مجوز LMIA کانادا

درصورتی‌که قصد مهاجرت به کانادا از طریق کار را داشته باشید، احتمالاً با مجوز LMIA آشنا شده‌اید اما شاید ندانید که LMIA کانادا دقیقاً چیست و چه افرادی به آن نیاز دارند. مجوز LMIA یکی از پیش‌نیازهای دریافت ورک پرمیت و مهاجرت به کانادا از طریق کار است و بدون آن نمی‌توانید در کانادا مشغول به کار شوید. البته برخی از مشاغل هم وجود دارند که از این مجوز معاف هستند. اگر می‌خواهید با مشاغل معاف از LMIA آشنا شوید و هزینه‌ها و شرایط دریافت آن را بدانید، تا انتهای این مقاله از هلدینگ مهاجرتی رسان با ما همراه باشید.

مجوز LMIA کانادا چیست؟
نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. بدون دسته
 3. مجوز LMIA کانادا

مجوز LMIA کانادا چیست؟

هنگامی که یک کارفرمای کانادایی بخواهد نیروی خارجی را استخدام کند، باید ابتدا مجوزی به نام LMIA دریافت کند. این مجوز نشان می‌دهد که:

هیچ شهروند یا مقیم دائم کانادا وجود ندارد تا در موقعیت شغلی موردنظر کارفرما استخدام شود.

برای استخدام نیروی کار خارجی در کانادا، نیاز وجود دارد.

در واقع دولت کانادا با انجام بررسی‌های لازم و ارائه این مجوز، می‌خواهد مطمئن شود که ورود یک نیروی کار خارجی، تأثیر منفی روی بازار کار کانادا نمی‌گذارد و حقی از شهروندان کانادایی ضایع نمی‌شود. پس در یک تعریف رسمی، مجوز LMIA کانادا، یک سند رسمی است که از طرف وزارت استخدام و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) صادر می‌شود و تأثیر یک نیروی کار خارجی بر بازار کار کانادا را ارزیابی می‌کند.

کلمه LMIA مخفف عبارت Labour Market Impact Assessment می‌باشد که به معنای «ارزیابی تأثیر بازار کار» است. یعنی تأثیری که قرار است شما روی بازار کار کانادا بگذارید، توسط وزارت استخدام و توسعه اجتماعی کانادا بررسی می‌شود و تنها زمانی این مجوز به شما داده می‌شود که تأثیر مثبتی بر بازار داشته باشید. هنگامی که بازار کار کانادا به دانش، مهارت یا تجربیات شما نیاز دارد، یعنی حضور شما تأثیر مثبتی بر بازار کار کانادا خواهد داشت و مجوز به شما داده می‌شود.

این مجوز قبلاً با نام LMO که مخفف Labour Market Opinion است، شناخته می‌شد اما از اول ژوئیه 2014 با نام مجوز LMIA کانادا شناخته می‌شود. پس تمام افراد به این مجوز نیاز ندارند و فقط نیروهای کار خارجی که دارای جاب آفر کانادا هستند می‌خواهند در آن کشور کار کنند، باید این مجوز را دریافت کنند. البته برخی از مشاغل نیازی به دریافت این مجوز ندارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. دریافت این مجوز بر عهده کارفرمای کانادایی شما است و خودتان لازم نیست کار خاصی را انجام دهید. در زیر می‌توانید یک نمونه مجوز LMIA را ببینید.

ارزیابی شرایط مهاجرت شما

موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام از ابتدای فرآیند مهاجرت تا رسیدن به مقصد همراه شماست.

کد LMIA چیست؟

کد LMIA یک شناسه منحصربه‌فرد است که به مجوزهای LMIA داده می‌شود و به‌صورت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. کد LMIA مثبت: برای مشاغلی که به مجوز LMIA مثبت نیاز دارند، وزارت استخدام و توسعه اجتماعی کانادا درخواست شما را بررسی می‌کند و درصورتی‌که تأثیر شما بر بازار مثبت ارزیابی شود، یک کد LMIA مثبت به درخواست شما اختصاص داده می‌شود. شما از این کد می‌توانید در فرایندهای مهاجرتی خود استفاده کنید؛ برای مثال می‌توانید این کد را به پروفایل اکسپرس اینتری خود اضافه کنید.
 2. کد معافیت LMIA: به شغل‌هایی که معاف از دریافت LMIA مثبت هستند هم یک سری کد اختصاص داده می‌شود که ساختار تین کدها با کد LMIA مثبت تفاوت دارد.

تا اینجا در مورد اینکه مجوز LMIA چیست صحبت کردیم و در ادامه می‌خواهیم به این بپردازیم که شرایط دریافت تاییدیه LMIA چیست.

شرایط و نحوه گرفتن LMIA کانادا

شما به‌عنوان یک نیروی کار خارجی، نمی‌توانید برای اخذ مجوز LMIA اقدام کنید و همه چیز بر عهده کارفرمای کانادایی شما است. پس لازم نیست شما نگران دریافت این مجوز باشید اما برای اینکه بهتر با شرایط دریافت مجوز LMIA آشنا شوید، توضیحاتی را در مورد آن‌ها ارائه خواهیم کرد. اداره مهاجرت کانادا برای اینکه فرایند استخدام نیروی خارجی را برای کارفرماها راحت‌تر کند، یک پنل برای آن‌ها تهیه کرده تا فرایند استخدام را از طریق آن انجام دهند. همچنین این اداره برنامه‌های مهاجرتی نیروی کار خارجی را به دو دسته به شرح زیر تقسیم کرده است:

 1. برنامه استخدام نیروی کار خارجی موقت (Temporary Foreign Worker Program) یا همان TFWP: این برنامه مخصوص مشاغلی است که نیاز به مجوز LMIA دارند و خود دارای برنامه‌های مختلف است. در استان کبک که شرایط مهاجرتی متفاوتی نسبت به سایر استان‌ها دارد، کارفرما علاوه بر مجوز LMIA باید گواهی پذیرش کبک (CAQ) هم برای نیروی کار دریافت کند.
 2. برنامه تحرک بین‌المللی (International Mobility Program) یا همان IMP: این برنامه مخصوص مشاغل معاف از LMIA است و برای شغل‌هایی که این شرایط را دارند، کد معافیت را مشخص کرده است. کارفرما باید قبل از اینکه نیروی کار خارجی برای دریافت مجوز کار یا همان ورک پرمیت اقدام کند، در این برنامه شرکت و نامه معافیت LMIA را دریافت کند. اگر می‌خواهید در مورد این برنامه بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ویزای IMP کانادا را بخوانید.

هر کدام از برنامه‌های بالا، دارای فرایند و شرایط مخصوص به خود هستند و بسته به اینکه کارفرما می‌خواهد نیروی کار خارجی را در چه زمینه‌ای و با چه میزان حقوقی استخدام کند، شرایط و نحوه دریافت تاییدیه LMIA کانادا هم تغییر می‌کند. باتوجه‌به اینکه هیچ‌کدام از این کارها را شما به‌عنوان نیروی کار انجام نمی‌دهید، توضیحات بیشتر را ذکر نکرده‌ایم اما اگر به دنبال منابع بیشتر هستید، به ما بگویید تا در کامنت‌های برای شما ارسال کنیم.

مهاجرت به کانادا بدون نیاز به LMIA با ویزای ICT کانادا

چه افرادی به مجوز LMIA نیاز دارند؟

بیشتر افراد خارجی که می‌خواهند در کانادا کار کنند، به مجوز LMIA مثبت یا نامه معافیت LMIA نیاز دارند. البته افرادی که همین‌الان در کانادا هستند و مجوز کار یا همان ورک پرمیت دارند، نیازی به این مجوز ندارند؛ هر چند اگر این افراد تصمیم به تغییر شغل یا کارفرمای خود بگیرند، احتمالاً نیاز باشد که مجوز LMIA مثبت یا نامه معافیت از آن دریافت کنند.

اینکه آیا افراد دارای ورک پرمیت، با تغییر شغل و کارفرما به LMIA نیاز خواهند داشت یا خیر، شرایط مختلفی دارد و به مواردی مانند نوع شغل و ورک پرمیت و همچنین استانی که در آن زندگی می‌کنند، بستگی دارد. اگر می‌خواهید از این بابت مطمئن شوید، پیشنهاد می‌کنیم شماره خود را در باکس زیر وارد کنید تا کارشناسان ما برای راهنمایی بیشتر با شما تماس بگیرند.

برخی دیگر از مشاغل هم هستند که از دریافت تاییدیه LMIA معاف هستند و در ادامه به این مشاغل اشاره شده است.

مشاغل معاف از LMIA

اداره مهاجرت کانادا، برخی از مشاغل را به دلایل مختلف، از گرفتن LMIA معاف کرده و افراد برای این مشاغل، بدون مجوز LMIA می‌توانند ورک پرمیت کانادا را دریافت کنند. به این نکته توجه داشته باشید که شما برای مشاغل زیر نیازی به گرفتن LMIA مثبت ندارید اما همچنان باید برای اخذ ورک پرمیت کانادا اقدام کنید. مشاغلی که این وضعیت را دارند، به‌صورت کلی در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

 1. سیاست‌های عمومی: مطابق با سیاست‌های عمومی، کانادا سعی می‌کند افرادی که برای صنایع کلیدی کشور خود مفید هستند را جذب کند. برای مثال، ساکنان هنگ‌کنگ طبق این سیاست‌ها می‌توانند سریع‌تر و بدون دریافت مجوز LMIA به کانادا مهاجرت کنند. افرادی که اکنون در کانادا هستند و در حین داشتن اوپن ورک پرمیت، درخواست اقامت دائم داده‌اند هم شامل این سیاست‌های عمومی می‌شوند. مشاغل دیگری مانند محققان و اساتید دانشگاهی، هنرمندان نمایشی و کارگران فنی در این دسته قرار می‌گیرند.
 2. قراردادها یا توافق‌نامه‌های بین‌المللی: در این دسته مشاغلی قرار می‌گیرند که دولت کانادا روی آن‌ها با دولت‌ها یا سازمان‌های بین‌المللی دیگر به توافق رسیده که نیازی به مجوز LMIA ندارند. از جمله این شغل‌ها می‌توان به تریدرها، سرمایه‌گذاران، متخصصان و مدیران ارشد اشاره کرد.
 3. منافع کانادا: برخی از موقعیت‌های شغلی که با منابع کانادا همسو هستند هم نیازی به مجوز LMIA ندارند. شغل‌هایی مانند پرسنل خطوط هوایی، پزشکان خارجی برای کار در استان کبک، ورزشکاران، کوچ‌ها، صاحبان کسب‌وکار خویش‌فرما (Self-employed)، متقاضیان برنامه‌های مهاجرتی روستایی و شمالی (و همسران آن‌ها)، نیروی کار تلویزیون و تولید فیلم و نقاش‌ها ازاین‌قبیل هستند.
 4. افرادی که بدون کار نمی‌توانند زندگی خود را تأمین کنند: افرادی که در کانادا به خدمات حمایت اجتماعی یا بودجه عمومی دسترسی ندارند، در این دسته قرار می‌گیرند و شامل پناهنده‌ها و افرادی است که تحت حکم حذف غیرقابل‌اجرا قرار دارند.
 5. کارگران آسیب‌پذیر: کانادا برای محافظت از کارگرانی که در معرض سوءاستفاده، استثمار یا قاچاق انسان هستند، اقداماتی را انجام داده و افرادی که در این وضعیت باشند، معاف از دریافت LMIA هستند. این می‌تواند شامل نیروهایی باشد که دارای «مجوز کار مخصوص یک کارفرما» یا همان “employer-specific work permit” هستند. از جمله مشاغل این دسته می‌توان به کارگران مزرعه و یا خانه، مراقبین ملک، خانه‌دارها و غیره اشاره کرد.
 6. دلایل بشردوستانه: در موارد استثنایی، ممکن است افراد به دلایل بشردوستانه یا با ارائه شواهد قانع‌کننده از دریافت مجوز LMIA معاف شوند. یکی از دلایل بشردوستانه می‌تواند شرایطی باشد که سلامتی شخص با خروج از کانادا، به خطر بیفتد. دانشجویان بی‌بضاعت و افرادی که دارای مجوز کار موقت شش‌ماهه هستند هم در این دسته قرار می‌گیرند. 

لیست کامل مشاغل معاف از LMIA را می‌توانید در این صفحه ببینید و می‌توانید بررسی کنید که شما می‌توانید برای آن‌ها اقدام کنید یا خیر. همچنین اگر برای برنامه اکسپرس اقدام کرده‌اید، برخی از مشاغل هم در برنامه اکسپرس انتری از LMIA معاف هستند که آن‌ها را در ادامه بیان کردیم.

مشاغل معاف از LMIA در اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری یکی از برنامه‌های مهاجرتی محبوب کانادا برای افراد متخصص و نیروی کار ماهر است و هر ساله افراد زیادی از طریق آن مهاجرت می‌کنند و اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند. اگر شما هم می‌خواهید از طریق این برنامه اقدام کنید، کارفرمای کانادایی شما باید علاوه بر ارائه جاب آفر به شما، مجوز LMIA هم دریافت کند. در اکسپرس انتری کانادا هم برخی از مشاغل از LMIA معاف هستند و شما تحت شرایط زیر، نیازی به ارائه مجوز LMIA ندارید:

 1. شما حداقل 1 سال به‌صورت تمام‌وقت (یا به همان میزان کار پاره‌وقت) برای کارفرمای خود با مجوز کار یا همان ورک پرمیت، کار کرده‌اید
 2. یک پیشنهاد شغلی معتبر از طرف همان کارفرما دارید؛ و
 3. یک مجوز کار معتبر (ورک پرمیت) دارید که به یکی از دلایل زیر معاف از مجوز LMIA است:
 • به‌خاطر یک توافق بین‌المللی کانادا با دولت‌ها یا سازمان‌های جهانی دیگر
 • به‌خاطر یک توافق فدرال-استانی کانادا
 • شغل شما در دسته مشاغلی که قرار می‌گیرد که منافعی برای دولت و شهروندان کانادا دارد و لیست کامل آن‌ها را می‌توانید در این لینک ببینید

هزینه دریافت LMIA کانادا

همان‌طور که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم، تمام کارهای دریافت تاییدیه LMIA، توسط کارفرمای کانادایی شما انجام می‌شود و پرداخت هزینه LMIA کانادا هم برعهده کارفرما است. خوب است بدانید که کارفرما به‌ازای هر نیروی خارجی که استخدام می‌کند، باید مبلغ 1000 دلار کانادا را به‌عنوان اپلیکیشن فی به دولت کانادا پرداخت کند. یعنی اگر او بخواهد که 3 نیروی کار خارجی را استخدام کند، باید 3000 دلار کانادا اپلیکیشن فی پرداخت کند. علاوه بر این، باید مبلغ 230 دلار کانادا را به‌صورت آنلاین و به‌عنوان انطباق کارفرما پرداخت کند. شما به‌عنوان یک نیروی کار، نباید هیچ‌کدام از این مبالغ را پرداخت کنید.

کار از طریق مجوز LMIA در کانادا

برای کار در کانادا، لازم است که دارای مجوز کار باشید و برای گرفتن مجوز کار، باید حتماً مجوز LMIA یا نامه معافیت از آن را دریافت کرده باشید. فرقی نمی‌کند که شما در کدام یک از برنامه‌های مهاجرتی کانادا شرکت می‌کنید، درهرصورت با LMIA کانادا سروکار خواهید داشت. برای همین ما در این مقاله سعی کردیم هر آنچه لازم است در مورد LMIA کانادا بدانید را به شما بگوییم. از کد LMIA چیست و شرایط دریافت آن شروع کردیم و تا مشاغل معاف از آن و هزینه‌های اخذ LMIA را گفتیم. امیدواریم که جواب سؤال‌های خود را گرفته باشید و اگر همچنان سؤالی برای شما باقی مانده، حتماً در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید تا به شما پاسخ دهیم.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 1 میانگین: 5]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین