ویزای تحصیلی آلمان

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی برای تضمین آینده در کنار مزایای زندگی در کشوری پیشرفته همه ساله افراد زیادی را ترغیب به مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف می‌کند. در این میان کشور آلمان با مزایای ویژه خود برای تحصیل یکی از گزینه‌های محبوب برای متقاضیان است. با خواندن این مطلب بسیاری از سوالات شما پیرامون اخذ ویزای تحصیلی آلمان و شرایط تحصیل در این کشور و انواع روش‌های مهاجرت تحصیلی توسط تیم موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام پاسخ داده می‌شود.

ویزای تحصیلی آلمان
نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. ویزای تحصیلی آلمان

تحصیل در آلمان

اگر در بین گزینه‌های مختلف آلمان را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید، لازم است به نکاتی درباره تحصیل در این کشور توجه کنید. به‌طورکلی می‌توان گفت هزینه تحصیل در آلمان تقریبا رایگان است و شما بابت دانشگاه هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. از بین کسانی که برای دریافت این ویزا اقدام می‌کنند افراد زیادی موفق به اخذ آن می‌شوند و درکل شانس پذیرش درخواست این ویزا بالاست.

پس از اتمام تحصیلات در آلمان اگر مشغول به کاری شوید می‌توانید برای دریافت اقامت دائم آلمان اقدام کنید. جالب است بدانید که به‌دلیل کمبود نیروی کار در آلمان مشکل بی‌کاری وجود ندارد و پس از تحصیل برای کار و زندگی آلمان یکی از بهترین گزینه‌هاست.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی در آلمان

مهم‌ترین شرط اخذ ویزای تحصیلی آلمان دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آلمان است. اگر شرایط دریافت بورسیه را دارید می‌توانید از این طریق ویزای تحصیلی دریافت کنید. در غیر این صورت می‌توانید برای پذیرش دانشگاه‌ها به‌عنوان یک دانشجوی معمولی اقدام کنید. به‌خاطر داشته باشید که شرایط تحصیل در آلمان برای هر مقطع و دانشگاه متفاوت است پس قبل از هر چیز باید به فکر انتخاب دانشگاه و دریافت پذیرش باشید.

البته بهتر است ابتدا وقت سفارت خود را رزرو کنید سپس حدود یک ‌سال زمان دارید تا با بررسی شرایط و قوانین پذیرش دانشگاه‌ها آشنا شده و از دانشگاه منتخب خود پذیرش بگیرید. پس از فرارسیدن نوبت سفارت می‌توانید با نامه پذیرش دانشگاه و سایر مدارک به سفارت مراجعه کرده و برای ویزای تحصیلی درخواست دهید و سپس آماده مهاجرت به آلمان شوید. درضمن برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان باید شرایط سنی مناسب و مدرک زبان هم داشته باشید.

شرایط لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان

شرایط سنی ویزای تحصیلی آلمان

محدودیت سنی برای تحصیل در مقاطع مختلف متفاوت و به شرح زیر است:

 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی حداکثر 25 سال ( برای رشته‌های پزشکی حداکثر 22 سال)
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 32 سال

البته کسانی که شرایط سنی مناسب را ندارند، راه‌های دیگری برای اخذ ویزای تحصیلی دارند.

شرایط ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

همان‌طور که گفته شد داشتن مدرک زبان از شرایط اصلی اخذ این ویزا است و بر خلاف ویزای تحصیلی اتریش هیچ راه جایگزین و میان‌بری برای دریافت این ویزا و تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان وجود ندارد. مدرک زبان مورد نیاز برای هرمقطع به شرح زیر است:

مقطع کارشناسی: حداقل مدرک زبان B1 آلمانی (ترجیحا B2)

رشته‌های پزشکی: حداقل مدرک زبان B2 آلمانی

مقاطع فوق الزاما نیاز به مدرک زبان آلمانی دارند و مدرک زبان انگلیسی برای پذیرش مورد قبول نیست.

مقطع کارشناسی ارشد دو نوع ویزا دارد:

1- پذیرش دانشگاه به‌صورت مستقیم: این نوع پذیرش فوری بوده و با مدرک زبان  TestDaF 3/4 یا مدرک آیلتس با نمره 6 قابل دریافت است.

2- پذیرش دانشگاه به‌صورت مشروط: حداقل مدرک B1 آلمانی (ترجیحا B2)

ویزای تحصیلی آلمان زیر ۱۸ سال

تحصیل در آلمان برای افراد مختلف با دریافت انواع مختلفی از ویزاهای تحصیلی امکان‌پذیر است. یکی از این نوع ویزاهای خاص، ویزای تحصیلی برای افراد زیر 18 سال است. کودکان در سنین 6 تا 18 سال هم می‌توانند با ویزای تحصیلی به آلمان مهاجرت کرده و مشغول به تحصیل در مقاطع ابتدایی و دبیرستان شوند. این نوع ویزای تحصیلی نیازی به مدرک زبان ندارد. اما قاعدتا دانش زبان آلمانی مناسب برای تحصیل در مدارس دولتی آلمان لازم است.

امکان تحصیل در مدارس خصوصی زبان انگلیسی هم برای افرادی که به آلمانی مسلط نیستند وجود دارد. کودکان بالای 12 سال شانس پذیرش بیشتری برای دریافت این ویزا دارند. تنها  شرط برای تحصیل در این مقاطع تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در آلمان است. البته هزینه تحصیل در مدارس دولتی کاملا رایگان ولی برای مدارس شبانه‌روزی شامل هزینه تحصیل و بیمه و خوابگاه و غذا و… می‌شود.

ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین

نوع دیگری از این ویزا ویزای متاهلین است که بهترین نوع ویزا برای تحصیل و مهاجرت به آلمان است. چراکه علاوه بر اجازه 20 ساعت کار هفتگی دانشجویان همسر آن‌ها نیز اجازه کار بدون محدودیت و تمام‌وقت دارد. این یک امتیاز مثبت است که امکان تامین آسان‌تر هزینه‌ها و اثبات شرط تمکن را فراهم می‌کند. از شرایط این ویزا داشتن مدرک زبان آلمانی A1 برای همسر متقاضی است.

راحت‌ترین دانشگاه‌ها برای پذیرش آلمان

به‌دلیل شرایط نسبتا آسان اخذ ویزای تحصیلی در آلمان و هزینه‌ای پایین تحصیل، افراد زیادی تمایل به مهاجرت تحصیلی به آلمان دارند. در این میان تعدادی از دانشگاه‌ها شرایط پذیرش نسبتا ساده‌تری دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید:

دانشگاه شیلر راحت‌ترین دانشگاه برای پذیرش در آلمان است که با نرخ پذیرش تقریبا 100 درصدی میزبان تعداد زیادی از متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان است. این دانشگاه با پذیرش دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های تجارت بین‌المللی، روابط بین‌المللی، مدیریت هتل‌داری و گردشگری و پرستاری در صدر لیست آسان‌ترین دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان خارجی است.

بعد از شیلر دانشگاه بن هم یکی از دانشگاه‌های رایگان و دولتی آلمان است که سالانه بالای 30000 دانشجو را با نرخ پذیرش 60 درصدی جذب می‌کند. رشته‌های ژنتیک پزشکی، مطالعات آسیایی و شرقی، فیزیک، اقتصاد و حقوق، زیست‌شناسی و کشاورزی، فلسفه و اخلاق در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

دانشگاه بین‌المللی علوم کاربردی هم یک دانشگاه خصوصی در آلمان با نرخ پذیرش 65 درصد است که درمیان دانشجویان بسیار محبوب است. رشته‌های معماری، مدیریت بازرگانی، تجارت و مدیریت دیجیتال، طراحی گرافیک و ارتباطات بصری در مقطع کارشناسی در این دانشگاه تردیس می‌شوند. همچنین از دیگر دانشگاه‌های با پذیرش آسان در کشور آلمان می‌توان به دانشگاه فرایبورگ و هومبولت برلین اشاره کرد.

راحت‌ترین دانشگاه‌ها در پذیرش کشور آلمان

ویزای تحصیلی آلمان بدون تمکن مالی

اگر می‌خواهید بدون شرط تمکن مالی به آلمان مهاجرت کرده و در آن تحصیل کنید، بهترین راه اخذ بورسیه است. اگر بتوانید از یک دانشگاه دولتی بورسیه بگیرید موفق به تحصیل رایگان می‌شوید و نیازی به اثبات شرظ تمکن ندارید. استفاده از بورسیه هم در هر کشور شرایط خاصی دارد. مثلا برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا با بورسیه هم مانند آلمان حداکثر گپ تحصیلی قابل قبول 3 سال است.

اما برای ویزای تحصیلی اتریش و دانمارک و هلند مهم نیست چند سال از پایان تحصیلات شما گذشته باشد. بنابراین این شرط را هنگام ارائه درخواست برای دریافت بورسیه درنظر داشته باشید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

برای درخواست ویزای تحصیلی باید مدارک زیر را آماده کنید:

 • نامه پذیرش از دانشگاه معتبر
 • انگیزه نامه (توضیح درمورد علت مهاجرت به آلمان)
 • رزومه کاری و تحصیلی و ترجمه آلمانی مدارک
 • پاسپورت و مدارک شناسایی به‌همراه ترجمه
 • نامه اثبات تمکن مالی از بانک به زبان انگلیسی معادل مبلغ 10332 یورو
 • بیمه تکمیلی
 • بلیط مسافرت و برنامه سفر و تاریخ پرواز
 • عکس مطابق استانداردهای سفارت
 • مدرک زبان معتبر انگلیسی یا آلمانی

برای اطمینان از کامل بودن مدارک حتما قبل از ارائه درخواست این لیست را با وکیل مهاجرتی خود چک کنید.

درصد قبولی ویزای تحصیلی آلمان

آلمان یک مقصد تحصیلی محبوب است که با دانشگاه‌های رایگان وکیفیت آموزشی بالا شناخته می‌شود. باتوجه به اعتبار بالای مدارک دانشگاهی آلمان و آینده روشن شغلی پس از اتمام تحصیلات متقاضیان زیادی طالب آموزش در دانشگاه‌های آن هستند. این کشور رتبه بالایی در پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارد. طبق آمار میزان پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های آلمان به‌صورت میانگین 92 درصد است.

هرچند متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیلی نیازمند شرایط و مدارک کامل هستند و ممکن است پروسه سخت و طولانی را طی کنند. اما در نهایت احتمال پذیرش بالاتری نسبت به دانشگاه‌های سایر کشورها مثل انگلیس و آمریکا برای این افراد وجود دارد.

درصد قبولی اخذ ویزای تحصیلی آلمان

تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان

برای آن‌که واجد شرایط تحصیل در آلمان باشید لازم است از تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان برخوردار باشید. برای اثبات این‌که شما از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در آلمان برمی‌آیید و هزینه‌ای را به این کشور تحمیل نمی‌کنید، باید نامه تمکن بانکی ارائه دهید. این نامه توسط بانک در ازای موجودی حداقلی 10332 یورو صادر شده و لازم است در سفر خود این مبلغ را به‌همراه داشته باشید.

طبق قوانین برخی از شهرهای آلمان این مبلغ در حساب خارجی شما بلوکه می‌شود و ماهانه می‌توانید مخارج خود را از آن حساب برداشت کنید.

دریافت آسان ویزای تحصیلی در آلمان با موسسه مهاجرتی رسام

رویای تحصیل در اروپا دیگر آنقدرها دور از دسترس نیست. کافی است شرایط سنی و مدرک زبان مناسب برای ورود به دانشگاه‌های آلمان را داشته باشید. باتوجه به پذیرش نسبتا آسان و درصد بالای قبولی درخواست برای ویزای تحصیلی آلمان به‌راحتی می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی تحصیل کنید. تحصیل رایگان و کیفیت بالای آموزش در کنار زندگی در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان دلایل کافی هستند تا نسبت به تکمیل مدارک و شرایط خود اقدام کنید. پیشنهاد می‌کنیم همین حالا وقت سفارت خود را رزرو کنید و برای دریافت مدرک زبان آلمانی تا یک سال آینده برنامه‌ریزی کنید.

برای اطلاع از جزئیات دقیق این مسیر و تکمیل مدارک و ارائه درخواست می‌توانید با دفتر تهران ما تماس گرفته و یا از طریق پیج اینستاگرام هلدینگ رسام با مشاورین ما در تماس باشید تا هرچه زودتر بدون آزمون و خطا به نتیجه مطلوب خود برسید.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین