مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص

متقاضیان در برنامه مهاجرت نیروی حرفه‌ای و متخصص فدرال (Federal Skilled Worker) براساس مهارت و توانایی برای مهاجرت به کشور کانادا ارزیابی می‌شوند و براساس امتیازهایی که به دست می‌آورند، انتخاب می‌گردند. هدف از این روش، برآورد کمبود نیروی متخصص در بازار کار کانادا می‌باشد.

اقامت کانادا از طریق نیروی متخصص
اقامت کانادا از طریق نیروی متخصص

لازم است کلیه متقاضیانی که براساس مهارت و توانایی از روش اسکیل ورکر فدرال یا روش نیروی متخصص برای مهاجرت به کشور کانادا اقدام می‌کنند، توجه داشته باشند که از ژانویه سال 2015 دولت کانادا سیستم Express Entry (اکسپرس اینتری) را برای بررسی و ارزیابی پرونده‌های درخواست مهاجرت از روش Skill Worker یا Skill Worker Federal به وجود آورده است و کلیه افراد باید تقاضای خود را از مسیر اکسپرس اینتری برای اداره مهاجرت کانادا ارسال و پرونده خود را شروع نمایند.

بر طبق قوانین مهاجرتی 2021 کانادا، علاوه بر روش نیروی متخصص و اسکیل ورکر فدرال Federal Skilled Worker Program، ثبت نام در روش‌هایی مانند Federal Skilled Trades Program،Canadian Experience Class و Portion of the Provincial Nominee Program نیز از سیستم اکسپرس اینتری انجام می‌گردد.

Express Entry
Express Entry

کشور کانادا دومین کشور پهناور دنیا، پس از روسیه، بوده و به دلیل پیشرفت‌های عالی در زمینه‌های صنعتی و تخصصی همیشه توجه ویژه‌ای به جذب نیروی متخصص و حرفه‌ای داشته است و بسیاری از افراد که دارای مهارت هستند نیز روش‌های مهاجرتی به کشور کانادا را بررسی می‌نمایند تا راهی برای ورود به این کشور پیشرفته پیدا کنند. به همین دلیل کانادا از جمله کشورهایی است که به عنوان کشور مهاجر پذیر نامیده می‌شوند. بر طبق آمار موجود، سالیانه تعداد بسیار زیادی از کشور ایران نیز از طریق روش‌های اقامت تحصیلی، اقامت کاری، سرمایه‌گذاری و خرید بیزینس و … به کشور کانادا مهاجرت می‌نمایند. به همین دلیل هلدینگ رسام با دارا بودن سابقه طولانی در مورد پرونده‌های مهاجرتی و اقامتی کشور کانادا، توانایی ارائه خدمات مشاوره‌ای و اقامتی در خصوص مهاجرت به کانادا از روش نیروی متخصص را داشته و آماده پاسخگویی به سوالات متقاضیان محترم می‌باشد.

با توجه به مواردی که ذکر شد و درخواست‌های بسیار زیادی که سالیانه برای مهاجرت به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارسال می‌گردد، دولت کشور کانادا با وضع قوانین و شکل‌دهی سیستم‌های امتیاز‌دهی به منظور جلوگیری از مهاجرت‌های نامناسب و مدیریت افراد مهاجر اقدام می‌نماید. در مورد مهاجرت از طریق نیروی متخصص، همانطور که پیش‌تر گفته شد، سیستمی به نام اکسپرس اینتری (Express Entry) طراحی شده تا متقاضیان مهاجرت با ورود به این سیستم، با توجه به بازار کار و نیاز موجود در کشور کانادا امتیازدهی و طبقه‌بندی شوند.

اکسپرس اینتری کانادا
اکسپرس اینتری کانادا

متقاضیان مهاجرت در زمینه‌های مختلف از جمله سن، مدارک تحصیلی، رزومه کاری و اجرایی، میزان تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی و … بررسی شده و اگر حداقل امتیاز لازم، منطبق با برنامه اکسپرس اینتری را کسب نمایند، می‌توانند پرونده خود را به منظور بررسی نهایی از طریق ورود پیشتاز یا اکسپرس اینتری، نیروی متخصص یا حرفه و تخصص فدرال ارسال نمایند و در صورت کسب تأیید نهایی می‌توانند به گروه مهاجرین از طریق نیروی متخصص بپیوندند.

شرایط ورود به سیستم Federal Skilled Worker

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص، روشی دو مرحله‌ای است و به اصطلاح POINT BASE SYSTEM نامیده می‌شود. به عبارتی دیگر، در مرحله اول افرادی که برای ورود به سیستم ورود پیشتاز یا اکسپرس اینتری اقدام کنند بایستی امتیاز خود را به وسیله 6 فاکتور به شرح زیر کسب نمایند و در صورت کسب 67 امتیاز از 100 امتیاز مجموع فاکتورها می‌توانند وارد مرحله بعد شوند. به مرحله دوم استخر (POOL) مجازی گفته می‌شود.

مراحل اکسپرس اینتری
مراحل اکسپرس اینتری

معیارهایی که با سیستم اکسپرس اینتری مشخص شده و ارزیابی متقاضیان بر اساس آنها انجام می شود، در نهایت مشخص می نماید که متقاضی می تواند برای مهاجرن از روش نیروی متخصص به کانادا اقادام نماید و توانایی زندگی در این کشور را دارد یا خیر. شرایط و معیارهای ارزیابی و امتیازدهی به شرح ذیل هست:

سن:

حداکثر امتیاز این معیار 12 هست که به گروه سنی 18 تا 35 سال داده می شود و افراد بالای 47 سال در این روش امتیازی کسب نمی کنند. امتیاز متعلقه به سنین مختلف در ذیل آورده شده است:

 1. سنین پایین‌تر از 18 سال: –
 2. سنین بین 18 تا 35 سال: 12 امتیاز
 3. 36 سال: 11 امتیاز
 4. 37 سال: 10 امتیاز
 5. 38 سال: 9 امتیاز
 6. 39 سال: 8 امتیاز
 7. 40 سال: 7 امتیاز
 8. 41 سال: 6 امتیاز
 9. 42 سال: 5 امتیاز
 10. 43 سال: 4 امتیاز
 11. 44 سال: 3 امتیاز
 12. 45 سال: 2 امتیاز
 13. 46 سال: 1 امتیاز
 14. بالاتر از 47 سال: –
تحصیلات
تحصیلات

تحصیلات:

حداکثر امتیاز متعلق به این معیار 25 هست. در این معیار افراد متقاضی بایستی تأیید مدرک تحصیلی خود در یک موسسه مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا را کسب نمایند. امتیازدهی به مدارک تحصیلی در صورت تایید توسط سازمانهای مربوطه در کانادا به شرح ذیل می‌باشد.

 1. مدرک دکترا: 25 امتیاز
 2. مدرک کارشناسی ارشد (فوق لیسانس): 23 امتیاز
 3. مدرک کارشناسی (لیسانس): 22 امتیاز
 4. مدرک کاردانی (فوق دیپلم): 19 امتیاز
 5. دو مدرک دانشگاهی (یکی از مدرک مربوط به دوره سه سال یا بیشتر باشد): 25 امتیاز
 6. مدرک پیش دانشگاهی (یک ساله): 15 امتیاز
 7. مدرک دیپلم: 5 امتیاز

سطح زبان انگلیسی و یا فرانسوی:

این معیار، معیار لازم و واجب برای متقاضیان مهاجرت از طریق نیروی متخصص و اکسپرس اینتری است، به عبارتی دیگر در صورت کسب حداقل امتیاز ورود به پروسه نیروی متخصص از معیارهای دیگر و عدم ارائه مدرک زبان، امکان دریافت دعوتنامه و مجوز دولت فدرال کانادا برای متقاضی وجود ندارد. 

بالاترین امتیازی که در این روش به متقاضی تعلق می گیرد 28 امتیاز است و از طریق نمرات CLB و یا معادل سازی نمرات آیلتس و تافل با CLB در نظر گرفته می‌شود. در این روش تفاوتی بین زبان انگلیسی و فرانسوی وجود ندارد.

Canada Epress Entry
Canada Epress Entry

رزومه کاری و اجرایی:

سابقه کاری متقاضیان برای 10 سال اخیر بررسی می‌گردد و لازم به ذکر است در این معیار کار تمام وقت با حداقل 30 ساعت کار در هفته مورد نظر می‌باشد. حداکثر امتیازی که متقاضیان از این معیار کسب می‌کنند برابر با 15 امتیاز هست.

 1. سابقه کاری بالاتر از 6 سال: 15 امتیاز
 2. سابقه کاری بین 4 تا 5 سال: 13 امتیاز
 3. سابقه کاری بین 2 تا 3 سال: 11 امتیاز
 4. سابقه کاری 1 سال: 9 امتیاز

انطباق‌پذیری یا قابلیت سازگاری متقاضی با محیط:

امتیازی که متقاضی در صورت داشتن شرایط مناسب با این معیار می‌توانند کسب کنند 10 امتیاز می‌باشد. امتیاز‌دهی به این معیار با در نظر گرفتن شرایط همسر، خانواده درجه اول متقاضی، تحصیل در کشور کانادا یا داشتن مدرک تحصیلی از کشور کانادا، سابقه کاری یا زندگی در این کشور و ….  به دست می‌آید.

داشتن پیشنهاد شغلی و استخدام در کشور کانادا:

چنانچه متقاضی پیشنهاد کاری از مجموعه‌ای در کشور کانادا دریافت کند، می‌تواند در پروسه مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری و نیروی متخصص حداکثر امتیاز 10 را به دست آورد. فقط برای کسب امتیاز این روش تمام وقت بودن شغل مورد نظر می‌باشد.

Canada Epress Entry
Canada Epress Entry

علاوه بر موارد مذکور و کسب امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری، فرد متقاضی بایستی اثبات نماید توانایی تأمین هزینه‌های مربوط به خود و افراد همراه را در کشور کانادا دارد. معاینات پزشکی مورد نظر دولت کانادا را انجام داده و گواهی عدم سوءپیشینه خود را ارائه نماید.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال می‌توانید با کارشناسان هلدینگ رسام تماس گرفته تا اطلاعات لازم در خصوص روش نیروی متخصص را کسب کرده و شرایط خود را به منظور شروع پرونده مهاجرتی بررسی نمایید.

Canada Epress Entry
Canada Epress Entry
اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 21 میانگین: 4.2]
0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments