سیستم مالیاتی در کانادا

سیستم مالیاتی در کانادا سیستمی پیش‌رونده و افزایشی است. یعنی هرچه درآمد فرد بیشتر می‌شود، مالیاتی که باید بپردازد نیز بیشتر می‌گردد. بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، در مورد مسائل مربوط به مالیات اطلاعات چندانی ندارند. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام در این مقاله به بررسی اجمالی این مطلب پرداخته است.

نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. سیستم مالیاتی در کانادا

مشاغل بدون مالیات در کانادا

اگر علاقه‌مند به مهاجرت به کانادا هستید، جالب است بدانید که بعضی از شغل‌ها از پرداخت مالیات معاف‌ هستند. بهترین مشاغل کانادا در این زمینه عبارتند از:

مشاغل معاف از مالیات در کانادا
نماینده خدمات مشتری کارگران تولیدی شیفت عصر و شب دستیار پشتیبانی
مکانیک ماشین‌های سنگین گارسون افسر امنیت ترانزیت
فروشنده برخی اصناف خاص کارگر تولید معاون منابع انسانی
حمل‌کننده بسته‌های انبار متصدیان خدمات غذا و کمک آشپزخانه نظافت کننده
کارگر مهدکودک منشی ثبت‌احوال حسابدار تازه‌کار
هماهنگ‌کننده انبار اپراتور ماشین‌آلات سنگین نگهبان
پرستار سالمندان

نحوه پرداخت مالیات در کانادا

هر فردی که اقدام به مهاجرت به کانادا نموده و ساکن کانادا است، باید برای امور مالیاتی خود یک پرونده بازپرداخت مالیاتی تشکیل دهد. وی در مرحله بعد باید مستندات پرونده را تکمیل نماید و مراحل قانونی را طی کند. در برخی از انواع مالیات، بازپرداخت‌ها سالانه هستند، اما در برخی دیگر به‌صورت شش‌ماهه و یا سه‌ماهه پرداخت می‌شوند.

در مورد مالیات بر درآمد، هرکدام از اعضای خانواده شما که درآمد کسب می‌کند، باید به‌طور مجزا برای خود پرونده تشکیل دهد و خود شخصاً در برابر امور مالیات مسئول باشد. باید دقت کنید که اظهارنامه‌های مالیاتی را قبل از ۳۱ دسامبر ارسال نمایید.

محاسبه دقیق میزان مالیات به خاطر پیچیده بودن سیستم مالیاتی در کانادا عملاً کار دشواری است. بنابراین بهتر است از مشاوران ذی‌صلاح مانند مشاوران موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام کمک بگیرید تا مشمول جرائم مالیاتی نشوید.

پرداخت مالیات در کانادا

مالیات خرید خودرو در کانادا

برای خریدوفروش خودرو در کانادا طبق  سیستم مالیاتی در کانادا مالیات‌های فروش  GST، PST، و HST اعمال می‌شود.

مالیات HST تنها وقتی باید اجرا گردد که خودروی مربوطه از یک ثبت‌نام‌کننده HST خریداری‌شده باشد. ثبت‌نام‌کننده HST فرد یا تجارتی می‌باشد که به‌منظور اهداف مالیاتی در آژانس درآمد کانادا ثبت‌نام کرده است. در صورتی‌که خودرو از شخصی خریداری شود که ثبت‌نام کننده HST نیست، خریدار باید مالیات فروش را بپردازد. باید بدانید که اگر هزینه‌های تجاری بابت راه‌اندازی خودروی خود پرداخت نمایید، آن هزینه‌ها از مالیات کسر می‌شوند.

قوانین مالیاتی و مبلغ مالیاتی که برای خرید خودرو در کانادا باید بپردازید، از استانی به استان دیگر متفاوت است. مبلغ کل نیز به ترکیب مالیات استانی و مالیات فدرال بستگی دارد. از طرف دیگر، باید گفت جدا از اینکه در کدام استان زندگی می‌کنید، هنگام خرید خودروی دست‌دوم باید حداقل ۵ درصد مالیات فدرال GST پرداخت نمایید.

مالیات خانه در کانادا

همان‌طور که گفته شد، سیستم مالیاتی در کانادا بسیار منظم است. اگر قصد مهاجرت به کانادا و خرید ملک در کانادا را دارید باید بدانید که مالیاتی که بر املاک این کشور تعلق می‌گیرد، از روش‌های مهم درآمدزایی دولت‌های استانی در این کشور است. این مالیات را دولت‌های استانی از صاحبان املاک تجاری، مسکونی و صنعتی دریافت می‌کنند. مالیاتی که از این طریق اخذ می‌شود، صرف مصارف خدمات عمومی در همان جوامع می‌گردد.

طبق سیستم مالیاتی در کانادا هر فرد برای هر خانه‌ای که در این کشور اجاره می‌کند و یا هر ملکی که دارد، باید مالیات دارایی پرداخت نماید. مالیات خانه در کانادا هم زیرمجموعه مالیات بر ملک است. پرداخت این مالیات معمولاً به‌صورت سه‌ماهه، شش‌ماهه و سالانه می‌باشد. اینکه مبلغ این مالیات چقدر است و چند بار در سال باید پرداخت شود، بستگی به سیاست‌ها و شرایط شهرداری منطقه زندگی افراد دارد. صاحبان خانه در کشور کانادا، مالیات خانه را به‌طور مستقیم به شهرداری شهر مربوطه پرداخت می‌نمایند. مستأجران نیز مبلغ آن را همراه مبلغ اجاره ماهانه خود می‌پردازند.

مالیات خرید خانه و ملک در کانادا

مالیات دانشجویان در کانادا

اگر به‌عنوان دانشجو اقدام به مهاجرت به کانادا می‌کنید، باید بدانید که ممکن است نیاز شود اظهارنامه مالیات حقوق در کانادا را ارائه دهید. اینکه شما مقیم کشور کانادا هستید یا نه، می‌تواند روی شرایط اظهارنامه مالیات حقوق شما در کانادا تأثیر بگذارد.

اگر به‌صورت تمام‌وقت در کشور کانادا به تحصیل مشغول هستید، باید بدانید که باز هم باید مالیات حقوق در کانادا را بپردازید و معاف نیستید. طبق سیستم مالیاتی در کانادا اگر تاکنون از روش‌هایی مانند بورسیه‌ها، کمک‌هزینه‌های تحصیلی، مشاغل تابستانی و مشاغل پاره‌وقت نیز در این کشور درآمد کسب کرده‌اید، باز هم باید این موارد را در اظهارنامه مالیات بر درآمدتان لحاظ نمایید.

معافیت‌های مالیاتی در کانادا

بر اساس سیستم مالیاتی در کانادا معافیت‌های مالیاتی برای مالیات بر درآمد، شامل درآمدهایی از طریق‌های زیر می‌شود:

 • کادوها و ارثیه
 • مزایای بیمه عمر
 • لاتاری
 • شرط‌بندی و قمار
 • پرداخت در نتیجه اعتصاب
 • درآمد از یک TFSA
 • خسارات پرداختی توسط استان یا ناحیه به افرادی که در یک حادثه جنایی و یا تصادف وسایل نقلیه ضرر و زیان‌ دیده‌اند
 • برخی از حقوق‌های بازنشستگی خدمات ملکی و نظامی
 • درآمد از برخی سازمان‌های بین‌المللی (به‌عنوان‌مثال، سازمان ملل)
 • حقوق بازنشستگی معلولیت جنگ
 • حقوق بازنشستگی RCMP
 • سود حاصل از فروش اقامتگاه اصلی مالیات‌دهندگان
 • اعتبارات یا مزایای استانی مالیات بر کودکان و کمک‌هزینه خانواده در استان کبک
 • سود مربوط به مالیات درآمد
 • اعتبار GST ،HST ،QST یا  SST
 • مالیات کودکان کانادا

همچنین در حال حاضر برخی از خدمات و محصولات مثل خدمات پزشکی، مواد غذایی و مراقبت از کودک شامل پرداخت مالیات نیستند.

فرار مالیاتی در کانادا

زمانی که فرد یا تجارتی با اقداماتی نظیر جعل اسناد و سوابق، افشا نکردن درست درآمد یا افزودن بر هزینه‌ها، به‌طور عمد قوانین سیستم مالیاتی در کانادا را رعایت نکند، فرار مالیاتی صورت گرفته است. این امر در کانادا اتهامی بسیار جدی محسوب می‌شود و مجازات سنگینی در پی دارد. این مجازات می‌تواند جریمه‌های سنگین یا حتی اتهامات جنایی و زندانی شدن افراد باشد. پس ثبت درست و دقیق اظهارنامه مالیاتی در این کشور بسیار مهم است.

جدول مالیات حقوق کانادا

در سال 2022 جدول مالیات حقوق کانادا به‌صورت زیر است:

میزان درآمد نرخ مالیات بر درآمد
۰ تا ۴۸.۵۳۵ دلار (۴۸.۵۳۵) ۱۵%
۴۸.۵۳۵ تا ۹۷.۰۶۹ دلار (۴۸.۵۳۴+) ۲۰.۵%
۹۷.۰۶۹ تا ۱۵۰.۴۷۳ دلار (۵۳.۴۰۴+) ۲۶%
۱۵۰.۴۷۳ تا ۲۱۴.۳۶۸ دلار (۶۳.۸۹۵+) ۲9%
مبلغی بیشتر از ۲۱۴.۶۳۸ دلار 33%

مالیات بر حقوق در کانادا

جمع‌بندی

پرداخت مالیات در کشور کانادا امری بسیار مهم است. زیرا بخش زیادی از اقتصاد این کشور بر پایه سیستم مالیاتی در کانادا استوار می‌باشد انواع مختلفی از مالیات در این کشور وجود دارد. اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، بهتر است از راهنمایی های یک مشاور مهاجرتی مانند مشاوران موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام کمک بگیرید. برای ارتباط با مشاورین ما می توانید از طریق پیج اینستاگرام هلدینگ رسام اقدام کرده و یا از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین