تمدید کارت اقامت کانادا

فهرست مطالب

تمدید کارت اقامت کانادا

کارت اقامت دائم کانادا(PR) یک شناسنامه و یک سند مسافرتی برای ساکنان کانادا می‌باشد که دارای اقامت دائم کانادا هستند. کارت PR در سال 2001 به عنوان بخشی از بازنگری قوانین مهاجرت و امنیت دولت کانادا در پی حملات 11 سپتامبر در ایالات متحده، پیشنهاد شد. پس از تصویب قانون جدید مهاجرت در سال 2001، اولین کارت‌های PR در 28 ژوئن 2002 صادر گردید. از این رو ساکنان دائم کانادا هنگام مسافرت به کانادا حتما باید کارت PR معتبر یا سند مسافرتی دائمی خود (PRTD) را همراه داشته باشند. در غیر این صورت ممکن است نتوانید به کانادا وارد شوید. در واقع کارت اقامت شما سندی رسمی می‌باشد که شما مقیم کانادا هستید و برای بازگشت و اقامت در کانادا، هنگام بازگشت از یک کشور دیگر به این کارت نیاز دارید.

تمدید کارت اقامت کانادا
تمدید کارت اقامت کانادا

برای واجد شرایط بودن دریافت کارت PR حتما باید:

 • اقامت دائم کانادا را داشته باشید.
 • درخواست کارت از داخل کانادا ارسال گردد.

چگونه و چه موقع کارت اقامت خود را می‌توان تمدید کرد:

 • اگر کارت اقامت دائم شما ممنقضی شده می توانید برای صدور کارت جدید اقدام نمایید. اکثر کارت‌های اقامت جدید 5 سال اعتبار دارند.
 • اکر قصد مسافرت به خارج  کشور را دارید و تاریخ کارت PR شما در آن زمان منقضی می‌گردد. قبل از عزیمت اعتبار کارت خود را تجدید نمایید.
 • اگر کارت  PR شما از بین رفته یا به سرقت رفته است. باید در سریعترین زمان ممکن به  IRCC اطلاع دهید. اگرخارج از کانادا هستید، باید به نزدیکترین دفتر ویزای کانادا مراجعه کنید. و اگر در داخل کانادا هستید، باید فرم آنلاین موجود در سایت IRCC را تکمیل کرده و آنچه که اتفاق افتاده را عنوان کنید. و برای جایگزین کردن کارت PR خود اقدام نمایید.

اعتبار کارت PR به طور معمول 5 سال می‌باشد. با این وجود ممکن است برای افرادی که وضعبت اقامت آنها توسط IRCC ارزیابی می‌شود، اعتبار کارت یکساله باشد. ساکنان دائم کانادا برای تمدید کارت‌های اقامت باید به تعهدات اقامت (حداقل 730 روزدر هر 5 سال) عمل کنند.

درخواست تمدید کارت PR در خارج از کانادا امکان‌پذیر  نیست. در عوض ساکنان دائمی که مایل به مسافرت به کانادا هستند و کارت PR معتبر ندارند، می‌توانند برای یکبار استفاده از یک سند مسافرتی دائمی اقامت دائم (PRTD) اقدام کنند که به عنوان اقامت دائم، امکان سفر به کانادا را فراهم می‌کند. این برنامه فقط می‌‍تواند به دفاتر دولت کانادا در خارج از کشور ارسال گردد.

در صورتی که شما خارج از کانادا باشید و کارت PR شما منقضی شده باشد یا آن را گم کرده و یا به سرقت رفته  باشد برای بازگشت به کانادا باید متقاضی دریافت مدارک سفر شوید و سپس با استقاده از ویزا به کانادا برگردید و هنگام بازگشت به کانادا کارت PR خود را تمدید نمایید. برای اخذ ویزا باید فرم درخواست را تکمیل نموده و با چندین مدرک به IRCC ارسال نمایید.

تمدید کارت اقامت کانادا
تمدید کارت اقامت کانادا

این مدارک عبارتند از:

 • هزینه
 • لیست بررسی اسناد IRCC
 • عکس (که مشخصات خاص IRCC را رعایت کند)
 • تمام گذرنامه‌ها یا اسناد مسافرتی که در 5 سال قبل از درخواست استفاده شده‌اند.
 • شواهدی از وضعیت اقامت دائم شما درکانادا
 • شواهدی مبنی بر اینکه شما تعهدات اقامت PR را برآورده می‌کنید.
 • نامه‌ای که توسط کارفرمای شما امضاء شده ( در صورت وجود)

ارائه مدارک کافی برای حمایت از وضعیت اقامت خود در کانادا نشان می‌دهد که شما تعهدات اقامت را برآورده می‌کند.

اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 5 میانگین: 5]
0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
×

پیام از طریق واتس اپ

× مشاوره از طریق واتس اپ