مقایسه زندگی در کانادا و اروپا

تصمیم به مهاجرت کار آسانی نیست. اما سخت‌تر از آن، انتخاب کشوری است که برایمان یک تجربه مهاجرتی خوب را به‌ همراه داشته باشد. دو گزینه برتر بیشتر ایرانی‌هایی که تصمیم به مهاجرت می‌گیرند، کشور کانادا و قاره اروپا هستند. عوامل بسیار زیادی می‌توانند بر زندگی ما، به‌عنوان مهاجر و در نهایت شهروند یک کشور اثر بگذارند. یکی از این عوامل، کیفیت زندگی در کشورهای مختلف می‌باشد.

کیفیت زندگی، علاوه بر تصوری که ما از مسکن و پوشاک، کیفیت آموزش، نظام سلامت و کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی و بازار کار داریم، جنبه‌های بسیار مهم دیگری را هم در برمی‌گیرد. امنیت شغلی، ثبات سیاسی، آزادی‌های فردی، رفتارهای نژادپرستانه و محیط زیست یک کشور از جمله عواملی هستند که بر کیفیت زندگی در یک کشور اثر ویژه‌ای دارند. حتی پروسه گرفتن ویزا و میزان مهاجرپذیری یک کشور نیز برای فردی که می‌خواهد به یک کشور دیگر مهاجرت کند، مهم می‌باشد. در این مقاله، موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام به مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از جنبه‌های مختلف پرداخته است.

نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
  1. هلدینگ رسام
  2. وبلاگ
  3. مقایسه زندگی در کانادا و اروپا

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر جغرافیایی و آب‌و‌هوایی

کشور کانادا، یکی از کشورهای وسیع آمریکای شمالی است که با ایالات متحده و آلاسکا مرز مشترک دارد. این کشور که دومین کشور جهان از نظر وسعت است، از شمال به اقیانوس منجمد شمالی محدود می‌شود. تراکم جمعیتی کانادا در حال حاضر، 3.5 نفر به ازای هر کیلومتر مربع  است که پائین‌ترین حد تراکم جمعیتی در کل دنیا به‌شمار می‌رود.

زندگی در کانادا از نظر جغرافیایی و آب‌و‌هوایی

شاید اولین موردی که جهت مقایسه زندگی در کانادا و اروپا مورد سوال قرار گیرد، شرایط آب‌و‌هوایی باشد. باتوجه به وسعت کشور کانادا، شرایط آب‌و‌هوایی آن از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است. با این همه، هوای سرد، رطوبت بالا و بادهای تند، جزء ویژگی‌های آب‌و‌هوایی اصلی تقریباً تمامی مناطق این کشور می‌باشند. تنها نواحی ساحلی استان بریتیش کلمبیا دارای آب‌و‌هوای گرم و شرجی در تابستان و ملایم و بارانی در زمستان هستند. در سواحل شرقی و غربی نیز، دمای هوا به‌طور میانگین زیر 20 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. هرچند که در تابستان ممکن است دمای این مناطق از 40 درجه سانتی‌گراد هم فراتر برود. از نظر پاکی هوا، کشور کانادا در رتبه سوم جهان و بالاتر از همه کشورهای اروپایی به‌جز استونی قرار دارد.

زندگی در اروپا از نظر جغرافیایی و آب‌و‌هوایی

قاره اروپا، دومین قاره کوچک جهان پس از اقیانوسیه است. این قاره، تنها از سمت شرق به خشکی یعنی قاره آسیا متصل می‌باشد. قاره اروپا، از شمال، جنوب و غرب به اقیانوس منجمد شمالی، دریای مدیترانه و دریای سیاه می‌رسد. بیشتر این قاره، کوهستانی است و وجود آب فراوان، سبب رونق کشاورزی و دامپروری در آن شده است. در مقایسه با کانادا، قاره اروپا در بیشتر نواحی آب‌و‌هوایی معتدلی دارد. با این همه، زمستان‌های سخت این قاره در برخی نواحی مثال‌زدنی هستند.

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر اقتصادی

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر اقتصادی در شرایط کنونی کار آسانی نیست. با این همه، کشور کانادا در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی، ثروتمندتر می‌باشد. البته برطبق آمار ارائه‌شده، پیشرفت اقتصادی برخی از کشورهای اروپایی مانند سوئیس، آلمان، اتریش، ایرلند، ایسلند و نروژ از کانادا در سال 2021 بالاتر بوده است. از نظر ثبات و پایداری اقتصادی، کشور کانادا در رتبه دوم جهان بعد از سوئیس قرار دارد. فساد اقتصادی در کانادا نیز، از متوسط فساد اقتصادی در اروپا پائین‌تر است.

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر شرایط کاری و سرمایه‌گذاری برای مهاجران

وقتی پای مهاجرت به کانادا یا مهاجرت به اروپا به‌میان می‌آید، برای بیشتر افراد، بازار کار و نرخ بیکاری اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. وضعیت کار و سرمایه‌گذاری گزینه‌ای مهم در مقایسه مزایای زندگی در کانادا و اروپا است. به‌طور کلی، باتوجه به وسعت بالا و تراکم جمعیتی پائین کانادا، پیدا کردن شغل در این کشور آسان‌تر می‌باشد. البته در نظر داشته باشید که بازار کاری شغل‌های مختلف در همه کشورها یکسان نیست. دولت کانادا برای مهاجرت شغلی به این کشور، گزینه‌های زیادی عرضه کرده است که بهترین آنها سیستم اکسپرس اینتری می‌باشد. مهاجرت شغلی به اروپا در بیشتر موارد تنها از طریق جاب آفر امکان‌پذیر است. برخی کشورها مانند آلمان و اتریش، برای مهاجرین جویای کار، ویزای جستجوی کار شش ماهه نیز صادر می‌کنند. از نظر دستمزد، میانگین دریافتی سالانه شاغلین در کانادا بیشتر از قاره اروپا است.

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر اقتصادی

در زمینه مهاجرت سرمایه‌گذاری، اولین موردی که باید به آن توجه نمایید، ثبات اقتصادی یک کشور است. هرچه ثبات اقتصادی یک کشور بیشتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری پائین‌تر خواهد بود. در این زمینه، کشور کانادا، علاوه بر تنوع و بازار کاری بزرگ‌تر، ثبات اقتصادی بالاتری هم دارد. کشورهای اروپای شرقی، غالباً کشورهای خوبی برای سرمایه‌گذاری نیستند. اما کشورهای جزء اتحادیه اروپا، کشورهای خوبی برای سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌روند.

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر گرفتن ویزا و مهاجرپذیر بودن

کشور کانادا، یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود. به همین دلیل، دولت این کشور برنامه‌های مهاجرتی بسیار متنوعی دارد و پروسه گرفتن ویزا نیز با سخت‌گیری‌های کمتری همراه است. در کشورهای پیشرفته قاره اروپا، مانند آلمان، اتریش، فرانسه یا انگلستان، نیاز به نیروی کار خارجی متخصص بسیار بالا می‌باشد. در نتیجه، از نظر مهاجرپذیر بودن در سطح بالایی قرار دارند. با این ‌همه، در بیشتر موارد، پروسه گرفتن ویزا سخت‌گیرانه‌تر و زمان‌برتر از کانادا است. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام با تیم حرفه‌ای خود می‌تواند شما را در گرفتن ویزای کانادا و اروپا یاری نماید.

مقایسه کانادا و اروپا از نظر گرفتن ویزا و مهاجرپذیر بودن

مقایسه کانادا و اروپا از نظر امنیت

یکی از مهم‌ترین عوامل دخیل در کیفیت زندگی، امنیت اجتماعی، سیاسی و جغرافیایی یک کشور است. این موضوع در مقایسه زندگی در کانادا و اروپا نیز حائز اهمیت می‌باشد. کشور کانادا از این نظر نیز در سطحی بالاتر از قاره اروپا قرار دارد. جنگ‌های قومی و قبیله‌ای در این کشور معنایی ندارند. دولت این کشور در فراهم کردن امنیت برای مهاجرین این کشور نیز، عملکرد بسیار بالایی دارد. در قاره اروپا، کشورهای اروپای غربی، از نظر تامین امنیت برای شهروندان و مهاجرین در سطح بالایی می‌باشند. ثبات امنیتی در کشورهای اروپای شرقی که به روسیه نزدیک‌تر هستند، پائین‌تر است.

مقایسه کانادا و اروپا از نظر نظام آموزشی

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به یک کشور را دارید یا می‌خواهید همراه با فرزندان خود، یک زندگی جدید در یک کشور دیگر را شروع کنید، نظام آموزشی آن کشور اهمیت زیادی پیدا می‌کند. برای مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر نظام آموزشی می‌توان گفت کشور کانادا و بیشتر کشورهای اروپایی، از نظام آموزشی به‌روز و باکیفیتی بهره می‌برند. یکی از مزیت‌های آموزش در مدارس کشور کانادا، تنوع موضوعی و آزادی دانش‌آموزان در افزودن موضوعات موردعلاقه خود به برنامه درسی‌شان است.

در کالج‌های کشور کانادا، بیشتر مهارت کاربردی آموزش داده می‌شوند. دانشگاه‌های این کشور نیز از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند. برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا در هر مقطعی، چه دولتی و چه خصوصی، باید شهریه پرداخت کنید. هزینه‌های زندگی دانشجویی نیز در این کشور بالاتر از بیشتر کشورهای اروپایی هستند، اما گرفتن پذیرش و ویزای تحصیلی آسان‌تر است. دانشجویان خارجی اجازه کار همراه با تحصیل در این کشور را طبق ضوابط خاصی دارند.

کانادا و اروپا از نظر نظام آموزشیدانشگاه‌های قاره اروپا، دومین مقصد محبوب برای مهاجرت تحصیلی هستند. در برخی دانشگاه‌های انگلیس، ایتالیا، سوئیس و آلمان، درصد دانشجویان خارجی پذیرفته‌شده به حدود 10-25 درصد می‌رسد. تحصیل دانشگاهی در مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری در بیشتر کشورهای قاره اروپا، رایگان یا با شهریه بسیار پائین است. با‌توجه به گوناگونی زبان در کشورهای اروپایی، گرفتن پذیرش از برخی دانشگاه‌ها می‌تواند دشوار باشد. به‌طور کلی، هزینه‌های زندگی دانشجویی در قاره اروپا در مقایسه با کانادا، کمتر است که البته به کشور و شهر محل تحصیل شما بستگی زیادی دارد. در بیشتر کشورهای اروپایی امکان کار همراه با تحصیل برای دانشجویان خارجی فراهم است.

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر هزینه‌های زندگی

به‌طور کلی، هزینه‌های زندگی یک فرد تاثیر زیادی از نحوه زندگی او می‌گیرند. عواملی مانند مسکن، خورد و خوراک، پوشاک، هزینه‌های حمل و نقل، تفریح، بیمه، امکانات رفاهی (آب، برق، گاز، تلفن، شارژ ساختمان و غیره)، میزان هزینه‌های یک فرد در طول یک ماه یا یک سال را مشخص می‌کنند. جهت مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از این نظر می‌توان گفت هزینه‌ زندگی در کانادا (اگر در شهرهای بزرگ آن زندگی ‌کنید) نسبتاً بیشتر از اروپا است. توجه داشته باشید که درآمدها نیز به همین اندازه بالاتر است. همچنین، از نظر کیفیت زندگی، کشور کانادا در رتبه اول جهانی قرار دارد. برای اطلاع کامل از پردرآمدترین مساغل کانادا می توانید مقاله مربوط به بهترین مشاغل در کانادا را از بخش وبلاگ هلدینگ رسام مطالعه کنید.

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر هزینه‌های زندگی

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر تبدیل ویزای موقت به دائم و گرفتن شهروندی

موردی که در مقایسه زندگی در کانادا و اروپا برای مهاجرین دارای اهمیت است، سهولت تبدیل ویزای موقت به دائم و گرفتن شهروندی است. یکسانی که از طریق اکسپرس اینتری موفق به مهاجرت به کانادا می‌شوند، ویزای دائم این کشور را می‌گیرند. با این همه، برا کسانی که از طریق ویزاهای موقت تحصیلی، کاری و… وارد این کشور شده‌اند نیز راه‌ها و برنامه‌های مختلفی برای گرفتن ویزای دائم وجود دارد. در کانادا، تنها مهاجرینی که اقامت دائم این کشور را داشته باشند، می‌توانند برای گرفتن شهروندی اقدام نمایند. البته، باید سه سال از پنج سال قبل از درخواست را در این کشور زندگی کرده باشید. کانادا از جمله کشورهایی است که شما می‌توانید با حفظ پاسپورت اصلی خود، پاسپورت این کشور را هم بگیرید. امکان گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق خرید ملک وجود ندارد.

در کشورهای قاره اروپا نیز تنها درصورتی می‌توانید شهروندی یک کشور را بگیرید که به‌مدت مشخصی اقامت دائم کشور موردنظر را گرفته باشید. بسته به نوع ویزایی که دارید، تبدیل اقامت دائم به شهروندی (گرفتن پاسپورت) معمولاً پنج تا ده سال طول می‌کشد. دانستن زبان کشور موردنظر و همچنین آشنایی با فرهنگ، سنن و آداب و رسوم آن‌جا از جمله شرایط اصلی برای گرفتن پاسپورت در بیشتر کشورهای اروپایی هستند. تقریباً تمام کشورهای اروپایی اجازه شهروندی دوگانه را می‌دهند. در برخی کشورهای اروپایی مانند قبرس، شما می‌توانید بلافاصله با خرید ملک، اقامت دائم بگیرید.

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر تبدیل ویزای موقت به دائم و گرفتن شهروندی

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر تعصبات قومی، دینی، نژادی و…

در همه‌جای دنیا، تعصبات قومی، نژادی، دینی، فرهنگی و… وجود دارد. بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا، سعی در کنار زدن این تعصبات که مانع از رشد روزافزون آنها می‌شوند، دارد. یک دلیل اصلی این اقدامات آنها این است که برای پیشرفت همه‌جانبه، به مهاجرین خارجی نیاز دارند. هر مهاجر نیز با فرهنگ، دین و همچنین تعصبات خاص کشور خود بزرگ شده است.

مقایسه زندگی در کانادا و اروپا از نظر تعصبات قومی، دینی، نژادی و...

ایرانیانی که به کشور کانادا و قاره اروپا مهاجرت می‌کنند، چندان در معرض تعصبات نژادپرستانه قرار نمی‌گیرند. با این همه، از آن‌جا که دین غالب در کانادا و اروپا، مسیحیت است، امکان مواجه آنها با افراد متعصب دینی وجود دارد. درصورتی که یک مهاجر قانونی باشید، دولت‌های تمام این کشورها موظف به حفظ امنیت شما و خانواده شما در مقابل این افراد هستند. قبل از مهاجرت، حتماً با یک وکیل یا مشاور مهاجرتی خبره درباره حقوق شهروندی و زندگی در کشور موردنظرتان مشورت کنید. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام با مشاوران و کارشناسان حرفه‌ای و باتجربه خود آماده راهنمایی شما است.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین