اقامت از راه تمکن مالی

بسیاری از مردم در تلاش برای طی کردن مراحل و دریافت اقامت از کشورهای اروپایی هستند و همانطور که در بسیاری از مراجع و سایت ها عنوان شده است، راه‌های مختلفی جهت اخذ اقامت اروپا وجود دارد و به دلیل تنوع در روش‌های مهاجرتی هر کشور، قوانین مهاجرتی زیادی در هر کشور بررسی و وضع شده است. از بهترین و راحت‌ترین روش‌های مهاجرتی می‌توان به دریافت اجازه اقامت با اثبات تمکن مالی اشاره کرد.

در واقع در مقایسه با سایر روش‌های مهاجرتی در این روش اقامتی، فرد متقاضی با اثبات داشتن تمکن مالی در ایران یعنی فقط با ارائه اسناد ملکی و تهیه و ارائه سپرده بانکی با میزان تأیید شده، برای خود و خانواده‌اش شامل همسر و فرزندان تحت تکفل، اقامت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شینگن را دریافت نماید.

به همین دلیل افرادی که می‌خواهند اجازه اقامت از نوع تمکن مالی یا همان اقامت خود حمایتی را دریافت کنند بایستی با نشان دادن اسناد مالی مکفی، داشتن توان مالی خود را در جهت تأمین و پرداخت کلیه هزینه های زندگی و اقامت در کشور اروپایی مورد نظر به اداره اقامت آن کشور ثابت نماید. در ضمن لازم به ذکر است این نوع از اقامت در ابتدا دارای بازه زمانی می‌باشد و در بازه زمانی مشخص شده توسط آن کشور صادر و پس از آن برای مدت معین تمدید می گردد.

شما می‌توانید با مشاوران هلدینگ رسام تماس بگیرید و از اطلاعات ما در جهت انتخاب بهترین کشور جهت اخذ اقامت تمکن مالی استفاده نمایید.  

علاوه بر توضیحات فوق لازم به ذکر است افراد و شهروندان مقیم در کشورهای غیر از اتحادیه اروپا و محدوده شینگن که از نظر اقتصادی غیر وابسته هستند، درآمد آنها در کشور مبدا سطح بالایی داشته و نیاز به شغل در کشور مقصد ندارند و توان مالی لازم برای زندگی در یک کشور اروپایی را دارند، می‌توانند برای اخذ اقامت اروپا از روش اثبات تمکن مالی یا خود حمایتی استفاده کنند.

بر طبق قوانین سال 2021 اقامت تمکن مالی یا اقامت (FIP) Financial Independent Person)) از جمله روش‌های اقامتی است که بعد از 5 سال با در نظر داشتن و رعایت قوانین مهاجرتی و اقامتی کشور مقصد به دریافت اقامت دائم منجر می‌گردد.

در این نوع از اقامت نیازی به سرمایه‌گذاری و انتقال وجه به کشور مقصد وجود ندارد و فقط داشتن توان مالی بدون داشتن شغل در اروپا توسط اداره اقامت هر کشور بررسی و در نهایت اقامت به فرد اعطا می‌گردد.

اقامت از راه تمکن مالی
اقامت از راه تمکن مالی

مزایای اخذ اقامت اروپا از راه اثبات تمکن مالی

با توجه به اطلاعاتی که در بالا ارائه گردید، می‌توان گفت اخذ اقامت از راه اثبات تمکن مالی از جمله ایده‌آل‌ترین روش‌های اقامتی کشورهای اقامتی می‌باشد. از آنجایی که در این روش افراد نیازی به سرمایه گذاری، ثبت شرکت و استخدام پرسنل ندارند. همچنین در زمان مصاحبه سفارت ارائه مدرک زبان جزء الزامات نمی‌باشد، این روش در مقایسه با روش‌های دیگر از سهولت بیشتری برخوردار است. از طرفی محدودیت سنی برای متقاضیان این نوع اقامت وجود ندارد، ضمن اینکه از پرداخت مالیات سالانه نیز معاف می‌شوند.

با توجه به وضع قوانین جدید اقامتی سال 2021 علاوه بر مزایایی که گفته شد، دیگر مزایای روش اخذ اقامت اروپا با اثبات تمکن مالی به شرح زیر می باشد:

 • عدم وجود محدودیت سنی برای فرد متقاضی
 • معافیت پرداخت مالیات سالانه در کشور مورد نظر
 • سهولت در تمدید کارت اقامت خود حمایتی
 • عدم نیاز به حضور دائمی در کشور موردنظر
 • امکان استفاده از حقوق شهروندی در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن مانند بیمه های پزشکی و درمانی و …
 • سهولت در اخذ ویزای سایر نقاط جهان مانند آمریکا، کانادا، انگلستان و ….
 • امکان اقامت در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن
 • امکان رفت و آمد آسان به کشور مبدأ و کلیه کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شینگن
 • امکان تحصیل رایگان فرد متقاضی و کلیه اعضای خانواده
 • امکان افتتاح حساب در کلیه کشورها و استفاده از تسهیلات بانکی

با در نظر داشتن قوانین مهاجرتی از راه تمکن مالی مربوط به سال 2021 که در حال حاضر اجرا می گردد، کشورهای اروپایی به شرح زیر، شهروند جدید می‌پذیرند.

اقامت اتریش از راه تمکن مالی

اقامت فرانسه از راه تمکن مالی

اقامت یونان از راه تمکن مالی

اقامت اسپانیا از راه تمکن مالی

شرایط اثبات تمکن مالی در قوانین 2021

اصلی‌ترین و در واقع تنها شرط ضروری جهت اخذ اقامت اروپا از راه اثبات تمکن مالی، اثبات داشتن درآمد ماهیانه ثابت در ایران برای فرد اصلی یا سرپرست خانواده می‌باشد.

در ضمن نشان دادن این درآمد بایستی از منابع مختلف و متعدد مثل ارائه اجاره نامه های ملکی، برگه تأیید سود سپرده‌های بانکی اعم از بلند مدت و کوتاه مدت،  داشتن فیش و حکم حقوق بازنشستگی و تهیه اوراق بهادار سودآور انجام گردد.

همچنین داشتن حداقل یک سند ملکی در ایران و ارائه تأیید گواهی یک سپرده بانکی حداقل سه ماهه در ایران از ملزومات شروع پروسه می‌باشد.

 • تهیه ترجمه مدارک هویتی و اخذ تأیید این مدارک از مراجع ذیربط
 • عدم وجود سوء پیشینه در کشور مبدأ
 • روند پرونده دریافت مجوز اقامت از راه تمکن مالی توسط هلدینگ رسام
 • اخذ مشاوره به منظور تعیین مناسب ترین کشور جهت دریافت اقامت خودحمایتی
 • عقد قرارداد با هلدینگ رسام
 • تهیه مدارک توسط متقاضی مطابق با لیست ارائه شده توسط هلدینگ رسام
 • اقدام جهت اخذ ویزای تایپ D از کشور مقصد
 • اقدام جهت افتتاح حساب بانکی بین المللی برای فرد متقاضی در صورت لزوم
 • تهیه بیمه نامه اروپایی
 • آماده سازی نشانی قانونی در کشور مقصد

هلدینگ رسام با دارا بودن مشاوران متخصص و حرفه ای در زمینه مهاجرت و اقامت در حال حاضر به صورت کاملاً تخصصی در کوتاه ترین زمان ممکن آماده ارائه مشاوره و خدمت رسانی به هموطنان عزیز می باشد.

اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 7 میانگین: 4.4]

ارسال دیدگاه

0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments