برنامه تجربه کانادایی (CEC)

برنامه تجربه کانادایی (CEC) یا (Canadian Experience Class) مخصوص افرادی است که دارای سابقه کار در کانادا هستند و می‌خواهند اقامت دائم این کشور را بگیرند. برای ورود به مخزن اکسپرس اینتری با این برنامه، متقاضی باید حداقل پیش‌نیازهای ذکر شده در این برنامه را داشته باشد. این افراد بعد از ورود به سیستم اکسپرس اینتری کانادا، با سیستم جامع امتیازدهی (CRS) ارزیابی می‌شوند. افرادی که موفق به دریافت بالاترین امتیازها شده باشند، برای درخواست اقامت دائم کانادا، دعوت‌نامه دریافت می‌کنند. در ادامه، موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام شما را با این برنامه و پیش‌نیازهای آن بیشتر آشنا خواهد نمود.

نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. برنامه تجربه کانادایی (CEC)

چه کسانی می‌توانند از طریق CEC وارد سیستم اکسپرس اینتری شوند؟

همان‌طور که گفته شد، افرادی می‌توانند از برنامه تجربه کانادایی استفاده کنند که حداقل یک سال سابقه کار غیرپیوسته در کشور کانادا داشته باشند. برنامه CEC برای گروه‌های زیر گزینه بسیار خوبی است:

 • اشخاصی که با مجوز اقامت موقت و مجوز کار، یک سال را به‌صورت قانونی در شغل موردنظر کار کرده باشند.
 • همسر دانشجویان که اجازه کار در کانادا را گرفته باشند.
 • دانشجویانی که از دانشگاه‌های کشور کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند و پس از فارغ‌التحصیلی، مجوز کار حداقل یک ساله در این کشور را دریافت کرده باشند. توجه داشته باشید که برای این برنامه مهاجرتی، تجربه کاری حین تحصیل به‌حساب آورده نمی‌شود. تنها سوابق کاری در نظر گرفته می‌شوند که بعد از فراغت از تحصیل به‌دست آمده باشند.

برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، برنامه CEC می‌تواند یک راه سریع و ساده برای دریافت اقامت کانادا بصورت دائمی باشد. پس از فارغ‌التحصیلی، برنامه‌های مهاجرتی بسیاری در استان‌ها و قلمروهای کانادا عرضه می‌شوند که به آنها اجازه می‌دهند حداقل یک سال در این کشور بمانند و کار کنند. چنانچه‌ دانشجوی فارغ‌التحصیل بتواند در مشاغل گروه‌های 0، A و B مشغول به‌کار گردد، می‌تواند با استفاده از برنامه CEC وارد مخزن گزینشی سیستم اکسپرس اینتری شود. شانس این افراد برای گرفتن نامزدی استانی بعد از ورود به این سیستم، بسیار بالا است.

متقاضیانی که کشور کانادا را ترک کرده‌اند نیز می‌توانند برای برنامه تجربه کانادایی درخواست دهند. البته در صورتی درخواست آنها پذیرفته خواهد شد که تجربه کاری آنها، ظرف سه سال قبل از ارائه درخواست، کسب شده باشد.

افرادی که با برنامه مهاجرتی CEC وارد مخزن اکسپرس اینتری می‌شوند و دعوت‌نامه دریافت می‌کنند، باید ظرف 90 روز مدارک خود را برای دریافت ویزا تحویل دهند.

ورود به سیستم اکسپرس اینتری کانادا از طریق CEC

حداقل پیش‌نیازهای لازم برای برنامه تجربه کانادایی (CEC)

 • مدرک زبان انگلیسی: با CLB7 و بالاتر برای مشاغل گروه‌های NOC0 و NOCA و CLB5 و بالاتر برای مشاغل NOCB.
 • تجربه کاری: طی سه سال قبل از درخواست، متقاضی باید حداقل سابقه یک سال کار در کانادا در شغل موردنظر خود را داشته باشد. این یک سال سابقه کاری را می‌توان به‌طرق زیر به‌دست آورد:
 • یک شغل تمام وقت: 30 ساعت کار در هفته برای 12 ماه که برابر با یک سال کامل یا 1560 ساعت کار است.
 • یک یا چند شغل پاره وقت: جمع ساعات کاری باید به 1560 ساعت برسد. متقاضی می‌تواند برای رسیدن به این مقدار، در هر تعداد کار پاره وقت در هفته که می‌خواهد، کار کند.
 • چند شغل تمام وقت: 30 ساعت کار در هفته در چند شغل تمام وقت به‌مدت 12 ماه و مجموعاً 1560 ساعت. برای نمونه، متقاضی دو ماه در یک جا به‌صورت تمام وقت و ده ماه مابقی را در یک جای دیگر به همان شغل مشغول بوده باشد.
 • مدرک تحصیلی: برای CEC، متقاضی نیازی به ارائه مدرک تحصیلی ندارد. با این همه، برای افزایش امتیازات در سیستم اکسپرس اینتری، داشتن مدرک دانشگاهی یک مزیت محسوب می‌شود. مدارک تحصیلی که از کشورهایی به‌جز کانادا هستند، باید توسط سازمان‌های تائید‌شده‌ای مانند WES ارزشیابی یا معادل‌سازی شوند.
 • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری: گواهی عدم سوءپیشینه باید از همه کشورهایی که متقاضی از 18 سالگی به‌مدت 6 ماه یا بیشتر در آنها اقامت داشته است، صادر شود.
 • برگه آزمایشات پزشکی: این برگه نشان می‌دهد که متقاضی هیچ بیماری خطرناک و مسری که سلامت عمومی را تهدید کند، ندارد.
 • انطباق‌پذیری: متقاضی باید ثابت کند که قدرت انطباق با فرهنگ و قوانین کشور کانادا را دارد.

جهت آماده‌سازی دقیق و صحیح این پیش‌نیازها می‌توانید از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های کارشناسان و مشاوران موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام استفاده نمایید.

پیش‌نیازهای لازم برای برنامه فدرال کلاس تجربه کانادایی

چند نکته در ارتباط با برنامه تجربه کانادایی (CEC)

 1. سابقه کاری در مشاغل داوطلبانه و بدون دستمزد یا کارآموزی بدون حقوق، پذیرفته نمی‌گردد.
 2. تعداد ساعات کار بیش از 30 ساعت در هفته حساب نمی‌شوند.
 3. اگر متقاضی پناهنده، مهاجر کاری غیرقانونی باشد یا سابقه کاری او بدون دریافت اقامت موقت به‌دست آمده باشد، نمی‌تواند آن دوره کاری را برای برنامه CEC استفاده کند.
 4. تجربه کاری متقاضی می‌تواند از یک یا بیش از یک NOC باشد.
 5. برطبق طبقه‌بندی مشاغل کشوری کشور کانادا (NOC)، تجربه کاری شامل موارد زیر است:
 • مشاغل مدیریتی (سطح مهارتی 0)
 • مشاغل حرفه‌ای (سطح مهارتی A)
 • مشاغل حرفه‌ای و پیشه‌ها (سطح مهارتی B)
 1. تجربه کاری دانشجویان تمام وقت در برنامه CEC جزء تجربه کاری به‌حساب آورده نمی‌شوند.
 2. سوابق کاری، شرط پیوستگی ندارد. یعنی شما می‌توانید در یک شرکت ۶ ماه کار کنید و پس از مدتی مجدداً در یک شرکت دیگر ۶ ماه مشغول به کار شوید.
 3. افرادی که با استفاده از CEC وارد مخزن اکسپرس اینتری می‌شوند و دعوت‌نامه دریافت می‌کنند، می‌توانند همه استان‌ها و قلمروهای کانادا به جز استان کبک را برای اقامت انتخاب نمایند.
 4. در صورتی که متقاضی با استفاده از این برنامه وارد اکسپرس اینتری شود و نامزدی استانی دریافت نماید، باید در همان استان یا قلمرویی که از آن نامزدی استانی خود را دریافت کرده است، اقامت کند.

نکاتی درباره برنامه فدرال کلاس تجربه کانادایی

جمع‌بندی

برنامه تجربه کانادایی (CEC) یک گزینه ایده‌‌آل برای نیروهای کار خارجی موقت است که می‌خواهند اقامت دائم کانادا را بگیرند. حداقل تجربه کاری موردنیاز برای این برنامه، یک سال کار غیرپیوسته در کشور کانادا است. این تجربه کاری باید برای شغلی که برای آن درخواست داده‌اند، به‌دست آمده باشد. کلاس تجربه کاری، یکی از برنامه‌هایی است که با سیستم اکسپرس اینتری مدیریت می‌شود. طبیعی است که هر چه امتیازات فرد بالاتر باشد، شانس دریافت دعوت‌نامه بیشتری خواهد داشت. اگر متقاضیان بتوانند نامزدی استانی یکی از استان‌ها یا قلمروهایی کشور کانادا را بگیرند، 600 امتیاز اضافه در اکسپرس اینتری کسب می‌کنند. این امتیاز، دریافت دعوت‌نامه را برای آن‌ها تضمین خواهد کرد.

کمک گرفتن از افراد خبره، مسیر مهاجرت از طریق این برنامه را برای شما هموار می‌نماید. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام آماده هرگونه راهنمایی و مشاوره شما برای تمامی روش‌های مهاجرتی کشور کانادا ازجمله ویزای کار کانادا است.

برای ارتباط با مشاورین ما می توانید از طریق پیج اینستاگرام هلدینگ رسام اقدام کرده و یا از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 1 میانگین: 5]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین