کدام آزمون برای مهاجرت به کانادا بهتر است؟ تافل یا آیلتس؟

داشتن مدرک زبان به جهت مهاجرت به کانادا امری بسیار ضروری و حیاتی است. دو آزمون تافل و آیلتس پرکاربردترین مدارک به‌منظور اخذ اقامت کانادا هستند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که کدام یک از این دو مدرک، بیشتر مورد قبول اداره مهاجرت کانادا هستند؟ اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و این سوال ذهن شما را درگیر کرده است، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مطلب را مطالعه نمایید تا به پاسخ واضحی در رابطه با آزمون‌های تافل و آیلتس برسید.

نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
  1. هلدینگ رسام
  2. وبلاگ
  3. کدام آزمون برای مهاجرت به کانادا بهتر است؟ تافل یا آیلتس؟

زبان انگلیسی برای مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا به جز استان فرانسوی زبان کانادا یعنی کبک، لازم است که افراد تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند. فرقی نمی‌کند که متقاضیان به چه طریقی قصد اخذ ویزای کانادا را دارند، یکی از شرایط مهاجرت به کانادا، داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی است. کسب دانش زبانی کافی به‌خصوص برای افرادی که قصد اخذ ویزای کانادا را دارند و افرادی که به قصد کار تصمیم به مهاجرت به کانادا گرفته‌اند، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

نمره تافل برای دانشگاه‌های کانادا

مشاوره اختصاصی با هلدینگ رسام

مشاوران اختصاصی ما در هلدینگ رسام آماده انجام هرگونه راهنمایی کارشناسانه به تمام افرادی می باشند که برای مهاجرت به کانادا نیازمند آگاهی از قوانین و مقررات در این کشور هستند. با ما در تماس باشید.

مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا

پس از درک اهمیت داشتن دانش زبانی کافی، سوال این است که در مهاجرت به کانادا کدام مدرک زبان برای چه هدفی مناسب‌تر می‌باشد؟ تافل یا آیلتس؟ هردو این آزمون‌ها بین‌المللی هستند و سطح زبان متقاضی را نشان می‌دهند. اما نکته حائز اهمیت این است که افراد پس از گرفتن هرکدام از این مدارک و ارائه آن به اداره مهاجرت، با (Canada Language Benchmark) یا همان (CLB) سنجیده می‌شوند‌. به عبارت دیگر، نمره آیلتس و نمره تافل با (CLB) معادل‌سازی می‌گردد. مثلا اگر برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، مدرک (CLB 7) از متقاضیان خواسته شود، بدین معنی است که آن‌ها می‌بایست در آزمون آیلتس نمره شش به بالا و در آزمون تافل نمره‌ای بین 77 تا 99 کسب کرده باشند. معادل (CLB) نمره آیلتس و تافل به شرح زیر است:

  • (CLB 4) نمره آیلتس 4.5 به بالا و نمره تافل 41 تا 60
  • (CLB 5) نمره آیلتس 5 به بالا و نمره تافل 61 تا 67
  • (CLB 6) نمره آیلتس 5.5 به بالا و نمره تافل 68 تا 76
  • (CLB 7) نمره آیلتس 6 به بالا و نمره تافل 77 تا 99
  • (CLB 8) نمره آیلتس 6.6 به بالا و نمره تافل 100 تا 112
  • (CLB 9) نمره آیلتس 7 به بالا و نمره تافل 113
  • (CLB 10) نمره آیلتس 7.5 به بالا و نمره تافل 114 به بالا

آزمون تافل و آیلتس برای کانادا چه تفاوت‌هایی دارند؟

در مهاجرت به کانادا انتخاب بین شرکت در آزمون تافل یا آزمون آیلتس و دریافت مدرک، به روش مهاجرتی فرد بستگی دارد. مثلا اگر کسی قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را داشته باشد، می‌تواند هرکدام از مدارک تافل یا آیلتس آکادمیک را به اداره مهاجرت ارائه دهد. تقریبا برای همه دانشگاه‌های کانادا، هردو مدرک درصورتی که فرد نمره حدنصاب و بالاتر را دریافت کرده باشد، قابل‌قبول هستند.

البته ممکن است برای بعضی مقاطع، مثل مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا، لازم باشد که فرد مدرک آیلتس را به دانشگاه ارائه دهد. اما در کل، هم مدرک تافل و هم مدرک آیلتس آکادمیک برای مهاجرت تحصیلی متقاضی، به یک اندازه ارزشمند هستند.

در مهاجرت به کانادا اگر فرد به قصد کار قرار است مهاجرت نماید، مدرک تافل وی موردقبول اداره مهاجرت نخواهد بود. در اینجا تنها مدرک آیلتس جنرال می‌تواند فرد را به هدف خود نزدیک نماید.

آزمون زبان برای مهاجرت به کانادا

لازم به ذکر است که آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال به هدف تقسیم‌بندی متقاضیان برای اهداف خاص گرفته می‌شوند و تفاوت زیادی بین این دو آزمون وجود ندارد. به عنوان مثال، در آزمون آیلتس آکادمیک، بیشتر سوالات به‌صورت تخصصی دررابطه با دانشگاه و تحصیل هستند. اما در آزمون آیلتس جنرال، سوالات بیشتر عمومی می‌باشند.

محتوای سوالات در دو آزمون تافل و آیلتس تقریبا یکسان است. تفاوت این دو آزمون در نحوه برگزاری، نوع سوالات، مدت‌زمان، امتیازبندی و هزینه آنها می‌باشد. آزمون تافل به صورت آنلاین و در کامپیوتر برگزار می‌شود. اما آزمون آیلتس مستلزم آن است که فرد به صورت حضوری اقدام نماید.

آزمون تافل و آیلتس برای کانادا چه تفاوت‌هایی دارند؟

نمره تافل برای مهاجرت به کانادا

نمره آزمون تافل تنها برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، مورد قبول اداره مهاجرت است. بنابراین برای مهاجرت به کانادا از طریق سایر روش‌ها، فرد باید برای دریافت نمره آیلتس جنرال اقدام نماید.

آزمون تافل برای چهار مهارت شنیداری، گفتاری، مکالمه و نوشتاری متقاضیان را محک می‌زند. کل نمره تافل 120 می‌باشد و برای هر مهارت 30 نمره در نظر گرفته شده است. نمره نهایی تافل نیز میانگینی از نمره هر چهار مهارت خواهد بود. بدیهی است که برای هر هدفی، ممکن است دپارتمان مهاجرت نمره خاصی را در نظر بگیرد. بنابراین نمی‌توان به‌طور قطع گفت که چه میزان نمره برای مهاجرت به کانادا موردنیاز است‌. اما طبق تجربیات، نمره تافل 80 به بالا می‌‌تواند برای اخذ ویزای کانادا مناسب باشد‌.

نمره تافل برای مهاجرت به کانادا

شرکت در آزمون تافل قیمت بسیار بالایی دارد. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به کانادارا دارند، تا زمانی که از میزان توانایی خود اطمینان حاصل نکرده‌اند، نباید در آن شرکت نمایند‌. بهتر است شرکت در آزمون با مطالعه کافی صورت بگیرد تا نمره موثر برای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه‌های کانادا نیز میسر گردد.

نمره تافل برای دانشگاه‌های کانادا

بیشتر دانشگاه‌های کانادا نمره تافل را به‌عنوان مدرکی برای نشان دادن میزان دانش زبانی متقاضی می‌دانند. در مهاجرت به کانادا نمره موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی به دانشگاه موردنظر بستگی دارد. مثلا دانشگاه کلگری، نمره تافل 86 را شرط پذیرش قرار داده است. دانشگاه وسترن با نمره 83 هم پذیرش می‌دهد. دانشگاه آلبرتا نمره تافل 90 و دانشگاه تورنتو نمره تافل 100 را برای اعطای ویزای تحصیلی در نظر گرفته‌اند.

نمرات در آزمون تافل از 0 تا 120 برآورد می‌شود. در مهاجرت به کانادا اگر متقاضی در این آزمون نمره 78 یا پایین‌تر دریافت نماید، نشان می‌دهد که دانش زبانی کافی را ندارد و بنابراین نمی‌تواند با این نمره در دانشگاه‌های سطح بالای کانادا پذیرش بگیرد. حداقل نمره تافل برای پذیرش از 79 شروع می‌شود. نمره متوسط تافل بین 92 تا 100 و نمره موثر و عالی باید از 100 به بالا باشد.

نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا

متقاضیان با داشتن نمره آیلتس می‌توانند یکی از شروط مهاجرت به کانادا را کسب نمایند. آیلتس در دو نوع آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود که نوع آکادمیک آن برای اهداف تحصیلی و نوع جنرال آن برای سایر اهداف مهاجرتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در آیلتس نیز همانند تافل، هر چهار مهارت زبان انگلیسی بررسی می‌شوند. با این تفاوت که امتیازبندی از 1 تا 9 می‌باشد که به هرکدام از مهارت‌ها ممکن است امتیاز متفاوتی باتوجه به توانایی متقاضی اعطا گردد. بعد از پایان آزمون، میانگینی به عنوان نمره نهایی در کنار نمرات هرکدام از مهارت‌ها به متقاضی اعلام می‌شود. برای آیلتس هم نمره دقیقی نمی‌توان به عنوان نمره مورد نظر برای مهاجرت به کانادا بیان کرد.

به طور کلی، ممکن است برای برخی اهداف، حتی نمره آیلتس 4.5 کفایت کند، درحالی که برای بعضی دیگر از روش‌های مهاجرت نمره 7 هم مورد قبول واقع نشود. بهترین راه مطلع شدن از نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا بررسی شرایط مورد نیاز آن مسیر انتخابی است که قطعا نمره حدنصاب آزمون آیلتس نیز در آن قید می‌گردد‌.

مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا

دانشگاه‌های کانادا از اعتبار بسیار بالایی در سطح جهان برخوردار هستند. در مهاجرت به کانادا برای موفقیت در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، باید همه شروط به اداره مهاجرت ارسال گردد. هرکدام از دانشگاه‌های کانادا شرایط به‌خصوصی برای پذیرش دانشجو دارند. اما همه آنها انتظار دارند دانشجو دانش زبان انگلیسی کافی را داشته باشد. بهترین مدرکی که تقریبا بیشتر دانشگاه‌های معتبر این کشور قبول دارند، مدرک آیلتس است. بنابراین یکی از شروط رسیدن به تحصیل در کانادا، شرکت در آزمون آیلتس خواهد بود. حداقل نمره برای دانشگاه‌های معتبر کانادا 6.5 و برای دانشگاه‌های سطح پایین‌تر و یا کالج‌ها 5 یا 5.5 است.

مشاوره اختصاصی با هلدینگ رسام

مشاوران اختصاصی ما در هلدینگ رسام آماده انجام هرگونه راهنمایی کارشناسانه به تمام افرادی می باشند که برای مهاجرت به کانادا نیازمند آگاهی از قوانین و مقررات در این کشور هستند. با ما در تماس باشید.

جمع‌بندی

آیلتس و تافل دو آزمون بسیار مهم و بین‌المللی در عرصه مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان به شمار می‌روند. هردو آزمون میزان توانایی زبانی متقاضیان را در هر چهار مهارت شنیداری، گفتاری، مکالمه و نوشتاری محک می‌زنند. در مهاجرت به کانادا نمره تافل تنها برای اهداف تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما آیلتس می‌تواند هم برای اهداف تحصیلی و هم کاری استفاده شود. آزمون تافل زمان بیشتری دارد و به صورت آنلاین است. لذا از نظر سهولت شاید از آزمون آیلتس که باید حضوری و با زمان کم برگزار شود، بهتر باشد.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین