مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی استان مانیتوبا

فهرست مطالب

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی استان مانیتوبا

کارآفرینی در استان مانیتوبا کانادا یکی از روش های مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی استانی می باشد. برنامه سرمایه‌گذاری و تجارت مانیتوبا (Manitoba (BIS که قبلا به نام برنامه استانی مانیتوبا شناخته شده می‌باشد، جزء برنامه تجارت MPNP-B  می‌باشد، این برنامه برای جذب صاحبان مشاغل با تجربه که مایل به راه‌اندازی یک تجارت یا ایجاد شغل در Manitoba هستند، طراحی شده است.

مهاجرت تجاری به Manitoba  به شما امکان زندگی و کار در وینیپگ، مرکز استان مانیتوبا و بزرگترین شهر این استان را می‌دهد.

BIS به برنامه Manitoba MPNP این امکان را می دهد تا سرمایه گذاران و کارآفرینان تجاری بین المللی واجد شرایط را که قصد و توانایی ایجاد و خرید یک تجارت در Manitoba یا مشارکت در یک تجارت ایجاد شده را دارند، استخدام و معرفی نماید.

BIS شامل دو مسیر برای متقاضیان سرمایه‌گذاری می‌باشد:

 • مسیر کارآفرین: این روش قبلا با عنوان Manitoba Business Stream یا MPNP-B شناخته می‌شد و برای متقاضیانی مناسب می‌باشد که به دنبال ایجاد یک نجارت در Manitoba هستند.
 • مسیر سرمایه‌گذاری در مزرعه: مسیر سرمایه‌گذار مزرعه جایگزین طرح استخدام استراتژیک مزرعه شده است.

هر دو مسیر  Manitoba BIS براساس سیستم ابراز علاقه (EOI) فعالیت می‌کنند. در این سیستم متقاضیان علاقمند به درخواست کارآفرینی یا سرمایه‌گذاری در مزرعه، قبل از اقدام درخواست خود را (EOI) ارسال می‌کنند.

فرآیند درخواست کارآفرینی Manitoba

مرحله اول: خود ارزیابی کارآفرین Manitoba

در اولین مرحله، متقاضیان باید دارای شرایط مورد نیاز و حداقل معیار های لازم برای مسیر کارآفرینی باشند. متقاضیان باید فرم‌های خودارزیابی را تکمیل کرده و به سوالات مشخص و مربوطه در خصوص آموزش‌هایی که در گذشته دیده‌اند و تجربه کار پاسخ دهند. متقاضیان هنگام تکمیل فرم‌های ارزیابی و بر اساس مشخصات خود نمره از 150 امتیاز دریافت می‌کنند. معیارهای ارزیابی مانیتوبا براساس فاکتورهای زیر امیتازبندی می‌گردد:

سن ( حداکثر 10 امتیاز)

[table id=9 /]

آموزش ( حداکثر 10 امتیاز)

متقاضیان در مسیر کارآفرینی Manitoba باید دارای سطح تحصیلاتی باشند که حداقل معادل مدرک دبیرستان کانادا باشد.

  امتیازات آموزش گذشته به شرح زیر می باشد:

[table id=10 /]

تجربه کسب و کار ( حداکثر 30 امتیاز)

داشتن تجربه کاری عامل مهمی در خصوص  واجد شرایط بودن در مسیر کارآفرینی MPNP می باشد. متقاضی دارای تجربه کسب و کار برای کسب کردن امتیازات لازم باید دارای تجربه مدیریت ارشد و تجربه مالکیت کسب و کار نیز باشد. در نظرداشته باشید به سایر سوابق کاری هیچگونه امتیازی تعلق نمی‍گیرد.

 شرایط مورد نیاز متقاضی در مسیر کارآفرین :

 1. داشتن حداقل 3 سال سال سابقه مالکیت مشاغل و یا داشتن تجربه مدیریت ارشد در 5 سال گذشته
 2. داشتن حداقل 33.33% مالکیت تجارت و کسب و کار ( به عنوان مالک مشاغل )
 3. افرودن تجربه مالکیت مشاغل غیر همزمان و تجربه مدیریت ارشد برای بدست آوردن کل سابقه کاری
 4. متقاضیانی که دارای چند نوع کسب و کار باشند، فقط مالکیت کسب و کار اصلی مورد ارزیابی قرار می‍گیرد.

[table id=15 /]

مهارت رسمی زبان (حداقل 25 امتیاز)

متقاضی برای کسب کردن امتیاز در این مرحله و نشان دادن سطح زبان خود لازم است نتایج حاصل از تست زبان در یک سازمان معتبر که مدرکش معادل با حداقل معیار زبان کانادایی CLB5  می باشد را، داشته باشد.

 • سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی (IELTS) برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی
 • برنامه مهارت زبان انگلیسی کانادا (CELPIP)  برای انگلیسی
 • آزمون تسلط به زبان فرانسه (Francaise TEF)

در نظر داشته باشد MPNP فقط نتایج آزمون هایی که طی دو سال اخیر قبل از ارسال مدارک انجام گرفته باشد را قبول می نماید.

[table id=11 /]

عوامل سرمایه گذاری (حداکثر 50 امتیاز)

برای در نظر گرفتن مسیر کارآفرین MPNP

متقاضیان باید حداقل 500,000 دلار کانادا سرمایه خالص داشته باشند.

دارایی‌ها و بدهی‌های متعلق به متقاضی، همسر یا شریک زندگی و یا فرزندان وابسته ممکن است هنگام محاسبه ارزش دارایی درفرم ارزیابی خودشان قرار بگیرند و محاسبه گردد.

حداکثر امتیاز برای ارزش خالص کل 10 امتیاز می‌باشد.

[table id=12 /]

یک کارآفرین برای اینکه شرایط لازم برای سرمایه‌گذاری را داشته باشد باید حداقل 250,000 دلار سرمایه در منطقه Manitoba یا 150,000 دلار سرمایه در Manitoba روستایی در اختیار داشته باشد. حداکثر امتیازی که ممکن است برای سرمایه‌گذاری در کسب و کار به کارآفرین اعطا گردد 15 امتیاز می‌باشد.

[table id=13 /]

الویت‌های اقتصادی:

 • حداکثر امتیازی که MPNP برای الویت‌های اقتصادی تجارت پیشنهادی توسط کارافرین، به ایشان اعطا می کند 5 امتیاز می‌باشد.
 • الویت‌های اقتصادی بر اساس اینکه، تجارت پیشنهادی با استفاده از منابع موجود در Manitoba مانند مواد، کارخانه‌ها و ماشین الات و همچنین کار و تخصص بر ارزش محصول و تجارت پیشنهادی افزوده می‌شود، بررسی و ارزیابی می‌گردد.
 • تجارت پیشنهادی مطابق با قرارگیری آن تجارت در صنعت خاص و بازدهی سود مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

تنها در صورت رعایت شرایط زیر 5 امتیاز برای اولویت‌های اقتصادی در نظر گرفته می‌شود:

 1. تجارت پیشنهادی یک تجارت فعال همراه با ارزش افزوده، دارای شرایط لازم در زمینه صادرات و دارای فعالیت های مکرر در Manitoba باشد.
 2. تجارت پیشنهادی دارای محل کسب و کار خارج ار منطقه Manitoba باشد.

بازدید از تحقیقات تجاری موجود در منطقه Manitoba

این امکان برای افرادی که علاقمند به ایجاد مشاغل در مانیتوبا هستند وجود دارد که با بازدید از تحقیقات تجاری 20 امتیاز کسب نمایند. بازدید از کسب و کار بخشی جدایی ناپذیر از برنامه تجاری می‌باشد و به کارآفرین این اجازه را می‌دهد تا تحقیقات گسترده‌ای از سرمایه‌گذاری یا پیشنهاد تجاری آینده خود داشته باشد.

نکته مهم:

 • بازدید تجاری باید بیش از یکسال قبل از دریافت برنامه تجارت توسط MPNP انجام گیرد.

امتیازدهی بر اساس بازدید از کسب و کار براساس موارد زیر می‌باشد:

 1. اگر کارآفرین حداقل پنج روز متوالی از مشاغل مربوط در Manitoba بازدید داشته باشد و کارها و شرایط لازم را انجام دهد در این شرایط به کارآفرین 10 امتیاز تعلق می گیرد.
 • اگر کارآفرین یک بازدید طولانی از تحقیقات تجاری در Manitoba  انجام دهد به صورتیکه طی حداقل 10 روز متوالی حضور در Manitoba، بازدید و تحقیقات گسترده‌ای در رابطه با شیوه زندگی و کار انجام دهد. در این صورت به کارآفرین حداکثر 20 امتیاز تعلق می‌گیرد. 

عوامل سازگاری (حداکثر 25 امتیاز)

متقاضیان کارافرینی امتیاز سازگاری با مانیتوبا را بدست می‌آورند که از روابط خانوادگی در این استان برخوردار باشند. حداکثر 25 امتیاز به کارافرینی که  همسر یا بستگان نزدیک ایشان در این استان زندگی می‌کنند اعطا می‌شود. همچنین اگر کارافرین دارای فرزندی باشد که در Manitoba در حال تحصیل باشد از این امتیاز بهره‌مند می‌گردد.

چگونگی اعطای امتیاز در مورد امتیاز دهی بر اساس سازگاری در جدول زیر توضیح داده شده است:

[table id=14 /]

مرحله 2: تحقیق و کاوش در مورد تجارت در Manitoba

MPNP متقاضیان کارآفرین را به بازدید از Manitoba و شرکت در سمینارهای تجارتی که توسط واحد مشاوره تجاری (BCU) در بخش مهاجرت و فرصت های اقتصادی برگزار می‍شود، تشویق می نماید. متقاضی که قصد شرکت در سمینارهای تجاری را دارد قبل از دریافت دعوت نامه شرکت در سمینار باید فرم مفهوم تجارت را تکمیل و ارسال نماید.

 بررسی مفاد مهم در فرم مفهوم تجارت که توسط متقاضی باید تکمیل گردد:

 • توضیح و شرح دادن در مورد کسب و کار مشخص شده در Manitoba توسط متقاضی.
 • شرح تحقیقاتی که توسط متقاضی انجام شده است، تا متقاضی توسط آن تحقیقات بتواند تجارتش را به عنوان یک فرصت شغلی مناسب معرفی نماید.
 • متقاضی باید توضیح دهد که چگونه سابقه کاری، تجربه و آموزش در توسعه و رونق کسب و کار به وی کمک کرده است.
 • متقاضی باید نوع سرمایه‌گذاری که در نظر گرفته است و موقعیت و شرایط مالی خود را کاملا توضیح دهد. (توضیح برنامه هایی برای تامین اعتبار و همچنین در دسترس بودن دارایی های نقدی و غیره)
 • متقاضی باید چگونی شرایط و نحوه عرضه محصول و یا خدمات خود را توضیح دهد و مزیت‌های محصول خود را در صحنه رقابت با دیگر شرکا مشخص نماید.
 • متقاضی باید منابع مهم تجارت خویش مانند: مکان مورد نیاز، تجهیزات تخصصی، پرسنل مورد نیاز و همچنین تامین کنندگان و توزیع کنندگان را کاملا مشخص نماید.
 • متقاضی باید جدول زمانبندی کار و تجارت خویش را با توجه به احتمالات اولیه تمکیل نماید.
 • متقاضی باید عوامل و شرایطی را که باعث ایجاد خطر در کار می شود را مشخص نماید و همچنین برای غلبه بر شرایط خطرناک دارای مدیریت و برنامه‌ریزی باشد.
 • متقاضی باید تحقیقات مورد نیاز را که برای نهایی کردن برنامه کاری لازم می باشد را انجام و شرح دهد.
 • متقاضی باید به طور مفصل و کامل توضیح دهد که چگونه تجارت وی در سال اول فعالیت به رشد اقتصادی مانیتوبا کمک می‌کند.

مرحله 3: اظهار میزان علاقه متقاضی

متقاضی کارافرین باید شناخت کاملی نسبت به بازار کار داشته باشد و تحقیقات جامعی در این زمینه انجام داده باشد. همچنین متقاضی آینده نگر باید فرم ها زیر را تکمیل کرده و به MPNP ارسال نماید.

 1. فرم مفهوم تجارت
 2. فرم خود ارزیابی
 3. آئین نامه رفتار نمایندگان مهاجرت. (در صورت وجود)

مرحله 4: ارسال یک برنامه کامل

متقاضی کارآفرین باید حداقل معیارهای لازم در تجارت رعایت نماید. لازم است تمام دستورالعمل‌ها را رعایت کرده و تمام مدارک و اسناد مورد نیاز را آماده نماید. متقاضی کارآفرین ملزم به تایید ارزش خالص تجارت و منبع بودجه خود می باشد.

متقاضی باید درخواست خود را به صورت الکترونیکی به MPNP ارسال نماید. (درخواست های کاغذی پذیرفته نمی‌شود).

یک درخواست و بسته کامل تجاری شامل کلیه اسناد مورد نیاز، یک نسخه ازگزارش تایید شخص ثالث و یک برنامه جامع و کامل تجاری می‌باشد.

مرحله 5: ارزیابی برنامه

ارزیابی ممکن است شامل یک دعوتنامه برای مصاحبه حضوری باشد.

یک توافقنامه عملکرد تجاری بین متقاضی و MPNP امضاء می‌گردد که به عنوان توافقنامه قراردادی بین متقاضی و MPNP می‌باشد.

پس از امضای توافقنامه توسط متقاضی، MPNP نامه حمایت از کارآفرین را صادر می‌نماید. نامه حمایت باید در برنامه اجازه کار موقت کانادا IRCC درج گردد.

مرحله 6: انجام دادن یک تجارت در Manitoba

کارآفرین باید گزارش‌های دقیق و منظم و همچنین به روز شده‌ای را در مورد عملکرد تجارت خود ارئه دهد. همچنین در این راه ممکن است MPNP بر عملکرد فعالیت‌های مشاغل تاسیس شده توسط کارافرین نظارت داشته باشد تا بررسی نماید که آیا مشاغل تازه تاسیس شده از شرایط و ضوابط BPA پیروی می‌کنند. کارآفرین باید برای تاسیس یک تجارت موفقیت آمیز و همچنین استفاده از تجارب دیگران و دسترسی به خدمات پشتیبانی، جلسات و قرار ملاقات هایی با BCU ترتیب بدهد.

مرحله 7: نامزدی MPNP را دریافت نمایید

متقاضی کارآفرینی که تمام شرایط و ضوابط BP را رعایت کرده و مراحل آن ر ابا موفقیت پشت سر گذاشته است، می‌تواند گواهی نامزدی استانی را از دولت مانیتوبا دریافت نماید. متقاضی کارآفرینی با استفاده از این گواهی نامزدی می‌تواند برای گرفتن اقامت دائم کانادا به IRCC مراجعه نماید.

فرایند درخواست موقت سرمایه گذار مزرعه Manitoba

در این روش مسیر سرمایه‌گذار مزرعه (FIP) جایگزین ابتکار استراتژیک مزرعه قبلی MPNP می‌گردد. سرمایه‌گذاران مزرعه همانند کارآفرینان هنگام درخواست این برنامه باید هفت مرحله کارآفرینی را انجام دهند. ولی با این حال و با وجود هفت مرحله هماهنگ اما روند درخواست سرمایه‌گذاران منطقه با روند کارآفرین تفاوت دارد.

متقاضیان برای ورود به برنامه سرمایه‌گذار در مزرعه باید دارای شرایط زیر باشند:

 1. متقاضی باید حداقل سرمایه شخصی قابل اثبات  500,000 دلار کانادا  داشته باشد.
 2. متقاضی باید حداقل 3 سال مالکیت مزرعه را داشته باشند و همچنین دارای تجربه در زمینه مدیریت مزرعه باشد که البته متقاضی باید بتواند توسط اسناد این سوابق را تایید نماید.
 3. متقاضی باید به طور خاص دارای مهارت های علمی کشاورزی، دانش فنی در شیوه‌های نوین کشاورزی و دارای تجربه در این زمینه باشد.

مرحله 1: اکتشافات و تحقیق در زمینه مزرعه در Manitoba

متقاضی پس از بررسی و آگاهی از شرایط لازم برای سرمایه گذار در مزرعه برای اینکه مطمئن باشد که واجد شرایط می‌باشد می‌تواند درخواست خود را با انجام یک بازدید از تحقیقات مزرعه به Manitoba شروع کند. بازدید از تحقیقات مزرعه یک گام اجباری در روند درخواست متقاضی می‌باشد. این بازدید توسط متقاضی باید بیش از یک سال قبل از ارسال دستورالعمل بهره و مفهوم تجارت مزرعه به MPNP انجام شود. متقاضی باید ماهیت فعالیت‌های انجام شده در طول کل بازدید، از جمله بلیط هواپیما، رسید هتل، مکانهای بازدید شده و غیره را ارائه نماید.

متقاضی آینده نگر باید در نظر داشته باشد که حداقل 300,000 دلار در مانیتوبا روستایی سرمایه گذاری کند.

متقاضی از دو روش می‌تواند اطلاعات و تجربیات زیادی در زمینه سرمایه‌گذار مزرعه بدست آورد:

 1. جمع‌آوری اطلاعات و تهیه یک مفهوم تجاری در زمینه مزرعه که شامل جزئیاتی از جمله هزینه‌های مزرعه، هزینه محصول یا دام، تولید بازاریابی مزرعه، ماشین آلات مزرعه و تجهیزات، تجزیه و تحلیل رقابت یا تحقیق در مورد مشتریان و تأمین کنندگان مزرعه
 2. انجام اطلاعات تحقیقاتی در Manitoba روستایی، از جمله فعالیت‌های تفریحی، خدمات تازه وارد، هزینه زندگی و در دسترس بودن مدارس برای کودکان

مرحله 2: تکمیل دستورالعمل‌های بهره و فرم‌های مفهوم تجارت تجاری

هنگامی که یک متقاضی قصد بازدید از مزرعه در Manitoba دارد، ابتدا باید فرم‌ها و دستورالعمل‌های تجارت را تکمیل کرده و سپس فرم‌ها و دستورالعمل‌های تکمیل شده را ارسال نماید. در فرم دستورالعمل‌های تجارت متقاضی مشخصات خود را ارائه می‌دهد. این مشخصات شامل تحصیلات گذشته، سازگاری، تجربه کسب و کار در مزرعه، مهارت زبان و جزئیات مربوط به ارزش خالص دارایی شخصی متقاضی می‌شود. فرم دستورالعمل‌های بهره مانند ابراز علاقه (EOI) برای اعمال در مسیر سرمایه گذار مزرعه مانیتوبا کار می‌کند.

مرحله 3: ارائه دستورالعمل‌های بهره و فرم‌های مفهوم کسب و کار در مزرعه

در این مرحله، متقاضی کارآفرین نیز موظف است فرم مفهوم کسب و کار در مزرعه را تکمیل و ارسال کند. برای آنکه MPNP بتواند صلاحیت متقاضی کارآفرین آینده نگر و دارای پتانسیل را برای مشارکت طولانی مدت موفق در رشد اقتصادی روستاهای مانیتوبا بررسی کند، باید هر دو فرم به همراه آیین نامه رفتار نمایندگان مهاجرت را ارسال نماید.

مرحله 4: ارسال برنامه راه سرمایه‌گذار مزرعه

افراد باید 120 روز پس از دریافت LAA، یک برنامه کامل مسیر سرمایه‌گذاری مزرعه را ارسال کنند. متقاضی باید کلیه اسناد و مدارک مورد نیاز و هزینه درخواست غیر قابل استرداد را ارائه دهد.

ممکن است MPNP متقاضی را ملزم به تهیه گزارش تأیید شخص ثالث از ارزش خالص و اطلاعات مالی ارائه شده در EOI کند. به عنوان متقاضی، مهم است که دستورالعمل‌ها و فهرست اسناد را بررسی کنید تا از کامل بودن برنامه اطمینان حاصل شود.

مرحله 5: ارزیابی برنامه کاربردی مسیر سرمایه‌گذار مزرعه

ارزیابی برنامه مزرعه سرمایه‌گذار مزرعه ممکن است شامل یک مصاحبه با نماینده MPNP برای بحث در مورد برنامه تجارت مزرعه باشد. نامه تصویب شامل توافق نامه سپرده‌گذاری (قرارداد) است که جزئیات الزامات MPNP را شرح می‌دهد. متقاضی موظف است موافقتنامه سپرده را امضا و تاریخ کند و MPNP مبلغ 75,000 دلار کانادا برای این امر را از متقاضی دریافت می‌نماید. البته این مبلغ بعد از انجام کار به متقاضی بازپرداخت می‌شود.

مرحله 6: اقامت دائم کانادا را بدست آورید

هنگامی که موافقتنامه سپرده گذاری متقاضی توسط MPNP دریافت می‌گردد، برای متقاضی یک گواهی نامزدی صادر می‌شود و متقاضی سرمایه‌گذار مزرعه می‌تواند درخواست اقامت دائم کانادا را به IRCC ارسال نماید.

البته MPNP به طور مداوم عملکرد اقتصادی مزرعه را مطابق با شرایط و ضوابط امضا شده در توافق نامه سپرده توسط متقاضی را پیگیری می‌نماید.

مرحله 7: ایجاد یک تجارت مزرعه در Manitoba

برای اینکه MPNP بتواند چگونگی ایجاد كسب و كار و الزامات سرمایه‌گذاری را بررسی نماید. متقاضی سرمایه‌گذار مزرعه موظف است گزارش‌های پیشرفت کار و تجارت خود را در اختیار MPNP قرار دهد. هنگامی که سرمایه‌گذاری در تجارت مزرعه توسط  MPNP  تأیید کرد، مبلغ 75,000 دلار کانادا به متقاضی بازگردانده می‌شود.

اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 12 میانگین: 5]
0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
×

پیام از طریق واتس اپ

× مشاوره از طریق واتس اپ