مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار

فهرست مطالب

ویزای کار کانادا

افراد زیادی در تمام دنیا هستند که به روشهای مختلف قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند. در این میان اخذ ویزای کاری یکی از روش‌های محبوب مهاجرت به کانادا می‌باشد. معمولا گرفتن ویزای کاری کانادا همانند اخذ سایر ویزاهای این کشور شامل مراحل مختلفی می‌باشد.

کانادا به‌عنوان یکی از اقتصادهای پیشرو در جهان، مقصدی عالی برای افرادی است که به دنبال کار در خارج از کشور هستند. ویزای کار کانادا یا مجوز کار به اتباع خارجی واجد شرایط مانند مدیران، کارشناسان، تاجران، نیروی کار دائمی، نیروی کار موقت، دانشجویان و… اجازه می‌دهد که برای یک دوره زمانی خاص در کانادا کار کنند. به‌طور معمول، متقاضیان برای درخواست مجوز کار باید یک پیشنهاد شغلی داشته باشند تا بتوانند برای ویزای کار اقدام نمایند. کارفرما باید از ESDC  (اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا) یک LMIA  (ارزیابی تأثیر بازار کار) دریافت کند، که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا نیروی کار ماهر خارجی را استخدام نمایند.

اخذ ویزای کار کانادا

اخذ ویزای کار کانادا

برای اینکه بتوانید ویزای کاری کانادا را دریافت نمایید باید هم اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید و هم از شرایط لازم برخوردار باشید. متقاضیانی که شرایط لازم را دارا می‌باشند راحت‌تر می توانند برای ویزای کاری کانادا اقدام و آن را دریافت نمایند. به طور کلی متقاضی باید مهارت کاری داشته باشد سپس با توجه به مهارت خود شغل مناسبی را انتخاب کرده و برای آن شغل اقدام به دریافت ویزای کاری نماید.

هرسال به بیش از سیصدهزار نفر ویزای کار کانادا اعطا می‌شود. با دریافت مجوز کار کانادا افراد می‌تواننددرخواست ویزای همراه یا ویزای وابسته دهند تا وابستگانشان را با خود همراه نمایند، به دلار درآمد کسب کنند، در سراسر کانادا سفر نمایند و پس از مدتی برای ویزای اقامت دائم (PR) اقدام کنند. در ادامه، کارشناسان ما در هلدینگ رسام تمامی اطلاعات لازم در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق کار دریافت ویزای کار کانادا را به شما ارائه خواهند نمود.

مشاوره اختصاصی با هلدینگ رسام

مشاوران اختصاصی ما در هلدینگ رسام آماده انجام هرگونه راهنمایی کارشناسانه به تمام افرادی می باشند که برای مهاجرت به کانادا از طریق کار نیازمند آگاهی از قوانین و مقررات در این کشور هستند. با ما در تماس باشید.
با ما تماس بگیرید

انواع روش‌های دریافت مجوز کار کانادا

مجوز کار موقت به‌عنوان ویزای کار کانادا نیز شناخته می‌شود. این مجوز برای افرادی صادر می‌گردد که به آن‌ها اجازه کار در این کشور را برای یک دوره زمانی خاص می‌دهد. روش‌های زیادی برای کار در کانادا وجود دارد. در ادامه، کارشناسان ما در هلدینگ رسام متداول‌ترین روش‌های مورداستفاده برای مهاجرت به کانادا از طریق کار دریافت مجوز کار در این کشور را ارائه می‌نمایند.

روش های مهاجرت به کانادا از طریق کار

1. مهاجرت به کانادا از طریق یک برنامه مطالعاتی (انجام کار پاره‌وقت در طول تحصیل)

برخی افراد پس از دوره متوسطه در برنامه‌‌های موسسات آموزشی تعیین‌شده در کانادا تحصیل می‌نمایند. در صورتی که مدت برنامه حداقل شش ماه باشد، این افراد اجازه دارند تا 20 ساعت در هفته در طول برنامه تحصیلی خود کار کنند. اگرچه این افراد مجوز کار رسمی دریافت نمی‌نمایند، اما اجازه دارند در حین تحصیل در کانادا کار کنند.

2. مهاجرت به کانادا از طریق یک برنامه مطالعاتی با Co-Op

Co-Op مانند یک دوره کارآموزی است که بخشی جدایی‌ناپذیر از تحصیل افراد در کانادا را تشکیل می‌دهد. افراد در طول Co-Op خود، مجاز به انجام کار تمام‌وقت، تا حداکثر 40 ساعت در هفته هستند.

3. اخذ ویزای کاری کانادا در پایان یک برنامه تحصیلی، با مجوز کار Post Graduate Work

افرادی که یک برنامه تحصیلی واجدشرایط، تحصیلات حداقل 8 ماهه را در یک مؤسسه دولتی تکمیل ‌نمایند یا زمانی که با مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکتری در یک مؤسسه دولتی یا خصوصی در کانادا فارغ‌التحصیل ‌شوند، واجد شرایط دریافت ویزای کار کانادا پس از فارغ‌التحصیلی خواهند شد. آن‌ها می‌توانند حداکثر تا سه سال در کانادا کار کنند.

4. دریافت ویزای کانادا به‌عنوان همسر و همراه دانشجویان بین‌المللی

افرادی که همسر یا شریک حقوقی آن‌ها در یک برنامه تحصیلی حداقل هشت ماهه ثبت‌نام کرده‌، ممکن است واجدشرایط دریافت مجوز کار در مدت زمان تحصیل همسر خود، در کانادا شوند.

5. دریافت ویزای کانادا از طریق ویزای تعطیلات کاری

کانادا با چندین کشور و مؤسسه موافقت‌نامه‌هایی دارد که به افراد اجازه می‌دهد برای مجوز کار در کانادا واجدشرایط شوند. ویزای متخصصان جوان از طریق ویزای تعطیلات کاری، یک مجوز کار آزاد/بدون محدودیت است. این مجوز معمولاً به یک کارفرمای کانادایی مرتبط می‌شود و معمولاً برای حداقل یک سال صادر می‌گردد. سایر شرایط این ویزا عبارتند از:

 • تابعیت یک کشور شرکت‌کننده در موافقت‌نامه
 • سن بین 18 تا 35 سال
 • بیمه درمانی برای مدت مجاز اقامت
 • گذراندن یک بازرسی کیفری و امنیتی
روش های اخذ ویزای کار کانادا

6. اخذ مجوز ورود به کانادا با توافقات بین‌المللی - موافقت‌نامه تجارت آزاد (CUSMA)

چندین کشور توافق‌نامه‌هایی با کانادا دارند که اجازه صدور مجوز کار را برای متخصصان یا تکنسین‌های خاص می‌دهد.

7. انتقال درون شرکتی (intra-company transferee)

انتقال درون شرکتی ICT یا ثبت شعبه شرکت در کانادا یک راه محبوب برای مهاجرت کاری افراد به کانادا است. اگر افراد برای شرکت‌های دارای شرکت مادر، شعبه، شرکت تابعه یا وابسته در کانادا کار می‌کنند، می‌توانند ویزای کار کانادا را تحت برنامه انتقال درون شرکتی ICT دریافت کنند. متقاضیان تایید شده از طریق برنامه انتقال درون شرکتی مجوز کار موقت دریافت می‌کنند. تجربه کاری که به‌عنوان انتقال گیرنده درون شرکتی در کانادا به دست می‌آید، ممکن است به‌عنوان سکوی پرشی برای اقامت دائم در کانادا مورداستفاده قرار گیرد. زیرا تجربه کاری کانادا در سیستم مهاجرت مبتنی بر امتیاز کانادا بسیار ارزشمند است. همسر یا شریک قانونی متقاضی انتقال گیرنده درون شرکتی می تواند با مجوز کار آزاد در کانادا کار کند، اعضای خانواده نیز می‌توانند همراه کارگر خارجی در کانادا بپیوندند.

کارفرمایانی که کارکنان بین‌المللی را از طریق ویزای کار کانادا تحت برنامه انتقال درون شرکتی ICT به کانادا می‌آورند، از الزام برای دریافت ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) معاف هستند(کد C12). به همین دلیل، فرآیند می‌تواند سریع‌تر، ساده‌تر و مقرون‌به‌صرفه تر از مسیر LMIA باشد. انتقال شدگان واجد شرایط درون شرکتی از طریق انتقال مهارت‌ها و تخصص خود به بازار کار کانادا، «منافع اقتصادی قابل‌توجهی برای کانادا» فراهم می‌کنند. انتقال گیرندگان درون شرکتی ممکن است از هر کشوری باشند.

برای واجد شرایط بودن برای دریافت ویزای کار کانادا تحت برنامه انتقال درون شرکتی ICT، کارگران خارجی باید در یکی از سه دسته تعریف‌شده زیر قرار گیرند:

 • مدیران اجرایی: در درجه اول افرادی که مدیریت شرکت یا بخش اصلی آن را هدایت می‌کنند و فقط نظارت کلی (در صورت وجود) را از مدیران سطوح بالاتر دریافت می‌کنند.
 • مدیران ارشد: افرادی که تمام یا بخشی از شرکت را مدیریت می‌کنند و بر کار سایر مدیران یا کارمندان حرفه‌ای نظارت یا کنترل می‌کنند.
 • کارگران دارای “دانش تخصصی”: افرادی که می‌توانند دانش تخصصی در رابطه با محصول یا خدمات شرکت، یا سطح پیشرفته‌ای از تخصص در فرآیندها و رویه‌های شرکت را نشان دهند.

در همه موارد، کارگرانی که تحت برنامه ICT به کانادا منتقل می‌شوند باید حداقل یک سال سابقه کار تمام‌وقت با شرکت خارجی داشته باشند و برای انجام کارهای مشابه به کانادا بیایند. همچنین برای صدور ویزای کار کانادا باید یک رابطه واجد شرایط بین کارفرما و کارمند وجود داشته باشد

8. برنامه پویایی فرانسه (French-Mobility program)

 اگر فردی به زبان فرانسه مسلط باشد و پیشنهاد کاری از یک کارفرمای واجد شرایط کانادایی در خارج از کبک داشته‌باشد، می‌تواند از طریق گروه برنامه پویایی فرانسه معاف از LMIA، واجدشرایط یک مجوز کار خاص کارفرما گردد. در نتیجه موفق به مهاجرت به کانادا از طریق کار خواهند شد.

9. مهاجرت به کانادا از طریق مجوز کار خاص کارفرما (employer-specific work permit)

کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام نیروی کار خارجی به‌صورت موقت هستند، باید یک ارزیابی خنثی یا مثبت بر بازار کار (LMIA) از ESDC  دریافت نمایند. تأییدنامه LMIA در صورتی صادر می‌شود که ESDC متقاعد گردد، شهروند یا مقیم دائم کانادا برای انجام این کار وجود ندارد. بنابراین با تأییدنامه LMIA و پیشنهاد شغلی، نیروی کار خارجی می‌تواند درخواستی برای ویزای کار کانادا به IRCC ارسال نماید و مجوز کار خاص کارفرما را دریافت کند. این مجوز معمولاً تا 2 سال اعتبار دارد.

10. مهاجرت به کانادا از طریق مجوز کار آزاد

این نوع مجوز کار موقت به افراد اجازه می‌دهد برای هر کارفرمایی (به‌جز کارفرماهایی که شرایط را رعایت نکرده‌اند) در کانادا کار کنند و ویزای کار کانادا دریافت نمایند. همچنین افراد نمی‌توانند برای کارفرمایانی که واجدشرایط ذکر نشده‌اند کار کنند.

اخذ اقامت کانادا از طریق کار

11. دریافت پیشنهاد شغلی در مشاغل فناوری، از طریق برنامه جریان استعدادهای جهانی

برخی کارفرمایان کانادایی مایل به استخدام نیروی کار خارجی موقت با مهارت‌های منحصربه‌فرد در بخش فناوری هستند. آن‌ها می‌توانند از طریق برنامه جریان استعدادهای جهانی برای LMIA درخواست دهند. جریان استعدادهای جهانی مستلزم اثبات نبود افراد مقیم یا دارای اقامت دائمی کانادا با صلاحیت‌های موردنظر برای انجام این کار است. همچنین علاوه بر ارائه اسناد و فرم‌های رایج، می‌بایست مذاکره با ESDC در مورد نحوه مشارکت در بازار کار کانادا صورت گیرد. درخواست‌ها از طریق جریان استعدادهای جهانی در 15 روز پردازش می‌شوند که این نیز یک مزیت بزرگ این برنامه است.

بنابراین با تأییدنامه LMIA و پیشنهاد شغلی، متقاضی می‌تواند درخواستی برای مجوز کار موقت کانادا به IRCC ارسال نماید و مجوز کار خاص کارفرما را دریافت کند. ویزای کار کانادا صادرشده بر اساس جریان استعدادهای جهانی، بسته به شرایط پیشنهاد شغلی، معمولاً تا 2 سال اعتبار دارد.

12. مهاجرت به کانادا از طریق نامزد شدن در یکی از چندین برنامه استانی کارفرما محور

کانادا دارای ده استان و 13 قلمرو است. اکثراً همه آن‌ها دارای حداقل یک جریان مبتنی بر کارفرما هستند. این جریان‌ها به کارفرمایان استان‎‌ها اجازه استخدام نیروی کار خارجی را می‌دهد. افراد پس از دریافت نامزدی از یک جریان کارفرمایی، ممکن است واجدشرایط یک مجوز کار خاص کارفرما باشند. ویزای کار کانادا بسته به جریانی که افراد تحت آن درخواست داده‌اند، برای یک یا دو سال صادر می‌شود.

13. ویزای کار کانادا از طریق دریافت تأییدیه در یکی از چندین برنامه آزمایشی کارفرمایی

کانادا چندین برنامه آزمایشی دارد که به کارفرمایان اجازه می‌دهد نیروی کار خارجی را به کانادا بیاورند و نیازهای خاص یک منطقه را برطرف نمایند. به طور مثال دو مورد از این برنامه‌ها عبارتند از:

 • برنامه آزمایشی آتلانتیک که شامل استان‌های نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، جزیره پرنس ادوارد و نیوفاندلند و لابرادور و مناطق روستایی شمالی می‌باشد.
 • برنامه آزمایشی که شامل جوامع روستایی در سراسر کانادا یا مناطق خاص است، مانند برنامه آزمایشی غذای کشاورزی.

 

این برنامه‌ها عمدتاً برنامه‌های کارفرمایی هستند که به متقاضیان واجدشرایط اجازه می‌دهند برای ویزای کار کانادا و در نهایت برای اقامت دائم نیز درخواست نمایند. پس از دریافت تأییدیه در یکی از برنامه‌های آزمایشی کارفرمایی، ممکن است افراد واجدشرایط یک مجوز کار خاص کارفرما باشند. این مجوز بسته به جریانی که تحت آن درخواست داده‌اند، برای 1 یا 2 سال صادر می‌شود.

راه های اخذ ویزای کار کانادا

14. اقامت کاری کانادا از طریق دریافت پیشنهاد شغلی برای مراقبت از کودکان یا سالمندان

اگر افراد بتوانند شرایط تحصیل، زبان و تجربه را برای دریافت پیشنهاد شغلی جهت مراقبت در منزل (معمولاً برای مراقبت از افراد مسن، افراد با نیازهای ویژه یا  مراقبت از کودکان که پرستار بچه نامیده می‌شود) برآورده نمایند، ممکن است واجدشرایط مجوز کار به کانادا شوند. این افراد نیز می‌توانند ویزای کار کانادا را دریافت نمایند.

15. دریافت حمایت و برنامه اسپانسری از همسر کانادایی یا شریک حقوقی

برخی افراد به‌عنوان یک بازدیدکننده، دانشجو یا نیروی کار دارای وضعیت معتبری در کانادا هستند. زمانی که این افراد درخواستی را تحت برنامه اسپانسرشیپ همسر یا شریک حقوقی مشترک ارائه می‌نمایند، برای مدت‌زمان مورد انتظار برای پردازش درخواست خود، که معمولاً برای یک سال صادر می‌شود، واجدشرایط دریافت مجوز کار آزاد/نامحدود می‌گردند.

16. برنامه تحرک بین‌المللی (IMP)

این برنامه به کارفرمایان در کانادا اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) کارگران خارجی را با ویزای کار کانادا استخدام کنند. این ممکن است چندین مزیت را برای کارفرمایان و کارگران به‌طور یکسان ایجاد کند تا از فرآیند استخدام ساده‌تر و سریع‌تر لذت ببرند. برخلاف برنامه کارگران خارجی موقت که بر اساس آن ممکن است مجوزهای کار بسته به شرایط بازار کار در موارد خاص صادر گردد، برنامه تحرک بین‌المللی در خدمت منافع اقتصادی و فرهنگی گسترده‌تر کانادا است. ویزای کار کانادا به واسطه برنامه تحرک بین‌المللی (IMP) می‌تواند یکی از اشکال زیر باشد:

 • برنامه‌های تبادل جوانان که تحت برنامه تجربه بین‌المللی کانادا (IEC) قرار دارد. شامل چندین سازمان دیگر مانند برنامه کار دانشجویی در خارج از کشور (SWAP) یا انجمن بین‌المللی تبادل دانشجویان برای تجربه فنی می‌شود و جوانان خارجی را هدف قرار می‌دهد.
 • دادن فرصت اشتغال به‌واسطه ویزای کار کانادا، به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی که در کانادا تحصیل‌کرده‌اند. متقاضی باید دارای مدرک D. یا معادل آن بوده و به سمتی با زمان محدود منصوب شود. دستورالعمل‌ها تصریح می‌کند که مدت اعتبار این ویزا نمی‌تواند بیش از پنج سال باشد.
 • اساتید مدعو که انتصاب آن‌ها نباید بیش از دو سال تحصیلی باشد. متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق کار باید موقعیت خود را در خارج از کشور حفظ کند و سخنرانان مهمان که انتصاب آن‌ها نباید بیش از یک ترم تحصیلی (چهار ماه) باشد.
 • موقعیت‌هایی که منافع اجتماعی یا فرهنگی قابل‌توجهی برای کانادا به ارمغان می‌آورد. متقاضی باید دریافت‌کننده مستقیم یک جایزه علمی شامل کار و پاداش باشد. این نوع ویزای کار کانادا برای جایزه تحقیقاتی که توسط مؤسسات خارجی پرداخت می‌شود نیز اعمال می‌گردد.
 • همچنین این ویزا برای افراد برجسته خارجی اعمال می‌شود که مزایای قابل‌توجهی برای جامعه به همراه خواهند داشت. متقاضیان تحت این دسته باید در زمینه‌های خود پیشرو باشند و باید توسط همتایان خود به‌عنوان چنین افرادی شناخته شوند.
اخذ اقامت کاری کانادا

شرایط دریافت ویزای کار کانادا

همانطور که ذکر گردید، متقاضی ویزای کار در کانادا باید از شرایط خاصی برخوردار باشد. یکی از این شرایط بدست آوردن امتیاز مورد نظر یا همان سیستم امتیاز بندی (اسکیل ورکر) می‌باشد. استفاده ازسیستم اسکیل ورکر یا همان سیستم اعطای ویزای کاری کانادا بستگی به شرایط متقاضی مانند تحصیلات، سن، پشتوانه مالی و همچنین سابقه کار ایشان دارد.

روش دیگر داشتن دعوتنامه ازطرف کارفرمای معتبر می‌باشد. که این روش هم شرایط خاص خودش را دارد. اول اینکه شغل مورد نظر در کانادا آگهی شده باشد و شخص دیگری که مقیم آن کشور می‌باشد برای آن شغل انتخاب نشده باشد. شرط دوم اینکه دعوتنامه از سوی کارفرمایی معتبر که مورد تایید سازمان مهاجرت کانادا می‌باشد برای شما ارسال گردد.

به طور کلی ویزای کاری کانادا حداقل 150 روز بعد از ثبت درخواست متقاضی آماده می گردد. البته این زمان به تعداد درخواست‌های ثبت شده در نمایندگی بستگی دارد. در صورتی که تعداد درخواست های ثبت شده در نمایندگی زیاد باشد پروسه کاری طولانی تر می‍گردد و ممکن است تا 90 روز دیگر ادامه داشته باشد.

ذکر این نکته مهم است که متقاضیانی که ویزای کاری کانادا را دریافت کرده‌اند، 30 روز قبل از اتمام اعتبار ویزای کاری خود باید نسبت به تمدید آن اقدام کنند، در چنین حالتی اگر اعتبار ویزای کاری متقاضی تمام شود در صورتی که ایشان 30 روز قبل درخواست تمدید داشته، می‌تواند به صورت قانونی به کار خود ادامه دهد. در این زمینه کارفرما هم باید درخواست دیگری را به اداره کار کانادا ارسال کند.

همانطور که ذکر گردید علاوه بر شرایط خاص کشور کانادا در خصوص اخذ ویزای کاری، متقاضیان ویزای کاری کانادا هم باید دارای شرایط خوب و ایده‌آلی باشند.

این شرایط عبارتند از:

 • مدارک شغلی و کاری: هر چه متقاضی سابفه کاری قوی و مطابق با شغل درخواستی داشته باشد، اخذ ویزای کاری برای ایشان راحت تر می‌گردد.
 • مدرک تحصیلی:  داشتن مدرک و سوابق تحصیلی  معتبر و ترجمه شده و مرتبط با شغل مورد نظر،  شرایط اخذ ویزای کاری را آسان تر می‌کند.
 • شرایط مالی مناسب: داشتن تمکن مالی فرد متقاضی، شرایط را مساعد تر می‌نماید.
 • داشتن مهارت :  داشتن مهارت های کاری و ارائه مدارک در این زمینه، دارای امتیاز ویژه ای می‌باشد.
 • سن مناسب: بازده سنی برای اخذ ویزا بسیار مهم است ، متنقاصیانی که بین 33-18 سال دارند از امتیاز بهتری بهره می‌برند.
 • برخورداری از دانش زبان: اگر متقاضی بتواند با توجه به استان مورد نظر، مدرک زبان ارائه دهد، شرایط بهتری برای گرفتن ویزای کاری کانادا دارد. به عنوان مثال متقاضی ممکن است برای اخذ ویزای کار تورنتو آیلتس 7 ارائه دهد اما برای استانی مانند ساسکچوآن آیلتس 6 هم تایید می‌گردد.

هزینه ویزای کاری کانادا

متقاضی درخواست ویزای کاری کانادا باید تمامی هزینه‌های مورد نظر سفارت کانادا را پرداخت نماید. مقدار هزینه‌ها برای انواع مختلف ویزای کاری متغیر می‌باشد. این هزینه‌ها در نمایندگی معتبر کشور کانادا و به صورت نقدی از متقاضی دریافت می‌گردد.

اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 10 میانگین: 5]

0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
×

پیام از طریق واتس اپ

× مشاوره از طریق واتس اپ