ارزشیابی مدرک تحصیلی از طریق WES برای مهاجرت به آمریکا و کانادا

مؤسسه خدمات آموزش جهانی World Education Services (WES) یا WES، یک سازمان غیرانتفاعی است که برای آن‌ دسته از دانشجویان بین‌المللی خواهان تحصیل در آمریکا و کانادا، خدمات ارزشیابی تحصیلی ارائه می‌دهد. این مؤسسه در سال 1974 تاسیس شده و مقر اصلی آن در نیویورک است. یک دفتر دیگر مؤسسه WES نیز در تورنتو کانادا قرار دارد. WES سالانه بیش از 200000 مدرک تحصیلی را بررسی و آن‌ها را مطابق با تعاریف و سیستم آموزشی آمریکا و کانادا معادل‌سازی می‌کند. در ادامه، موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام شما را با خدمات این مؤسسه و نحوه استفاده از این خدمات آشنا خواهد نمود.

نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
  1. هلدینگ رسام
  2. وبلاگ
  3. ارزشیابی مدرک تحصیلی از طریق WES برای مهاجرت به آمریکا و کانادا

نحوه ارزشیابی مدارک توسط WES

ارزشیابی مدارک توسط WES به دو صورت انجام می‌شود:   document-by-document و course-by-course. همان‌طور که می‌دانید در کشور ایران نمره‌دهی در سیستم آموزشی از 0 تا 20 است، ولی سیستم نمره‌دهی در کشورهای کانادا و آمریکا، 0 تا 4 می‌باشد. در روش اول، مدرک کلی شما ارزشیابی می‌شود و یک GPA از 4 به آن تعلق خواهد گرفت. این نوع ارزشیابی برای مهاجرت‌های کاری و پیدا کردن کار در کشورهای کانادا و آمریکا و سیستم اکسپرس اینتری (نیروی کار ماهر) مناسب است. در روش دوم، ریزنمرات شما به دقت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و یک نمره از 0 تا 4 به هر درس گذرانده‌شده، داده می‌شود. معدل کل ترم‌ها و کل دوره تحصیلی نیز به همین صورت محاسبه می‌گردد. این روش برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و آمریکا بهترین گزینه است.

بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی کشور کانادا، خود این ارزیابی را انجام نمی‌دهند و از خدمات WES استفاده می‌نمایند.

ارزشیابی مدارک توسط WES

نحوه استفاده از خدمات WES

در مرحله اول، باید وارد سایت WES شوید و در آن یک حساب کاربری ایجاد کنید. نحوه ساخت حساب کاربری در این سایت را در بخش بعد، به‌صورت مرحله به مرحله توضیح داده‌ایم. از آن‌جا که اکثر افرادی که به ارزشیابی WES نیاز دارند، تاحدود زیادی با زبان انگلیسی آشنا هستند، ثبت‌نام در این سایت چالش بزرگی برای آنها نخواهد بود. تنها نکته مهم، دقت در پر کردن فیلدهای درخواستی است. بعد از ثبت‌نام در سایت WES و انتخاب گزینه‌های ارزشیابی، مدارکی را که باید برای این سازمان ارسال نمایید، مشخص می‌شوند.

دانشگاه های مورد تایید wes

دانشگاه دولتی

اگر تحصیل شما در دانشگاه‌های دولتی انجام شده باشد، باید فرم درخواست مدارک WES را پرینت بگیرید و به بخش آموزش دانشگاه خود عرضه نمایید. کپی مدارک موردنظر به شما داده می‌شود. شما باید این مدارک را توسط یک مترجم رسمی دادگستری ترجمه نمایید، برابر اصل کنید و برای انطباق به مرکز آموزش عرضه نمایید. مدارک، پس از انطباق در یک پاکت مهروموم‌شده به شما تحویل داده خواهند شد. این پاکت مهروموم‌شده را در یک پاکت بزرگ‌تر بگذارید و به آدرس WES در کانادا ارسال نمایید. توجه داشته باشید که بالای آدرس، reference code که بعد از اپلای و پرداخت هزینه به شما اختصاص داده‌شده است، باید نوشته شود. ارسال این مدارک به دو صورت Courier و Postal Mail امکان‌پذیر است. برای انتخاب بهترین گزینه برای ارسال، از وکیل مهاجرتی یا مشاور مهاجرتی خود مانند موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام کمک بگیرید.

دانشگاه آزاد

در مورد دانشگاه آزاد، باتوجه به قراردادهای انجام‌شده بین این دانشگاه و WES، ارسال مدارک توسط خود دانشگاه و به‌صورت دیجیتالی انجام می‌گردد. هزینه‌های مربوطه در این حالت، توسط دانشگاه آزاد از شما گرفته می‌شود. در ارتباط با دانشگاه‌های دیگر، مثل دانشگاه‌های غیرانتفاعی، علمی‌ـ‌کاربردی، پیام‌نور و …، لازم است از بخش امور بین‌الملل این دانشگاه‌ها پرس‌وجو کنید. همچنین، قبل از هر اقدامی، مطمئن شوید که امکان ارزشیابی مدارک شما توسط WES وجود دارد.

در نهایت باید منتظر بمانید تا مدارک شما به دست WES برسد. بعد از رسیدن مدارک، کار ارزشیابی مدارک توسط WES آغاز می‌شود. بعد از پایان کار ارزشیابی، یک فایل pdf حاوی اطلاعات به ایمیل شما ارسال خواهد شد. اگر قرار است این مدارک مستقیماً به یک مؤسسه آموزشی یا دانشگاه و… ارسال شود، باید در پرونده WES خود، مؤسسه موردنظر را مشخص نمایید و هزینه‌های مربوطه را بپردازید.

نحوه ارسال مدارک تحصیلی به WES  و درخواست ارزشیابی در سایت

1- ابتدا به سایت WES به نشانی https://www.wes.org/ وارد شوید. در قسمت بالای صفحه سمت چپ، بسته به کشور موردنظر خود، آمریکا یا کانادا را انتخاب نمایید. در ادامه، ما با گزینه کانادا مراحل را ادامه خواهیم داد.

ارسال مدارک تحصیلی به WES

2- در قسمت میانی سایت، دو گزینه Learn more و Get started وجود دارد. بر روی گزینه Get started کلیک کنید.

ارسال مدارک تحصیلی به سایت WES

3- در صفحه بعد از شما پرسیده می‌شود که قصد استفاده از ارزشیابی را برای چه کشوری دارید. گزینه Canada (کانادا) را انتخاب نمایید.سایت wes

4- در صفحه بعد، نوع ارزشیابی را باید مشخص نمایید. سه گزینه در اختیار شما قرار گرفته است:

  • گزینه WES Standard Application برای تحصیلات عالی یا تکمیلی، صدور گواهینامه و کار می‌باشد.
  • گزینه ECA Application for IRCC برای ارزیابی تحصیلی (ECA) و ارائه به اداره مهاجرت کانادا (اکسپرس اینتری) در نظر گرفته شده است.
  • گزینه ECA Application for Agri-Food Pilot مختص متقاضیانی می‌باشد که قصد استفاده از پایلوت مهاجرتی Agri-Food را دارند.

چون گزینه دوم، بیشترین کاربرد را برای ایرانی‌ها دارد، با این گزینه ادامه می‌دهیم.

• گزینه WES Standard Application

5- در صفحه بعد، ایمیل خود را وارد نمایید تا کد فعال‌سازی WES برای شما ارسال شود.

وارد کردن ایمیل به wes

6- در صفحه بعد، کد اعتبارسنجی که آدرس ایمیل شما فرستاده شده است را وارد نمایید.

وارد کردن کد wes

7- در صفحه بعد، بر روی Continue کلیک نمایید.

ارزشیابی wes

8- در صفحه بعد، باید اطلاعات شخصی خود برای ساخت حساب کاربری وارد کنید. این اطلاعات، نام، نام فامیلی، تاریخ تولد، انتخاب رمز عبور برای حساب کاربری و انتخاب یک سؤال امنیتی همراه با سؤال آن هستند. از آن‌جا که برای اکسپرس اینتری و ثبت‌نام دانشگاه نیاز به آشنایی خوبی با زبان انگلیسی دارید، در پر کردن فیلدها مشکلی نخواهید داشت. همه فیلدهای ستاره‌دار باید پر شوند. اگر قبلاً حساب شخصی باز کرده‌اید، گزینه have an account را انتخاب نمایید. در صفحه بعد، نام حساب کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد کنید تا وارد حساب کاربری خود شوید.وارد کردن اطلاعات شخصی در wes

9- بعد از باز کردن حساب کاربری، یک صفحه جدید برای شما باز می‌شود که در آن، ورود اطلاعات شخصی برای شروع ارزشیابی مدارک از شما خواسته‌شده است. اطلاعات خواسته‌شده را با دقت پر نمایید. در قسمت Gender، جنسیت و در قسمت Telephone، کد کشور و شماره تلفن خود را وارد کنید. سپس گزینه Next پائین صفحه را بزنید.وارد کردن اطلاعات در سایت wes

10- در صفحه بعد، مدرک یا مدارکی که می‌خواهید ارزشیابی شوند را مشخص می‌نمایید. اگر مدرک دکتری دارید، وارد کردن مدارک لیسانس و فوق‌لیسانس ضروری نیست. در صورتی که اخرین مدرک تحصیلی شما فوق‌لیسانس است، وارد کردن مدرک لیسانس لازم نیست، مگر آن‌که ارزشیابی آن نیز از شما خواسته‌شده باشد. درصورتی که آخرین مدرک تحصیلی شما لیسانس است، نیازی به وارد کردن مدارک پائین‌تر از آن ندارید. بر روی گزینه Add Credential کلیک نمایید.

مشخص کردن مدارک در سایت wes

11- بعد از وارد کردن اطلاعات، وارد صفحه جدیدی می‌شوید که در آن می‌توانید مدرک نوشته‌شده را تغییر دهید یا اگر خواستید، یک مدرک دیگر را برای ارزشیابی اضافه نمایید. در نهایت، بر روی Next کلیک کنید.

ارزشیابی سایت wes

12- در صفحه بعد، در قسمت Recipient 1، آدرس دقیق پستی خود و در قسمت Recipient 2، آدرس گیرنده ارزشیابی را وارد نمایید. در قسمت وارد کردن آدرس، از شما خواسته می‌شود که نحوه پست مدارک ارزشیابی‌شده را مشخص نمایید. می‌‌توانید ارسال از طریق پست کانادا را انتخاب کنید که 10 دلار کانادا هزینه دارد. در صفحه اصلی و زیر  Recipient 2، آدرس اصلی برای اداره مهاجرت انتخاب‌شده است. اگر می‌خواهید مدارک شما برای جای دیگری هم ارسال شود، روی Add Recipient کلیک نمایید و آدرس مقصد و نوع پست را انتخاب کنید. در نهایت روی Next کلیک نمایید.

13- در صفحه بعد، با توجه به گزینه‌های انتخابی، هزینه نهایی برای شما برآوردشده است. هزینه ارزشیابی، 220 دلار کانادا می‌باشد و مابقی هزینه‌، به نوع پست‌ انتخاب‌شده بستگی دارد. اطلاعات را چک نمایید و Next را بزنید.

14- در این مرحله، یک صفحه جدید برای شما باز می‌شود که مدارک موردنیازی که باید پست نمایید و همچنین آدرس WES بر اساس روش پست مدارک (Courier یا Postal Mail) مشخص شده‌اند. آدرس‌های مشخص‌شده، همراه با کد مرجع WES باید روی پاکت پستی که ارسال می‌نمایید، به‌صورت تایپی درج شود.اضافه کردن آدرس در سایت wes

15- در صفحه بعد که صفحه Review است، اطلاعات خود را چک نمایید و درصورت رضایت و تیک زدن باکس‌های زیر اطلاعات، گزینه Next را بزنید. در هر جا که نیاز به اصلاح اطلاعات دارید، از گزینه edit استفاده نمایید. مدت زمان پردازش اطلاعات نیز در این صفحه مشخص‌شده است.

16- در صفحه بعد، نوع پرداخت خود را مشخص نمایید. برای ایرانی‌ها، بهترین گزینه، پرداخت آنلاین (Credit Card/Debit Card) است. با زدن Submit به صفحه پرداخت هدایت می‌شوید.

17- در نهایت، بعد از پرداخت به صفحه خود ارجاع داده می‌شوید و یک reference code به شما ارائه می‌گردد.

دریافت reference code در wes

هزینه ارسال مدارک به wes

سایت WES دو روش پرداخت را مشخص کرده است: روش پرداخت آنلاین و روش پرداخت افلاین. روش پرداخت آفلاین با توجه به پیچیدگی‌های که دارد، روش مناسبی برای ایرانیان نیست. بهترین گزینه برای متقاضیان ایرانی، استفاده از خدمات پرداخت آنلاین است که در این حالت باید مسترکارت یا ویزاکارت داشته باشید. اگر امکان پرداخت آنلاین مستقیم برای شما ممکن نیست، می‌توانید از وکیل و مشاور مهاجرتی خود مانند مشاوران موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام راهنمایی بگیرید تا بهترین روش را به شما معرفی نمایند.

توجه داشته باشید که ثبت‌نام و ثبت مدارک در سایت WES رایگان است. با این حال، تا زمانی که هزینه ارزیابی را پرداخت نکرده‌اید، ارزشیابی مدارک شما توسط این سازمان شروع نخواهد شد. همچنین، هیچ کدام از مدارک ارسالی به WES نباید اصل باشند، زیرا مدرکی به شما برگشت داده نمی‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 2 میانگین: 3]
به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 2 میانگین: 3]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین