تفاوت ویزا و پرمیت کانادا

ویزا و پرمیت دو مجوز کاملا متفاوت از هم طلقی می‌شوند. ویزا اجازه‌نامه ورود به خاک یک کشور مانند کانادا است. در صورتی که پرمیت نوعی اجازه رسمی و قانونی برای کار، تحصیل یا اقامت در کانادا است. سوالی که ذهن را درگیر می‌کند این است که چرا با دریافت پرمیت با مدت معلوم باید ویزا نیز دریافت کنیم؟ در جواب به این سوال می‌توانیم بگوییم که ویزا یا مجوز اقامت موقت (temporary resident visa- TRV) یک برچسب یا مهر فیزیکی در پاسپورت است. این مهر به مهاجرین خارجی این اجازه را می‌دهد تا وارد خاک کانادا شوند. همچنین در صورت ترک کانادا، بدون TRV معتبر، اجازه ورود به کانادا را ندارند، حتی اگر پرمیت کاری یا تحصیلی معتبری داشته باشید. پس می‌توان اینگونه گفت که پرمیت نوعی اجازه فعالیت کاری یا تحصیلی برای مهاجرین در کانادا است. برای درک بهتر تفاوت ویزا و پرمیت کانادا چیست؟ توصیه می‌کنیم که این مطلب از هلدینگ مهاجرتی رسام را مطالعه کنید. هلدینگ رسام با سال‌ها تجربه در امر مهاجرت به کانادا و دیگر کشورها، آماده خدمات‌رسانی به شما عزیزان است.

تفاوت ویزا و پرمیت کانادا چیست؟
نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
  1. هلدینگ رسام
  2. وبلاگ
  3. تفاوت ویزا و پرمیت کانادا

ویزای کانادا چیست؟ بررسی تفاوت ویزا و پرمیت کانادا

ویزا مهری است که در پاسپورت زده می‌شود تا نشان دهد شما اجازه ورود به خاک کانادا را دارید. برای دریافت این مهر در ابتدا باید درخواست خود را برای ورود به کانادا مشخص کنید. به عنوان مثال قصد مسافرت، کار یا تحصیل در کانادا را دارید. البته توجه داشته باشید که ویزا به شما اجازه کار یا تحصیل را در کشور مقصد نمی‌دهد، بلکه تنها یک اجازه نامه برای ورود به خاک آن کشور است. همچنین در مواردی نیز امکان دارد برخی افراد با داشتن ویزا، اجازه ورود به کشور مقصد را از سمت افسران مرزی دریافت نکنند.

ویزا مدت مشخصی دارد که فرد باید بعد از اتمام اعتبار آن، کانادا را ترک کند. در صورت تمایل به تمدید تاریخ ویزا، باید سه ماه قبل از اتمام تاریخ آن درخواست دهید. اگر اعتبار ویزای شما تمام شود اما تاریخ پرمیت منقضی نشده باشد؛ در صورت خروج از خاک کانادا، اجازه ورود دوباره را نخواهید داشت.

پرمیت کانادا چیست؟ آشنایی با انواع permit

برخلاف ویزا، پرمیت (permit) اجازه نامه‌ای است که طبق آن فرد می‌تواند در چهارچوب‌های تعیین شده برای او، در کانادا تحصیل کند یا مشغول به کار شود. پرمیت نیز مانند ویزا موقتی است و فرد باید قبل از اتمام آن، در صورت داشتن شرایط لازم درخواست تمدید دهد. همچنین رعایت تمامی شرایط و بایدها و نبایدهای تعیین شده در مجوز پرمیت برای متقاضی الزامی است. در صورت عدم رعایت هر کدام از آن‌ها، متقاضی از کشور اخراج خواهد شد.

لازم به ذکر است که در کانادا انواع مختلفی پرمیت داده می‌شود که از پرکاربردترین آن‌ها می‌توانیم به ورک پرمیت و استادی پرمیت اشاره کنیم. هر کدام از این مجوزها انواع مختلف و شرایط متفاوتی دارند.

آشنایی با ویزا و پرمیت کانادا

انواع پرمیت کانادا؛ پرکاربردترین و پردرخواست‌ترین مجوزها برای مهاجرت به کانادا

مجوزهای مختلفی در کانادا بر اساس درخواست و شرایط متقاضیان صادر می‌شود. با استفاده از برخی از آن‌ها متقاضیان مهاجرت به کانادا می‌توانند در این کشور شاغل شوند، تحصیل کنند یا سرمایه‌گذاری انجام دهند. در ادامه با انواع پرمیت کانادا آشنا خواهیم شد. در صورت کلی 2 نوع پرمیت در کانادا وجود دارد، ورک پرمیت کانادا (work permit) و استادی پرمیت (study permit).

1- ورک پرمیت (work permit) چیست؟

اداره مهاجرت کانادا با توجه به سطح نیاز اقتصادی، فرهنگی، هنری و اجتماعی کشور خود، درخواست‌های کاری متفاوتی را برای کار پذیرش می‌کند. با توجه به اقتصاد پویا، کانادا مهاجرین متخصص و خبره را در زمینه‌های مختلف پذیرش خواهد کرد. اما این پذیرش روند اداری خاصی دارد و همچنین باید مجوزهایی برای متقاضی صادر شود.

در حالت کلی مجوزهای کار به 3 صورت صادر می‌شوند:

  1. دریافت پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای کانادایی
  2. ارائه ارزیابی بازار کار یا Labour Market Impact Assessment (LMIA)
  3. داشتن ارتباط متقاضی با کانادا یا شهروند این کشور (مانند تحصیلات قبلی در این کشور یا حمایت از همسر و یا شرایط دیگر)

با توجه به شرایط متقاضی، امکان دریافت مجوز کار موقت به 3 صورت گفته شده وجود خواهد داشت. در ادامه با انواع ورک پرمیت کانادا بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع ورک پرمیت کانادا برای مهاجرت به این کشور

توجه داشته باشید که ورک پرمیت کانادا به دو صورت باز و بسته وجود دارد:

  • ورک پرمیت بسته (close work permit): در این نمونه متقاضی باید درخواست خود را برای کارفرمای مشخصی در کانادا ارسال کند.
  • ورک پرمیت باز (open work permit): امکان کار برای هر کارفرمایی در کانادا وجود دارد.

برای دریافت این نوع از ورک پرمیت‌ها، افراد باید جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از کارفرما دریافت کنند. سپس کارفرما باید برای استخدام متقاضی تاییدیه LMIA کانادا را بگیرد. ابتدا برخی مشاغل معاف از LMIA هستند. در ادامه با چند نمونه از انواع ورک پرمیت از لحاظ نوع کار آشنا خواهیم شد.

نوع ورک پرمیت کاری توضیحات تکمیلی
ارزیابی تاثیر بازار کار یا LMIA مجوز LMIA توسط اداره توسعه و استخدام اجتماعی کانادا (ESDC) صادر می‌شود. 

در صورت مثبت بودن این مجوز و عدم تقاضای شهروندان یا افراد مقیم در کانادا و درخواست کارفرما، متقاضی مجوز کار را دریافت می‌کند.

در صورت منفی بودن LMIA، موقعیت شغلی باید توسط یک شهروند کانادایی یا مقیم پر شود.

برنامه بین المللی کار (IMP) در ویزای imp کانادا کارفرمایان کانادایی می‌توانند نیروی کار خارجی موقت را بدون نیاز به LMIA استخدام کنند.

معافیت از LMIA شرایط خاصی دارد.

استخدام استعدادهای جهانی (GTS) این برنامه از سال 2017 شروع شده است.

در برنامه GTS کارفرمایان کانادایی می‌توانند برخی از استعدادهای جهانی ماهر را استخدام کنند و در سطح بین‌المللی در حوزه کاری خود رقابت کنند.

استخدام نیروی کار با دستمزد بالا کارفرمایانی که تمایل به استخدام نیروی کار با دستمزد بالاتر از سطح استانی و منطقه‌ای را دارند، باید از طریق ورک پرمیت موقت خارجی (TFWP) اقدام کنند.

این نوع پرمیت به LMIA نیاز دارد.

استخدام نیروی کار با دستمزد کم کارفرمایانی که تمایل به استخدام نیروی کار با دستمزد کمتر از استان و منطقه خود را دارند، باید از طریق برنامه ورک پرمیت موقت خارجی اقدام کنند. 

این نوع پرمیت نیز به LMIA نیاز دارد.

توجه داشته باشید که استان کبک در دریافت مهاجر قوانین و شرایط خاص مربوط به خود را دارد. در صورت تمایل به تحصیل یا کار در این استان با مشاورین رسام مشورت کنید.

2- استادی پرمیت (study permit) چیست؟

کانادا مقصدی عالی و پیشرفته برای تحصیل در بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌های جهانی است. برای دریافت مجوز تحصیل باید شرایطی که دانشگاه‌های کانادا می‌خواهند را داشته باشید. سپس برای تحصیل در این دانشگاه‌ها درخواست بفرستید. در صورتی که درخواست شما برای تحصیل در مقطع و رشته مدنظر پذیرفته شد، می‌توانید استادی پرمیت را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که زمان ارسال درخواست برای تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا در دو ترم تابستان و زمستان در بازه خاصی انجام می‌شود. برای اطلاع از این دوره زمانی با مشاورین مجرب هلدینگ رسام مشورت کنید. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در کانادا با توجه به مقطع تحصیلی، رشته، دانشگاه و شهر محل اقامت متفاوت خواهد بود.

اعتبار ویزا و پرمیت چگونه است؟

اعتبار ویزا و پرمیت به نوع آن‌ها بستگی دارد. به عنوان مثال برخی از ویزا اعتبار 6 ماهه و برخی دیگر اعتبار 2 سال یا بیشتر دارند. در ادامه با مدت تقریبی برخی از ویزاها و پرمیت‌های کانادا بیشتر آشنا خواهیم شد.

نوع ویزا مدت اعتبار نوع پرمیت مدت اعتبار
ویزای توریستی کانادا 6 ماهه (در صورت دریافت ویزای مولتیپل، 5 تا 10 سال است) ورک پرمیت ICT و owner operator حداکثر 3 ساله
ویزای سوپر والدین 5 یا 10 سال استادی پرمیت طول دوره تحصیل + 90 روز فرصت برای ترک کانادا
ویزای مولتیپل کانادا 5 یا 10 سال (برای ایرانیان 5 سال است) ورک پرمیت دانشجویی (کارورزی جزو برنامه تحصیلی) به اندازه طول دوره تحصیل
ویزای تحصیلی کانادا به اندازه طول دوره تحصیلی ورک پرمیت پس از تحصیل حداکثر 3 سال (این نمونه پرمیت قابل تمدید نیست)
ویزای کاری کانادا به اندازه مدت مشخص شده در مجوز کاری ورک پرمیت دانشجویی طول اعتبار استادی پرمیت دانشجو

نمونه‌های دیگری از پرمیت و ویزای کانادا وجود دارد که برای اطلاع از آن‌ها می‌توانید با مشاورین مجرب رسام صحبت کنید.

تمدید ویزا و پرمیت چگونه است؟ امکان تمدید زمان پرمیت و ویزا

پروسه تمدید پرمیت (کاری و تحصیلی) کمی زمان‌بر است. به همین دلیل توصیه می‌شود که افراد حداقل 30 روز و حداکثر سه ماه قبل از تاریخ انقضا برای تمدید آن اقدام کنند. اما طبق قانون متقاضی تا روز آخر اعتبار پرمیت فعلی خود می‌تواند درخواست تمدید دهد. برای درخواست تمدید، در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانید به صورت آنلاین درخواست دهید.

پس از ارسال درخواست تمدید پرمیت، وضعیت متقاضی به maintained status (وضعیت حفظ شده) تغییر خواهد کرد. این وضعیت به این معناست که متقاضی قبل از پایان اعتبار پرمیت خود اقدام به تمدید اقامت موقت کرده است. باید اشاره کنیم که maintained status برای ویزای کانادا نیز صدق می‌کند.

در مورد تمدید زمان ویزا باید بگوییم که روندی مشابه با تمدید پرمیت دارد. متقاضی باید 30 روز قبل از اتمام ویزای کاری، تحصیلی و توریستی خود درخواست تمدید دهد. در صورتی که پرمیت شما اعتبار داشته باشد اما ویزای شما (اجازه اقامت در خاک کانادا) رو به اتمام باشد، باید برای تمدید آن اقدام کنید.

آیا در صورت داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا، واجد شرایط دریافت مجوز کار می‌شویم؟

داشتن یک پیشنهاد شغلی در کانادا لزوما به این معنی نیست که شما واجد شرایط درخواست مجوز کار در این کشور هستید. پیشنهاد شغلی باید شرایط خاصی را داشته باشد تا برای درخواست‌های خاص مجوز کار معتبر تلقی شود. در بیشتر موارد، برای واجد شرایط بودن در دریافت مجوز کار، پیشنهاد شغلی متقاضی باید یکی از موارد زیر باشد:

  • دارای پذیرش و جواب مثبت از LMIA
  • معاف از تاییدیه LMIA

استان کبک کانادا شرایط ویژه خود را دارد، این نکته را مد نظر داشته باشید.

تفاوت هزینه پرمیت و ویزا چقدر است؟

برای دریافت پرمیت یا ویزای کار کانادا یا دیگر انواع آن باید مبلغ مختلفی را پرداخت کنید. در جدول زیر با لیست هزینه درخواست ویزا و پرمیت کانادا آشنا خواهیم شد.

نوع ویزا یا پرمیت هزینه درخواست به دلار کانادا
ورک پرمیت بسته 155 دلار
اپن ورک پرمیت 255 دلار
استادی پرمیت 150 دلار
ثبت جاب آفر در پورتال کارفرمایان 230 دلار
ویزای توریستی 100 دلار
ویزای w1 کانادا 100 دلار
ویزای سینگل 100 دلار

توجه داشته باشید که برای هر کدام از انواع پرمیت کانادا، باید هزینه ویزای تحصیلی کانادا یا دیگر انواع آن را پرداخت کنید. زیرا این دو مجوز را باید در کنار هم داشته باشید.

دریافت ویزا و پرمیت کانادا با کمک مشاورین و وکلای هلدینگ رسام

برای دریافت ویزای کاری کانادا یا نمونه‌های تحصیلی آن بهتر است با مشاورین مجرب در این زمینه مشورت کنید. زیرا مهاجرت به کانادا قوانین و روند اداری خاصی دارد. در صورت عدم رعایت سلسله مراتب در انجام کارهای اداری، عدم تطابق بین مدارک ارسالی و شرایط پذیرش، درخواست شما رد خواهد شد. باید اشاره کنیم که در صورت رد شدن درخواست ویزا و پرمیت کانادا، دریافت پذیرش سخت‌تر از حالت عادی خواهد شد.

به همین منظور توصیه می‌کنیم که برای درک بهترین تفاوت ویزا و پرمیت کانادا چیست و آشنایی با روند درخواست‌ها با مشاورین رسام مشورت کنید. هلدینگ رسام با تجربه بالا در زمینه انواع مهاجرت به کانادا و دیگر کشورها، شما را راهنمایی و همراهی خواهد کرد. برای ارتباط با هلدینگ رسام از طریق زیر اقدام کنید:

مجموعه مهاجرتی هلدینگ رسام با موفقیت در بیش از 97 درصد از پرونده‌های دریافتی خود، تجربه بالایی در زمینه مهاجرت به کانادا دارد. کافی است شرایط تحصیلی، کاری و بودجه خود را با مشاورین ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین