اقامت کاری اتریش

فهرست مطالب

مهاجرت به اتریش از طریق کار

اتریش یکی از بهترین کشورهای جهان برای کار و زندگی می‌باشد، چراکه کیفیت زندگی در کشور اتریش بسیار بالا است. در یکی از مطالعات سال 2019 مشخص شد که اتریش از نظر کیفیت زندگی در مقام دوم جهان قرار می‌گیرد. شهر وین پایتخت اتریش، نیز به مدت ده سال متوالی مقام اول بهترین شهر جهان برای زندگی را داشت. همچنین رتبه کشور اتریش ازنظر آزادی بیان، حقوق زنان و حقوق انسانی بسیار بالا است. با در نظر گرفتن هوای پاک آلپی، حمل‌ونقل عمومی باکیفیت و ارزان و نظام آموزشی و بهداشتی درجه‌یک، این کشور بهشتی روی زمین به‌شمار می‌رود. به همین دلیل است که مهاجرت به اتریش و دریافت اقامت اتریش، به ویژه اقامت کاری اتریش و ویزای کاری اتریش آرزوی بسیاری از افراد می‌باشد.

اخذ ویزای کاری اتریش

مشاوره اختصاصی با هلدینگ رسام

مشاوران اختصاصی ما در هلدینگ رسام آماده انجام هرگونه راهنمایی کارشناسانه به تمام افرادی می باشند که برای مهاجرت به اتریش از طریق کار نیازمند آگاهی از قوانین و مقررات در این کشور هستند. با ما در تماس باشید.
با ما تماس بگیرید

اخذ اقامت کاری اتریش

اقامت کاری اتریش و ویزای کاری اتریش برای کارکنانی که مهارت‌های خاصی دارند، در نظر گرفته‌شده است. دولت اتریش به کارکنان خارجی ماهر برای مشاغلی که با کمبود نیرو مواجه‌ هستند، اقامت کاری یا ویزای کشور اتریش را می‌دهد. اقامت کاری اتریش و ویزای کاری اتریش و دیگر اقامت‌ها (چه موقت و چه دائم) تنها زمانی ضروری هستند که شما از کشوری به‌جز کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا بخواهید به اتریش بروید. در این مقاله همکاران ما در هلدینگ رسام تمامی اطلاعات لازم برای کسب اقامت کاری اتریش و مهاجرت به اتریش از طریق ویزای کار را به شما خواهند داد.

اخذ اقامت کاری اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق ویزای کار

اگر شما دارای ملیت کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا نباشید، در این حالت برای ماندن در اتریش به مجوز اقامت کشور اتریش یا ویزای اتریش نیاز خواهید داشت. یکی از انواع این اقامت‌ها، اقامت کاری اتریش یا ویزای کاری اتریش است. اتریش کشوری سرشار از زیبایی‌های طبیعی در مرکز اروپا می‌باشد. در نتیجه شما با اخذ ویزای کاری اتریش درواقع در قلب اروپا کار خواهید کرد.

کیفیت زندگی

مردم اتریش رتبه دهم را در گزارش سطح شادی جهانی در سال 2019 کسب کردند. همچنین کشور اتریش به دلیل نرخ پایین بیکاری و اقتصاد رو به رشدش، بالاترین کیفیت زندگی را دارا است. متقاضیان اقامت کاری اتریش در اوقات فراغت خود، گزینه‌های زیادی برای تفریح در این کشور خواهند داشت. مثلاً می‌توانند به پیست‌های اسکی کوه آلپ بروند و اسکی‌بازی کنند، به مسابقات فرمول یک در اسپیلبرگ بروند، از کاخ شونبرون در وین دیدن نمایند یا در تور موسیقی سالزبورگ حضور یابند.

ساعات کاری کشور اتریش

افرادی که برای مهاجرت کاری به اتریش اقدم می‌نمایند، می‌بایست بدانند که یک فرد شاغل در اتریش معمولاً روزی 5 ساعت و هفته‌ای 40 ساعت کار می‌کند. برخی مشاغل حرفه‌ای ممکن است ساعت کاری کمتری داشته باشند، مثلاً 38 ساعت کاری در هفته. در اتریش شما اجازه دارید پنج هفته در سال مرخصی بگیرید. این مقدار برای کسانی که 25 سال سابقه کاری دارند، شش هفته است. البته این‌ موارد جدا از 13 روز تعطیل رسمی سالانه کشور اتریش می‌باشند.

دستمزد و مالیات در اتریش

دولت اتریش هیچ دستمزد حداقلی ثابت ملی، تعیین نکرده است و هر یک از بخش‌های صنعتی در این مورد قرار مخصوص خودشان را دارند. در مواردی نیز خود کارفرما دستمزد حداقلی‌اش را تعیین می‌کند. نرخ مالیات کشور اتریش، چیزی بین صفر تا پنجاه درصد است. بعد از دریافت اقامت کاری اتریش میزان مالیات پرداختی شما به درآمدتان بستگی خواهد داشت. مالیات بر درآمد و بیمه، هر ماه از حقوق شما کسر خواهد شد.

دریافت شهروندی

در حالت عادی برای دریافت شهروندی اتریش شما می‌بایست شش سال در این کشور زندگی کرده باشید. در موارد زیر ممکن است بتوانید شهروندی اتریش را دریافت نمایید:

 • شهروند یکی از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا باشید و دست‌کم شش سال در اتریش زندگی کرده باشید.
 • در اتریش به دنیا آمده باشید.
 • شهروند سابق اتریش باشید.
 • سطح زبان آلمانی‌تان B2 یا بیشتر باشد و پس از شش سال زندگی در اتریش نشان دهید که می‌توانید به‌خوبی با فرهنگ و جامعه این کشور ارتباط برقرار کنید.

این مطلب رو از دست ندین

انواع ویزای کار اتریش

به‌جز شهروندان برخی کشورها مانند کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، دیگر افراد برای ورود به اتریش به‌نوعی ویزا نیاز دارند. ویزای کاری اتریش به دو نوع کلی تقسیم می‌شود: ویزای جاب آفر و ویزای جستجوی کار. برای دریافت ویزا می‌بایست به نزدیک‌ترین سفارت‌خانه یا کنسولگری اتریش مراجعه نمایید. در ادامه این بخش کارشناسان هلدینگ رسام به معرفی بیشتر هر یک از انواع ویزای کاری اتریش خواهند پرداخت.

انواع ویزای کاری اتریش

ویزای کاری با جاب آفر یا کارت قرمز سفید قرمز (Red-White-Red)

اگر شما شهروند کشوری به‌جز کشورهای اتحادیه اروپا (EU) یا کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (EEA) باشید، ازنظر دولت اتریش شما شهروند یک «کشور سوم» به شمار می‌روید. این یعنی برای اخذ اقامت کاری اتریش به کارت قرمز سفید قرمز نیاز دارید. این کارت را درواقع می‌توان مجوز اقامت کاری اتریش دانست که کارکنان ماهر با آن می‌توانند به مدت 24 ماه در اتریش زندگی و کار کنند. در این 24 ماه شما باید فقط برای یک شرکت و در یک پست کار کنید. البته پس از 24 ماه می‌توان این کارت‌ها را تمدید نمود. لازم به ذکر است که کارت قرمز سفید قرمز رایج‌ترین روش میان غیراتریشی ها برای کسب اقامت اتریش از طریق کار می‌باشد.

نکته مهم آنکه، قبل از دریافت کارت قرمز سفید قرمز، شما حتما باید از یک کارفرمای اتریشی جاب آفر گرفته باشید. دقت نمایید که کارت قرمز سفید قرمز تنها برای یک کارفرما و یک موقعیت شغلی معتبر خواهد بود. درصورتی‌که بخواهید شرکت خود را عوض کنید، باید دوباره برای دریافت اقامت کاری اتریش و کارت قرمز سفید قرمز اقدام نمایید.

شخص برای اجازه کار در اتریش ابتدا  باید ویزای 6 ماهه بگیرد، و پس از یافتن کار مربوط از طریق کارفرما به اداره کار معرفی مدارک مورد نیاز ارائه دهد و سپس کارت اجازه کار و یا همان کارت قرمز سفید قرمز به شخص درخواست کننده  تعلق می گیرد که با داشتن این کارت، شخص  می تواند بدون محدودیت و چهارچوب قوانین خاصی به کار بپردازد.

شرایط دریافت ویزای کاری با جاب آفر یا کارت قرمز سفید قرمز

افراد ذیل  برای اخذ اقامت کاری اتریش از طریق ویزای کاری با جاب آفر یا کارت قرمز سفید قرمز، صلاحیت دارند:  

 • کارکنان بسیار ماهر (Very highly qualified workers)
 • کارکنان ماهر در شغل‌هایی که کمبود نیروی کار دارند  (Skilled workers in shortage professions)
 • نیروی کار در شغل هایی که کلیدی هستند (Other key workers)
 • فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اتریش

 

هنگامی‌که شما برای اقامت اتریش از طریق کار اقدام می‌نمایید، خانواده شما هم می‌توانند برای کارت قرمز سفید قرمز تقاضا دهند. البته شما باید ثابت نمایید که می‌توانید ازنظر مالی آن‌ها را پشتیبانی کنید. از 1 ژوئن سال 2019 تاکنون حقوق ماهانه حداقلی برای دارندگان اقامت کاری اتریش بر اساس شرایط خانوادگی به‌صورت زیر محاسبه شده است (توجه داشته باشید که هزینه بیمه‌های تأمین اجتماعی در این مبالغ لحاظ نشده است):

 • افراد مجرد باید دست‌کم 933 یورو (1034 دلار آمریکا) در ماه درآمد داشته باشند.
 • زوج‌ها باید دست‌کم 1399 یورو (1550 دلار آمریکا) در ماه درآمد داشته باشند.
 • به ازای هر فرزند، باید مبلغ 144 یورو (160 دلار آمریکا) بیشتر درآمد داشته باشند.

کارکنان ماهر و خانواده آن‌ها می‌توانند پس از دریافت کارت قرمز سفید قرمز و اقامت کاری اتریش شانس بیشتری برای دریافت اقامت دائم اتریش داشته باشند.

مراحل اخذ ویزای کاری اتریش

داشتن پیشنهاد شغلی مناسب از طرف کارفرما یا پشتیببان در کشور اتریش و داشتن دعوت نامه از طرف شخصی که دارای شرکت معتبر در اتریش است. در این نوع ویزا شخص می‌تواند به مدت کمتر از ۲ سال کار کند.

ابتدا آگهی جذب نیروی کار که چندین مرحله را در پی دارد در کشور اتریش منتشر می‌گردد، پس از آن آگهی سه ماه در اتحادیه اروپا جریان دارد و در صورتی که شخص مورد نظر پیدا نشد کارفرما می‌تواند از کشورهای دیگر نیرو جذب کند. وقتی شخص در این آگهی پذیرش شد می‌تواند برای اخذ ویزای کار اقدام کند. لازم به ذکر است که کارفرما باید حقوقی را در نظر بگیرد که تمامی هزینه‌های ورود کارگر و خانواده وی را تحت پوشش قرار دهد این هزینه بدون درصد پرداختی مالیات باید محاسبه گردد. البته این روشی تقریبا دشوار است چرا که داخل این کشور و در اتحادیه اروپا افراد زیادی وجود دارند که درای شرایط مناسبی می‌باشند.

اخذ اقامت کاری اتریش برای چه کسانی آسانتر است؟

برخورداری افراد از درآمد مالی و معیشت مناسب

افرادی که دارای درآمد شخصی منظمی باشند و بتوانید هزینه های زندگی خود را بدون استفاده از کمک های رفاهی از مقامات محلی کشور اتریش پرداخت کنند. (درآمد ماهیانه منظم باید برابر با نرخ مرجع مقرری قانون عمومی اجتماعی باشد) دارای شرایط مساعد تری برای گرفتن اقامت نسبت به افرادی می باشند که درآمد مشخصی ندارد.

داشتن پوشش بیمه درمانی

برای اقامت در اتریش، افراد باید پوشش بیمه درمانی داشته باشندکه مزایای آن توسط کشور اتریش تامین می گردد و تمام مشکلات را پوشش میدهد.

داشتن مسکن مناسب

متقاضی باید برای گرفتن اقامت دائم کشور اتریش حداقل باید یک قرارداد اجاره نامه داشته باشد که نشان دهد مکان مورد اجاره ازنظر اندازه برای خانواده شخصی متقاضی مناسب است. ذکر این نکته مهم است که با داشتن محل اقامت رایگان که میتواند در هر زمان بدون اطلاع قبلی لغو شود و کلا مکانی که هیچ قراردادی برای اقامت قانونی وجود ندارد نمی توان درخواست اقامت دائم داشت بنابراین حتما باید قرارداد قانونی بین طرفین امضاء گردد و وداشتن قرارداد دائمی لازم می باشد.

از جانب متقاضی هیچ تهدیدی برای نظم عمومی و یا  امنیت جامعه  وجود نداشته باشد

اقامت فرد متقاضی نباید از نظر امنیت عمومی مشکلی در جامعه به وجود آورد و یا به طور قابل توجهی روابط اتریش با کشورهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 14 میانگین: 4.1]

0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
×

پیام از طریق واتس اپ

× مشاوره از طریق واتس اپ