ویزای تحصیلی اتریش

اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید و به‌دنبال کشوری ایده‌آل برای تحصیل می‌گردید احتمالا یکی از گزینه‌های شما کشور اتریش است. دریافت ویزای تحصیلی اتریش به‌دلایل زیادی برای متقاضیان جذاب است. این کشور کوچک نه‌تنها انتخاب‌های متنوعی برای رشته تحصیلی و دانشگاه به شما ارائه می‌دهد، بلکه علی‌رغم کیفیت بالای آموزشی دانشگاه‌ها شهریه بسیار پائینی از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کند. در این مقاله از موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام به سوالات شما پیرامون اقامت در اتریش و دریافت ویزای تحصیلی پاسخ می‌دهیم.

ویزای تحصیلی اتریش
نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. ویزای تحصیلی اتریش

کیفیت بالای آموزشی

شهریه مناسب دانشگاه ها

سرعت صدور ویزا

تحصیل در اتریش 2024

سطح بالای کیفیت زندگی در اتریش و امکان کارکردن با ویزای تحصیلی و هموارشدن مسیر اقامت در آینده از دیگر موارد حائز اهمیت برای متقاضیان است. فرقی نمی‌کند هدف شما از دریافت این ویزا مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت این کشور باشد یا تنها به‌فکر پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و ادامه تحصیل در این کشور باشید. از آن‌جاکه قوانین مربوط به دریافت ویزای تحصیلی و شرایط پذیرش دانشگاه‌ها و همچنین هزینه‌های تحصیلی در اتریش همه‌ساله تغییر می‌کند، در این مقاله به جزئیات قوانین دریافت این ویزا در سال 2023 می‌پردازیم. البته لازم است جهت دریافت اطلاعات به‌روز و دقیق حتما با وکلای مهاجرتی مشورت کنید و پس از کسب اطلاعات کامل برای اخذ این ویزا اقدام کنید.

انواع ویزای تحصیلی اتریش

درحال حاضر دو نوع ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت و بلندمدت در اتریش صادر می‌شود که باتوجه به مدت زمان اقامت خود باید آن‌را انتخاب کنید. همچنین مبلغ موردنیاز برای اثبات تمکن مالی و دیگر شرایط دریافت این ویزا هر سال ممکن است تغییراتی داشته باشد. در ادامه مطالب بیشتری در مورد این ویزا و مدارک و شرایط لازم برای دریافت آن باتوجه به آخرین تغییرات قوانین ارائه می‌دهیم:

ویزای نوع C:

ویزای کوتاه مدت یا ویزای نوع c برای آن دسته از دانشجویانی مناسب است که قصد ماندگاری طولانی ندارند. این ویزا برای مدت 90 روز یا 3 ماه اعتبار دارد.

ویزای نوع  D:

متقاضیانی که قصد ماندگاری بیش از 3 ماه دارند می توانند از طریق ویزای تحصیلی بلند مدت (ویزای D) اقدام کنند. این ویزا برای مدت 91 روز الی 6 ماه اعتبار دارد.

ویزای تحصیلی اتریش بدون مدرک زبان

در دانشگاه‌های این کشور کلیه دروس به زبان آلمانی تدریس می‌شود. اما اگر به این زبان تسلط ندارید با مهارت زبان انگلیسی هم می‌توانید به تحصیل بپردازید. مساله دیگر دریافت ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان است. برای این منظور باید به یکی از طرق زیر اقدام کنید:

دریافت ویزای تحصیلی و گذراندن دوره‌های زبان همزمان با تحصیل

تحصیل در رشته‌هایی که به مدرک زبان نیاز ندارد. این رشته‌ها عموما در حوزه تجاری هستند.

دریافت ویزا با سوابق تحصیلی خوب و معدل بالای 18

درواقع اگر سطح بالایی از مدارک تحصیلی و رزومه قوی ارائه دهید، می‌توانید از روش‌های بدون نیاز به مدرک زبان برای دریافت ویزا اقدام کنید. در این روش‌ها تنها کافی است بتوانید در مصاحبه به زبان آلمانی صحبت کرده و ارتباط برقرار کنید. همین سطح از دانش و مهارت زبان آلمانی برای ورود به اتریش و ادامه تحصیل کافی است. سپس در سال‌های ابتدایی اقامت خود اقدام به اخذ مدرک زبان آلمانی کنید.

این مطلب را از دست ندهید: شرایط ویزای شینگن

شرایط لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی اتریش

اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های اتریش

مهم‌ترین شرط دریافت ویزا اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های اتریش است. برای این کار باید در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنید و یا سوابق تحصیلی ارائه شده شما نظر مساعد دانشگاه را جلب کند. به‌علاوه برای تحصیل در هر مقطع باید مدارک تحصیلی مقاطع قبلی و ریزنمرات و کلیه سوابق تحصیلی را ارائه دهید. به‌عنوان مثال تحصیل در مقطع کارشناسی نیازمند مدرک دیپلم و تحصیل در کارشناسی ارشد نیازمند مدرک دیپلم یا لیسانس است.

مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی

داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی برای تحصیل در اتریش ضروری می باشد. البته این شرط استثنا هم دارد و چنانچه توضیح دادیم برای همه افراد الزامی نیست.

داشتن تمکن مالی مناسب

از دیگر شرایط این ویزا هم اثبات تمکن مالی برای مسئول سفارت است که باتوجه به هزینه نسبتا پائین دانشگاه‌ها کار سختی نیست.

برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش لازم است افسر مهاجرت را قانع کنید که برای تحصیل می‌خواهید وارد خاک این کشور شوید. ارائه اطلاعات صحیح و کامل درمورد خودتان بدون کم و کاست و نداشتن سابقه کیفری هم از دیگر شروط لازم برای پذیرش درخواست شماست.

آنچه دیگران می خوانند: ویزای استارتاپ اتریش

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش

شرایط  تحصیل  یک دانشجوی عادی در برنامه‌  تحصیلی دانشگاهی اتریش در مقطع کارشناسی شامل موارد زیر است:

 • ظرفیت پذیرش دانشجو برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر وجود داشته باشد (سنجش ظرفیت خالی اولین و مهم‌ترین اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش است)
 • متقاضی باید مدرک level-A یا دیپلم دبیرستان داشته باشد. مدرک level-A معادل مدرک Matura اتریش است.
 • در آزمون ورودی کنکور سراسری شرکت کرده و در رشته مورد نظر پذیرفته شوید.
 • به زبان آلمانی در سطح B2 آشنایی داشته باشید. در صورت عدم آشنایی با زبان آلمانی لازم است که حداقل نمره 6 آیلتس را داشته و در طول تحصیل دوره‌های زبان آلمانی را بگذارنید.

توجه داشته باشید که ترم دانشگاهی اتریش در زمستان تا 5 سپتامبر و برای تابستان تا 5 فوریه مهلت ثبت نام دارد. تحصیل در اتریش در مقاطع مختلف محدودیت سنی ندارد و شما می‌توانید همزمان با تحصیل، کار نیز داشته و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنید.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در بین مؤسسات و دانشگاه‌های اتریش ممکن است متفاوت باشد. اما در حالت کلی چند شرط مهم برای قبولی فوق لیسانس در اتریش وجود دارد:

 • داشتن مدرک لیسانس یا معادل آن در سطح بین المللی
 • مهارت زبان آلمانی در سطح A2 یا نمرات آیلتس 6 تا 6/5 (در برخی موراد برای نشان دادن سطح مهارت زبان آلمانی، لازم است آزمون‌های Test DaF یا DSH را بگذرانید)
 • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و رشته مورد نظر
 • ارائه معدل نمرات دوره لیسانس (GPA)

توجه داشته باشید که داشتن معدل بالا در دوره لیسانس، ارائه انگیزه نامه و ارسال مقالات و رزومه آکادمیک، می‌تواند شانس شما را در پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در اتریش افزایش دهد.

شرایط تحصیل دکترا در اتریش

طول دوره دکترا در دانشگاه‌های اتریش بین 3 تا 4 سال است. اخذ ویزای تحصیلی اتریش در مقطه دکترا بر اساس رشته تحصیلی و دانشگاه، متفاوت است. اما در حالت کلی شرایط اخذ ویزای تحصیلی اتریش در مقطع دکترا شامل موارد زیر است:

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد با یک موضوع مناسب (توجه داشته باشید که ورود مستقیم از کارشناسی به دکترا طول دوره دکترا را افزایش می‌دهد)
 • گذراندن آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر به منظور سنجش سطح دانش و مهارت متقاضی برای انجام تحقیقات خاص‌تر (آزمون ورودی متناسب با موضوع دوره دکترا تنظیم می‌شود. اما گاهی آزمون‌های استاندارد GRE یا GMAT برگزار می‌شود)
 • ارائه مدارک آشنایی با زبان آلمانی (در صورت عدم تسلط به زبان آلمانی ارائه نمره 7 آیلتس یا تافل ضروری است)
 • انجام مصاحبه با دانشگاه در صورت لزوم

توجه داشته باشید که ارتباط با استاد راهنما، ارائه انگیزه نامه قوی، داشتن مدارک و مقالات علمی معتبر، می‌تواند شانس پذیرش شما در مقطه دکترا را افزایش دهد. چرا که پذیرش در دوره دکترا بیشتر بر اساس سنجش میزان پتانسیل شما به عنوان یک محقق در دوره دکترا است.

برنامه دکترا در اتریش شامل واحدهای تدریس شده و انجام تحقیقات مستقل یا نظارت است. در همین راستا تسلط بر زبان آلمانی می‌تواند امتیاز خوب و ویژه‌ای برای شما باشد.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی اتریش

از مزایای این ویزای تحصیلی سرعت صدور آن است. بعد از ارسال مدارک و درخواست تقریبا 2 تا 4 هفته زمان لازم است تا ویزای شما صادر شود. درواقع روال اداری صدور ویزا خیلی طول نمی‌کشد اما ممکن است برای گرفتن وقت سفارت کمی معطل شوید. اگر در زمان‌های شلوغی سفارت اقدام کنید زمان انتظار ممکن است به 6 هفته هم برسد. از زمانی‌که از کنسولگری به شما تاریخ مصاحبه را اعلام می‌کنند تا بررسی درخواست و آمدن جواب ویزا هم حدود 4 هفته زمان لازم است.

تنها کاری که شما باید بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه انجام دهید، گرفتن وقت سفارت و تکمیل مدارک و فرم درخواست است. در ادامه هم ارائه آن به سفارت به‌همراه اطلاعات تماس صحیح برای اطلاع‌رسانی و اندکی صبوری لازم است. سپس از طریق همین اطلاعات و راه‌های ارتباطی به شما درمورد رد یا تائید شدن درخواست‌تان اطلاع‌رسانی می‌شود. کل این پروسه حداکثر حدود 2 ماه زمان می‌برد.

صدور ویزای تحصیلی اتریش

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی اتریش

راه‌های زیادی برای ورود به کشور اتریش وجود دارد که یکی از آن‌ها ویزای تحصیلی است. دریافت هر ویزا مدارک و شرایط خاص خود را می‌طلبد. به‌عنوان مثال درخواست شما برای دریافت ویزای خود حمایتی اتریش با درخواست ویزای تحصیلی متفاوت است. همچنین بسته‌به اینکه از چه طریقی و برای چه رشته‌ای اقدام به اخذ ویزای تحصیلی می‌کنید هم مدارک لازم ممکن است متفاوت باشد. اما به‌طور کلی مدارک زیر برای ویزای تحصیلی مورد نیاز است:

مدارک هویتی متقاضی شامل اصل شناسنامه و کارت ملی و پاسپورت معتبر و دو قطعه عکس و ترجمه همه مدارک با مهر قوه‌قضاییه
مدارک شغلی
فرم پرشده ارائه درخواست ویزای تحصیلی اتریش
مدارک دال بر پذیرش یکی از دانشگاه‌های اتریش که مجوزی برای اقامت تحصیلی شما و دریافت ویزای تحصیلی است
مدارک سوابق تحصیلی
مدارک مالی و تمکن باتوجه به مبلغ مشخص شده طبق آخرین تغییرات قوانین
گواهی عدم سوءسابقه
گواهی سلامت پزشکی
مدارکی مبنی بر اجاره خانه در اتریش یا اسکان در خوابگاه دانشجویی و همچنین آدرس محل اقامت
بلیط رفت و برگشت و تاریخ سفر
بیمه مسافرتی شنگن با پوشش تا سقف 30000 یورو
فیش یا رسید پرداخت هزینه دانشگاه
مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی اتریش

تمکن مالی ویزای تحصیلی اتریش

از آن‌جاکه شهریه دانشگاه‌های اتریش بسیار پایین و حتی رایگان است، نیازی نیست نگران تمکن مالی برای ویزای تحصیلی اتریش باشید. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای همه دانشجویان بین‌المللی و داخلی رایگان است. البته شرط تحصیل در این دانشگاه‌ها این است که سوابق درخشان تحصیلی داشته و از طرف دانشگاه بورسیه شوید. همچنین تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی با شهریه بسیار کم میسر است.

از طرفی به‌دلیل اجازه کار نیمه‌وقت برای دانشجویان بین‌المللی، شما یک منبع درآمد دانشجویی هم دارید و می‌توانید به‌راحتی از پس مخارج خود برآیید. برای اشتغال به کار دانشجویی لازم است مجوز کار دریافت کرده و حداکثر تا 20 ساعت در هفته با این مجوز می‌توانید کار کنید. کارفرمای شما هم باید در اداره کاریابی و اشتغال اتریش (AMS) درخواست اجازه کار را ارائه دهد. طبق آخرین تغییرات مبلغ موردنیاز برای اثبات تمکن دانشجویان به شرح زیر است:

برای دانشجویان زیر 24 سال:

درآمد ماهیانه 552.53 یورو

برای دانشجویان بالای 24 سال:

درآمد ماهیانه 1000.48 یورو

برای زوج‌های دانشجو:

درآمد ماهیانه درمجموع 1578.36 یورو

به‌ازای هر کودک:

مبلغ ماهانه 37 یورو

سخن پایانی

در این مقاله به یکی از روش‌های دریافت اقامت اتریش یعنی ویزای تحصیلی اشاره کردیم. این ویزا می‌تواند راه دریافت اجازه کار و اقامت موقت را برای شما هموار کند. سپس از طریق اشتغال به کار و تمدید اقامت موقت تا 5 سال موفق به اخذ اقامت دائم خواهید شد.

حال با اطلاعاتی که در مورد ویزای تحصیلی اتریش به‌دست آوردید، ممکن است بخواهید برای مهاجرت به اتریش اقدام کنید. در این صورت بهتر است قبل از هر کار برای بررسی شرایط خود و فرزندتان با مشاوران مجرب هلدینگ رسام مشورت کرده و با آگاهی کامل اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد شرایط ویزای تحصیلی اتریش و ویزای تحصیلی کانادا می توانید از طریق پیج اینستاگرام هلدینگ رسام و یا شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 1 میانگین: 5]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین