مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ (Start up)

اخذ ویزای استارتاپ کانادا

به‌ جرات می‌توان گفت که یکی از بهترین روش‌های گرفتن اقامت دائم کانادا، شرکت در برنامه استارت آپ و اخذ ویزای استارت آپ کانادا است. استارت آپ نوعی کسب‌وکار خلاقانه و نوپا می‌باشد که معمولا در هر حوزه ای، صورت می‌پذیرد. دولت کانادا، در طی چند سال اخیر برای جذب ایده های نو، جدید و خلاقانه  و تشویق صاحبان کسب‌وکار برای مهاجرت به این کشور، روشی با عنوان ویزای استارت آپ کانادا را طراحی نموده‌ است. دولت کانادا با این روش ایده‌ها و طرح‌های نو را به‌سمت خود جذب کرده و به اقتصاد کشور کمک می‌کند. ضمن اینکه بستر مناسبی را برای متقاضیان مهاجرت به کانادا فراهم می‌آورد تا بتوانند به هدف خود، یعنی مهاجرت برسند. ویزای استارت آپ کانادا یک روش بسیار عالی و مطمئن برای اخذ اقامت دائم این کشور است.

 
اخذ ویزای استارتاپ کانادا

روش استارتاپ به افرادی پیشنهاد می‌گردد که قصد دارند علاوه بر مهاجرت به کشور زیبای کانادا، استارتاپ و کسب و کاری جدید همراه با نوآوری که قابلیت گسترش در سطح جهانی را دارد، در این کشور راه‌اندازی کنند. در ابتدای راه مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ، به نظر می‌رسد شروع تجارت و یا داشتن بیزینس در کشوری که در آن هیچ سابقه و تجربه‌ای ندارید، ناممکن است، اما لازم به توضیح است که دولت کانادا تمامی دشواری‌ها، ریسک‌ها و مشکلاتی را که کارآفرینان ممکن است داشته باشند در نظر می‌گیرد. در صورتی که در روند پیشرفت استارتاپ مشکلی به وجود بیایید و کارآفرینان در این راه موفق نباشند، اقامت از راه استارتاپ را باطل نمی‌کند تا فرد بتواند در زمینه کاری دیگری اقدام نموده و شروع به فعالیت نماید. برای روشن شدن مسیر اخذ اقامت از طریق استارتاپ start up، مشاوران ما در هلدینگ رسام مطالب به شرح ذیل را آماده کرده‌اند. در صورت تمایل جهت شروع استارتاپ بهتر است اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این ویزا، شرایط و ضوابط شرکت در برنامه استارت آپ و همچنین نحوه انجام آن، لطفا ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

معرفی ویزای استارت آپ کانادا

کشور کانادا طرح اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه استارتاپ را در سال 2018 به صورت دائمی اجرایی کرد و اجرای این طرح به معنی این است که دولت کانادا تمایل دارد تعداد نسبتاً زیادی از متقاضیان خلاق و کارآفرینان دارای طرح تجاری نوآورانه را بپذیرد تا هم باعث خلاقیت در بازار کسب و کار این کشور شوند و هم این افراد برای مهاجرت و دریافت اقامت اقدام نمایند.

ویزای استارتاپ کانادا در دسته‌بندی ویزاهای سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد. طبق آخرین داده‌های ارائه‌شده توسط وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا، این ویزا برنامه مفصلی است که برای افراد دارای مهارت کارآفرینی، افرادی که پتانسیل خوبی برای ایجاد و اداره کسب‌وکار دارند و همچنین مایل هستند از این طریق مهاجرت کنند، طراحی‌گردیده است. 

یکی از شروط لازم برای این طرح داشتن فاکتور ابتکار و خلاقیت در استارتاپ مطرح شده است و متقاضی نمی‌تواند کسب و کارهای مرسوم و متداول همانند اداره فرانچایز یا نمایندگی، مدیریت یک رستوران و… را برای شروع استارتاپ پیشنهاد نماید. زمینه‌هایی که متقاضی می‌تواند در پروسه استارتاپ معرفی نمایند یا نباید پیش از این وجود داشته و اجرا شده باشد و یا اینکه با یک طرح ابتکاری باعث گسترش و پیشرفت یک کسب و کار گردد.

ویژگی‌های اصلی برنامه استارتاپ برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا باید شامل فاکتورهای زیر باشد تا توسط اداره مهاجرت و دولت کانادا پذیرفته شود:

  • ایده تجاری، کاملا نوآورانه و خلاقانه باشد.
  • در مقیاس جهانی با سایر بیزینس پلن‌ها و ایده‌ها بتواند رقابت کند.
  • موقعیت شغلی برای شهروندان کانادا فراهم آورد.

انواع مختلف طرح‌های مبتکرانه و جدید توسط سازمان‌های حمایتی بررسی می‌گردد و افراد متقاضی می‌توانند با دریافت مشاوره و کمک از مشاوران با سابقه هلدینگ رسام ایده‌های خود را گسترش داده و تکمیل نموده و طرح تجاری ایده آلی را به منظور ارائه به دولت کانادا آماده نمایند.

همانطور که گفته شد، لازم است متقاضی برای شروع یک استارتاپ در کشور کانادا، علاوه بر در نظر گرفتن شرایط مالی، ایده جدید جهت تنظیم بیزینس پلن را مورد نظر داشته باشد.

در پرونده‌های استارتاپ از همان ابتدا مجوز اقامت دائم یا کارت PR برای متقاضی صادر خواهد شد و دریافت PR به تأیید صحت عملکرد استارتاپ بستگی ندارد. چنانچه فرد متقاضی تمایل به اخذ ویزای استارتاپ کانادا را داشته باشد، بایستی مدت زمان لازم برای بررسی مدارک توسط دولت کانادا را در نظر بگیرد، با ارسال درخواست برای CIO و انجام بررسی‌های لازم، ویزای Start up متقاضی تایید می‌گردد.

پروسه استارتاپ کانادا جهت، دعوت و حضور کارآفرینان برای برنامه‌ریزی و راه‌اندازی یک کسب و کار یا برنامه تجاری کاربردی در کشور کانادا است. چنانچه فرد متقاضی بتواند تأیید دولت کانادا و سازمان‌های مرتبط را در مورد بیزینس مورد نظر کسب نمایند و نشان دهد که حداقل شرایط را دارا هست و نیز راه‌های توسعه و گسترش طرح در سطح جهانی را در نظر گرفته و در طرح و ایده خود عنوان نماید، امکان دریافت اجازه شروع برنامه استارتاپ را خواهد داشت. دولت کانادا، به منظور تحلیل و بررسی استارتاپ های معرفی شده، سازمان های ذیصلاحی را در نظر گرفته و به متقاضیان معرفی کرده است. در صورتی که طرح و برنامه خلاقانه و جدیدی را مد نظر دارید، می‌توانید به منظور دریافت تأیید و حمایت از یکی از سازمان‌های منتخب حمایتی کانادا اقدام نمایید. سازمان منتخب حمایتی به گروه تجاری گفته می‌شود که امکان سرمایه‌گذاری در بیزینس پلن متقاضی را داشته و یا توانایی حمایت و پشتیبانی از طرح را داشته باشند.

متقاضیانی که قصد مهاجرت از طریق ویزای استارتاپ کانادا را دارند، باید ابتدا یکی از سازمان‌های مورد تأیید دولت کانادا، آنها را تایید و پشتیبانی‌مالی نماید. در ادامه مقاله، به سازمان‌های سرمایه‌گذاری کانادا که می‌توان به آنها برای شروع استارتاپ مراجعه نمود، بیشتر خواهیم پرداخت.

البته لازم به ذکر است که استان فرانسوی زبان کبک، قوانین مهاجرتی خاص به خود را دارد. بهتر است متقاضیان اخذ ویزای استارت آپ کانادا برای اطلاعات بیشتر راجع به جزئیات برنامه‌های این استان، به سایت رسمی آن مراجعه کنند.

معرفی کامل ویزای استارتاپ کانادا

شرایط لازم برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا

قبل از هرچیز باید ابتدا شرایط مهاجرت از طریق ویزای استارتاپ کانادا بررسی شود. به‌طور کلی، چهار شرط اصلی و اساسی برای دریافت این ویزا وجود دارد که در ادامه بررسی می‌شوند:

وجود یک تجارت قابل قبول

متقاضیان اخذ ویزای استارتاپ کانادا باید دارای یک کسب‌وکار واجد شرایط باشند. اما از نظر کانادا یک کسب‌وکار واجد شرایط چگونه است؟ متقاضی باید بتوانند به دولت کانادا ثابت کنند که دارای یک تجارت موفق هستند. به‌صورتی که بیشترین میزان سهام اصلی آن تجارت یا شرکت و همچنین حداقل ده درصد حق‌ رأی آن برای خودش است. متقاضی اخذ ویزای استارتاپ کانادا می‌تواند حداقل پنج نفر را به‌عنوان شریک و صاحب شرکت انتخاب نماید. افراد همچنین باید بتوانند مدیریت فعالانه خود را در این تجارت به اداره مهاجرت ثابت کنند. لازم به ذکر است که شرکت مزبور باید دارای شخصیت حقوقی باشد.

دریافت نامه (Letter of Support) حمایتی از سازمان‌های موردتایید کانادا

پروپوزالی که متقاضی اخذ ویزای استارتاپ کانادا ارائه ‌می‌دهد، می‌بایست به‌گونه‌ای باشد که توجه سازمان‌های ذیصلاح را به‌خود جلب نماید تا برای آن نامه حمایتی صادر کنند. این نامه حمایتی برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا بسیار ضروری و حائر اهمیت است. بدون این نامه، با درخواست متقاضی موافقت نخواهد شد. اما این سوال پیش می‌آید که چگونه باید نامه حمایتی را دریافت کرد؟

به‌طور کلی، سازمان‌های مربوطه، الزامات خاصی را برای بررسی طر‌ح‌ها درنظر می‌گیرند. افراد باید با جستجوی کامل، همه این الزامات را روی طرح خود پیاده کنند. بیزینس پلنی که متقاضیان اخذ ویزای استارت آپ کانادا باید به سازمان‌ها ارائه دهند، می‌بایست کاملا متقاعدکننده باشد. بنابراین بهتر است همه مفاهیم و جنبه‌های کسب‌وکار و حتی انگیزه‌های شخصی، در آن قید شده باشد. درصورتی که متقاضی موفق به دریافت نامه حمایتی یکی از سازمان‌ها شود، بزرگترین قدم را برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا برداشته است.

 

داشتن مهارت کافی در زبان

متقاضی برای شرکت در برنامه‌های استارت آپ و دریافت ویزای استارتاپ کانادا نیازی به داشتن دانش زبانی بالایی ندارد. حداقل مدرک، نمره پنج در آزمون معیار زبان کانادا (CLB)، در همه مهارت‌ها (شنیداری، خواندن، مکالمه و نوشتاری) است. متاسفانه رد شدن در آزمون معیار زبان انگلیسی کانادا، منجر به رد شدن درخواست این ویزا خواهد شد. اما نیازی به نگرانی نیست، چرا که گرفتن نمره پنج در این آزمون کار سختی برای متقاضیان نخواهد بود.

 

داشتن تمکن مالی جهت اداره استارت آپ و کسب‌وکار جدید

از مهم‌ترین شروط موافقت با ویزای استارتاپ کانادا داشتن پول کافی است. متقاضی باید به اداره مهاجرت ثابت نماید که توانایی اداره زندگی و کسب‌وکار را به‌محض رسیدن به خاک کانادا دارد. یکی از روش‌های اثبات میزان تمکن‌مالی به اداره مهاجرت، از طریق ارائه گواهی‌بانک و لیست دارایی‌های منقول و غیرمنقول است. تمام دارایی متقاضی باید متعلق به خودش و همچنین قابل انتقال و در دسترس باشد. بنابراین بدهی‌های مختلف و یا سایر تعهدات ممکن است برای اثبات بودجه موردتایید اداره مهاجرت کافی نباشد. حساب مالی در گردش، املاک و مستغلات، ماشین، اوراق قرضه و سهام نیز از مواردی هستند که به واسطه آنها می‌توان بودجه را اثبات کرده و برای دریافت ویزای استارتاپ کانادا اقدام نمود.

شرایط لازم جهت اثبات تمکن مالی به وسیله مالکیت سهام به شرح زیر است:

حداقل 10 درصد از سهام برای فرد متقاضی اقامت باشد و این در صورتی است که بیشتر از یک نفر از طریق این بیزینس پلن متقاضی مهاجرت باشند.

حداقل 50 درصد از سهام مربوط به بیزینس تحت مالکیت متقاضیان و پیشنهاد دهندگان طرح تجاری باشد. (سهام همراه با حق رأی)

شرایط لازم برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا

میزان تمکن مالی برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا

برای اخذ ویزای استارت آ‌پ کانادا و همچنین اکثر ویزاهای کانادا، مهم‌ترین و حیاتی‌ترین شرط داشتن تمکن مالی است. متقاضی باید سرمایه کافی برای شروع زندگی در کانادا را داشته باشد. به طوری که فرد بتواند هزینه‌های زندگی خود و همراهان را در سال اول اقامت، تأمین کند. لازم به ذکر است که این هزینه هیچ ربطی به سرمایه و تجارت استارت آپی ندارد. درنتیجه، متقاضی باید به صورت جداگانه برای آن برنامه‌ریزی کند. در واقع متقاضیان اخذ ویزای استارت آپ کانادا برای این نوع ویزا، نیازی به سرمایه‌گذاری ندارند. هدف از این ویزا، ایجاد یک کسب‌وکار موفق در کانادا است.

آفیسر مهاجرت معمولا انتظار دارد که متقاضی بتواند حداقل 50 درصد هزینه زندگی خود و خانواده را تامین کند. مبالغ مورد انتظار براساس جدول (LICO) که هرساله توسط اداره مهاجرت کانادا اعلان می‌شود، مشخص می‌گردد. مبالغی که در ادامه عنوان شده‌اند براساس این جدول در سال 2021 محاسبه و عدد نهایی مشخص شده است‌. ناگفته‌ نماند که این مبالغ برای شش ماه زندگی در کانادا یا همان 50 درصد هستند.

هزینه موردنیاز برای شرکت در برنامه استارتاپ

شرایط و تعداد افراد متقاضی شرکت در برنامه

7000 دلار کانادا

فرد مجرد

9000 دلار کانادا

فرد متاهل بدون فرزند

11000 دلار کانادا

فرد متاهل با یک فرزند، خانواده سه نفره

14000 دلار کانادا

فرد متاهل با دو فرزند، خانواده چهار نفره

 

مبالغ عنوان‌شده در جدول حدودی می‌باشند. همچنین متقاضیان اخذ ویزای استارتاپ کانادا می‌توانند آن را از طریق حساب بانکی یا به صورت ارزی ارائه دهند.

میزان تمکن مالی برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا

ویژگی‌های پلن تجاری استارتاپ

  • جدید و خلاقانه باشد.
  • باعث ایجاد شغل در کشور کانادا شود.
  • قابل گسترش در سطح جهانی باشد.

کسب نمره CLB5 برای متقاضیان:

داشتن تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی موفقیت کسب و کار در کانادا را تضمین می‌کند. به همین دلیل متقاضی بایستی حداقل نمره 5 را در هر کدام از آزمون‌های استاندارد سنجش زبان به دست آورد. متقاضی برای دریافت ویزای استارتاپ باید در مهارت‌های Reading ،Writing ،Listening  و Speaking حداقل نمره CLB5 مربوط به زبان انگلیسی و فرانسوی و یا یکی از این زبان‌ها را کسب نموده باشد، در غیر این صورت تقاضای مربوط به ویزا و استارت اپ تایید نمی‌گردد.

  • مهیا نمودن یک حساب بانکی دارای موجودی هزینه لازم برای زندگی یک سال متقاضیان

دولت کانادا، برای افرادی که از روش استارتاپ جهت دریافت ویزا و مهاجرت اقدام می کنند، هیچ نوع کمک مالی در نظر نگرفته است. به همین دلیل فرد یا افراد متقاضی در یک طرح تجاری باید توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی خود و همراهانشان را داشته باشند و بتوانند در هنگام ارائه تقاضای ویزا ثابت کنند این مبلغ را در اختیار دارند.

 

با مطالعه مطلب فوق، بخش‌های مهم دریافت ویزا و اقامت از طریق استارتاپ کانادا را متوجه شده‌اید:

  1. کسب نامه حمایتی از سوی موسسه و سازمان مورد قبول کانادا برای شروع برنامه ویزای استارت آپ
  2. تنظیم مدارک و ارسال درخواست به منظور اخذ اقامت جهت راه اندازی یک استارتاپ در کشور کانادا

سوالات متداول در مورد ویزای استارتاپ کانادا

آیا بعد از اخذ اقامت دائم کشور کانادا، متقاضی الزامی در خصوص راه‌اندازی ایده دارد؟

خیر. در صورت اخذ اقامت دائم در روش استارتاپ، متقاضی الزامی به راه‌اندازی ایده نخواهد داشت.  

حداکثر چند نفر می‌توانند از طریق یک طرح تجاری برای مهاجرت به کانادا تقاضا کنند؟

حداکثر ۵ نفر و هرکدام باید حداقل 10 درصد از سهام شرکت را به خود اختصاص دهند.

حتما توجه گردد مشخصات و اطلاعات کلیه افراد متقاضی بایستی به دولت کانادا ارائه گردد تا توسط این کشور بررسی شود و همگی افراد باید امتیاز لازم را  کسب کنند. نکته حائز اهمیت در این مورد این است که در صورت عدم تایید حتی یک نفر از نفرات معرفی شده، همگی افراد توسط آفیسر مردود می‌گردند.

آیا با معرفی هر بیزینسی می‌توان وارد برنامه استارتاپ شد؟

خیر. بیزینس و طرح معرفی شده باید مشخصات خلاقانه بودن و امکان رشد و گسترش را داشته باشد و به اصطلاح (high-growth plans) باشد.

اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 17 میانگین: 4.8]

1 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
منوچهر سلیمی
دسامبر 9, 2020 6:22 ب.ظ

پرستار