اسکیل ورکر کانادا

کشور کانادا همواره به دنبال جذب نیروهای متخصص و ماهر، جهت پیشرفت و اشتغال در این کشور بوده است. در همین راستا، برنامه اسکیل ورکر کانادا یا همان مهاجرت نیروی کار ماهر و متخصص را ارائه کرده تا افراد متخصص بتوانند با شرایطی ساده به کانادا مهاجرت کنند. در برنامه اسکیل ورکر کانادا، پروفایل شما بر اساس معیارهایی مانند میزان تحصیلات، تخصص و تجربه، سن، مهارت زبانی و… بررسی و به شما یک امتیاز تعلق می‌گیرد. به افرادی که امتیاز بالایی دریافت کنند، اجازه اقامت دائم کانادا داده می‌شود.

وجود این برنامه، فرصت‌های شغلی زیاد و همچنین کیفیت بالای زندگی، باعث شده ایرانیان زیادی خواستار مهاجرت به کانادا از طریق اخذ ویزای نیروی متخصص کانادا باشند؛ اما به دلیل عدم آگاهی از شرایط دقیق اخذ ویزا، موفق به دریافت آن نمی‌شوند.

اگر قصد دریافت ویزای اسکیل ورکر کانادا را دارید، ما در مؤسسه مهاجرتی هلدینگ رسام همراه شما هستیم تا اطلاعات دقیق و به‌روزی از این برنامه مهاجرتی به دست آورید و برای دریافت ویزا اقدام کنید.

اسکیل ورکر کانادا

قبل از اسکیل ورکر کانادا، با اکسپرس انتری آشنا شوید

کانادا برای جذب نیروی کار متخصص، یک سیستم آنلاین به نام اکسپرس انتری را طراحی کرده تا فرایند و پرونده نیروهای ماهر را به بهترین شکل مدیریت کند. از طریق اکسپرس انتری، سه برنامه مهاجرتی اصلی که همه مخصوص نیروهای کار ماهر هستند، مدیریت می‌شوند:

 • اسکیل ورکر کانادا (FSWP)
 • تجربه کار کانادایی (CEC)
 • نیروی کار فنی فدرال (FST)

اسکیل ورکر کانادا چیست؟

اسکیل ورکر یا همان اصطلاح «کارگر ماهر» و «نیروی متخصص»، نام یکی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا است. این برنامه مخصوص افرادی طراحی شده که در حوزه‌های مختلف دارای تجربه کاری هستند و می‌خواهند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. برنامه اسکیل ورکر با اینکه مخصوص نیروی کار ماهر است، اما با ویزای کار کانادا متفاوت است. برای واردشدن به برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر، لازم است که حداقل نمره لازم برای شرکت در برنامه را کسب کنید که این امتیاز بر اساس فاکتورها و معیارهایی مانند تحصیلات، سن، میزان سابقه کاری و غیره تعیین می‌شود. در ادامه بیشتر در مورد امتیازهای هر کدام صحبت می‌کنیم.

در برنامه اسکیل ورکر، درخواست متقاضیان در دو مرحله بررسی می‌شود. در مرحله اول، افراد ماهر باید در سایت رسمی اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندان کانادا (IRCC)، ثبت‌نام و اطلاعات خود را وارد کنند. شما باید حداقل شروط لازم برای ثبت‌نام در این سامانه را داشته باشید که آن‌ها را هم در ادامه توضیح می‌دهیم. پس از واردکردن اطلاعات، پروفایل شما بررسی و یک امتیاز برای شما تعیین می‌شود.

با کسب حداقل امتیاز موردنظر 67 (از 100)، افراد وارد استخر اکسپرس انتری می‌شوند که مرحله دوم است. در استخر اکسپرس انتری، پروفایل افراد به‌صورت مرتب و بر اساس معیارهای مختلفی رتبه‌بندی می‌شود. افرادی که رتبه‌های بالا را در این سیستم کسب کنند، برای اقامت دائم در کانادا دعوت می‌شوند. در واقع در سیستم رتبه‌بندی جامع اکسپرس انتری یا همان CRS، دوباره یک امتیاز به پروفایل شما اختصاص داده می‌شود. در این استخر، حداکثر امتیازی که می‌توانید دریافت کنید، 1200 امتیاز است.

از این 1200 امتیاز، 600 امتیاز به‌عنوان امتیازهای پایه شناخته می‌شوند و 600 امتیاز دیگر هم امتیازهای اضافی هستند که در جدول‌های زیر می‌توانید فاکتورها را به تفکیک امتیاز ببینید.

فاکتورها (امتیازهای پایه)

حداکثر امتیاز
(برای شخص مجرد)

حداکثر امتیاز
(برای شخص متأهل)

مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی

160

150

فاکتورهای مرتبط با همسر (مانند مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی و تحصیلات همسر)

-

40

سطح تحصیلات

150

140

سن

110

100

مهارت‌ها و تحصیلات قابل‌انتقال

100

100

تجربه کار کانادایی

80

70

مجموع

600

600

فاکتورها (امتیازهای اضافی)

حداکثر امتیاز

داشتن برادر یا خواهر که در کانادا زندگی می‌کند و شهروند یا مقیم دائم کانادا است

15

داشتن مدرک، گواهی یا دیپلم کانادایی

30

داشتن مهارت زبان فرانسوی

50

داشتن پیشنهاد شغلی معتبر برای یکی از مشاغل دسته‌های TEER 0 تا TEER 3 (به‌جز مشاغل مدیریتی رده‌بالای گروه 00 در دسته TEER 0)

50

داشتن پیشنهاد شغلی معتبر برای یکی از مشاغل مدیریتی رده‌بالای گروه 00 در دسته TEER 0

200

دریافت نامزدی از برنامه اسکیل ورکر استانی *

600

*: افرادی که برای شرکت در یکی از برنامه‌های اکسپرس انتری واجد شرایط باشند، می‌توانند برای برنامه‌های اسکیل ورکر استانی هم اقدام کنند و امتیاز بیشتری در استخر اکسپرس انتری بگیرند. اگر استان‌ها شما را به‌عنوان یک نیروی کار ماهر شناسایی یا به‌اصطلاح شما را به‌عنوان یک نامزد مناسب انتخاب کنند، می‌توانید امتیاز بالایی دریافت کنید و به فرایند مهاجرت خود سرعت ببخشید. در مورد برنامه اسکیل ورکر استانی کانادا در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

اقامت کانادا از طریق اسکیل ورکر

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر، فرصت دریافت اقامت دائم است. درصورتی‌که شما حداقل نمره ممکن برای ورود به استخر اکسپرس انتری را داشته باشید و بعداً جزو رتبه‌های در این استخر قرار بگیرید، از شما برای اقامت دائم کانادا دعوت می‌شود. بعدازاین دعوت‌نامه، شما باید ظرف مدت 60 روز، درخواست اقامت دائم خود را به‌صورت آنلاین ثبت کنید.

برای ثبت این درخواست، باید مدارک بیشتری به دولت کانادا ارائه کنید و مدارک موردنیاز برای شما فرستاده می‌شود. از مرحله ارسال مدارک جدید به اداره مهاجرت، پرونده شما در 6 ماه و حتی کمتر انجام می‌شود و بعد از آن، می‌توانید وارد خاک کانادا شوید.

برنامه ریزی برای مهاجرت خود را همین حالا شروع کنید

معرفی انواع برنامه‌های اسکیل ورکر کانادا

برنامه‌های اسکیل ورکر کانادا به‌صورت کلی در دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: اسکیل ورکر فدرال (FSWP) و اسکیل ورکر استانی (PNP). یعنی علاوه بر دولت فدرال کانادا، هر کدام از استان‌های کانادا هم به‌صورت مستقیم می‌توانند در انتخاب مهاجران ماهر دست داشته باشند. هر کدام از این برنامه‌های استانی، دارای شرایط مخصوص به خود هستند؛ برای مثال در برخی از استان‌ها، تسلط افراد به زبان (معمولاً انگلیسی یا فرانسوی) مهم‌تر از سایر عوامل در نظر گرفته می‌شود درحالی‌که در یک استان دیگر، تجربهٔ کاری فرد و داشتن مهارت مهم‌تر است.

فرایند برنامه‌های استانی می‌تواند از طریق سیستم اکسپرس انتری باشد یا نباشد. در واقع برخی از استان‌ها، مهاجران متخصص را به روشی غیر از اکسپرس انتری بررسی و انتخاب می‌کنند. همچنین استان‌های کبک و نوناووت از این قاعده مستثنی هستند و برنامه اسکیل ورکر استانی ندارند. این دو استان، مهاجران ماهر را بر اساس معیارهای مجزایی انتخاب می‌کنند که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

فدرال اسکیل ورکر

فدرال اسکیل ورکر در واقع همان اسکیل ورکر کانادا است که پیش‌تر به آن اشاره کردیم و بخشی از سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری است. گفتیم که در برنامه فدرال اسکیل ورکر (و در کل اکسپرس انتری) متقاضیان بر اساس مهارت‌ها و تجربیات، مهارت زبانی، تحصیلات، سن و… ارزیابی می‌شوند. بر خلاف برنامه‌های استانی که هر کدام متفاوت هستند، شرایط و قوانین فدرال اسکیل ورکر در تمام استان‌های کانادا یکسان است و برای همه آن‌ها صدق می‌کند. در واقع این برنامه به‌صورت کشوری و در سراسر کانادا اجرا می‌شود.

برنامه‌های اسکیل ورکر استانی

شما علاوه بر اینکه می‌توانید از طریق فدرال اسکیل ورکر اقدام کنید و در استان موردنظر خود ساکن شوید، می‌توانید در برنامه اسکیل ورکر همان استان هم شرکت کنید. یعنی هر کدام از استان‌ها، دارای اسکیل ورکر مخصوص به خود هستند که شرایط آن‌ها با فدرال اسکیل ورکر مقداری متفاوت است. اگر برای برنامه فدرال اسکیل ورکر واجد شرایط باشید و حداقل امتیاز لازم را کسب کنید، برای شرکت در برنامه‌های استانی هم مجاز خواهید بود.

شما با شرکت در برنامه‌های اسکیل ورکر استانی کانادا، می‌توانید شانس خود را برای دریافت اقامت دائم بیشتر کنید. چون اگر در اسکیل ورکر استانی شرکت کنید و به‌عنوان نیروی کار ماهر انتخاب شوید، 600 امتیاز به امتیازهای شما در استخر اکسپرس انتری اضافه می‌شود. پس حتماً در مورد برنامه‌های استانی هم تحقیق کنید. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های استانی اسکیل ورکر کانادا هستید، بر روی استان موردنظر کلیک کنید تا اطلاعات دقیق را ببینید.

از بین تمام استان‌ها و قلمروهای کانادا، استان‌های کبک و نوناووت برنامه اسکیل ورکر استانی ندارند که البته کبک، برنامه مجزایی را برای جذب کارگران ماهر در نظر گرفته است.

اسکیل ورکر کبک

استان کبک برای پذیرش مهاجران متخصص، فرایند و برنامه متفاوتی دارد که RSWP نامیده می‌شود. شما باید قبل از ثبت درخواست خود به‌عنوان نیروی کار ماهر، ابتدا مطمئن شوید که حداقل امتیاز لازم برای اسکیل ورکر کبک را دارید. نحوه امتیازدهی این استان در برنامه اسکیل ورکر متفاوت است و پرونده نیروی کار ماهر را بر اساس وضعیت تأهل آن‌ها بررسی می‌کند. افراد مجرد و متأهل به ترتیب باید حداقل امتیاز 50 و 59 را کسب کنند تا واجد شرایط شوند.

درصورتی‌که حداقل امتیاز ممکن را داشته باشید، می‌توانید از طریق پرتال آنلاین آریما (Arrima)، درخواست خود را با پر کردن فرم ابراز علاقه (EOI) ثبت کنید. پرتال آریما مختص به استان کبک بوده و جهت پذیرش نیروی کار مهاجر در این استان طراحی شده است. بعد از ثبت درخواست، استان کبک درخواست شما را بررسی و در صورت قبولی، از شما برای اقامت دائم دعوت می‌شود. استان کبک برای افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در کانادا هستند هم برنامه‌های مختلفی را ارائه کرده است. اگر می‌خواهید برای دریافت اسکیل ورکر کبک اقدام کنید و به دنبال اطلاعات دقیق و نحوه امتیازدهی این استان هستید، به صفحه اسکیل ورکر کبک مراجعه کنید.

با پر کردن فرم رایگان ارزیابی، اولین قدم در مسیر مهاجرت به کانادا را بردارید

مزایای اسکیل ورکر کانادا

کم‌هزینه‌بودن

زمان کوتاه فرایند اخذ ویزا

کسب درآمد به‌محض ورود به کانادا

روشی ساده برای اخذ اقامت دائم کانادا

امکان همراه‌کردن همسر و فرزندان با خود

دستیابی به شغل مناسب با دستمزد بالا

استفاده از خدمات آموزش رایگان

خدمات بهداشتی و درمانی رایگان

شرایط اسکیل ورکر کانادا

برای اینکه درخواست خود را برای اسکیل ورکر کانادا ثبت کنید، باید واجد شرایط باشید و هر شخص دارای حداقل سطح تحصیلات، تجربه، سن و مهارت زبانی باشد. حداقل شرایط برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر به‌این‌ترتیب است:

مهارت زبانی

کسب حداقل سطح CLB 7 برای زبان انگلیسی و حداقل سطح NCLC 7 برای زبان فرانسوی

تحصیلات

حداقل مدرک دیپلم دبیرستان کانادا یا معادل آن

تجربه کاری

 • حداقل 12 ماه سابقه کار پیوسته و پشت‌سرهم (تمام‌وقت) در 10 سال گذشته یا؛
 • سابقه کار پاره‌وقت که مجموع آن به‌اندازه حداقل 12 ماه کار تمام‌وقت در 10 سال گذشته باشد
 • تجربیات کاری باید مطابق با دسته‌بندی مشاغل در سیستم NOC کانادا باشد و در طبقه‌بندی TEER 0 تا TEER 3 قرار بگیرد. یعنی شما باید شغلی داشته باشید که عنوان شغلی آن مطابق با طبقه‌بندی شغلی NOC کانادا است. همچنین باید نشان دهید وظایف و مسئولیت‌های شغلی‌ای که در تجربیات کاری داشتید، مطابق با توضیحاتی است که برای هر شغل در طبقه‌بندی شغلی NOC کانادا عنوان شده است. لیست و دسته‌بندی مشاغل را در ادامه می‌بینید.

شرایط بالا، حداقل شرایط فدرال اسکیل ورکر کانادا هستند؛ یعنی شما بدون داشتن شرایط بالا، امکان اقدام برای این برنامه مهاجرتی را ندارید. اگر این حداقل‌ها را داشته باشید، تازه واجد شرایط خواهید بود که بر اساس سن، تحصیلات، تجربیات و غیره، مطابق با سیستم امتیازبندی فدرال اسکیل ورکر، به شما امتیاز داده شود. در آنجا هم باید حداقل امتیاز 67 را کسب کنید تا وارد استخر اکسپرس انتری شوید.

پس علاوه بر حداقل شرایط ممکن، موارد زیر هم در انتخاب دخیل هستند اما داشتن آن‌ها شرط اصلی نیست.

اثبات توانایی مالی

اشخاص باید توانایی مالی خود برای مهاجرت و ساکن شدن در کانادا ثابت کنند. البته اگر افراد یک پیشنهاد کار یا حتی توانایی کار در کانادا را داشته باشند، نیازی به اثبات توانایی مالی نیست.

محل سکونت

شخص با شرکت در برنامه فدرال اسکیل ورکر، موافقت می‌کند که در استانی به جز کبک ساکن شود. برای اقامت در استان کبک باید در برنامه اسکیل ورکر کبک شرکت کنید.

امکان ورود

شخص نباید دارای شرایط خاصی باشد که به‌خاطر دلایل امنیتی، جنایی یا پزشکی  اجازه ورود به کانادا به وی داده نشود. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دلایل امنیتی از جمله:
  • جاسوسی
  • براندازی (تلاش برای سرنگونی حکومت و…)
  • خشونت یا تروریسم
  • عضویت در گروه‌هایی که در یکی از موارد بالا دخیل است.
 • نقض حقوق بشر یا حقوق بین‌المللی، از جمله:
  • جرائم جنگی
  • جنایات علیه بشریت
  • مقام‌های ارشد دولتی که درگیر نقض فاحش حقوق بشر یا مشمول تحریم‌های بین‌المللی هستند.
 • ارتکاب جرم از جمله رانندگی در حالتی که تحت‌تأثیر موارد مخدر یا الکل هستند.
 • جرایم سازمان‌یافته یا عضویت در سازمان‌هایی که در فعالیت‌های مجرمانه مانند قاچاق انسان و پول‌شویی دست دارند.
 • دلایل پزشکی؛ منظور افرادی است که دارای این شرایط پزشکی هستند:
  • سلامت و یا امنیت عمومی را به خطر می‌اندازند.
  • افرادی که نیازمند خدمات بهداشتی یا اجتماعی بسیار زیادی هستند و منجر به افزایش تقاضا می‌شوند (البته برخی از متقاضیان معاف هستند).
 • دلایل مالی
 • ارائه اطلاعات نادرست و عدم رعایت مقررات IRPA (قانون حفاظت از مهاجرت و پناهندگان)
 • داشتن عضوی در خانواده که دارای یک یا چند مورد از شرایط بالا است.

امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا

در برنامه اسکیل ورکر، پروفایل هر شخص بر اساس معیارها و فاکتورهای مشخصی بررسی و به هر پروفایل، نمره‌ای از 0 تا 100 داده می‌شود. معیارها و فاکتورهای اسکیل ورکر را در جدول زیر می‌بینید. برای هر معیار، یک شخص می‌تواند حداکثر امتیاز را دریافت کند و ممکن است هیچ امتیازی دریافت نکند.

فاکتور

حداکثر امتیاز

مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی

28

تحصیلات

25

سابقه کاری

15

سن

12

پیشنهاد شغلی (جاب آفر)

10

تطبیق‌پذیری

10

کل امتیاز

100

برای اینکه بدانید بر اساس وضعیت خودتان چه نمره‌ای دریافت می‌کنید، نیاز به اطلاعات مفصل‌تری در مورد هر فاکتور دارید. در همین راستا، ما جدول‌های زیر را آماده کردیم تا به شما در تخمین دقیق امتیاز اسکیل ورکر کمک کنند. استفاده از جدول‌ها و پیداکردن امتیاز متناظر با وضعیت، کار سختی نیست؛ اما اگر در این فرایند با مشکل مواجه شدید یا نیاز به کمک داشتید، در کامنت‌ها به ما بگویید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهیم.

زبان‌های رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی هستند و حداکثر امتیازی که می‌توانید برای مهارت زبان کسب کنید، 28 امتیاز است. از این 28 امتیاز، 24 امتیاز مربوط به زبان رسمی اول است و اگر زبان رسمی دیگر کانادا را هم بلد باشید و بتوانید نمره CLB 5 یا بالاتر را برای هر چهار مهارت آن کسب کنید، می‌توانید 4 امتیاز دیگر هم دریافت کنید. جدول زیر برای زبان فرانسوی و آزمون NCLC هم صادق است.

اولین زبان رسمی

صحبت کردن

گوش کردن

خواندن

نوشتن

نمره CLB 9 و بالاتر

6

6

6

6

نمره CLB 8

5

5

5

5

نمره CLB 7

4

4

4

4

نمره CLB 6 و پایین‌تر

واجد شرایط نیست

واجد شرایط نیست

واجد شرایط نیست

واجد شرایط نیست

حداکثر امتیازی که برای تحصیلات خود می‌توانید دریافت کنید، 25 امتیاز است و امتیاز هر کدام را می‌توانید در زیر ببینید. در جدول پایین، منظور از آموزش عالی تمام دوره‌هایی است که بعد از دوره دیپلم و در دانشگاه‌ها یا مراکز و مؤسسات آموزش برگزار می‌شوند. یعنی لازمه شرکت در این دوره‌های تحصیلی، داشتن مدرک دیپلم است.

سطح یا مقطع تحصیلی

امتیاز

مدرک دکتری

25

مدرک کارشناسی ارشد

23

دو یا چند مدرک آموزش عالی (مانند دو مدرک کارشناسی) که دوره تحصیلی یکی از آن‌ها حداقل 3 سال بوده است

22

یک مدرک آموزش عالی که طول دوره تحصیلی آن حداقل 3 سال یا بیشتر بوده است

21

مدرک فوق‌دیپلم یا مدرک آموزش عالی که طول دوره تحصیلی آن حداکثر 2 سال بوده است

19

مدرک آموزش عالی که طول دوره تحصیلی آن حداکثر 1 سال بوده است

15

مدرک دیپلم

5

حداکثر امتیازی که می‌توانید به‌ ازای تجربیات کاری دریافت کنید، 15 امتیاز است که البته شغل شما باید در یکی از دسته‌بندی‌های TEER 0 تا TEER 3 طبقه‌بندی شده باشد. یعنی اگر شغل شما در دسته‌بندی‌های TEER 4 تا TEER 6 قرار می‌گیرد، شما امتیازی دریافت نمی‌کنید و حتی برای شرکت در برنامه فدرال اسکیل ورکر هم واجد شرایط نخواهید بود. همچنین باید حداقل میزان کاری را داشته باشید که در بخش شرایط به آن اشاره کردیم.

تجربه کاری

امتیاز

1 سال

9

3-2 سال

11

5-4 سال

13

6 سال و بیشتر

15

حداکثر امتیاز برای سن افراد هم 12 امتیاز است که آن را به تفکیک سن در پایین می‌بینید.

سن

امتیاز

زیر 18 سال

0

18-35

12

36

11

37

10

38

9

39

8

40

7

41

6

42

5

43

4

44

3

45

2

46

1

47 سال و بالاتر

0

اگر شما دارای پیشنهاد کاری تمام‌وقت از طرف یک کارفرمای کانادایی باشید، می‌توانید 10 امتیاز دریافت کنید. شما باید قبل از اقدام برای برنامه فدرال اسکیل ورکر، این پیشنهاد کاری را بگیرید و طول مدت همکاری با کارفرمای کانادایی، باید حداقل 1 سال باشد. در این حالت هم باید پیشنهاد کاری شما برای مشاغلی باشد که در دسته‌بندی TEER 0 تا TEER 3 هستند. پیشنهاد شغلی‌ای که دریافت می‌کنید هم باید معتبر و مطابق با قوانین کانادا باشد. شغل معتبر به شغلی می‌گویند که تمام‌وقت و همراه با حقوق است و نباید شغل فصلی باشد.

اگر

و همچنین (باید تمام شرایط گفته‌شده را داشته باشید)

امتیاز

شما در کانادا هستید و با داشتن مجوز کار، در کانادا مشغول به کار هستید

● مجوز کار شما در زمان اپلای برای اسکیل ورکر و بعد از صدور ویزای اقامت دائم کانادا معتبر خواهد ماند. (یا بعد از دریافت اقامت دائم کانادا، بدون مجوز کار هم اجازه کارکردن خواهید داشت)

● کارفرمای شما باید مجوز LMIA دریافت کند و شما هم باید تأییدیه آن را به همراه درخواست خود به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) تحویل دهید.

● برای کارفرمایی کار می‌کنید که نام آن در مجوز کار شما ذکر شده است.

● کارفرمای شما، به شما به‌عنوان یک نیروی کار ماهر پیشنهاد شغلی معتبر داده است.

10

شما در کانادا در شغلی کار می‌کنید که به‌خاطر یکی از دلایل زیر از الزام LMIA معاف است:

1. یک توافق‌نامه بین‌المللی (مانند توافق‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی)؛ یا

2. یک توافق‌نامه فدرال-استانی؛ یا

3. شغل شما دارای منافع قابل‌توجهی برای دولت یا شهروندان کانادا است

● مجوز کار شما در زمان اپلای برای اسکیل ورکر و بعد از صدور ویزای اقامت دائم کانادا معتبر خواهد ماند. (یا بعد از دریافت اقامت دائم کانادا، بدون مجوز کار هم اجازه کارکردن خواهید داشت)

● کارفرمای شما، به شما به‌عنوان یک نیروی کار ماهر پیشنهاد شغلی معتبر داده است.

● شما در حال حاضر برای کارفرمایی کار می‌کنید که به نام او در مجوز کار شما اشاره شده است.

● به مدت حداقل 1 سال برای آن کارفرما، کار پیوسته و تمام‌وقت انجام داده‌اید. اگر کار شما پاره‌وقت بوده، باید ساعات کاری شما معادل با کار تمام‌وقت باشد.

10

شما در حال حاضر مجوز کار در کانادا ندارید یا نمی‌خواهید قبل از دریافت اقامت دائم، در کانادا کار کنید.

● یک کارفرما به شما به‌عنوان یک نیروی کار ماهر، پیشنهاد شغلی معتبر داده است.

همان کارفرما دارای مجوز LMIA است

10

شما دارای مجوز کار کانادا هستید یا می‌توانید بدون مجوز کار، در کانادا کار کنید.


یا


شما در حال حاضر، در کانادا مشغول به کاری هستید که از LMIA معاف است اما تحت یک توافق‌نامه بین‌المللی یا فدرالی-استانی نیست و حتی شغل شما منافع قابل‌توجهی برای دولت و شهروندان کانادایی ندارد.

● یک کارفرمای دیگر، علاوه بر کارفرمایی که الان برای او کار می‌کنید:

1- دارای مجوز LMIA است.

2- به شما به‌عنوان یک نیروی کار ماهر، پیشنهاد شغلی معتبر داده است. (یعنی غیر از کارفرمایی که الان برای او کار می‌کنید، یک کارفرمای دیگر هم به شما به‌عنوان یک نیروی کار ماهر پیشنهاد شغلی معتبر می‌دهد)

10

امتیاز این بخش بر اساس سوابق قبلی شما، شریک زندگی و اقوامتان در کشور کانادا تعیین می‌شود. شما و همراهی که با شما به کانادا مهاجرت می‌کند، می‌توانید امتیازاتی را برای سازگاری با کشور جدید کسب کنید. در واقع این فاکتورها، میزان تطبیق‌پذیری و سازگاری شما با محیط و کشور جدید را ارزیابی می‌کنند و در این بخش هم می‌توانید حداکثر 10 امتیاز کسب کنید.

تطبیق‌پذیری

امتیاز

داشتن سابقه کار قبلی در کانادا

شما به مدت حداقل 1 سال، در کشور کانادا یک کار تمام‌وقت انجام دادید. شغل شما در دسته‌بندی TEER 0 تا TEER 3 قرار ‌می‌گیرد و می‌توانید نشان دهید که برای انجام آن، مجوز کار معتبر داشته‌اید یا اجازه کار به شما داده شده است.

10

کار تمام‌وقت همسر یا شریک شما در کانادا

همسر یا شریک زندگی شما حداقل 1 سال کار تمام‌وقت در کانادا انجام داده و برای انجام آن، مجوز کار معتبر دارد یا اجازه کار به او داده شده است.

5

تحصیلات قبلی در کانادا

شما حداقل 2 سال تحصیلی تمام‌وقت (15 ساعت در هفته) را در کانادا سپری کردید. همچنین دوره یا برنامه تحصیلی‌ای که شرکت کردید هم یک دوره حداقل دو ساله بوده و آن را در دبیرستان یا مؤسسات آموزش عالی (مانند کالج یا دانشگاه) سپری کردید.

5

تحصیلات همسر یا شریک زندگی شما در کانادا

همسر یا شریک قانونی شما حداقل 2 سال تحصیلی تمام‌وقت (15 ساعت در هفته) را در کانادا سپری کرده است. همچنین دوره یا برنامه تحصیلی‌ای که شرکت کرده هم یک دوره حداقل دو ساله بوده و آن را در دبیرستان یا مؤسسات آموزش عالی (مانند کالج یا دانشگاه) سپری کرده است.

5

مهارت زبانی همسر یا شریک زندگی شما

همسر یا شریک زندگی شما دارای سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB 4 یا بالاتر است. شریک زندگی یا همسر شما باید این سطح را در هر 4 بُعد زبان (خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت‌کردن) کسب کند.

5

داشتن پیشنهاد کاری معتبر

5

داشتن اقوام در کانادا

شما یا همسر شما، اقوامی دارید که شهروند یا مقیم دائم کانادا هستند و بالای 18 سال سن دارند. این نسبت می‌تواند هر یک از موارد زیر باشد:

والدین
پدربزرگ و مادربزرگ
کودک یا نوه
خواهر یا برادر خودتان یا همسرتان
خاله، عمه، دایی و عموی خودتان یا همسرتان
خواهرزاده یا برادرزاده خودتان یا همسرتان

5

محاسبه امتیاز اسکیل ورکر کانادا 

محاسبه امتیاز اسکیل ورکر پیچیدگی خاصی ندارد و تنها کافی است که اطلاعات موردنظر را از جدول‌های بالا استخراج کنید. برای اینکه بهتر متوجه فرایند امتیازبندی اسکیل ورکر شوید، در پایین با ذکر دو مثال، نحوه امتیازدهی را برای شما بیان کرده‌ایم.

شخص اول

معیار

توضیح

امتیاز متناظر

تحصیلات

دیپلم

5

مهارت زبان

CLB 9

24

سن

32 سال

24

سابقه کاری

4 سال

13

جاب آفر

دارد

10

تطبیق‌پذیری

شامل نمی‌شود

0

امتیاز کل

69


شخص دوم

معیار

توضیح

امتیاز متناظر

تحصیلات

کارشناسی

5

مهارت زبان

CLB 7

16

سن

40 سال

7

سابقه کاری

10 سال

15

جاب آفر

ندارد

0

تطبیق‌پذیری

دارای آشنا در کانادا

5

امتیاز کل

65

با پر کردن فرم رایگان ارزیابی، اولین قدم در مسیر مهاجرت به کانادا را بردارید

لیست مشاغل اسکیل ورکر کانادا

نیروهای کار ماهری که برای برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا اقدام می‌کنند، باید شغل آن‌ها حتما در طبقه‌بندی شغلی رسمی کانادا تعریف شده باشد. کانادا برای طبقه‌بندی شغلی خود از سیستم NOC استفاده می‌کند و مشاغل را به 6 دسته اصلی تقسیم‌بندی کرده‌اند. هر دسته‌بندی هم با نام خاصی شناخته می‌شود و در ابتدای آن‌ها کلمه TEER نوشته می‌شود. برای اسکیل ورکر، شغل شما باید جزوی از 4 دسته اول این دسته‌بندی باشد. توضیحات مرتبط با هر دسته را می‌توانید در جدول زیر ببینید و اگر به دنبال لیست کامل مشاغل کانادا طبق این دسته‌بندی هستید، پیشنهاد می‌کنیم به صفحه مشاغل کانادا بر اساس طبقه‌بندی NOC بروید.

TEER 0

شرح شغل

مثال

مشاغلی که دارای مسئولیت‌های مدیریتی هستند

1- مدیرهای تولید یا ساخت‌وساز

2- مدیرهای مهندسی

3- مدیرهای شرکت‌های مخابراتی

4- مدیران رستوران‌ها یا خدمات اقامتی

TEER 1

شرح شغل

مثال

مشاغلی که نیازمند داشتن مدرک دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری) هستند؛ یا

داشتن تجربه و تخصص قبلی در یک شغل خاص در دسته TEER 2 (در صورت لزوم)

1- مهندسی مکانیک

2- داروسازها

3- متخصص‌های پزشکی و آزمایشگاهی

4- برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهنده‌ها

TEER 2

شرح شغل

مثال

1- مشاغلی که نیاز به سپری‌کردن دوره دو تا سه ساله در کالج محلی، مؤسسه فناوری یا سیژپ دارند؛ یا

2- تکمیل یک دوره کارآموزی دو تا پنج ساله؛ یا

3- مشاغل با مسئولیت‌های نظارتی یا ایمنی قابل‌توجه (مانند افسرهای پلیس و آتش‌نشان‌ها)؛ یا

4- داشتن تجربه و تخصص قبلی در یک شغل خاص در دسته TEER 3 (در صورت لزوم)

1- لوله‌کش‌ها

2- کابینت‌سازها

3- تکنسین‌های مهندسی

4- افسران خرید و تدارکات

TEER 3

شرح شغل

مثال

1- مشاغلی که نیاز به سپری‌کردن دوره حداکثر دو ساله در کالج محلی، مؤسسه فناوری یا سیژپ دارند؛ یا

2- تکمیل یک دوره کارآموزی حداکثر دو ساله؛ یا

3- بیش از شش ماه آموزش حین کار، شرکت در دوره‌های کارآموزی و تجربه کاری خاص با برخی از تحصیلات متوسطه؛ یا

4- داشتن تجربه و تخصص قبلی در یک شغل خاص در دسته TEER 4 (در صورت لزوم)

1- دستیاران فنی داروخانه

2- اپراتورهای تجهیزات سنگین

3- دستیارهای اداری

4- تعمیرکارها و کفاش‌ها

هزینه ویزای اسکیل ورکر کانادا

برای ثبت درخواست فدرال اسکیل ورکر و اخذ اقامت کانادا، باید هزینه‌های مربوط به پردازش دولتی را هم پرداخت کنید. این هزینه جدا از مبلغی است که شما باید به‌عنوان تمکن مالی ارائه دهید و آن را به‌خاطر بررسی و پردازش درخواست خود به دولت کانادا پرداخت می‌کنید. هزینه ویزای فدرال اسکیل ورکر برای اخذ اقامت دائم کانادا به‌صورت زیر است:

لیست هزینه های لازم برای اسکیل ورکر کانادا

عنوان

مبلغ (دلار کانادا)

هزینه ویزا برای یک متقاضی

1365 دلار

هزینه‌ ویزای همسر متقاضی

1365 دلار

هزینه ویزای همراه زیر 22 سال (به‌ازای هر شخص)

225 دلار

سؤالات متداول

1- تفاوت برنامه‌های اکسپرس انتری و اسکیل ورکر کانادا چیست؟
اکسپرس انتری سیستمی است که برنامه‌های مهاجرتی را سازماندهی می‌کند و شامل برنامهٔ کارگران ماهر، کارگران فنی و تجربهٔ کار کانادایی است. برنامه اسکیل ورکر یا نیروی متخصص، یکی از زیرمجموعه‌های ویزای اکسپرس انتری است و مناسب افرادی است که در زمینه‌ای خاص سابقه کار و تخصص دارند.

2- آیا شرایط اسکیل ورکر فدرال و استانی یکسان است؟
خیر؛ شرایط امتیازدهی و قوانین آن‌ها با هم متفاوت‌اند.

3- حداقل زمان رسیدگی به درخواست FSWP چقدر است؟
نمی‌توان زمان مشخصی را تعیین کرد اما بیشتر درخواست‌ها ظرف مدت 6 ماه یا کمتر بررسی و نهایی می‌شوند.

4- اطلاعات افراد تا چه زمان در استخر اکسپرس انتری معتبر باقی می‌ماند؟
بعد از اینکه پروفایل شما وارد استخر شد، اطلاعات شما تا یک سال معتبر خواهد بود.

5- آیا بعد از واردشدن با استخر اکسپرس انتری، می‌توانیم اطلاعات خودمان را تغییر دهیم؟
بله، زمانی که در استخر اکسپرس انتری هستید هم می‌توانید اطلاعات خود را تغییر دهید یا به‌روز کنید که این کار روی رتبه شما در استخر هم تأثیر می‌گذارد.

6- آیا می‌توانم ه‌مزمان برای اسکیل ورکر استانی و فدرال اسکیل ورکر اقدام کنم؟
بله نیروهای ماهر می‌توانند همزمان برای این دو برنامه اقدام کنند و اگر شخصی بتوانید اسکیل ورکر استانی دریافت کند، امتیاز بالاتری هم را در استخر اکسپرس انتری دریافت می‌کند.

7- اگر شخصی از طریق برنامه استانی اقامت کانادا را دریافت کند، باید حتماً در آن استان زندگی و کار کند؟
خیر، هیچ اجباری وجود ندارد که شما در همان استان زندگی و کار کنید و می‌توانید آن را عوض کنید.

× مشاوره آنلاین