اقامت دائم کانادا از طریق تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم یا TR to PR Pathway

مسیر اقامت موقت به اقامت دائم یا (TR to PR Pathway) مخفف (Temporary Residency to Permanent Residency Pathway) روشی جدید است. کشور کانادا آن را برای افرادی که در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کنند و همچنین خانواده‌هایشان در نظر گرفته است. در صورت داشتن Work Permit  در کانادا، متقاضیان می‌توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق (TR to PR Pathway) اقدام کنند. دانشجویانی هم که به تازگی از یکی از دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند نیز واجد شرایط این مسیر هستند. به طور کلی شش جریان برای این مسیر در نظر گرفته شده است. سه مسیر برای پذیرش متقاضیان انگلیسی و فرانسوی زبان و سه مسیر فقط برای متقاضیان فرانسوی زبان می‌باشد. با ادامه این مطلب از کارشناسان هلدینگ مهاجرتی رسام همراه باشید تا به طور کامل به موضوع تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم بپردازیم.

نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. اقامت دائم کانادا از طریق تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم یا TR to PR Pathway

مسیر اقامت موقت به اقامت دائم یا TR to PR Pathway شامل چه کسانی می‌شود؟

همان‌طور که قبلاً گفته شد، مسیر اقامت موقت به اقامت دائم یا (TR to PR Pathway) کانادا یک روش اقامتی جدید است. واجدین شرایط آن چنانچه خود و خانواده‌شان ویزای اقامت موقت کانادا داشته باشند، می‌توانند برای اقامت دائم درخواست بدهند. متقاضیان اخذ اقامت دائم از این طریق باید در زمان درخواست خود، در کشور کانادا حضور داشته باشند. همچنین باید حتماً به یکی از زبان‌های رسمی کانادا تسلط و همه شرایط عمومی پذیرش را داشته باشند.

به طور کلی شش جریان تحت این سیاست جدید کانادا برای اعطای اقامت دائم وجود دارد. البته الزامات و نیازمندی‌های هرکدام از این جریان‌ها متفاوت است. این شش جریان شامل موارد زیر هستند:

 • نیروهای کار و شاغلین در حوزه‌های مراقبت بهداشتی در کانادا
 • نیروهای کار و شاغلین در حوزه‌های ضروری غیر از مراقبت‌های بهداشتی در کانادا
 • فارغ‌التحصیلان بین‌المللی در کانادا
 • نیروهای کار و شاغلین فرانسوی زبان در حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی در کانادا
 • نیروهای کار و شاغلین فرانسوی زبان در حوزه‌های ضروری غیر در مراقبت‌های بهداشتی در کانادا
 • فارغ‌التحصیلان بین‌المللی فرانسوی زبان در کانادا

لازم به ذکر است که برای ثبت‌نام در هر کدام از این جریان‌ها افراد باید حداقل شرایط را داشته باشند. بنابراین قبل از درخواست، لازم است که شرایط دقیق هر کدام از جریان‌ها بررسی شود. در صورت نداشتن شرایط و الزامات کافی،  درخواست متقاضیان رد می‌گردد. همچنین هزینه‌هایی که برای پردازش پرداخت کرده‌اند نیز به آنها برگردانده نمی‌شود.

مسیر اقامت موقت به اقامت دائم شامل چه کسانی می شود؟

مراحل ثبت درخواست برای مسیر اقامت موقت به اقامت دائم یا TR to PR Pathway

به طور کلی چهار مرحله برای ثبت درخواست و استفاده از مسیر اقامت موقت به اقامت دائم یا همان (TR to PR Pathway) وجود دارد. این مراحل را در ادامه بررسی می‌کنیم:

مرحله اول: تکمیل مدارک

مرحله اول برای درخواست اقامت دائم از طریق مسیر (TR to PR Pathway)، تکمیل مدارک است. هر کدام از جریان‌ها الزامات خاص خود را دارند. اما شرایط مشترک بین هر شش جریان شامل انگشت نگاری بیومتریک، مدارک و وضعیت اقامت فعلی در کانادا، اثبات اشتغال در کانادا و اثبات مهارت زبان است.

عکس و انگشت نگاری بیومتریک

متقاضیان می‌بایست برای گرفتن اثر انگشت و عکس به مراکز خدمات جمع‌آوری بیومتریک مراجعه نمایند. اما قبل از رفتن به این مراکز، متقاضیان ابتدا باید هزینه‌های خود را پرداخت و ارسال کنند. پس از آن یک نامه دستورالعمل بیومتریک (BIL) مخفف (Biometric Instructions Letter) دریافت می‌نمایند. این نامه لیستی از نقاط خدمات جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. متقاضیان می‌توانند از میان آنها یکی را انتخاب و به آن مراجعه نمایند. لازم به ذکر است که افراد هنگام مراجعه به مراکز خدمات جمع‌آوری بیومتریک، حتماً نامه دستورالعمل بیومتریک را همراه داشته باشند.

مدارک اثبات وضعیت اقامت در کانادا

متقاضیان هنگام درخواست اخذ اقامت دائم از طریق (TR to PR Pathway) باید ثابت کنند که وضعیت اقامت معتبری دارند و در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کنند. برای این کار، آنها باید یک کپی از آخرین مدارک مهاجرتی خود مانند مجوز کار یا مجوز تحصیل را ضمیمه درخواست نمایند. ناگفته نماند که اعضای خانواده متقاضی به هنگام درخواست و در طول پردازش فرآیند درخواست، می‌توانند خارج از کانادا باشند.

مدارک اثبات وضعیت شغلی در کانادا

برای دریافت اقامت دائم از طریق مسیر اقامت موقت به اقامت دائم یا همان TR to PR Pathway متقاضیان باید ثابت کنند که در حال حاضر در کانادا مشغول به کار هستند. مدارکی که متقاضیان در این حالت باید ارائه دهند، شامل موارد زیر است:

 • یک کپی از مجوز یا مجوزهای کار در کانادا
 • جدیدترین فیش حقوقی
 • یک نامه مرجع از کارفرمای فعلی. این شامل موارد زیر باشد:
 1. لوکیشن محل کار
 2. مدت زمان اشتغال
 3. شرح مسئولیت ها و وظایف اصلی
 4. کل حقوق و مزایای سالانه
 5. تعداد ساعات کار در هفته
 6. نام کارفرما
 7. امضا
 8. آدرس کامل
 9. شماره تلفن و آدرس ایمیل (در صورت وجود)

اثبات مهارت‌های زبان

متقاضیان هنگام درخواست برای اقامت دائم جدید کانادا یا (TR to PR Pathway) باید شرایط و الزامات مربوط به مهارت‌های زبان را ضمیمه پرونده خود نمایند. مدارک ارائه‌شده باید از هر نظر معتبر و مطابق با آخرین تغییرات روز باشند.

مراحل ثبت درخواست برای مسیر اقامت موقت به اقامت دائم کانادا

 مرحله دوم: تکمیل ثبت‌نام

در مرحله دوم متقاضیان باید فرآیند ثبت‌نام را از طریق پورتال مورد نظر تکمیل نمایند و همه اطلاعات لازم را در آن درج کنند.

مرحله سوم: پرداخت هزینه‌ها

جهت اخذ اقامت دائم از طریق مسیر اقامت موقت به اقامت دائم یا همان TR to PR Pathway هزینه‌هایی باید پرداخت شود. برای محاسبه کل هزینه‌ها، متقاضیان می‌توانند از لیست زیر استفاده کنند. البته هنگام ارائه درخواست، افراد باید حق اقامت دائم که معادل 515 دلار کانادا است را بپردازند. در صورتی که درخواست رد یا متقاضیان از درخواست خود منصرف شوند، این وجه به آنها باز پرداخت خواهد شد.

 • هزینه متقاضی اصلی به جهت درخواست اقامت دائم از طریق (TR to PR Pathway) معادل 1085 دلار کانادا است. 570 دلار آن به جهت پردازش فرآیند و 515 دلار آن، همان‌طور که پیشتر گفته شد، به‌عنوان حق اقامت دائم می‌باشد.
 • هزینه همسر یا شریک قانونی متقاضی اصلی 1085 دلار کانادا است.
 • هزینه اخذ اقامت دائم برای هرکدام از فرزندان تحت تکفل متقاضی معادل 155 دلار کانادا می‌باشد. لازم به ذکر است فرزندان تحت تکفل متقاضی، از پرداخت حق اقامت دائم معاف هستند.
 • هزینه بیومتریک به ازای هر نفر متقاضی اصلی معادل 85 دلار کانادا است.
 • هزینه بیومتریک برای یک خانواده دو نفره یا بیشتر که در یک زمان و یک مکان مراجعه کرده‌اند، معادل 170 دلار کانادا است.

مرحله چهارم: ثبت درخواست

متقاضیان پس از انجام مراحل فوق باید وارد سیستم شوند و همه فرم‌های خود را در پورتال مربوط به جریان مورد نظرشان آپلود ‌کنند. افراد می‌توانند طبق دستورالعمل‌ها برای ارسال درخواست خود عمل نمایند.

جمع‌بندی

با وجود مسیر اقامت موقت به اقامت دائم یا (TR to PR Pathway) اکنون امکان رسیدن به اقامت دائم خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد، وجود دارد. نکته بسیار مهم در این روش مهاجرتی، الزام حضور متقاضی در کانادا است. همچنین افراد باید مجوز کار یا تحصیل خود را برای اخذ اقامت دائم کانادا نشان دهند. اما پیچیدگی‌هایی در این روش جدید وجود دارد و جریان‌های مختلف آن، متعدد هستند. بنابراین افراد باید دقت کنند تا شرایط مربوطه را به درستی بررسی و الزامات و مدارک را جمع‌آوری کنند.

برای ارتباط با مشاورین ما می توانید از طریق پیج اینستاگرام هلدینگ رسام اقدام کرده و یا از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین