ویزای شینگن

فهرست مطالب

ویزای شینگن

به مجموعه کشورهای اروپای شینگن می‌گویند که در خصوص فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی، مرزها و قوانین ورود و خروج به داخل و خارج این کشورهایشان پیمان مشترکی را وضع کرده‌اند. بر این اساس تمامی افرادی که قصد سفر و اقامت در این کشورها را دارند مجبور به دریافت ویزای شینگن هستند تا بتوانند وارد هر یک از کشورهای این مجموعه بشوند. مسافران می‌توانند با دریافت ویزای شینگن در هر زمان و شرایطی به این کشورهای اروپایی سفر کنند و اقامت داشته باشند.

کشورهای عضو پیمان شینگن

هم اکنون پیمان شینگن از 26 کشور اروپایی تشکیل شده است. البته قابل ذکر است کشورهایی مانند انگلستان، ایرلند، رومانی، بلغارستان، رومانی، کرواسی و قبرس عضو این پیمان نیستند و برای سفر به این کشورها باید ویزای جداگانه دریافت کنید. قابل ذکر است که کشورهای اتحادیه اروپا با کشورهای عضو پیمان شینگن متفاوت هستند به طور مثال کشورهای نروژ و ایسلند عضو پیمان شینگن هستند اما در اتحادیه اروپا نیستند. شما با دریافت ویزای شینگن می‌توانید به کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، لیختن اشتاین سفر کنید.

انواع ویزای شنگن

 1. ویزای نوع A – ویزای ترانزیت فرودگاهی: شما با دریافت ویزای شینگن نوع A امکان ترانزیت فرودگاهی بدون ورود به منطقه شینگن را خواهید داشت. بدین معنا است که مسافران فقط می‌توانند در یکی از فرودگاه‌های محدوده شینگن پرواز خود را عوض کنند و به کشور دیگری که عضو مجموعه شینگن نیست سفر کنند و مسافران اجازه خروج از فرودگاه و ورود به شهر را ندارند.
 2. ویزای نوع B – ویزای ترانزیت: شما با دریافت ویزای شینگن نوع B امکان ترانزیت در منطقه شینگن را فقط در ۵ روز خواهید داشت و بعد از آن باید خاک کشورهای شینگن را به مقصد کشور موردنظرتان ترک نمایید.
 3. ویزای نوع C – ویزای ورود و اقامت در کشورهای عضو شینگن: شما با دریافت ویزای شینگن نوع C امکان ورود و اقامت در کشورهای عضو شینگن را خواهید داشت. این ویزا ۳ نوع دارد که با توجه به اهداف و شرایط سفرتان می‌توانید ویزای C را دریافت نمایید.

دریافت ویزای شینگن

همانطور که گفتیم مسافرانی که قصد دریافت ویزای شینگن را دارند باید ابتدا هدف خود را متناسب با سفر به منطقه شینگن مشخص نمایید و سپس برای دریافت ویزای خود اقدام نمایند؛ که در ادامه به انواع ویزای وبزای ورود و اقامت در کشورهای شینگن می‌پردازیم:

 1. -ویزا برای یکبار ورود (Single-entry): شما با داشتن ویزای یکبار ورود، فقط می‌توانید یکبار به کشورهای اروپایی عضو شینگن سفر کنید. بعد از سفر به کشور مورد نظر و ترک آن اعتبار ویزای شما باطل می‌شود حتی اگر از زمان اعتبار آن باقی مانده باشد.
 2. ویزا برای دوبار ورود (Double-entry): ویزای دوبار ورود مشابه ویزای یکبار ورود می‌باشد، افراد با دریافت این ویزا می‌توانند در محدوده زمانی تعیین شده دوبار وارد کشورهای عضو شینگن شوند.
 3. ویزا برای چند بار ورود (Multiple-entry): همانطور که از نام این ویزا مشخص است مجوز ورود چندین بار به کشورهای شینگن را امکان پذیر می‌کند. همچنین مسافران با داشتن ویزای شینگن از نوع چندین بار ورود می‌توانند بین کشورهای شینگن نیز سفر کنند و اقامت داشته باشند. این ویزا دارای محدوده زمانی است بدین صورت که در هر ۶ ماه از سال ۹۰ روز اعتبار دارد و این روز از بدو ورود به هر یک از کشورهای عضو شینگن محاسبه می‌گردد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن

اولین موردی که باید برای دریافت ویزای شینگن انجام شود هماهنگی‌های لازم با سفارت کشورهای مقصد است. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن برای کشورهای عضو این پیمان مشابه یکدیگر است و فقط در برخی از جزییات جزئی تفاوت دارند. در هر صورت مدارک لازم برای دریافت ویزای شینگن شامل موارد زیر است:

 1. ابتدا لازم است فرم دریافت ویزای شینگن و دیگر فرم‌های مربوطه را تکمیل نمایید. برای دریافت ویزای هر کشور در ابتدا باید فرم درخواست تکمیل گردد که این فرم را باید از سفارت کشورهای مقصد دریافت کنید. درست است که تمامی این کشورها عضو شینگن هستند اما فرم درخواست ویزای هر کشور متفاوت است.
 2. همراه داشتن اصل گذرنامه با امضا و همچنین گذرنامه‌های قبلی و گذرنامه فعلی حداقل باید ۶ ماه تاریخ اعتبار داشته باشد.
 3. عکس پرسنلی جدید، تمام رخ با زمینه سفید
 4. همراه داشتن مدارک شغلی مانند جواز کسب، فیش حقوقی یا گواهی اشتغال به کار یا تحصیل. همچنین داشتن اسناد ملکی و گردش حساب‌های بانکی الزامی است.
 5. داشتن بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد مورد نظر
 6. مسافران باید برای مدت زمان سفر خود بیمه مسافرتی داشته باشند لازم به ذکر است شرکت بیمه گذار باید در کشور مقصد دارای نمایندگی باشد.
 7. همراه داشتن اصل دعوت نامه که از کشور مقصد فرستاده شده است و یا برگه رزرو هتل.

مدت اقامت بعد از دریافت ویزای شینگن

مدت زمان اقامت در کشورهای شینگن در سفارتخانه‌های مربوط به صدور ویزا مشخص می‌شود. رایج‌ترین نوع ویزای شینگن ویزایی است که به مسافران و گردشگران ارائه می‌شود که مدت زمان اعتبار آن ۹۰ روز می‌باشد و برای دریافت آن باید ۶ ماه از آخرین سفر شما به کشورهای شینگن گذشته باشد. هر فردی که دارای مدارک لازم برای تمکن مالی باشد و بتواند هزینه‌های خود را در مدت اقامت پرداخت کند می‌تواند ویزای شینگن را دریافت کند.

ویزای ملی شینگن

ویزای ملی شینگن به دو صورت تک ورود و چندین بار ورود صادر می‌شود و برای افرادی که با هدف مشخص و بازه زمانی محدود می‌خواهند در یکی از کشورهای شینگن اقامت داشته باشند و سپس به کشور خود بازگردنند مناسب است. ویزای چندین بار ورود این امکان را به افراد می‌دهد که بدون نیاز به هیچ ویزای دیگر یا مجوز دیگری به تمام کشورهای عضو شینگن سفر کنند. بعد از دریافت ویزای شینگن بصورت چند بار ورود فرد می‌تواند تا قبل از تمام شدن اعتبار زمانی ویرایش به هریک از کشورهای عضو شینگن سفر یا در آنجا اقامت کنند.

شرایط اولیهٔ دریافت ویزای شینگن

هر فردی که تقاضای دریافت ویزای شینگن را دارد می‌تواند ابتدا به سایت ما مراجعه کرده و اطلاعات لازم را دریافت نماید، سپس برای ارائه فرم و مصاحبه به سفارتخانه کشورهای مربوطه مراجعه نماید. فرد مسافر حتماً باید دارای پاسپورت معتبر و حداقل از تاریخ پایان اعتبار آن ۶ ماه باقی مانده باشد.

مدت زمان بررسی و تأیید دریافت ویزای شینگن

در واقع بررسی و تأیید دریافت ویزای شینگن فقط به مدت زمان ۲۴ الی ۴۸ ساعت زمان نیاز دارد اما روند اداری دریافت ویزا حداقل ۱۴ روز و حداکثر ۲۱ روز زمان می‌برد.
برای دریافت ویزای شینگن لازم است متقاضی هزینه‌های رفت و برگشت، هزینه مکان اقامت و مخارج روزمره سفرش را داشته باشد. در هنگام دریافت ویزای شینگن اگر فرد قبلاً ویزا دریافت کرده است لازم است که کپی ویزاهای قبلی خود را ارائه دهد.

اقامت دائمی در کشورهای شینگن

کسانی که تقاضای اقامت دائم در کشورهای عضو شینگن را دارند باید ویزای دایمی دریافت کنند که این نوع ویزا به فرد اجازه می‌دهد بصورت طولانی مدت و بدون اقامت در این کشورها زندگی کند. با داشتن مجوز اقامت فرد متقاضی می‌تواند بدون نیاز به ویزای یا مجوز دیگری آزادانه به همه کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کند اما خروج و ورود او به سایر کشورهای دیگر شینگن باید با هماهنگی‌های لازم صورت پذیرد. اگر کشور مورد نظرتان برای اقامت، سفارتخانه یا کنسول‌گری در کشور شما ندارد برای دریافت ویزای شینگن می‌توانید درخواستتان را به سایر سفارتخانه‌های نماینده آن ارائه نمایید.

اگر فرد متقاضی به سن قانونی نرسیده باشد باز هم می‌تواند ویزای شینگن را دریافت نماید، بدین صورت که پدر و مادر یا قیم قانونی وی فرم درخواست دریافت ویزای شینگن را امضا کنند. اگر والدین فرد متقاضی از یکدیگر طلاق گرفته باشند و حضانت فرد بر عهده هم پدر و هم مادر باشد هر دو باید فرم درخواست ویزا را امضا نمایند؛ اما اگر حضانت بر عهده یکی از والدین باشد فقط امضای سرپرست (پدر یا مادر) نیاز است.

اطلاعات بیشتر درباره دریافت ویزای شینگن

 • کد تعداد دفعه‌های مجاز ورود تعیین می‌کند با این ویزا چند بار می‌توانید به محدوده شینگن وارد شوید. کد ۱ (سینگل) یعنی اینکه پس از یک بار ورود و خروجتان از شینگن، ویزای شما بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. به همین ترتیب کد نامحدود (مالتی پل) به معنی ورود نامحدود به محدوده شینگن است و شما می‌توانید در مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز مشخص در ویزایتان به شینگن وارد و از آن خارج شوید.
 • اولین ورودتان به مرزهای شینگن باید از همان کشوری باشد که در فرم تقاضای خود اعلام کرده و بر اساس آن ویزا گرفته‌اید. تغییر مسیر ورودی می‌تواند در مرزهای شینگن مشکل ایجاد کند و در بدترین حالت ممکن است ویزا را باطل کنند و دارنده ویزا را به کشور مبدا بفرستند. مثلا اگر شما ویزای شینگن خود را از یونان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید، مقامات مرزی در فرانسه می‌توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شینگن اخراج کنند.
 • بعد از دریافت ویزای شینگن و ورود به محدوده شینگن عملا می‌توانید به همه کشورهای آن مسافرت کنید؛ چرا که کنترل مرزی بین کشورهای شینگن وجود ندارد .
 • دریافت ویزای شینگن لزوما به معنی تضمین ورود شما به محدوده نیست.مقررات گفته‌شده، چهارچوب کلی است و مقامات مرزی هر کشوری مجازند تا با توجه به وضعیت ویژه هر مسافر به او اجازه ورود بدهند و یا از ورودش به محدوده شینگن جلوگیری کنند.
 • افرادی که ویزای شینگن در گذرنامه‌ خود دارند، شانس بیشتری برای اخذ ویزای دوباره خواهند داشت.
اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 5 میانگین: 5]
0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
×

پیام از طریق واتس اپ

× مشاوره از طریق واتس اپ