافت ویزا

نسبتا کوتاه

به دلیل بررسی شرایط کمی طولانی‌تر است

ارائه گواهی کار

نیازی نیست

نیاز است

تشکیل پرونده ویزا و مجوزهای لازم برای همسر و فرزندان در آمریکا

همزمان با تشکیل پرونده

-

تعداد الزامات قانونی

زیاد

کم

از جمع‌آوری مدارک تا اخذ ویزای EB1 آمریکا با هلدینگ مهاجرتی رسام

نمونه‌های مختلفی از ویزا برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد. یکی از خاص‌ترین نمونه‌های آن، ویزای نخبگان است. این ویزای خاص به افرادی که توانایی، استعداد و شرایط ویژه بین‌المللی دارند داده می‌شود. کافی است که متقاضی شرایط لازم برای این ویزا را داشته و مدارک و معیار مورد نیاز را تهیه و به سفارت آمریکا ارائه دهد. در مدت کوتاهی (نسبت به دیگر انواع روش‌ها) ویزای شخص صادر خواهد شد.

اما سوال اینجاست که چه افرادی و با چه ویژگی‌هایی امکان دریافت ویزای نخبگان آمریکا را دارند؟ کدام مدارک برای نشان دادن توانایی خاص متقاضی معتبر است؟ برای اطلاع از شرایط دقیق اخذ ویزای EB1 آمریکا با موسسات مهاجرت معتبر مشورت کنید. هلدینگ رسام با چندین سال سابقه کاری در حوزه مهاجرت از کشورهای مختلف، به راحتی شما را برای دریافت EB1 یا ویزای EB4 آمریکا یا دیگر انواع آن یاری می‌کند.

پر تکرارترین سوالات در مورد ویزای EB1 آمریکا

در پاسخ به این پرسش باید گفت که ویزای H1B در واقع نوعی مجوز کار است که توسط دولت آمریکا به یک متقاضی خارجی داده می‌شود. برای اخذ مجوز کار H1B متقاضی باید در زمینه‌ خاصی تخصص داشته باشد. همچنین کارفرمای آمریکایی به آن تخصص نیاز داشته و در منطقه خود نتوانسته باشد شخصی با این میزان تخصص پیدا کند. این در حالی است که ویزای EB1 به افرادی با توانایی و استعداد خاص در سطح بین المللی داده می‌شود.

در حالت کلی افراد با استعداد و توانایی ویژه در حوزه‌های علوم، ورزش، هنر و تجارت می‌توانند برای ویزای EB1 اقدام کنند. در این حالت می‌توان گفت که هنرمندان سرشناس در سطح بین المللی امکان دریافت ویزای eb1 آمریکا را دارند. البته پیشنهاد می‌شود برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان رسام مشورت کنید.

برای دریافت ویزای eb1 در ابتدا باید فرم DS-260 را پر کرده و سپس فرم I-140 را تکمیل کنید. فرم DS-260 همان درخواست ویزای مهاجرت به آمریکا است و فرم I-140، فرم درخواست کار برای اتباع خارجی در آمریکا است.

خیر. برای دریافت اقامت دائم در آمریکا باید تاییده لازم از USCIS را مدتی پس از زندگی در آمریکا کسب کنید. کافی است پس از اخذ ویزای نخبگان و مهاجرت به آمریکا، فرم I-485 را به USCIS ارسال کنید. پس از چند هفته جواب درخواست شما ارسال خواهد شد.

سؤال دیگری در مورد ویزای EB1 آمریکا دارید؟

در این نوشته سعی کردیم به تمام سؤالات شما در رابطه ویزای EB1 پاسخ دهیم. هلدینگ رسام با چندین سال سابقه کاری در حوزه مهاجرت از کشورهای مختلف، به راحتی شما را برای دریافت EB1  آمریکا یا دیگر انواع آن یاری می‌کند. اگر همچنان در این مورد سؤال دارید، با مشاوران ما در ارتباط باشند تا شما را راهنمایی کنند.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین