ویزای EB2 آمریکا

انواع مختلفی از ویزای مبتنی بر استخدام یا EB وجود دارد که یک نمونه آن‌ها ویزای EB2 آمریکا است. این نمونه از ویزا برای 3 دسته از افراد صادر می‌شود که شامل افراد با درجه تحصیلی بالا، توانایی فوق‌العاده یا معافیت ملی است. شرایط و مدارک لازم برای دریافت این ویزا از جهات مختلفی به ویزای EB1 شباهت دارد. اما این دو نمونه تفاوت‌هایی با هم دارند. اگر قصد مهاجرت به آمریکا دارید نیاز است که در مورد انواع ویزای EB2 و EB1 اطلاعات کافی کسب کنید.

در این مطلب از مجله اطلاع رسانی هلدینگ مهاجرتی رسام در مورد ویزای EB2 آمریکا توضیحاتی خواهیم داد. هلدینگ رسام با سال‌ها تجربه موفق در پرونده‌های مختلف اقامتی آماده خدمات‌رسانی به شما عزیزان است. در ادامه با ما همراه باشید.

اخذ ویزای EB2 آمریکا
نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. ویزای EB2 آمریکا

ویزای EB2 آمریکا چیست؟

ویزای EB2 از جمله ویزاهای مبتنی بر استخدام است که برای شهروندان غیر آمریکایی با مدارک پیشرفته و توانایی‌های خاص صادر می‌شود. افراد دارای این ویزا اقامت دائم و قانونی ایالات متحده آمریکا را کسب خواهند کرد. به همین دلیل اخذ ویزای EB2 آمریکا برای افرادی که تمایل به زندگی و اقامت دائم در این کشور را دارند مهم است. اما همانطور که گفته شده، دریافت ویزای EB-2 مبتنی بر استخدام است. این در حالی است که در ویزای EB1 آمریکا نیازی نیست که متقاضی از طریق دریافت شغل اقدام به مهاجرت کنند.

به همین منظور متقاضی باید قبل از درخواست برای دریافت ویزا، اسپانسر یا کارفرمایی پیدا کند که مورد تایید وزارت کار آمریکا قرار دارد. سپس فرم 9089 را برای گواهی اشتغال دائم درخواست دهد. البته در برخی موارد مانند چشم پوشی از منافع ملی، متقاضی می‌تواند این فرم را پر نکند.

شرایط لازم برای اخذ ویزای EB2 آمریکا چیست؟

شاید این سوال در ذهن شما شکل گیرد که چه کسانی واجد شرایط ویزای EB2 آمریکا قرار دارند؟ در جواب به این سوال باید گفت که افراد دارای مدارک دانشگاهی سطح بالا و نخبه در زمینه علوم، تجارت و هنر می‌توانند این ویزا را دریافت کنند. البته یک حالت دیگر نیز وجود دارد که به آن معافیت از منافع ملی می‌گویند. پس می‌توان گفت که 3 نوع ویزای EB2 وجود دارد که عبارتند از:

ویزای EB-2A یا مدرک پیشرفته (Advanced Degree)

ویزای EB-2B یا توانایی استثنایی (Exceptional Ability)

ویزای EB-3C یا معافیت از منافع ملی (National Interest Waiver)

با اخذ این ویزاها اتباع خارجی علاوه بر استخدام در آمریکا، اجازه اقامت دائم را خواهند داشت. اما شرایط لازم برای اخذ ویزای eb2 آمریکا چیست؟ در جواب به این سوال باید گفت که ویزای eb2 بر اساس شرایط و مدارک خاصی داده می‌شود که در ادامه با آن‌ها در این مطلب از مجله رسام آشنا خواهیم شد.

شرایط لازم برای ویزای EB2 آمریکا برای افراد با درجه پیشرفته

افرادی شرایط لازم برای درجه پیشرفته از ویزای eb2 را دارند که مدارک دانشگاهی سطح بالا (مدرک لیسانس به بالا) داشته باشند. همچنین نیاز است متقاضی 5 سال سابقه کاری پس از لیسانس یا مدارک بالاتر را داشته باشد. همچنین یک سری الزامات دیگر نیز وجود دارد که در گواهی کار عنوان می‌شود و متقاضی باید آن‌ها را دارا باشد.

مدارک مورد نیاز:

 • اسناد و سوابق تحصیلی یا معادل آن
 • نامه کارفرمای فعلی یا سابق که نشان دهد متقاضی 5 سال سابقه کار دارد.

در صورتی که برای شغلی درخواستی مدرک دکترا مورد نیاز باشد، باید مدارک آن را ارائه شود.

شرایط لازم برای ویزای EB2 با توانایی استثنایی

افرادی که قصد مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای EB2 را دارند باید ثابت کنند که در حوزه علوم، هنر یا تجارت توانایی استثنایی دارند. داشتن توانایی استثنایی به معنی است که متقاضی تخصص بالایی در آن حوزه خاص دارد.

برای اثبات این تخصص، متقاضی باید حداقل سه مورد از معیارهای زیر را داشته باشد:

 • سوابق تحصیلی رسمی در حوزه مشخص شده (مدارک تحصیلی، گواهینامه‌ها، جوایز و دیگر اسناد)
 • مدارک لازم برای اثبات تجربه کاری حداقل 10 ساله در حوزه مدنظر
 • مجوزها و گواهینامه‌های حرفه‌ای
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد متقاضی توانایی خاصی در آن حوزه دارد (مانند دستمزد یا حقوق بالا و خاص)
 • عضویت در یک انجمن حرفه‌ای
 • مدارک و گواهی‌های قدردانی از دستاوردها و کمک‌های قابل توجه به صنعت یا حوزه فعالیت متقاضی توسط همتایان، نهادهای دولتی، سازمان‌های حرفه‌ای یا تجاری
 • هر مدرک قابل مقایسه دیگری مبنی بر واجد شرایط بودن

کافی است که متقاضی 3 مورد از این معیارها را داشته و مدارک آن را در پرونده مهاجرتی خود قرار دهد.

شرایط لازم برای ویزای EB2 با معافیت از منافع ملی

افرادی که توانایی استثنایی دارند و تخصص آن‌ها در راستای منافع ملی آمریکا است، می‌توانند گواهی معافیت از منافع ملی را درخواست دهند. در این شرایط متقاضی اجازه خواهد داشت که بدون نیاز به یافتن شغلی در آمریکا، گرین کارت مبتنی بر اشتغال را دریافت کند. برای دریافت این نوع از ویزای EB2 متقاضی باید مدارک مبنی بر تحصیل پیشرفته یا توانایی استثنایی خود را همراه با معیارهای معافیت ملی ارائه دهد. معیارهای معافیت ملی آمریکا عبارتند از:

 • تلاش پیشنهادی که شایستگی قابل توجه و اهمیت ملی داشته باشد.
 • متقاضی برای پیشبرد پیشنهاد مطرح شده موقعیت خوبی داشته باشد.
 • برای ایالات متحده مفید است که از الزامات پیشنهاد شغلی و در نتیجه گواهی کار در مورد این متقاضی چشم پوشی کند.

توجه داشته باشید که متقاضیان معافیت از منافع ملی باید گواهی کار خود را مستقیما به USCIS ارسال کنند. در حالی که سایر متقاضیان باید فرم I-140 (فرم درخواست شغل برای اتباع غیر آمریکایی) را از طریق کارفرما ثبت کنند. در ادامه بیشتر با مراحل دریافت ویزای EB2 آمریکا آشنا خواهیم شد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای EB2 آمریکا در زمان مصاحبه

در زمان مصاحبه در کنسولگری یا سفارت آمریکا نیاز است که برخی از مدارک خود را همراه داشته باشید. این مدارک عبارتند از:

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار (پس از ورود به آمریکا)
 • تاییدیه فرم DS-260
 • دو عدد عکس
 • هر گونه مدارک مهاجرتی مربوطه که پس از ثبت درخواست دریافت شده است.
 • نامه‌ای از کارفرما مبنی بر تایید اشتغال
 • فرم‌های تکمیل شده معاینه پزشکی و اثبات واکسیناسیون
 • گواهی ازدواج و تولد

کلیه این مدارک باید اصل باشند و در پایان مصاحبه به متقاضی بازگردانده می‌شوند. در اغلب موارد این مدارک با مدارک مورد نیاز برای ویزای EB3 آمریکا و انواع EB4، EB5 و EB1 یکسان است.

آشنایی با مراحل دریافت ویزای EB2 آمریکا

متقاضیان EB-2A و EB-2B ابتدا باید فرم I-140 خود را از سوی کارفرما ثبت کنند و منتظر تاریخ اولویت خود باشند. منظور از تاریخ اولویت روزی است که USCIS درخواست گرین کارت متقاضی را دریافت می‌کند. در همین راستا وزارت امور خارجه آمریکا هر ماه یک بولتن ویزا منتشر می‌کند. در این بولتن‌ها تاریخ اقدام نهایی برای هر کدام از دسته‌های گرین کارت با توجه به کشور مبدا مشخص و توضیح داده شده است.

در این شرایط متقاضیان باید بولتن هر ماه را بررسی کرده و ببینند تاریخ اولویت آن‌ها کی است. زمانی که تاریخ اولویت به تاریخ اقدام نهایی در گروه‌بندی و کشور متقاضی رسید یا از آن گذشت، شخص می‌تواند فرم I-485 را تنظیم کند یا از طریق سفارت اقدام کند. البته اگر تاریخ اولویت دسته و کشور شما از قبل جاری است، متقاضی می‌تواند به محض تایید فرم I-140 اقدامات بعدی را انجام دهد. اما متقاضیان معافیت ملی می‌توانند فرم I-140 را درخواست دهند.

مراحل و شرایط کارفرما برای ویزای EB2

توجه داشته باشید که نیاز است کارفرمایان نشان دهند که توانایی پرداخت دستمزد متقاضیان طرح ویزای EB2 آمریکا از نوع توانایی استثنایی و درجه پیشرفته را دارند. کافی است که کارفرما گزارش سالانه، اظهارنامه مالیاتی فدرال یا صورت مالی حسابرسی شده خود را نشان دهند. همچنین نیاز است که کارفرما در سیستم برنامه بررسی مدیریت الکترونیک یا PERM (Program Electronic Management Review) پرونده‌ای جهت گواهینامه کار دائمی ایجاد کند. برای انجام این کار کارفرما باید شرایط زیر را دارا باشد:

 • کارفرما گواهی دهد که شغلی در زمینه تخصصی و حرفه‌ای در دسترس است.
 • نشان دهد که این شغل برای کارگران ایالات متحده آمریکا نیز در دسترس است.
 • ثابت کند که برای پوزیشن شغلی مورد نظر به یک کارگر خارجی نیاز است.
 • نشان دهد که نرخ دستمزد تعیین شده با نرخ رایج در این صنعت و حوزه یکسان است.

همچنین کارفرما باید نشان دهد که هیچ کارگر آمریکایی واجد شرایط برای این شغل در دسترس نیست. به همین منظور باید یک آگهی استخدام گسترده انتشار دهد. در صورتی که کارفرما تمامی این موارد را انجام دهد، می‌تواند یک کارگر خارجی را استخدام کند.

هزینه‌های ویزای EB2 آمریکا

میزان هزینه ویزای EB2 آمریکا با توجه به شرایط افراد متفاوت است. اما در حالت کلی برخی از این هزینه‌ها عبارتند از:

 • هزینه درخواست فرم I-140 درحدود: 700 دلار
 • فرم DS-260 (ویزای مهاجرت و درخواست ثبت نام خارجی): 325 دلار
 • سوگند نامه پشتیبانی: 120 دلار
 • هزینه مهاجرت: 220 دلار
 • هزینه بیومتریک: 85 دلار
 • فرم I-485 درحدود: 1140 دلار
 • فرم PERM: هزینه‌ای ندارد.
 • معاینه پزشکی و واکسیناسیون: در مکان‌های مختلف متفاوت است.
 • ترجمه و کپی مدارک: متفاوت است.
 • هزینه‌های سفر: متفاوت است.

می‌توان اینگونه گفت که مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای EB2 هزینه مناسبی دارد. به همین دلیل افرادی که شرایط لازم برای ویزای EB2 را دارند می‌توانند با هزینه اندک اقامت دائم آمریکا را کسب کنند. این در حالی است که با ویزای تحصیلی آمریکا افراد باید پس از اتمام تحصیل خود به کشورشان بازگردند. البته دانشجویان اگر بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند، می‌توانند پس از اتمام تحصیل خود، ویزای کاری آمریکا را دریافت کنند.

آیا ویزای EB2 آمریکا مصاحبه حضوری دارد؟ در مصاحبه چه اتفاقی می‌افتد؟

با توجه به اینکه با دریافت ویزای EB2، متقاضی اجازه کار و اقامت دائم در آمریکا را کسب می‌کند، مصاحبه حضوری در سفارت یا کنسولگری آمریکا در محلی نزدیک به محل سکونت متقاضی ترتیب داده می‌شود. در این مصاحبه، افسر USCIS متقاضی را به یک منطقه خصوصی فرا می‌خواند، از او می‌خواهد که دست راست خود را بالا بیاورد و قول دهد که حقیقت را بگوید. سپس افسر از متقاضی سوالاتی در رابطه با اطلاعات موجود در پرونده ویزای درخواست شده می‌پرسد. سوالات پرسیده شده معمولا به صلاحدید مصاحبه‌گر است. اما معمولا این سوالات در مورد سوابق تحصیلی، کاری، مدارک ارائه شده و جزئیات پیشنهاد شغلی جدید در آمریکا است.

بعد از مصاحبه در صورتی که مسئول مهاجرت از پاسخ‌های داده شده راضی باشد ویزای متقاضی را تایید می‌کند. توجه داشته باشید که مصاحبه برای همسر و فرزندان بالای 14 سال متقاضی (در صورت همراهی) انجام می‌شود. اما سوالات از همسر و فرزندان در خصوص مسائل شخصی است.

تفاوت ویزای EB1 و EB2 چیست؟

در حالت کلی باید بگوییم که ویزای EB (Employment-based Visa) مبتنی بر اشتغال است. اما EB انواع مختلفی دارد که شامل ویزای EB1 آمریکا تا EB5 است. هر کدام از این ویزاها شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارند. در این بین باید اشاره کنیم ویزای EB1 آمریکا و نوع EB2 کمی به هم شباهت دارند. اما تفاوت‌های آن‌ها مهم‌تر است و شامل موارد زیر می‌شود:

ویزای EB1 آمریکا

ویزای EB2 آمریکا

توانایی اسپانسرینگ خود (نیازی به پیشنهاد شغلی نیست)

پیشنهاد شغلی نیاز است

زمان انتظار کوتاه برای بررسی پرونده

زمان انتظار نسبتا طولانی‌تر برای بررسی پرونده

معاف از گواهی کار PERM

نیازی به گواهی PERM

تشکیل پرونده همزمان برای درخواست I-140 و I-485

در ابتدا باید فرم I-140 از طرف کارفرما به USCIS ارسال شود. سپس درخواست برای ویزای مهاجرت ارسال می‌شود.

الزامات و شرایط نسبتا زیاد

شرایط و الزامات کمتر

بررسی شرایط شما برای دریافت ویزای EB2 آمریکا با کارشناسان رسام

تعداد زیادی از افراد نمی‌دانند که شرایط لازم برای اخذ ویزای EB2 آمریکا را دارند. در همین راستا پیشنهاد می‌شود که افراد قبل از هر تصمیمی در زمینه مهاجرت به آمریکا با کارشناسان مجرب مشورت کنید. زیرا مهم است که بدانید کدام رشته‌های تحصیلی یا توانایی‌های خاص، شرایط لازم برای اخذ ویزای EB2 را دارند، یا چه استعداد یا پیشنهادی برای منافع ملی آمریکا مفید است. برای اطلاع از وضعیت خود و آشنایی با بهترین روش دریافت ویزای آمریکا با کارشناسان مجرب هلدینگ مهاجرتی رسام مشورت کنید.

هلدینگ رسام با تجربه بالا در حوزه مهاجرت به آمریکا و سایر کشورها به راحتی شما را در دریافت ویزا یاری خواهد کرد. کافی است با استفاده از راه‌های زیر با کارشناسان رسام ارتباط برقرار کنید:

البته باید اشاره کنیم که هلدینگ مهاجرتی رسام در شهرهای آتن، برلین، وین، تورنتو و ونکوور دفتر نمایندگی دارد.

سوالات متداول در مورد ویزای EB2 آمریکا

تفاوت اصلی بین ویزای EB2 و EB3 در شرایط آموزشی و تجربی نهفته است. ویزای EB2 به مدرک پیشرفته یا توانایی استثنایی نیاز دارد. در حالی که ویزای EB3 برای افراد حرفه‌ای با مدرک لیسانس یا کارگران ماهر با حداقل دو سال تجربه صادر می‌شود.

فرآیند اخذ ویزای eb2 آمریکا به صورت زیر است:

 • دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای آمریکایی
 • ارسال فرم I-140 از طرف کارفرما به USCIS
 • انتظار برای تایید دادخواست
 • درخواست برای ویزای مهاجرت یا تنظیم وضعیت برای تبدیل به اقامت دائم

بله، برای دو حالت توانایی استثنایی و درجه پیشرفته نیاز است که متقاضی گواهی کار دریافت کند. این گواهی به عنوان درخواست PERM (مدیریت بررسی الکترونیکی برنامه) شناخته می‌شود.

بله، امکان ارسال درخواست از طرف شخص مجاز است. افرادی که توانایی استثنایی دارند با نشان دادن دستاوردهای خود و شناخت ملی یا بین‌المللی که در حوزه کاری خود دریافت کرده‌اند، می‌توانند درخواست خود را ارائه دهند.

بله، ویزای EB-2 دارای محدودیت عددی سالانه است. همچنین افراد از کشورهای خاص با تقاضای بالا ممکن است با دوره انتظار بالا مواجه شوند که در نتیجه دوره بررسی درخواست‌ها طولانی‌تری خواهد شد. اما برخی از افراد ممکن است واجد شرایط معافیت از این محدودیت‌ها باشند.

بله، اعضای خانواده (همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال) می‌توانند همراه با دارنده ویزای eb2 به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کنند.

دارندگان ویزای EB-2 می‌توانند پس از اخذ ویزا شغل خود را تغییر دهند. اما شغل جدید باید در همان رده شغلی یا مشابه باشد. همچنین کارفرمای جدید باید از طرف آن‌ها درخواست جدید فرم I-140 را ارائه دهد.

بله، پس از حفظ وضعیت اقامت دائم قانونی برای یک دوره معین (معمولا پنج سال) دارندگان ویزای EB2 ممکن است شرایط لازم برای درخواست شهروندی ایالات متحده را داشته باشند.

سؤال دیگری در مورد ویزای EB2 آمریکا دارید؟

در این نوشته سعی کردیم به تمام سؤالات شما در رابطه ویزای EB2 پاسخ دهیم. هلدینگ رسام با چندین سال سابقه کاری در حوزه مهاجرت از کشورهای مختلف، به راحتی شما را برای دریافت EB2  آمریکا یا دیگر انواع آن یاری می‌کند. اگر همچنان در این مورد سؤال دارید، با مشاوران ما در ارتباط باشند تا شما را راهنمایی کنند.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 3 میانگین: 3.3]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام؛
  توضیحات جامع و مختصر و مفید هستند.
  شرایط فعلی بنده خوشبختانه تمام گزینه های ذکر شده را دارا بوده باضافه نه تنها با شرایط کشور مقصد هماهنگی داشته بلکه باعث افتخار این کشور در جامعه بین المللی نیز خواهد بود که کوچکترین آن کنترل گرمایش کره زمین است که متاسفانه کار خاصی در این زمینه تا کنون صورت نگرفته، که راه انداری پروژه کمک بسزایی کاهش گرمایش کره زمین و آلودگی ها و کاهش بینهایت هزینه مصرفی در استفاده از این گزینه ها است.
  استاد و عضو هیات علمی
  دکتر مسعود صباغی.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین