تحصیل فرزندان در کانادا

آموزگاران مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان کانادا جزء بهترین آموزگاران در سرتاسر دنیا هستند. همچنین دروس مدارس کانادا بسیار پیشرفته و به‌روز می‌باشند. کانادا کشور مهاجرپذیری است و مهاجران بسیاری در آن تحصیل می‌کنند. بنابراین تحصیل فرزندان در کانادا برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند یک نکته مثبت خواهد بود. موسسه مهاجرتی هلدینگ رسام در این مطلب به توضیح چگونگی تحصیل فرزند در کانادا می پردازد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

نام و نام خانوادگی *
این فیلد را پر کنید
شماره موبایل *
این فیلد را پر کنید
 1. هلدینگ رسام
 2. وبلاگ
 3. تحصیل فرزندان در کانادا

قوانین تحصیل در کانادا

سامانه آموزش دولتی در کانادا به دست دولت‌های استانی اداره می‌شود. به همین دلیل است که دروس ارائه‌شده، شرایط تحصیل و الزامات حداکثری و حداقلی در هر یک از استان‌های کانادا با دیگری متفاوت می‌باشد. اما در همه استان‌های کانادا، کلاس‌های درس در سطوح پیش‌دبستانی تا سال دوازدهم برای سنین 5 تا 18 برگزار می‌شوند. البته این تحصیل فقط از سن 5 تا 16 سالگی اجباری است، به‌جز استان‌های انتاریو و نیوبرانزویک که آن را تا 18 سالگی اجباری کرده‌اند.

به سال‌های اولیه دبیرستان یا همان راهنمایی در کانادا جونیور های (Junior High) و به سال‌های آخر سینیور های (Senior High) می‌گویند.

سال تحصیلی در کانادا معمولا از ماه سپتامبر (شهریور و مهر) آغاز  و در ماه ژوئن (خرداد و تیر) تمام می‌شود. مدت زمان تحصیل فرزندان در کانادا از ابتدا تا پایان دبیرستان، معمولا 13 سال است. دوره‌های ابتدایی و راهنمایی در کانادا سه ترم و مقاطع دبیرستان دو ترم دارند.

شرایط و قوانین تحصیل فرزند در کانادا

شرایط تحصیل فرزندان در کانادا

برای تحصیل فرزندان در کانادا متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • تکمیل کردن سطوح تحصیلی معینی در کشور خود که با سطوح تحصیلی در کانادا متناظر باشند
 • گذراندن آزمون زبان در یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسه و یا شرکت در یک دوره یک ساله آماده‌سازی برای مطالعه زبان‌های انگلیسی یا فرانسه در کانادا
 • ارائه نمرات یا کارنامه‌های مدرسه کشور مبدأ

دیگر مدارک لازم برای ثبت‌نام در مدارس کانادا عبارتند از:

 • کپی پاسپورت
 • سوابق تحصیلی سه سال گذشته
 • پر کردن فرم ثبت‌نام

مجوز تحصیلی کانادا برای دانش آموزان

دانش آموزان زیر 18 سال برای تحصیل در کانادا به اخذ مجوز تحصیلی کانادا نیاز خواهند داشت. البته در موارد زیر به مجوز تحصیلی کانادا نیاز نیست:

 • خود فرزند دارای اقامت دائم کانادا یا شهروندی کانادا باشد
 • یکی از والدین (خونی یا از طریق فرزندخواندگی) شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد
 • یکی از والدین (خونی یا فرزندخواندگی) دارای مجوز تحصیلی یا مجوز کاری کانادا باشد

شرایط ثبت نام فرزند در مدارس کانادا

لازم است دانش آموزان غیر کانادایی شش ماه پیش از آغاز سال تحصیلی یا زمان ثبت میان سال برای اپلی کردن اقدام نمایند. بدین ترتیب اطمینان حاصل می‌شود که تحصیل فرزندان در کانادا به مشکل نخواهد خورد و ویزای تحصیلی کانادا به موقع برایشان فراهم می‌شود. همچنین دانش آموزان بین‌المللی در کانادا باید برای مدت تحصیل در کانادا، بیمه داشته باشند.

انواع مدارس در کانادا

کشور کانادا دارای ده استان و سه منطقه کشوری می‌باشد. سیستم آموزشی در کانادا یک سامانه از آموزش دولتی و عمومی است که دولت‌های فدرال، استانی و منطقه‌ای آن را اداره می‌کنند.

به سطوح تحصیلی پیش‌دبستانی تا دبیرستان در کانادا K-12 می‌گویند که یعنی مهدکودک (Kindergarten) تا کلاس دوازدهم. تحصیل فرزندان در کانادا در دوره اول در مدارس ابتدایی و سپس در مدارس دبیرستان انجام می‌شود.

مدارس ابتدایی کانادا (Elementary School)

اولین سطح در مدارس ابتدایی کانادا سطح مهدکودک است که کودکان در چهار یا پنج‌سالگی وارد آن می‌شوند. سپس آنها در سن شش‌سالگی به کلاس اول می‌روند و تا کلاس ششم یا هشتم در مدرسه ابتدایی هستند.

مدرسه دبیرستان کانادا (Secondary School)

هم دوره راهنمایی و هم دبیرستان در این مدارس برگزار می‌شود. البته در برخی استان‌ها مدارس راهنمایی جداگانه‌ای برای کلاس‌های هفتم و هشتم وجود دارد. معمولا در دبیرستان‌ها سطوحی از کلاس هشتم یا نهم تا دوازدهم را تدریس می‌کنند.

هر استان کانادا به چند منطقه آموزشی تقسیم می‌شود که سیاست‌ها و جزئیات تحصیل‌‌شان را یک انجمن مدرسه تعیین می‌نماید. همچنین مدارس کانادا از نظر نحوه دریافت بودجه به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند.

لازم به ذکر است در مدارس کانادا عموما تأکیدی بر دین خاصی نیست و این مدارس سکولار هستند. ولی بعضی مدارس به طور خاص، مذاهبی چون کاتولیک یا مسیحی را تبیین می‌کنند. مدارس مذهبی غالبا خصوصی هستند، ولی در برخی استان ها مدارس مذهبی دولتی هم وجود دارد.

معرفی انواع مدارس در کانادا

هزینه تحصیل فرزندان در کانادا

تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای شهروندان و افراد دارای اقامت دائم کانادا تا کلاس دوازدهم (یا در برخی استان‌ها یازدهم) کاملاً رایگان است. اما دانش‌آموزان بین‌المللی که شهروند یا مقیم دائم کانادا نیستند، باید مبلغی را در حدود 12 تا 14 هزار دلار کانادا برای تحصیل در کانادا به مدارس دولتی بپردازند. البته برای برخی مدارس خاص، این مبلغ می‌تواند تا 25 هزار دلار کانادا هم باشد.

حدود هزینه تحصیل فرزندان در کانادا برای مدارس خصوصی بین 30 تا 60 هزار دلار کانادا برای یک سال تحصیلی خواهد بود. البته برخی مدارس مبالغ دیگری از دانشجویان غیر کانادایی برای برنامه‌های ویژه مانند تیم‌های ورزشی یا اردو دریافت می‌کنند. ضمناً هنگام فرستادن فرزندان برای تحصیل در کانادا باید هزینه‌های زندگی در کانادا مانند مسکن و غذا را هم جداگانه در نظر بگیرید. این هزینه‌ها به طور متوسط برای یک دانش‌آموز، سالانه 12 هزار دلار کانادا می‌باشند.

بهترین مدارس کانادا برای مهاجران

بهتر است برای تحصیل فرزندان در کانادا مدارسی را انتخاب کنید که شمار بیشتری دانش‌آموز مهاجر در آن هست. زیرا در این صورت فرزند شما احساس راحتی بیشتری خواهد کرد و بهتر باهم کلاسی‌هایش ارتباط خواهد گرفت.

گفتنی است که برای والدینی که خود در کانادا حضور ندارند، مدارس شبانه‌روزی کانادا بهترین انتخاب خواهد بود. شهریه این مدارس بین 35 تا 70 هزار دلار کانادا برای یک سال متغیر است، ولی شامل خوابگاه، خوراک و بسیاری از دیگر امکانات می‌شود.

تحصیل در بهترین مدارس کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل فرزند

دولت کانادا ویزایی به نام ویزای همراه را برای والدینی که می‌خواهند فرزندشان در کانادا تحصیل کند، در نظر گرفته است. البته در حال حاضر اخذ ویزای همراه کانادا برای ایرانی‌ها کمی دشوار می‌باشد. بنابراین احتمال ریجکتی ویزای همراه کانادا بالا است. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم ابتدا فرزند خود را برای تحصیل به کانادا بفرستید و مدتی بعد برای ویزای همراه کانادا اقدام نمایید. همچنین ریجکتی را در نظر بگیرید و راه‌های دیگری را هم به‌جز حضور خودتان با ویزای همراه، برای تأمین نیازهای او در نظر داشته باشید. اگر قبلا این روش را رفته اید و با مشکل ریجکتی ویزا روبرو شده اید، برای رفع ریجکتی ویزای کانادا می توانید با کارشناسان ما در هلدینگ رسام تماس بگیرید.

تحصیل فرزند شما در کانادا با هلدینگ رسام

برای آگاهی دقیق تر از شرایط و قوانین موجود در مدارس تمام شهرهای کانادا برای تحصیل فرزند شما در کانادا و همچنین مشاوره و پرسش و پاسخ می توانید از طریق پیج اینستاگرام هلدینگ رسام اقدام کرده و یا با شماره های موجود در سایت با دفتر مرکزی ما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

تماس و مشاوره رایگان

فرم مشاوره رایگان مهاجرت

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

آخرین مقالات وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

× مشاوره آنلاین