نیروی کار متخصص کانادا (اکسپرس اینتری)

کانادا به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین و بزرگ‌ترین کشورهای دنیا، مقصد خیلی از علاقمندان به مهاجرت از تمام دنیا است. مهاجرت با اهداف تحصیل، کار و اقامت در این کشور، روش‌های گوناگونی دارد که در این مقاله روش  نیروی کار متخصص کانادا (اکسپرس اینتری) شرح داده می شود.

بهترین و سریعترین روش مهاجرت به کشور کانادا از طریق نیروی متخصص (اکسپرس اینتری) می‌باشد. Express Entry که به خلاصه EE هم گفته می‌شود،‌ از سال ۲۰۱۵ برای بررسی پرونده‌های علاقمندان مهاجرت به کانادا در چهار دسته نیروی متخصص فدرال، تجربه فدرال، تجربه کانادایی و بخشی از برنامه‌های پذیرش استانی ایجاد گردیده است.

به گفته اداره مهاجرت کانادا  با استفاده از برنامه جدید اکسپرس اینتری در مدت زمان ۶ ماه یا کمتر از آن، تمام پروسه مهاجرت به کانادا از ارائه درخواست تا گرفتن ویزای کانادا به اتمام خواهد رسید. قبل از ایجاد این برنامه، مدت‌زمان بررسی پرونده‌ها طولانی‌تر می‌شد و حتی در مواردی که امتیاز فرد متقاضی کم بود، این مدت زمان از ماه‌ها به سال‌ها می‌رسید.

قبل شروع باید بدانید آیا برای ویزای نیروی کار متخصص کانادا واجد شرایط هستید. برای اطمینان از این موضوع از ابزار رایگان واجدین شرایط در وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا استفاده کنید. برای آشنایی بهترو  مشاهده جزئیات امتیاز دهی برای واجدین شرایط، صفحه فاکتورهای انتخاب وب‌سایت را مشاهده کنید. اگر ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز این روش امتیازدهی، که FSW نام دارد، را کسب کنید می‌توانید وارد مراحل بعدی شوید.

مراحل درخواست از طریق اکسپرس اینتری

اولین مرحله برای ارائه درخواست از طریق اکسپرس اینتری ایجاد پروفایل به صورت آنلاین در وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا است. به این مرحله Expression of Interest می‌گویند. رزومه‌ها یا همان پروفایل‌‌های متقاضیان مهاجرت اقتصادی که با روش اکسپرس اینتری درخواست خود را ارائه می‌کنند، در بانک اطلاعات متقاضیان که EOI Pool نام دارد ذخیره می‌شود. امتیاز متقاضیان در این بانک بر اساس سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مهارت زبانی و از ۱۲۰۰ محاسبه می‌شود. سیستم امتیازبندی جدید یا Comprehensive Ranking اخیرا در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ تغییراتی کرده است که بر اساس آن، داشتن خواهر یا برادری که اقامت دائم کانادا را داشته باشند و همین‌طور مهارت بالا در زبان فرانسوی امتیاز محسوب می‌شود. اگر امتیاز کسب شده در این مرحله بالای 440 باشد، می‌توان گفت که شانس متقاضی برای گرفتن دعوت‌نامه شانس خوبی است.

پس از اینکه پروفایل متقاضی در EOI Pool ثبت شد، کارفرماهای کانادایی، دولت فدرال و دولت استان‌ها به جز کبک، می‌توانند از بین افراد واجد شرایط برای افرادی دعوت‌نامه یا ITA ارسال کنند. بسته به رشته تحصیلی متقاضی و امتیاز او شانس ارسال دعوت‌نامه بیشتر می‌شود و به محض دریافت دعوت‌نامه، ۶۰۰ امتیاز به امتیازهای قبلی متقاضی اضافه‌ می‌شود. حداکثر زمانی که یک پروفایل می‌تواند در Pool بماند و شانس خود را برای دریافت دعوت‌نامه امتحان کند ۱۲ ماه است. پس از گذشت این ‌مدت زمان متقاضی مجددا باید در این سیستم ثبت‌نام کند.

پس از دریافت دعوت‌نامه، متقاضی ۹۰ روز فرصت دارد که تقاضای خود را به‌صورت آنلاین ثبت کند. در غیر این‌صورت دعوت‌نامه او لغو می‌شود و مجددا باید در Pool منتظر دعوت‌نامه دیگری باشد. به همین خاطر بهتر است که پس از ایجاد پروفایل برای جمع‌آوری مدارک مورد نیاز خود اقدام نمائید.

بانک کار کانادا یا Job Bank سیستمی برای ثبت‌نام و نگهداری پروفایل افرادی است که از کارفرمای کانادایی یا برنامه استانی دعوت‌نامه ندارند. این افراد با ثبت رایگان رزومه خود در این سیستم، فرصت پیشنهاد کاری از کارفرماهای کانادایی را پیدا می‌‌کنند. با تغییرات جدید، ثبت درخواست کار در بانک کار کانادا اجباری شده است.

اینکه تمام اطلاعات وارد شده در پروفایل متقاضی صحیح باشد به عهده خود او است و در صورتی که اطلاعات غلط، به عمد یا غیر عمد، در این سیستم ثبت شود، تا ۵ سال اجازه درخواست هر نوع ویزا از شخص گرفته می‌شود.

نحوه امتیاز دهی در سیستم اکسپرس اینتری

برای محاسبه دقیق امتیازتان در سیستم اکسپرس انتری، از ابزار رایگان CRS Tool در وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا استفاده کنید. لازم است که سوالات را یکی پس از دیگری کاملا صادقانه و دقیق پاسخ دهید. این سوالات درباره سن شما و همسرتان و همچنین مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مدرک زبان معتبر هر دوی شما هستند و جالب است که بدانید اگر شما در پاسخ به سوال «آیا مدرک آزمون معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی شما کمتر از ۲ سال گذشته گرفته شده است؟»، خیر باشد، سوالات بعدی نمایش داده نمی‌شوند و سیستم به شما می‌گوید که نمی‌توانید در این برنامه شرکت کنید. اگر تا انتها پیش بروید و به تمام سوالات پاسخ دهید، در نهایت مجموع امتیازات شما با جزئیات نمایش داده می‌شود.

روش اکسپرس انتری برای مهاجرت تخصصی به بعضی استان‌های کانادا هم کاربرد دارد. اما برای مهاجرت تخصصی به استان کبک، نمی‌توان از این روش استفاده کرد.

اگر مقاله برای شما مفید بود، لطفا به آن 5 ستاره دهید.
[کل: 10 میانگین: 5]
0 ارسال دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments